روش های درمان سریع افکار منفی با چند تکنیک ساده و کاربردی

وقتی بحث زندگی شما به میان می‌آید، افکارتان در خط مقدم هستند… آن‌ها پایه و اساس همه‌چیز هستند. در پایه‌ای ترین سطح، یک ذهن مثبت سکوی پرتابی برای عمل، الهام و یک زندگی پر از شادی، عشق و صلح است. یک ذهن مثبت به شما اجازه می‌دهد تا کاملاً در زمان حال زندگی کنید.

اما افکار منفی، زندگی را برای شما تبدیل به عذاب میکنند…
کافیست به افکار منفی میدان بدهید تا ببینید چطور ذهن شما را به جولان گاهی تبدیل میکنند و زندگی شما را به جهنمی وصف ناپذیر تبدیل میکنند.

گاهی اوقات میتوان جلوی به وجود آمدن افکار بد را گرفت. آن‌ها باید به یک روش سالم و مناسب اداره شوند. بیشتر این افکار ناشی از نگرانی برای اتفاقاتی هستند که در گذشته به وقوع پیوستند و از میان رفتند یا نگرانی درباره‌ی آینده‌ی نزدیک و یا حتی نگرانی درباره‌ی چند دهه‌ی گذشته‌ی زندگی و اتفاقاتی که برای شما افتاده است.

ریشه‌ی افکار منفی شما هر چیزی که باشد، شما باید بدانید که شما و افکارتان یکی نیستید.
بد نیست بدانید که افکار شما در حقیقت حتی به خود شما هم تعلق ندارند… شما تنها یک تماشاچی هستید. وقتی یک فکر بد را تجربه می‌کنید، باید آن را مثل یک ابر در بالای سر خود تصور کنید که در حال عبور و گذشتن از شما است.

ذهن انسان قابلیت خارق العاده ای دارد… میتواند تصویرهایی که میبینید را واقعی تداعی کند.
این قابلیت یک شمشیر دولبه است. قبلا در ویدیوی تصویرذهنی یک برنده از باب پراکتور دیدید (یا اگر هنوز دانلود نکردید، میتوانید بنر آنرا از ستون سمت چپ ببینید یا اصلا اینجا کلیک کنید) که هرآنچه را که ذهن به مدت زیادی تصور کند، سعی در تبدیل آن به واقعیت میکند.

اگر تا حد معینی برای فاصله دادن افکار منفی از خود تلاش کنید، می‌توانید به سرعت یک فکر منفی را تشخیص دهید و با آن کنار بیایید و ذهن خود را به لحظه‌ کنونی بازگردانید. شما در بیشتر اوقات پی می‌برید که این افکار در واقع تنها نوعی ترس هستند و مشکلی که شما تجربه کردید تنها ساخته‌ی ذهن خود شما است.

وقتی افکار منفی اغلب اوقات به سراغتان می‌آیند، مثل یک طاعون به جان ذهنتان می‌افتند و اگر با آن‌ها به شکل صحیح برخورد نشود، می‌توانند روابط، کار و یا وجود خودتان را تحت تأثیر و تنش قرار دهند.

شما می‌توانید کنترل ذهن و افکار خود را دوباره به دست بگیرید. از همین حالا شروع کنید ! در ادامه، چند راهکار که با استفاده از آن‌ها می‌توانید کنترل ذهن و افکار خود را دوباره به دست بگیرید را به شما معرفی میکنیم :

 

4 روش درمان سریع افکار منفی کاملا تضمینی

 

اولین کاری که باید انجام دهید برقراری ارتباطات صادقانه است

این نکته جالب را باید درک کنید… شما نباید بخواهید که از شر افکار خود خلاص شوید، حتی اگر آن‌ها افکار منفی هستند! بسیار اهمیت دارد که شما تمام افکار و احساسات خود را به شکلی سالم و طبیعی در آغوش بگیرید و ابتدا آنها را بپذیرید.

تا زمانی که افکارتان را نپذیرید، خبری از تغییر نخواهد بود.
این مسئله ارتباطات مناسب با دیگران را می‌طلبد. گاهی اوقات باید این افکار را در سینه‌ ی خود حبس نکنید و با دیگران در میان بگذارید. البته لازم نیست که به همه بگویید. آرامش خود را حفظ کنید و با یک رویکرد باز و صادقانه با یکی از صمیمی ترین دوستان یا افراد خانواده یا حتی مشاور روانشناس ارتباط برقرار کنید و آنها را به زبان بیاورید.

سعی کنید ریشه‌ی افکار منفی خود را پیدا کنید، همیشه این را در نظر داشته باشید که برداشت‌ های شما ممکن است حداقل اندکی اشتباه باشند.

