زندگی نامه ارل نایتینگل و ۵ درس مهمی که او را به پدر موفقیت شخصی تبدیل کرد

تا قبل از ارل ناتینگل بیشتر مردم دنیا فکر می‌کردند که موفقیت ناشی از شرایط خوب بیرونی، یا ژنتیک و ارث و میراث خوب خانوادگی است

اما این ارل نایتینگل بود،
این مجری رادیویی بود
که ذهنیت تعداد زیادی از مردم را در این مورد تغییر داد.

او را اولین و مهم‌ترین پیامبر دنیای موفقیت بنامیم. بعد از او بود که کسانی که مثل باب پراکتور، جیم ران و آنتونی رابینز راهش را ادامه دادند.  بعد از او بود که دنیا فهمید همه‌ی ما توانایی این را داریم که برای زندگی بجنگیم و شرایط‌مان را بهتر کنیم.

در این مقاله علاوه بر این که به صورت مختصر با زندگی این اعجوبه آشنا می‌شویم بلکه پنج درس از مهم‌ترین درس‌های او را هم یاد خواهیم گرفت.

 

زندگی نامه ارل نایتینگل : پدر علم موفقیت شخصی

زندگی ارل ناتینگلارل نایتینگل، در دهه بیست میلادی، در لس‌آنجلس به دنیا آمد. سال دقیقش را بخواهید می‌شود 1921. یک نوجوان 12 ساله بود که پدرش، او و دو برادر و مادرش را ترک کرد. حالا یک مادر مانده بود و سه پسری که باید در روزگاری که آمریکا دچار رکود شدیدی شده بود، خودشان را جمع و جور می‌کردند. خیلی‌ها بیکار شده بودند و وضعیت چندان مناسب نبود. مادر ارل ناچار شد در یک کارخانه خیاطی کار کند تا بتواند به خانواده‌اش کمک کند.

شرایط فقر این خانواده، خیلی روی ارل اثر گذاشت. مدام از خودش سئوال می‌کرد که اگر ما فقیر هستیم، پس چرا بعضی‌ها هستند که شرایط و ثروت خوبی دارند و ما چطور می‌توانیم به آن نقطه و جایگاه برسیم. چنین بود که مسیر موفقیت و آشنایی با رازهای بزرگ آن برای ارل نایتینگل آغاز شد؛ مسیری که در نهایت او را به عنوان یکی از بزرگان این حوزه تثبیت کرد.

از کودکی خودش را در کتاب‌خانه‌ها و میان کتاب‌ها غرق کرد تا به پاسخ سئوال‌هایش برسد. این سئوال‌ها، همان‌هایی بودند که امثال جیم ران و تونی رابینز و برایان تریسی و دیگران هم مدام از خودشان می‌پرسیدند و هر کسی به فراخور زندگی خاص خودش، جواب‌هایی برای آن‌ها به دست آورده بودند.

خانواده ارل ناتینگلارل کارش را از جوانی در رادیو آغاز کرد و در این رسانه به اوج رسید و حتی موفق شد به چهل سالگی نرسیده، خودش را بازنشسته کند؛ در اوج موفقیت. در همین سال‌ها بود که آموزش‌هایش را فراگیر کرد. حالا آموزش‌های او مانند عجیب‌ترین راز و مدیریت ذهن برای رسیدن به آرزوها و … شهرتی جهانی دارند و در بیشتر کشورها، همدم تنهایی‌های جویندگان موفقیت هسند.

او کسی بود که به قول استیو کینگ، دوست و همکارش در رادیو، «حتی نمی‌گذاشت یک روز هم طی بشود بدون این‌که چیز جدیدی یاد گرفته باشد و آن را به دیگران یاد نداده باشد.»


 

شش درس بزرگ از ارل نایتینگل

که زندگی میلیون‌ها نفر را با آن‌ها تغییر داد

 

درس اول ارل نایتینگل؛
قدرت فکرتان را دست کم نگیرید!

زمانی که شخصی باورهای منفی و نادرست را در ذهن خودش نهادینه کند، همین باورها اجازه نمی‌دهند که فکر شخص، کار خودش را به خوبی انجام دهد و به همین دلیل است که فرد با فقر شخصیتی، مالی، فرهنگی و اجتماعی روبرو می‌شود. حال اگر ما بتوانیم روی قدرت فکر خود کار کنیم، باورهای منفی و  محدودکننده را  از ذهن خود خارج کنیم و به جای آن باورهای درست و سازنده را بنشانیم، مطمئناً ذهن‌مان تغییر می‌کند و در نتیجه آن، شاهد تحولات عمیق در زندگی خود خواهیم بود.

