آخرین بار کدام یک از این سه شکست را خوردید و چطور دیگر تسلیم‌شان نشوید؟

شکست در هر زمان و در هر مکانی سخت و طاقت فرسا است. حتی کلمه اش هم بسیار ترسناک است‌ به دلیل همین ترس بی‌خیال خیلی چیزها می‌شویم. آرزوهایمان را دفن می‌کنیم و آینده‌مان را به هیچ می‌فروشیم.

مطمئن همه ما میدانیم چقدر لحظات دردناکی است. اما اگر طرز نگاهمان را عوض کنیم شاید بتوانیم از شکست فرصتی بسازیم که باعث موفقیت ما شود. در این مقاله قصد داریم زاویه‌های دیگری از شکست را بررسی کنیم. راه حل‌هایی را ارائه و امتحان کنیم تا از شکست به سمت موفقیت میان بر بزنیم. با استفاده از آرامش و خونسردی در زمان شکست، فرصت‌های موجود در آن را شناسایی کنیم تا بیشترین بهره را از شکستمان ببریم.

 

» سه نوع از انواع شکست

از بین انواع و اقسام شکست‌ها سه مورد از معروف‌ترین آن‌ها را با هم مرور می‌کنیم. با شناختن این بخش‌ها می‌توانید در مواقع ضروری آرامش خود را حفظ کرده و به انجام کارهای لازم بپردازید. شکست خوردن پایان راه نیست، یک تلنگر است که چیزی باید تغییر کنید، یا چیزی اشتباه است. اکنون این بخش‌ها را با یکدیگر مرور می‌کنیم.

 • بخش اول…………. آزمون و خطا
 • بخش دوم…………. شکست اشتباه
 • بخش سوم………… شکست پیشرو
آزمون و خطا

شامل همه کارهایی می‌شود که برای اولین بار انجام می‌دهیم و برای اولین بار هم شکست می‌خوریم. راه‌های که کسی قبلا از آن‌ها عبور نکرده‌ است، جاده‌هایی که هنوز آسفالت کشی نشده‌اند. با رعایت کردن تنها یک قانون می‌توانید از این مرحله سر بلند بیرون بیاید و آن پشتکار است. آن قدر امتحان ‌کنیم و آن قدر شکست ‌بخوریم تا بالاخره مسیر درست، مانند گلی که در بیابان می روید، مقابل ما پدیدار شود.

شکست اشتباه

در دورانی که ما زندگی می‌کنیم تقریبا همه چیز کشف شده است. می‌توان همه چیز را در نوشته‌ها پیدا کرد. کتاب‌ها راهنماهایی بزرگی هستند که با مبالغ کم می‌توان آن‌ها را تهیه و استفاده کرد. نسخه الکترونیکی همه کتاب‌ها نیز موجود است. مصاحبه‌ها و مقاله‌هایی از افراد موفق که راهی که ما می‌خواهیم برویم را رفته‌اند نیز در سایت‌ها با زیرنویس و یا دوبله موجود است، سایت‌هایی مثل سوخت جت که می‌توان نهایت استفاده را از آن‌ها برد. و امثال این راه‌ها و روش‌ها….

راهی که ما می‌خواهیم برویم به احتمال 80 درصد قبلا فتح و آسفالت کشی شده است. شکست خوردن در این موارد به این علت شکست اشتباهی نام میگیرد، چون شکست خوردن ما اشتباه بوده است. بدون هیچ‌گونه مطالعه یا تحقیقی با سر پریده‌ایم وسط ماجرا و در آخر که شکست می‌خوریم همه مقصرند به جز ما. در مورد این شکست هیچ راه فراری وجود ندارد. مقصر صد در صد ما هستیم.

یکی از اشتباهات بزرگ انسان‌های باهوش این نیست که در صورت شکست در این شرایط کاملا دست می‌کشند البته انسان‌های زیادی باهوش ۹ اشتباه مهلک دیگر هم مرتکب می‌شوند که بقیه را می‌توانید در این مقاله بخوانید.

شکست پیشرو

همه شکست‌ها بد و دردناک نیستند. گاهی فقط می‌خواهند به ما کمک کنند. برعکس موفقیت که آموزگار خوبی نیست، شکست آموزگاری است که درس‌هایش را در زندگی با جدیت تمام به ما می‌دهد و تنبیه هم برایمان در نظر می‌گیرد.

هر شکست برای ما یک درس جدید و یک تجربه با ارزش است. در برخی مواقع شکست خوردن به نفع ما تمام می‌شود. باعث می‌شود که بخواهیم مسیرهای جدید را امتحان کنیم. راه‌های مقابله با مشکلات را پیدا کنیم.

