اگر هر روز این 8 سوال را از خودتان بپرسید همیشه در مسیر موفقیت خواهید بود

افراد قدرتمند، افراد حرفه ای، افراد باهوش، افراد زبده و … همه یک کاری را هر روز انجام میدهند که افراد معمولی از انجامش امتناع میکنند… آنها با خودشان صحبت میکنند.

فکر نکنید آنها دیوانه اند… در واقع، دقیقا برعکسِ افراد دیوانه، آنها به شدت باهوش اند.؛
افرادی که امروزه به عنوان افراد قدرتمند می شناسیم به خوبی به این حقیقت پی برده اند که هیچ چیزی (حتی خودشان) تا ابد به یک شکل باقی نخواهد ماند.

یعنی چی؟ قانونی وجود دارد به نام قانون تضاد که میگوید :

هرچیزی متضاد خودش را دارد ،تاریکی-روشنایی، پیشرفت-پسرفت، خوبی-بدی و …

و مهم تر از همه، در یک زمان واحد تنها یکی از حالات میتواند موجود باشد. به زبان ساده شما یا در حال پیشرفت هستید یا پسرفت، هیج چیزی بین این دو نخواهد بود – این قانون را آبراهام مازلو هم به‌ آن اشاره کرده.

مردمی که میشناسیم همواره درحال تغییراند، موقعیت‌ها در حال تغییر هستند، همه چیز درحال توسعه و گسترش است و بهترین راه برای مقابله با تغییر، پذیرفتن آن است و بهترین روش برای استفاده از تغییرات سوال پرسیدن از خودمان است.

پیوسته باید از خودمان سوالاتی بپرسیم، با خودمان در مورد رویدادها و شرایط صحبت کنیم، نه صرفا در مورد اینکه چه اتفاقاتی در حال افتادن است… بلکه سوالاتی از این دست که به چه کسی تبدیل شدیم؟ و چه چیزی میخواهیم؟ شما اگر زندگی خوب و شادی میخواهید باید یاد بگیرید سوالات صحیح از خودتان بپرسید.

هر شخصی که نامش در تاریخ جاودانه شده و یا در زندگی دستآورد بزرگی داشته از خودشان روزانه سوالاتی پرسیده اند که باید جواب آنها را پیدا میکردند؛ مانند ادیسون که بعد از مرگش برگه های کوچکی که حاوی سوال و جواب بود را در محل کارش پیدا کردند که روزانه مشغول نوشتن آنها بود…. اما چرا؟

زیرا آنها میخواهند بهترین شرایط را با توجه به تغییرات لحظه ای وضعیت موجود برای رسیدن به اهدافشان را لحظه به لحظه پی گیر باشند.

اگر شما نیز میخواهید مانند افراد موفق و قدرتمند خودتان را لحظه ای از مسیر موفقیت خارج نشوید و سوالاتی روزانه از خودتان بپرسید که هدفمند و مفید هستند در این مقاله 8 سوال اساسی را خواهید خواند.

این 8 سوال را روزانه از خودتان بپرسید و شاهد تغییرات شگرفی و معجزات در کیفیت زندگیتان خواهید شد.

 

سوال اول
امروز تمرکز من بر روی چه چیزی است ؟

اکثرمان یا الان یا زمانی زندگی روزمره را تجربه کرده ایم. زمانی که صبح زنگ بیدار باش به صدا در می آید مثل بقیه روزها تلو تلو خوران از رخت خواب بیرون می آییم، سر و صورتمان را میشوییم و صبحانه میخوریم و به سر کار میرویم، کار میکنیم و سعی میکنیم کمتر فکر کنیم زیرا اصلا حس و حالش نیست بعد برمیگردیم خونه، استراحت میکنیم و … روز بعد و تکرار تمام اینها.

زمان صبح، اهمیت فراوانی در موفقیت شما دارد.
زیرا در صبح، روحیه کل روزتان شکل میگیرد. اگر صبح چند اتفاق بد برای شما بیافتد احتمالا کل روز با اتفاقات بد پر خواهد شد ! اگر صبح یک خبر خوب بشنوید، به صورت معجزه واری کل روزتان روز خوبی خواهد شد.

اکثر افراد موفق و قدرتمند، صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب، به طریقی به یاد می آورند که امروز باید بر روی چه چیزی تمرکز کنند؟ چه اهدافی دارند؟ چه خواسته های کوتاه مدت و بلند مدتی دارند؟

ما در روز هزاران کار برای انجام دادن داریم، اما آیا همه ی آنها ما را به هدفمان نزدیک تر میکند؟
پس ابتدا باید اهدافتان را هنگام صبح به خاطر بیاورید و بعد تمرکزتان را بر روی فعالیت های مهمی که در راستای اهدافتان است متمرکز کنید.