 

دومین کاری که باید انجام دهید برگرداندن افکارتان است

در طول زمان، مغز شما می‌آموزد که چگونه رفتار کند و افکار و احساسات برای آن مانند یک واکنش درونی می‌شوند. در یک سطح عصبی، این دقیقاً همان چیزی است که اتفاق می‌افتد.

وقتی در مورد یک مسئله‌ی منفی فکر می‌کنید، حالا چه این مسئله خودتان، فرد دیگری و یا یک موقعیت به‌خصوص باشد، شما یک مسیر نورونی معین را در مغز خود را تقویت می‌کنید.

درست مانند به خاطر سپردن یک آدرس؛ هرچقدر بیشتر آنرا به خاطر بیاورید و راجع به آن فکر کنید، مسیر مورد نظر شفاف تر و در سطوح بالاترین از ذهن تان ثبت میشود. افکار شما هم یک جریان هستند که نقطه شروع و اوج و پایان دارند که از مسیر مشخصی عبور میکنند.

«اگر چهره‌ی خود را مقابل نور خورشید بگیرید، هیچ سایه‌ای نخواهید دید.»
هلن کلر

با تلاش و الهام می‌توانید به طور آگاهانه مسیرهای عصبی خود را از نوع بازسازی کنید و ذهن خود را به آرامی از افکار بد فاصله دهید. در این راستا، یکی از تکنیک‌های هوشمندانه این است که فکرتان را برگردانید.

اگر تلاش کنید به گونه‌ای وانمود کنید که هیچ فکر بدی به ذهنتان خطور نکرده است، راه به جایی نمی‌برید و از طرفی این تلاش بی‌فایده و ناسالم است. به جای این کار، باید افکار بد خود را تشخیص دهید و به سرعت آن‌ها را به سمت یک رشته‌ی افکار مثبت هدایت کنید.

یعنی، قرار نیست افکار منفی را نابود کنید، فقط باید آنها را به سمت افکار و مسیرهای مثبت هدایت کنید.

به عنوان مثال، اگر فکر منفی و بد درباره‌ی یک شخص دیگر دارید. شما می‌توانید به یک چیز مثبت درباره‌ی آن شخص فکر کنید. از خود بپرسید:«من چه چیزی را در این فرد دوست دارم؟» در ابتدا باید به این مسئله فکر کنید اما به مرور مثبت‌گرایی شما مستحکم‌ تر می‌شود.

شما می‌توانید این کار را برای همه‌ی افکار منفی انجام دهید.

 

سومین کاری که باید انجام دهید استفاده از تصدیق و زبان مثبت است

شما می‌توانید با استفاده از زبان مثبت به طور ناآخودگاه، موانع ذهن خودآگاه خود را که شامل منفی‌بافی‌ها هم می‌شود، دور بزنید و پیام‌های مثبت و الهام‌بخش به همگان ارسال کنید.

شما می‌توانید پیام‌های مثبت را در خود تولید و دوباره تکرار کنید. در طراحی پیام مورد نظر و مناسب خودتان راحت باشید تا بهترین را پیدا کنید. اگر در گذشته این کار را انجام نداده‌اید، در ابتدا ممکن است احمقانه به نظر برسد اما این کار عملی است و شما می‌توانید از این بابت مطمئن باشید.

این عمل را هر روز صبح و به عنوان آخرین کار در شب برای خود تکرار کنید تا زمانی که احساس کنید که در شما جا افتاده است و آن‌ها را با افکار منفی خود جایگزین کرده‌اید. بدین صورت عمل کنید : هرفکری را با کلامی مثبت به پایان برساند. فقط تصاویر مثبت و زیبا را ببینید. مهم نیست ساختگی باشند یا چقدر دور از واقعیت باشند… فقط ببینید تا تغییر را پس از 21 روز احساس خواهید کنید.

 

آخرین کاری که باید انجام دهید زندگی در زمان حال است – دور ابدی مثبت‌گرایی

یک ذهن منفی می‌تواند شما را از زندگی در زمان حال بازدارد. اگر شما خود را به افکار منفی وابسته کنید، به زودی در طول روز گرفتار منفی‌گرایی خود می‌شوید و نمی‌توانید تمرکز کنید.

« هر روز صبح ما دوباره متولد می‌شویم. پس چیزی که امروز انجام می‌دهیم از همه‌چیز مهم‌تر است.»
جک کنفیلد

حقه این است که فکر خود را بپذیرید و بگزارید شما را به هر سمتی که می‌خواهد بکشد. برای اینکه آن فکر منفی مثل یک خوره به جانتان نیفتد و شما را از بین نبرد، می‌توانید با یک روش سالم با آن برخورد کنید و تکنیک‌هایی که گفته شد را به کار ببرید: ارتباطات صادقانه، کنترل ریشه‌ی افکار شما و تصدیق کردن.