» انعطاف پذیری در مقابل شکست

انعطاف پذیری در مورد شکست‌ها باعث می‌شود دوره‌ی ناراحتی بعد از شکست ما به سرعت طی شود و چندین سال را فقط به خاطر یک شکست هدر ندهیم. بعد از یک شکست درست و حسابی، کاری که داریم انجام می‌دهیم را برای یک روز کنار بگذاریم. فکرمان را آزاد کنیم، غذای مورد علاقه‌مان را بخوریم، کمی ریلکس کنیم، ورزش کنیم و خلاصه هر کاری که حواسمان را پرت می‌کند انجام دهیم.

به یاد داشته باشیم فردا روز دیگری است که خداوند بزرگ شانس دوباره زندگی کردن و حتی دوباره شکست خوردن را به ما داده است. درس گرفتن از شکست‌ها تنها کاری است که باید انجام دهیم. زمانی که فردا برسد باید بلند شویم و راهی دیگر را پیدا کنیم. اشتباهات خود را بررسی کنیم و دوباره برنامه ریزی کنیم. این انعطاف پذیری در مقابل شکست

یکی از اساسی‌ترین مشکلات انسان‌ها این است که زیادی روی انگیزه تمرکز می‌کنند و با یک شکست همه چیز خود را می‌بازند اگر شما هم از این گونه آدم‌ها هستید در این مقاله برایتان توضیح دادیم که چرا انگیزه راهکار حل مشکلات‌تان نیست.

«فرصتی که در این اتفاق وجود دارد کدام است؟»

این جمله‌، بسیار ساده اما با ارزش است. در تمام اتفاق‌های که در زندگی‌مان رخ می‌دهد یک فرصت وجود دارد، شانسی برای استفاده از شکست، تنها کاری که لازم است انجام دهیم این است: این جمله را روی برگه ای بنویسم و در جایی که بیشترین دید را به آن داریم قرار دهیم. آنگاه خواهیم دید که در میان تاریکی، زمانی که یاس و ناامیدی ما را فرا می‌گیرد، نوری از میان این کلمات می‌درخشد. به وسیله آن نور می‌توانیم فرصت پنهان شده را ببینیم و به عنوان پله ای برای بالا رفتن از آن استفاده کنیم.

» ترس اولین نفر بودن

شکست‌های کوچک و بزرگ در زندگی همه انسان‌های دنیا رخ داده است. در واقع شتری است که در خانه همه می‌خوابد برایش فرقی نمی‌کند که مخاطبش چه کسی است. پس در زمان شکست نباید فکر کنیم تنها کسی هستیم که این اتفاق برایش افتاده است. شکست‌ها متفاوت هستند، اما همه آن را تجربه کرده‌اند.

ترس از اولین بودن هم یکی از آن ترس‌هایی هست که می‌توانید آن را با راهکارهای درستی که کمتر کسی به شما نمی‌گوید از بین ببرید و اگر قصد نابود کردن شان را دارید از این مقاله شروع کنید.

آموزش

در واقع می‌توان آموزش را به عنوان مادر موفقیت معرفی کرد.‌ همه چیز با آموزش شروع می‌شود با آموزش پیش می‌رود و بر اساس آموزشی که دیده‌ایم چه خوب و چه ضعیف می‌توان پایان را رقم زد. آموزش در مورد پول، تولید محصول یا حتی در مورد بالا بردن سطح اعتماد به نفسمان صدق می‌کند. این مورد را نباید سرسری بگذرانیم، همه به چیز به آموزش بستگی دارد. پیدا کردن کتاب‌ها و مقاله‌های مناسب، عکس‌ها و فیلم‌ها در مورد کاری که می‌خواهیم یاد بگیریم بسیار موثر است.

پلن B

زمانی که تصمیم به انجام کاری می‌گیریم یا می‌خواهیم تغییراتی ایجاد کنیم باید به فکر نقشه دوم هم باشیم، در این صورت برای هر اتفاقی آماده هستیم و به این راحتی‌ها شکست نمی‌خوریم، پلنB  در واقع باعث ایجاد آرامش و اعتماد به نفس در ما می‌شود که اگر در نقشه‌ اول شکست خوردیم نقشه دوم به دادمان می‌رسد.

هوشیار بودن در زمان ریسک

منظور از هوشیار بودن در زمان ریسک این است که با چشمان باز ریسکمان را انجام دهیم، مسئولیتش را به عهده بگیریم و در هر ثانیه مراقب باشیم که چه اتفاقی می‌افتد. البته این به معنی صبر کردن تا زمان مناسب نیست، این ما هستیم که باید زمان مناسب را درست کنیم. تنها چیزی که نتیجه می‌دهد عمل کردن است. تنها با انجام دادن متوجه می‌شویم که آیا راهمان درست یا غلط است. این مورد به آموزش هم مربوط می‌شود، اگر آموزش درست و با اصول دیده و تمرین کرده باشیم نتیجه خوبی در ریسکمان می‌گیریم.