یکی از بهترین‌ مقالاتی که درباره اهمیت سحرخیزی تا‌به‌حال منتشر شده را توصیه میکنم حتما بخونید :


سوال دوم
دستآورد شخصیِ بعدی ام چیست ؟

اکثرمان در روز کارهای زیادی برای انجام دادن داریم، خیلی وقت ها اصلا از اتمام کارها نیز عاجز می مانیم و روز بعد باید کاری برای تمام کردن آنها بکنیم. اما این اشتباه است ! موفقیت و کسب ثروت با زیاد کار کردن نیست.

زندگی تماما به معنیِ انجام دادن (نه فقط کار کردن !) و زندگی کردن است.

دستآورد بعدی تان چیست؟ آیا میخواهید در مسابقه های رشته ورزشی تان مقام کسب کنید؟ آیا کتابی میخواهید بنویسید؟ آیا میخواهید وزن تان را کم کنید؟ دستآورد ها تنها با کار کردن بدست نمی آیند. دستآورد ها فقط با داشتن یک زندگی شاد، بدون سخت کار کردن بدست می آید.


سوال سوم
چه عاداتی را باید ترک کنم؟

تمام انسان ها عادات بدی دارند که یا خودشان به آن آگاه هستند یا نیستند.

آنهایی که آگاه اند رنج بیشتری می برند اما شانس داشتن زندگی بهتر، بیشتری دارند. شاید تا به حال تعجب کرده اید چرا عادت بدی را ترک نمیکنید یا چرا عادت خوبی را در خود تبدیل به عادت نمیکنید. نکته ای وجود دارد که باید به خاطر بسپارید، اغلب اوقات، عادات بد احساس خوبی در ما ایجاد میکنند و عادات خوب احساس بد.

اما احساس خوب گذراست و عادت بد ماندگار… پس ریسک نکنید و هرچه زودتر عادات بدتان را شناسایی کنید.

افراد قدرتمند، خودشناسی قوی تری دارند. آنها به خوبی رفتارشان را زیر نظر میگیرند، کوچکترین احساسات را ریشه یابی میکنند و از خودشان آگاهی کامل دارند. آنها عادات بدی نیز دارند مانند دیگر انسان ها اما فرق آنها در ترک کردن عادات بدشان و یا رفع کردن آنها با کسب چندین عادت خوب است.

در زمینه ترک عادات توصیه میکنم دو مقاله زیر را بخوانید :

 1. تغییر عادت‌های بد به عادت‌های خوب به روش نوین برنامه‌نویس‌ها
 2. عادت ها چطور شکل میگیرند و چطور جایگزین میشوند؟

سوال چهارم

چه درسی از اشتباهاتم گرفتم؟

همه ی ما انسان هستیم و جایزالخطا، اما فقط تعداد معدودی از همین انسان ها از اشتباهاتشان درس میگیرند و پیشرفت میکنند، بقیه تنها آنرا خاطره ای تلخ تلقی میکنند و هرگز آنرا فراموش نمیکنند چه بسا چندین بار آن اشتباه را مرتکب شوند.

شما اگر در کار فروش هستید، بازاریابی، مدیریت یا هر کاری دیگری، اگر نخواهید کتاب های مربوط به این حوزه را بخوانید زمانی را صرف مطالعه کنید، اما در کارتان موفق شوید تنها این سوال را از خودتان بپرسید : آیا این کار جواب میدهد؟ اگر جواب “بله” است ان کار را انجام دهید،

اگر جواب “خیر” است “چرا“ی آنرا پیدا کنید تا به جواب “بله” دیگر منتهی شود ! به همین سادگی…

شما اگر یادنگیرید از اشتباهاتتان درس بگیرید، مجبورید یک اشتباه را چندین بار مرتکب شوید تا سرانجام از آن درس بگیرید… این یک اصل است.


سوال پنجم
مرتکب چه اشتباهات جدیدی خواهم شد؟

اشتباه کردن جزئی از برنامه پیشرفت است. شما راه رفتن رو با آموزش دیدن و کلاس رفتن یاد نگرفتید، شما با چندین بار زمین خوردن و زخمی شد و گریه کردن بلاخره راه رفتن را یادگرفتید.