وقتی ارل نایتینگل میگوید تبدیل به چیزی می‌شوید که فکر می‌کنید، یعنی چه؟ فکر شما، به طور مستقیم به قدرت اراده شما وصل است؛ ژنراتور قدرت اراده شماست و شما تنها با قدرت اراده‌تان می‌توانید زندگی‌تان را تغییر بدهید. پس اگر می‌خواهید از نظر مالی هم به وضعیت مناسب‌تری برسید، باید ذهن‌تان یکپارچه و مثبت و متمرکز باشد و به موارد منفی فکر نکند.

مطالعات به روشنی نشان می‌دهد که خوشبختی انسان به توانایی او در کنترل ذهنش بستگی دارد؛ کسانی که می‌توانند چرخه افکار خودشان را کنترل کنند، می‌توانند نگرش خود را نسبت به همه چیز تغییر دهند و زندگی ایده‌آلی که آرزویش را دارند برای خود بسازند.

این در حالی است که اگر نسبت به قدرت افکار خود بی‌توجه باشیم و نتوانیم ذهن خود را به خوبی کنترل کنیم، سپاه افکار منفی با تمام توان به ما حمله می‌کند و در نهایت موفق می‌شود که ذهن و روان‌مان را به تسخیر خود درآورد. در صورتی که چنین اتفاقی افتاد، احتمال دستیابی به میزان چشمگیری کاهش می‌یابد؛ مگر اینکه فرد بتواند ذهن خودش را پاک‌سازی و افکار منفی را از ذهن خود خارج کند.

یکی از نکاتی که ارل نایتینگل برای دستیابی به موفقیت روی آن تأکید، دارد، لذت بردن از لحظه لحظه زندگی است. او بر باور است که تلاش فراوان، برای موفقیت لازم است؛ ولی این تلاش نباید از سر استرس و اضطراب باشد. در واقع لازم است به گونه‌ای تلاش و کوشش کنیم که بتوانیم از موهبت زندگی نیز بهره‌مند شوید. آقای نایتینگل در جای گفته است:

«یاد بگیرید که از لحظه لحظه زندگی‌تان لذت ببرید. اکنون خوشحال باشید. منتظر نباشید تا یک چیزی خارج از شما و در آینده بخواهد شما را خوشحال کند. بیندیشید که این زمانی که شما دارید سپری می‌کنید، چه در هنگام کار چه در کنار خانواده، چقدر ارزشمند است. هر لحظه از زندگی باید برایتان لذت‌بخش و خوشایند باشد. کار کردن، تا الان کسی را نکشته است. این اضطراب و نگرانی است که اختلال ایجاد می کند. اگر فقط آرام باشیم و کارمان را انجام دهیم هیچ نگرانی و اضطرابی وجود نخواهد داشت.»


 

درس دوم ارل نایتینگل؛
به جایی نمی‌رسید؟ چون ذهن‌تان شفاف نیست!

دقیقاً چه می‌خواهید؟ دقیقاً قرار است که برای شما چه اتفاقی بیفتد؟ می‌دانید که بیشتر مردم نمی‌دانند اصلاً چه می‌خواهند و حتی این را هم نمی‌دانند؟ واقعاً نکته عجیبی است. اگر قرار است که قدرت اراده آدمی از باور و ذهن او سرچشمه بگیرد، و اگر قرار است که این ذهن نداند که قرار است به چپ برود یا به راست، چه اتفاقی خواهد افتد؟ اساساً قدرت حرکت شما فلج می‌شود.

سعی کنید که ذهن روشن و یکپارچه‌ای داشته باشید. کوچک‌ترین تردید، می‌تواند باعث ایجاد بزرگترین اصطکاک در حرکت قدرت اراده شما بشود. چرا مدام می‌گویند که باید ذهن‌تان، با ایده «یا مرگ یا پیروزی» پر بشود؟ چون چنین ذهنی، اساساً هیچ ایده دیگری برای برای حرکت ندارد و صرفاً باید به طرف جلو و موفقیت حرکت کند.

 

 

ارل نایتینگل میگوید در حوزه‌های مالی نیز چنین است.