وقتی شما به حدی از کنترل بر روی ذهن خود رسیدید، به راحتی می‌توانید در زمان حال زندگی کنید. وقتی در زمان حال زندگی می‌کنید، زندگی شما بسیار شادتر، کامل‌تر و صلح‌آمیزتر به نظر می‌رسد و در نتیجه دورِ افکارِ مثبت، ابدی می‌شود.

 

 

چطور در زمان حال باقی بمانیم ؟
چندین راه وجود دارد که با استفاده از آن شما می‌توانید کاملاً در زمان حال زندگی کنید. روش‌های سنتی مثل مدیتیشین به طور پیوسته از نظر علمی تأیید شدند و امروز تمام افراد در سرتاسر جهان در حال استفاده از آن هستند و فواید معجزه‌آمیز آن را مشاهده می‌کنند.

با مدیتیشن، شما می‌توانید کنترل ذهن خود را به دست آورید و یک زندگی مثبت‌تر و متمرکزتر را تجربه کنید. (اگر نمیدانید چطور،این تمرین مدیتیشین دو دقیقه ای را بخوانید)

مدیتیشن یک تمرین است و مثل هر تمرین دیگری باید روی آن وقت و انرژی بگذارید تا یاد بگیرید که چگونه می‌توانید آن را انجام دهید و نتایج را به طور واقعی احساس کنید. نباید انتظار داشته باشید که شروع به نواختن پیانو کنید و ناگهان موتزارت شوید… پس نسبت به خودتان صبور باشید و بدانید که تغییر مثبت را در زندگی خود خواهید دید.

هر کسی صرفنظر از باور یا موقعیت زندگی می‌تواند مدیتیشن انجام دهد. مدیتیشن ابزاری قدرتمند برای آزادکردن شما از افکار منفی است و شما را در زمان حال نگه می‌دارد. انجام دادن مدیتیشن معمولی پیشرفت‌های زیادی در بخش‌های مختلف زندگی شما از جمله ذهن و خوشحالی تان دارد.

وقتی با افکار منفی خود کنار بیایید و در زمان حال زندگی کنید، می‌توانید کنترل ذهن خود را بدست آورید.
در آخر توصیه میکنیم سه مقاله فوق العاه ی زیر را حتما بخوانید :

14 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت یا می‌گوید

  سلام و عرض ادب..خدا قوت میگم بهتون …عالیبود ….

 2. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

  تصدیق و زبان مثبت رو متوجه نشدم میشه توضیح بدین؟

 3. کاربر سوخت جت یچ می‌گوید

  در اصل خویش مستقر باشیم نه در فضای ذهن
  در عرفان چندین اصل وجود دارد که بنابر شرایط زندگی هرشخصی میتواند بکار گیری شود

  ترتیب خاصی ندارد،قانون وقاعده ایی ندارد کاملا به وضعیت زندگی هرشخصی بستگی دارد

  رهایی از وابستگی ها
  رساندن خواهش های نفسانی به حداقل وبه صفر
  وهمسو شدن با زندگی ،مانع نشدن ومقاومت نکردن
  وقتی که خواهشی در ما وجود دارد
  یعنی پذیرای انچه که هست نیستیم وتوقع داریم انچه که میل ما وخواسته ماست رخ دهد

  رهایی از خواستن ها وخواهش ها نوعی ازاد سازی عظیم انرژی است که برای این خواهش ها اتلاف میشد

  پس رهایی از وابستگی ها و هرچیز وهرکس که ذهن ما به ان وابسته شده
  ودرنبودش دچار اختلال میشویم یک اصل است که وابستگی و خواهش فقط وفقط یک کذب وسراب است چرا که به هر خواسته ایی که رسیدیم ما را اقناع وارضا دوام داری در پی نداشت

 4. کاربر سوخت جت یچ می‌گوید

  سلام ودرود فراوان

  زندگی وجریان زندگی به خودی خود محتوایی ندارد
  یه انرژی در جریانی که نه مثبت است نه منفی

  واما
  این ذهن ماست که بر مبنای محتویاتش
  بارگذاری منفی یا مثبت بر زندگی انجام میدهد

  از لحاظ محتویات ذهنی در انسانها وجه اشتراکات و تفاوت های اختصاصی ومنحصر به فرد وجود دارد

  نوع نگرش،زاویه دید،بینش ما تعیین کننده زندگی ماست
  ودر واقع نگرش متشکل از ضمیره خود اگاه وناخود اگاه ذهن ماست

  اتفاقی که برای یک شخص منفی محسوب میشود برای دیگری مثبت است و بالعکس

  این تفاوت گویای این مساله اس که مطلق وثباتی وجود ندارد
  واین موضوع شک برانگیز است که ایراد کار کجاست؟!!!