افراد قدرتمند و حرفه ای کاملا از این قضیه آگاه اند، آنها بدنبال اشتباه نکردن نیستند بلکه بدنبال اشتباهات صحیح هستند تا اگر قرار است مرتکب آن شوند ،حداقل درسی مهم از آن فرابگیرند.

افراد قدرتمند میدانند تنها با پذیرفتن این اصل که اشتباه کردن جزئی از برنامه پیشرفت است میتوانند از بار استرس و اضطراب بکاهند. اشتباهات قرار نیست شما را شگفت زده کنند ! اشتباهات اغلب پیش بینی میشوند.


سوال ششم
سلامت من در چه جایگاهی است؟

به هر میزان جایگاه قدرتمند و موفقی داشته باشید، به همان میزان تمایل به افزایش مشغولیت هایتان بیشتر خواهد شد. این دامی است که مدیران و کارآفرینان اغلب در آن گرفتار میشوند، شما باید همیشه به خاطر داشته باشید : با گسترش و توسعه کسب و کارتان ،بار کاری شما باید کاهش پیدا کند.

اگر در شرکت ها بزرگ کارمندان به ندرت موسس آنجا را میبینند دلیلش همین اصل است. شما با تمام وقت کار کردن نمیتوانید یک کسب و کار موفق بسازید. اما اکثرا دچار این اشتباه میشوند و حاضرند سلامتی خود را نیز در این راه از دست بدهند.

ما به عنوان انسان نیاز به خواب داریم، نیاز به غذا مقوی داریم، نیاز به ورزش داریم حتی نیاز به خندیدن و شوخی کردن با دوستانمان داریم تا قسمتی از شخصیت اجتماعی مان منزوی نشود.

اگر کار میکنید و هیچ مشکلی در سلامتی تان مشاهده نمیکنید احتمالا به خاطر خواب خوب دیشبتان بوده، غذای خانگی و سلامتی که دیروز به جای فست فود خوردید و یا زمانی که با دوستانتان به تفریح رفتید است.


سوال هفتم
آیا هنوز در مسیر صحیح قرار دارم؟

بعضی اوقات شاید برای شما نیز اتفاق افتاده که در مسیرتان در حال حرکت بودید و ناگهان رویداد جدیدی وارد زندگیتان شده و کاملا مسیر زندگیتان را عوض کرده و زمانی که به خودتان آمدید تازه می فهمید چقدر از مسیر اصلی خارج شدید.

گاهی این رویداد یک رابطه عاطفی است، یک دوست نادرست است، حتی یک شغل با درآمد خوب هم میتواند چنین شما را از مسیر اصلی دور کند.

شما باید راهتان را نشانه گذاری کنید، هدف گذاری کنید و اهداف شما راه شما را مشخص کنند، نباید با احساس تصمیم بگیرید، احساس گذراست اما اصول و منطق ابدی است.
هر روز اهدافتان را مرور کنید، دستآورد هایتان را سبک سنگین کنید، آیا به اهدافتان نزدیک تر میشود یا دور تر؟

 

سوال هشتم
آیا هدف نهایی ام ،امروز به اندازه دیروز برایم مهم است؟

هرچقدر بیشتر تشنه ی موفقیت باشید، بیشتر بر روی هدفتان تمرکز خواهید کرد.
اما همچنان احتمال پرت شدن حواس و تمرکز وجود دارد. خیلی اوقات قصد و خواسته هایمان تغییر میکنند. با رشد فکری ما نیازهایمان تغییر میکنند ،رشد میکنند و یا حتی رفع میشوند.

اما با این حساب زمانی فاجعه اتفاق می افتد که ما نمیخواهیم به شرایط امروزمان باور کنیم، زیرا زمان زیادی را صرف کار کردن بر روی اهدافمان کردیم.

اهداف شما باید در راستای رویاهای شما باشد. رویاهای شما باید شما را خوشحال کند.
باید زمانی که صرف رویاپردازی میکنید آنقدر جذاب باشد این سفر که تمایل نداشته باشید این تصاویر را فراموش کنید و به زندگی واقعی برگردید.

اما اگر رویاهایتان تغییر کردند، ناراحت نباشید، شما میتوانید رویاهای جدیدی انتخاب کنید. اهدافتان را با رویاهای جدیدتان همراستا کنید.