 

در نهایت

شکست تمام شدن و باختن نیست، شکست دروازه‌ای به راهی آسان‌تر و سریع‌تر است. از این کلمه برای خودمان غولی ساخته‌ایم که فقط خودمان می‌توانیم شکستش دهیم. اینکه چگونه شکستمان را تبدیل به موفقیت کنیم یا بعد از شکست بلند شویم و به دنبال راهی دیگر برای موفقیت باشیم به این بستگی دارد که در شکست اول درس‌هایمان را خوب گرفته باشیم، و از آن‌ها در ادامه راهمان به نحو احسنت استفاده کنیم. امیدوارم با مطالعه کردن این مقاله کمی از تیرگی و سیاهی شکست در ذهنتان کم شده باشد. (یاحق)

 

بزرگ‌ترین شکستی که در زندگی خورده‌اید چه بوده است؟

11 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت یل می‌گوید

  سلام بسیار عالی بود ممنون از مطلبتون.

 2. کاربر سوخت جت amed می‌گوید

  خوندن این مقاله ها هیچ کمکی به ما نمیکنه…. در واقع چیزی که به ما کمک میکنه عمل کردن به این مطالبه

 3. کاربر سوخت جت rsed می‌گوید

  سلام ارادت .
  خیلی ممنون بابت مقاله خوب شما

 4. کاربر سوخت جت muel می‌گوید

  غلطهای نگارشی و املایی یکی از ویژگی هاییه که سوخت جت از اول کار تا الان داشته
  به نحو احسن صحیحه
  احسن: به نحوِ “نیکوتر” در واقع میشه!
  و نه، به نحوِ آفرین! احسنت!

  1. کاربر سوخت جت جت می‌گوید

   ممنون دوست عزیز از حسن توجه‌تان؛ یک حرف از کل این مقاله که نویسنده نوشته باعث شد کامنت انتقادی بگذارید اما برای اصل محتوایی که ارائه کردن هیچ نظری ندارید؟ اگر بتوانیم کانون توجه‌مان را از کاستی‌ها برداریم و بر روی نقاط مثبت معطوف کنیم نه تنها دنیا را زیباتر میبینیم بلکه به زیباتر شدن دنیا هم کمک میکنیم 🙂

   1. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

    شما میتونستید از این انتقاد تشکر(بدون طعنه) کنید و حتی یک روز هم به ایشون اکانت ویژه بدین. اما تصمیم گرفتین شعار بدین و کل انتقاد رو ندیده بگیرید. همین که یک بازدیدکننده تصمیم میگیره وارد سایت شما بشه ینی هزینه پرداخت کرده و برای شما ارزش قائله. اما گویا تیم سوخت جت خیلی وقته فقط پول نقد رو میشناسه.

 5. کاربر سوخت جت لی می‌گوید

  با سلام
  بزرگترین شکستی که فکر می کنم داشته ام که کارم را زودتر شروع نکردم و میتوانستم با کمی زیر فشار رفتن و غلبه بر ترس در آن زمان الان به درجه ای بهتر برسم.
  دوستانی که این مقاله و این نظر را می خوانند پیشنهاد می کنم شروع کنید. فقط شروع کنید.
  مشکلاتی که امروز داریم بخاطر باج هایی که در گذشته به ترسامون دادیم.

  یا حق

  1. کاربر سوخت جت aile می‌گوید

   ببخشید با سلام من میخواستم بپرسم آیا این پلنB اضافه نیست چون آرنولد می گفت پلنBباعث می شود به موفقیت‌های بزرگی دست نیابیم چون تمام تمرکزمان را روی پلنB میگذاریم ممنون میشم جواب بدید

 6. کاربر سوخت جت 3994 می‌گوید

  خیلیییییی شکست خوردم یعنی واقعا خیلی وقتا میخوام از همه چی بزنم. نمیدونم دیگه چیکار کنم… به هر حال ممنون.

 7. کاربر سوخت جت arez می‌گوید

  بزرگترین شکست من همین بوده که دست به هیچ کار بزرگی نزدم که شکست بخورم. جالب بود برام مقاله تون

 8. کاربر سوخت جت .soh می‌گوید

  خیلی عالی. به نظرم بیشتر شکست‌ هامون از نوع اشتباه هستن. ولی راهکارهایی که گفتید خیلی کاربرد دارن.

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**