چقدر پول؟
تا کی؟
با آن‌ها چه خواهید کرد؟
اساساً چه نگاهی به پول دارید؟
آیا در این ماجرا جدی هستید یا نه؟

وقتی ذهن شما بداند چقدر ثروت نیاز دارد، وقتی زمان مشخصی برایش معین شده، وقتی می‌داند که از کدام مسیر باید برود و وقتی می‌داند که پول برای او چه معنا و مفهومی دارد، در این صورت اساساً اصطکاکی در حرکت قدرت اراده ما در مسیر رسیدن به ثروت یا هر هدف دیگری نیز ایجاد نخواهد شد.

برای اینکه بتوانیم یک هدف‌گذاری مالی درست و ارزشمند داشته باشیم، باید تکلیف خودمان را در چند زمینه زیر مشخص کنیم و به پرسش‌های زیر پاسخ دهیم:

 • تمایل دارید که چقدر پول به دست بیاورید؟ ( مثلاً 10 میلیارد تومان)
 • دوست دارید که این پول تا چه زمانی به دست شما برسد؟ (تا 1 فروردین سال 1405)
 • چه روش‌هایی برای رسیدن به این مقدار پول مد نظر دارید؟ در واقع باید برای خودتان یک نقشه راه طراحی کنید تا بفهمید که چگونه می‌خواهید به این میزان منابع مالی برسید.
 • اصلاً چرا می‌خواهید این مقدار پول را به دست بیاورید؟ می‌خواهید با استفاده از آن کدام خواسته‌ها و نیازهای خود را برآورده کنید؟ (خرید مسکن، اتومبیل، سفر، راه اندازی بیزینس بزرگ‌تر، امور خیریه، بازنشستگی و غیره)
 • برای رسیدن به این خواسته، باید از چه چیزهایی بگذرید و در چه مواردی روی دل‌تان پا بگذارید؟

این در حالی است که بیشتر مردم که وضعیت مالی فقیرانه یا متوسطی دارند، اساساً نمی‌دانند که،
– چقدر پول می‌خواهند،
– تا کی این پول را می‌خواهند،
– از چه راه‌هایی باید این پول را به دست بیاورند
– و چرا باید این پول را باید به دست بیاورند…

عده‌ای نیز هستند که از فقیر یا معمولی بودن‌شان خسته‌ شده‌اند و دوست دارند تغییری ایجاد کنند اما 95 درصدشان موفق نمی‌شوند چراکه نیمی از آن‌ها به قدری روی ثروت متمرکز می‌شوند که از فداکاری‌ها و از خود گذشتگی‌های مسیر رسیدن به ثروت غافل می‌شوند و اولین برخورد با مانع باعث می‌شود ناامید شوند و جا بزنند. نیمی دیگر نیز به قدری روی این از خودگذشتگی‌ها تمرکز می‌کنند که اصلا فراموش می‌کنند برای رسیدن به چه چیزی دارند می‌جنگند. این دسته از آدم‌ها نیز چون بی‌هدف تلاش می‌کنند، پس از مدتی شدت خستگی و فرسودگی آن‌ها را از پا درمی‌آورد.
توجه و تمرکز بر هر دو مورد برای رسیدن به ثروت به یک اندازه ضروری ست.


درس سوم ارل نایتینگل؛
افزایش درآمد می‌خواهید؟ خدمت‌تان را افزایش دهید

مشکل برخی از افراد با مسائل انگیزشی و توسعه فردی این است که تصور می‌کنند همه چیز ذهنی است و در عمل هیچ کاری نباید انجام داد. اما ارل نایتینگل میگوید نکته اول این است که واقعاً همه چیز در ذهن انسان اتفاق میفتد و حتی اگر قرار باشد که کاری در دنیای بیرون از ذهن ما اتفاق بیفتد، لازم است که مقدمات آن کار یا فعل در ذهن ما چیده شده باشد.

هر اتفاق قبل از محقق شدن، ابتدا در ذهن ما رخ می‌دهد. برای رسیدن به موفقیت و ثروت باید از قدرت فکر خود کمک بگیریم و سپس دست به اقدام و عمل بزنیم. بدون اقدام و عمل هیچ پیشرفتی رخ نمی‌دهد.