در همین  زمینه، نوشته‌های زیر را حتما بخوانید :

16 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت yazi می‌گوید

  خیلی عالی وو کامل و بدرد بخور فقط کاش از تجربهد ادم ها هم توی مقاله حرف میزدین……

 2. کاربر سوخت جت ور می‌گوید

  شما عالی هستید

 3. کاربر سوخت جت less می‌گوید

  سلام،
  لطفا افزونه Readitlater یا همون add to favorites رو نصب کنید
  همچنین افزونه Highlight هم نصب کنید عالی میشه
  چون من همیشه مجبورم که برخی مقاله های شما رو بزنم بره توی پاکت و چون اون مقاله ها دسترسیش آزاد نیست توی پاکتم مطلب ناقص میوفته!
  و همیشه هم مجبورم با هایلایتر کروم مطالب رو بخونم
  ولی اگه add to favorites یا readitlater رو خودتون داشته باشید + هایلایتر (مثل مدیوم) خیلی تجربه کاربری عالی تری در خوانش خواهیم داشت
  مرسی

  1. کاربر سوخت جت نش می‌گوید

   سلام بنده تازه وارد سایت شدم ولی قبل از ثبت نام در سایت در کانال سوخت جت از استاد سینایی مطالب خیلی خوب شنیدم و انگیزه بیشتر شد که ثبت نام کنم انشالله که بتونیم از فرمایشات استاد سینایی به نحو احسن استفاده کنیم

  2. کاربر سوخت جت 4034 می‌گوید

   سلام. مطلبالبتون عالی و با استدلال کافی هستن. سپاسگزارم.

 4. کاربر سوخت جت mbiz می‌گوید

  ممنون تز مقلات خوبتون فقط جهت یادآوری دیکته کلمه “مغابله” که در مقاله نوشتیتد “مقابله” درست است دوست عزیز در مقاله تصحیح بفرمایید

 5. کاربر سوخت جت ین می‌گوید

  سلام.خداقوت.
  من تو زمینه ارتباط سازی با افراد و لینک خوردن با انها و همجنین دوست شدن مشکل دارم.
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. کاربر سوخت جت جت می‌گوید

   با سلام، دوست عزیز دوره شاه‌کلید را از فروشگاه سوخت جت میتوانید تهیه کنید اختصاصی برای داشتن روابط اجتماعی قدرتمند طراحی شده است؛ با تشکر.

  2. کاربر سوخت جت هن می‌گوید

   سلام
   واقعاً لذت بردم از خوندن این ۸ سوال
   خیلی جالب بود و به دل نشست.

 6. کاربر سوخت جت مه می‌گوید

  سلام. چه مقاله عالی و خوبی بود. واقعا اگر بهش عمل کنیم موفق میشویم. مرسی.
  یک سوال:
  شما نوشتید که:
  شما باید همیشه به خاطر داشته باشید : با گسترش و توسعه کسب و کارتان ،بار کاری شما باید کاهش پیدا کند.

  خب من الان که اول کارم است باید زیاد کار کنم. میشه یک مقاله در این مورد بنویسید و مراحل را توضیح دهید که چطوری بار کارم را کم کنم؟با چه روشی؟ چطوری باشه که به کارم هم آسیب نزنه؟
  اگر این مقاله رایگان باشه ممنون میشم. آخه بعضی از مقاله هایتان رایگان نیست. ولی اگر این رایگان باشه خیلی خوب میشه.
  ممنونم

 7. کاربر سوخت جت meka می‌گوید

  سلام . ما چطور می تونیم اشتباهاتمون رو پیش بینی بکنیم؟ مثال می زنید

 8. کاربر سوخت جت n111 می‌گوید

  سلام من مشگلم دقیقا از مرحله دوم شروع میشه.یعنی شماره همراه که میزنم انتقال پیدا میکنه به این صفحه و بعد هیچی.نه پولی دریافت میکنه نه راهنمائی میکنه.ممنونم

  1. کاربر سوخت جت dmin می‌گوید

   سلام بنده یکبار دیگر چک کردم مشکلی مشاهده نشد. لطفا از دوستانتان بخواهید امتحان کنند آیا با سیستم دیگری نیز چنین مشکلی پیش می آِید

 9. کاربر سوخت جت ntic می‌گوید

  سلام و عضو سوخت جت شدم اما مطالب را نمی توانم کامل ببینم

  1. کاربر سوخت جت dmin می‌گوید

   سلام
   اکانت شما هیچ مشکلی ندارد، این مطلبی که در حال خواندن آن هستید مربوط به شما یعنی عضو پروژه سوخت جت است.

 10. کاربر سوخت جت رت می‌گوید

  سلام
  ممنون میشم اگه یک مقاله هم در مورد بهتر کردن کار و روش زندگی برنامه نویس ها بنویسید .
  اگه هزینه ای هم می خواد بگید تا پرداخت کنم .
  واقعا ممنونم از سایت خوبتون 🙂

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**