  اساس کار به هر روشی ائم از روش های دینی،عرفانی،مدیتیشن و و و
  با محوریت وموضوع خروج از ذهن نتیجه بخش است

  در واقع موجودیت ما یک وجوده بی وجود و از عدم است
  ما ذهن نیستم
  ذهن جزیی وبخشی از ماست که بایستی در اختیار ما باشد
  و ما مسلط بر ان باشیم
  ابزاری کاملا اختیاری
  ک در مواقع صحیح ودرست استفاده شود
  ما بایستی در اصل خویش مستقر باشیم در ذهن…

 5. کاربر سوخت جت اد می‌گوید

  واقعا ازتون صمیمانه سپاسگزارم
  من تلاش میکردم به گونه ای وانمود کنم که انگار هیچ فکر منفی به ذهنم خطور نکرده
  ولی الان فهمیدم چجوری باهاش کنار بیام و به یه سمت مثبت سوقش بدم
  بازم خیییییییلی مچکرم

 6. کاربر سوخت جت بک می‌گوید

  سلام
  خدا قوت من خوشحالم که با سوخت جت آشنا شدم خیلی خوب و مفیده
  سالهای زیادی بود که با افکار منفی بازی میکردم وبه افکارم شاخه بال می دادم وگاهی فشار روحی شدید به من وارد می شد وقتی این افکار به سراغم می آمدن در فضای اتاق تند راه می رفتم و افکار منفی به شدت به سراغم می آمدند.
  از وقتی تلویزیون را کنار گذاشتم و مطالبی را که در سوخت جت مطالعه کردم وکتابهای را در این زمینه خواندم خیلی تونستم افکارم را کنترل کنم
  قبل ترها افکار منفی سالها با من بود اما الان به هفته رسیده و دوست دارم درست هدایت بشم

  از شما عزیزان سپاسگزارم

 7. کاربر سوخت جت ین می‌گوید

  واقعا سایتتون عالیه تا حالا همچین سایتی ندیدم

 8. کاربر سوخت جت یل می‌گوید

  خیلی جالب بود.

 9. کاربر سوخت جت ام می‌گوید

  من یم شخص 20 ساله استم و در مدت سه سال میشود که همواره در فکر های منفی غرق استم و نمتوانم از ان عبور کنم حیران ماندیم که با این نوع فکر های منفی چی کنم همیشه این فکر در ذهنم می اید که شاید دنیا به اخر رسیده باشد و شاید مردن اتفاق بیفدد همیشه در این فکر استم که شاید حالی یا چند دقیقه بعد و یا شاید فردای نباشم اما باز هم که فردا میشود می بینم که ذهنم با من فریب کاری می کند
  همیشه در فکر مرگ استم و به معز اینکه میخواهم یک کاری را شروع کنم در فکرم می اید که تو شاید بیمری و نتوانی که این کار را انجام بدهی باز فردا که می بینم هیچ گپی نیست حیران میشم که فکر ها از کجا شد و من نزد ملا ها جستجو کردم گفتن که فریبکاری از طرف شیطان است و در ایت حدیث نرجعه کردم پیدا نتانستم و حالی به نوعی دیگری در فکرم می اید این می اید که اگر خواب بد و یا کابوس مرگ را بیبینی شاید بیمیری و شب ها هم به راحتی خوابم نمیبرد از ترس اینکه مبادا خوب بد و یا کابوس نبینم همیشه تلاش دارم که از این فکر عا بیرون بی ایم اما نمیتوانم لطف من را کمک کنید

 10. کاربر سوخت جت ور می‌گوید

  سلام من تازه وارد پروژه سوخت جت شدم و واقعا خوشحالم که اینجا هستم و از مطالب زیباتون لذت می برم

  1. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

   خوشحالیم که به جمع ما پیوستین 🙂

 11. کاربر سوخت جت 1968 می‌گوید

  ی سال افسردگی داشتم ولی چند بار به صورت اتفاقی تو آینه با خودم مثبت صحبت کردم و هر بار متوجه میشدم حالم بهتر شده و این کارو هر روز چند بار به مدت 2هفته انجام دادم و از شر افسردگی و افکار منفی خلاص شدم

  1. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

   احسنت به شما، موفق باشید

 12. کاربر سوخت جت لو می‌گوید

  من دقیقا این مساله مبارزه با افکار منفی رو داشتم.و بعدا ها فهمیدم نباید مبارزه کنم بلکه باید کنترلشون کنم و به سمت افکار مثبت برم.و از همین روش های گفته شده استفاده کردم.خیلی خوب بود.چون دیگه عصبی نمیشدم یا به خاطر افکار منفی اعذاب وجدان نداشتم.و فهمیدم باید بپذیرمشون و کنترل کنم.

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**