برای رسیدن به موفقیت در زمینه شغلی، شما با چهار واژه «کیفیت»، «کمیت»، «خدمت» و «میزان» روبه‌رو خواهید بود. می‌توانید با این چهار تا یک جمله خوب بسازید؟ ما هم یک جمله زیبا با این کلمات خلق کرده‌ایم که خواندن آن خالی از لطف نیست:

«میزان ثروتی که کسب می‌کنیم،
به میزان کیفیت و کمیت خدمتی که ارائه می‌کنیم بستگی دارد.»

بنابراین افرادی که از نظر ذهنی موفق هستند، برای رسیدن به موفقیت در دنیای واقعی، باید با تمام وجود وارد میدان شوند و بهترین خدمت ممکن را به مشتریان خود ارائه دهند.

فقط کافیست که هر روز فقط یک ساعت در حوزه مورد علاقه‌تان مطالعه کنید. اگر به مدت سه سال بتوانید هر روز یک ساعت صرف مطالعه در حوزه مورد علاقه‌تان کنید، همین کار می‌تواند شما را به یکی از نفرات برتر آن حوزه تبدیل کند. با این روند در طی پنج سال می‌توانید به یکی از چهره‌های ملی و در طی هفت سال می‌توانید در آن زمینه به یکی از بهترین‌های دنیا تبدیل شوید.
– ارل نایتینگل


درس چهارم ارل نایتینگل؛
هیچ کسب و کاری، بد نیست؛ مشکل از افراد است

یکی از مهم‌ترین نکات و آموزه‌های موفقیت که می‌توانیم از ارل نایتینگل یاد بگیریم این است که از نگاه او،

«هیچ کسب و کاری بد یا نامطلوب نیست؛ بلکه این مدیران و صاحبان کسب و کار هستند که نمی‌توانند فرصت‌ها را ببینند.»

کار ارل ناتینگلبه قول کیم وو چونگ، مؤسس و مدیر سابق مجموعه دوو، سنگ‎فرش هر خیابان، از طلاست. کسانی که خواهان خوشبختی و موفقیت هستند، باید دست به کار شوند، فکر خود را به کار بگیرند، فرصت‌ها را به دقت ببینند و از آن‌ها نهایت بهره را ببرند. اگر کسی واقعاً این درک و دانش را داشته باشد، متوجه خواهد شد که فرصت‌ها، در دسترس ما هستند و خیلی راحت می‌توانیم از آن‌ها استفاده کنیم.

بنابراین اگر در پی رسیدن به موفقیت و ثروت هستید، باید بهانه‌گیری را کنار بگذارید ، تمرکز خود را از روی نقاط ضعف کسب و کارتان بردارید و در عوض روی نقاط قوت آن متمرکز شوید تا بتوانید فرصت‌های خوبی که پیش روی‌تان قرار می‌گیرد را ببینید.

 

 


درس پنجم ارل نایتینگل؛
هدف‌گذاری و موفقیت، رابطه تنگاتنگی با هم دارند

مسئله دیگری که ارل نایتینگل خیلی روی آن تأکید دارد، مسئله هدف‌گذاری است. او بر این باور است که انسان با هدف‌گذاری می‌داند که می‌خواهد به کدام سمت و سو حرکت کند و از این رو با توان بیشتری برای رسیدن به مقصد تلاش می‌کند. جالب است بدانید که نایتینگل، افرادی که هدف‌گذاری می‌کنند را به کشتی‌ای تشبیه می‌کند که کاپیتان و خدمه دارد و این افراد، نقشه سفر خود را دارند و می‌دانند که می‌خواهند کجا بروند. چنین کشتی‌ای در اکثر مواقع به هدف و ساحل می‌رسد.

این در حالی است که افرادی که اهل هدف‌گذاری نیستند، مثل کشتی‌ای هستند که اصلاً کاپیتان و خدمه ندارد. حال چه کسی باید این کشتی را هدایت کند؟ خوب معلوم است: امواج دریا! در این صورت احتمال رسیدن به مقصد، خیلی کم است.

این اسطوره موفقیت شخصی، بر این باور است که سخت کار کردن به تنهایی کافی نیست. در صورتی که هدف‌گذاری درستی در کار نباشد، سخت کار کردن ما را به مقصد خاصی نمی‌رساند. بنابراین اگر واقعاً دنبال موفقیت هستید، قبل از هر کار بنشینید، اهداف خود را تعیین کنید و آن‌ها را روی کاغذ بنویسید.

 

چیزی را که انسان می شنود، او را به فکر فرو می رود

 ارل نایتینگل

 

درس ششم ارل نایتینگل؛

به مهره کلیدی و بی‌رقیب کسب و کار خود تبدیل شوید

ارل نایتینگل، داستانی در مورد یک ناخدا و کشتی‌اش تعریف می‌کند:

کشتی داشت غرق می‌شد. لازم بود کارگران مقداری از بارها و محموله‌های کشتی را به دریا بریزند تا کشتی روی آب باقی بماند. ناخدا از خودش پرسید: «آیا خدمه را به دریا بریزم یا بارها را؟» قطعاً باید بارها را به دریا می‌ریخت؛ چون خدمه برای بقای کشتی و ادامه فعالیت آن، ضروری بودند.

اگر دنبال موفقیت، خوشبختی و رسیدن به اهداف خود هستید، باید به یک مهره کلیدی و غیرقابل جایگزین در کسب و کار یا سازمان خود تبدیل شوید. در سال‌های قبل شاهد بحران‌های فراوانی در کشور خود بوده‌ایم و ناخدایان کسب و کارها در این طوفان‌ها، بعضی از خدمه را هم به‌ناچار به دریا انداخته و اخراج کرده‌اند. اگر می‌خواهید که در طوفان‌های بعدی روی عرشه کشتی کسب و کار یا سازمان خود بمانید، باید به یک مهره حیاتی تبدیل شوید.

برای اینکه به یک مهره غیرقابل جایگزین در کسب و کار خود تبدیل شوید، باید نیازهای سازمان خود را مد نظر قرار دهید و سپس مهارت‌های لازم برای پاسخ‌گویی به نیازهای حیاتی سازمان خود را بیاموزید. اگر این مهارت‌های حیاتی را یاد بگیرید، سازمانتان به شما تکیه می‌کند و بدون شما نمی‌تواند با سرعت و کارآمدی کافی به فعالیتش ادامه دهد.


یک خبر ویژه:

با عجیب‌ترین راز ارل ناتینگل
درآمدتان را دو برابر کنید!

ما مجموعه‌ی کاملی از آموزه‌های کمیاب و دست‌نیافتنی ارل ناتینگل را در یک دوره‌ی ویژه به نام درآمد شگفت‌‌انگیز برای شما قرار داده‌ایم تا با اصیل‌ترین آموزش‌های دنیا در زمینه‌ی ثروت درآمدتان را واقعا دو برابر کنید.

در این دوره یاد می‌گیرید که چطور حتی اگر کارمند هستید
بتوانید درآمدتان را دو برابر کنید

در این دوره یاد می‌گیرید که:
✅ چطور در هر شغلی درآمدتان را دو برابر کنید
✅چطور ایده‌های جدید برای پیشرفت پیدا و استفاده کنید
✅چطور کنترل زندگی‌ مالی‌تان را به دست گرفته و استقلال مالی را تجربه کنید

برای اطلاعات بیشتر و دانلود فایل‌های دوره اینجا کلیک کنید

6 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت نا می‌گوید

  باسلام
  مطالعه کتابهای موفقیت شخصی زمانی اثر گذاراست که بااقدام همراه شود.(البته درکاروکسب شخصی)

 2. کاربر سوخت جت اس می‌گوید

  بر علاوه ارل نایتینگل مربیان دیگری هم در زمینه ی موفقیت فردی فعالیت داشتند مثل آقای ناپلئون هیل نویسنده معروف کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید.

 3. کاربر سوخت جت م می‌گوید

  یه سوال پدر علم موفقیت شخصی ایشون هستند یا ناپلئون هیل یا جیم ران؟

 4. کاربر سوخت جت می می‌گوید

  عالی بود مرسی
  این مسئله رابطه نزدیکی با میزان احساس ارزشمندی شامل عزت نفس و اعتماد به نفس بالاتر داره و در هر کاری اگه ما ارزش بیشتری ایجاد کنیم طبق این مقاله پول و ثروت بیشتری هم بدست می آوریم

 5. کاربر سوخت جت حی می‌گوید

  عالی روشن واضح و دقیق مغز مطلب گفته شد
  بهانه دیگه جایی نداره
  ممنون از شما برای این مطلب عالی

 6. کاربر سوخت جت شی می‌گوید

  من هنوز متوجه نشدم منِ معلم با دادن خدمت آموزش وبا بالا بردن میزان کمیت وکیفیت آن چه جور به ثروت میرسم

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**