اولین شغل نه‌چندان جالب باراک اوباما و 12 شخصیت برجسته دیگر

همیشه شنیدیم که نصیحت میکنند «کار کردن عار نیست !» مصداق واقعی این نصیحت اولین شغل تقریبا تمام افراد موفق و ثروتمند دنیاست… افرادی که در این مقاله نام آنها را میخوانید و میبینید اولین شغل آنها چه بوده، امروز به مقامی برجسته، موفق و در سطح بین المللی شناخته شده هستند.

این مقاله دو هدف مهم در پی دارد :

 1. مهم نیست از کجا شروع میکنید
 2. مهم این است برای چه چیزی شروع میکنید

این افراد با اینکه از نمیدانستند دقیقا چه کارهایی برای موفق شدن باید انجام دهند، اما هرکاری از دست شان ساخته بود برای موفق شدن انجام دادند؛ شما هم باید همین کار را بکنید.

شاید ندانید درحال حاضر، امروز و در وضعیت اکنون تان چه کاری باید انجام دهید… شاید سردرگم باشید ! خب اشکالی ندارد، در چنین وضعیتی، بهترین تصمیم انجام کارهای مختلفی است که فکر میکنید درست هستند و بد ترین تصمیم، هیچ کاری نکردن است.

بسیاری از دوستان از ما خواسته بودند تا از چهره های ایرانی نیز نام ببریم. اما متاسفانه اطلاعات جامع و موثق از چهره های داخلی برای اطلاع رسانی موجود نیست…

دونالد ترامپ بطری جمع میکرد
دونالد ترامپ بطری جمع میکرد

دونالد ترامپ بطری جمع می کرد

رئیس‌جمهور آینده آمریکا و میلیاردر فعال در زمینه املاک، پولدار به دنیا آمد. اما پدر او می‌خواست که پسرش از همان ابتدای زندگی ارزش پول را درک کند.

به گفته خود دونالد ترامپ، زمانی که بچه بود، پدرش، فرِد ترامپ، که مانند دونالد در زمینه املاک فعال بود، دونالد و برادرش را به سایت‌های ساخت‌وساز می‌برد و آنها را مجبور می‌کرد تا بطری‌های خالی نوشابه را جمع کنند و آنها را بفروشند.

دونالد می‌گوید که با اینکه این کار درآمد چندانی برای وی نداشت، اما به او آموخت تا برای پول درآوردن کار کند؛ اگر علاقه مند به اطلاعات از این رئیس جمهورِ پرسروصدای آمریکا هستید، توصیه میکنیم این مقاله و این مقاله را حتما بخوانید.

 

 

اولین شغل هیلاری کلینتون ناظر پارک بود
اولین شغل هیلاری کلینتون ناظر پارک بود

هیلاری کلینتون ناظر پارک بود

کلینتون در زندگی‌نامه خود اشاره کرده است که جدا از این‌که در سیزده سالگی پرستار کودک بوده است، اولین دستمزد خود را زمانی گرفته که ناظر پارکی کوچک در حومه شهر شیکاگو بوده است. پارکی که در ایلینوی واقع‌شده بود و تنها چند مایل با خانه کلینتون فاصله داشت.

وزیر امور خارجه پیشین آمریکا می‌گوید که تابستان‌ها مجبور بود واگنی پر از توپ و چوب بیس‌بال را به زور بکشد و در هفته این کار را سه بار تکرار کند.

به گفته کلینتون: «پدر و مادر من به سخت‌کوشی و متکی بودن به خود باور داشتند و اطمینان حاصل می‌کردند که فرزندانشان ارزش هر یک دلار را درک کرده و کرامت به نحو احسن انجام دادن کار را احساس می‌کنند.»

 

اولین شغل باراک اوباما فروش بستنی بود
اولین شغل باراک اوباما فروش بستنی بود

رئیس جمهور سابق آمریکا هم در بستنی فروشی کار می کرد

حتی رهبر آمریکا نیز تابستان‌ها مشغول کاری به دور از زرق و ورق بود! اوباما در دوران نوجوانی خود، زمانی که در هونولولو بزرگ می‌شد، اولین دستمزد خود را زمانی گرفت که در فروشگاه‌های زنجیره‌ای بسکین-رابینز بستنی می‌فروخت.

جالب است بدانید که دختر باراک اوباما، با اینکه پدرش رئیس جمهور قاره آمریکا هست، در تابستان ها مشغول به کار به عنوان صندوق دار یکی از فروشگاه های زنجیره ای فست فود میشود تا ارزش کار را درک کند.

 

 

 

اولین شغل مارکو روبیو ساختن قفس پرنده بود
اولین شغل مارکو روبیو ساختن قفس پرنده بود

مارکو روبیو قفس پرنده می ساخت

سناتور (عضو مجلس سنا) فلوریدا در سال ۲۰۰۹ با روزنامه محلی فلوریدا مصاحبه کرد و گفت که شوهر خواهرش در میامی صاحب شرکت صادرات و واردات پرندگان عجیب غریب بود و مارکو در دوران دبیرستان خود برای آنها قفس پرنده می‌ساخت.

 

 

 

 

 

اولین شغل روت بیدر کینزبورگ دستیار پژوهش یک پروفسور حقوق بود
اولین شغل روت بیدر کینزبورگ دستیار پژوهش یک پروفسور حقوق بود

روت بیدر کینزبورگ دستیار پژوهش یک پروفسور حقوق بود

در مدت‌زمانی که این قاضی دیوان عالی در دانشگاه کرنل در مقطع کارشناسی تحصیل می‌کرد، دستیار پژوهش پروفسور رابرت کاشمن بود؛ همان شخصی که به کینزبورگ تلنگر زد تا حقوق بخواند.

کینزبورگ از آن دوران این‌گونه روایت می‌کند: «کاشمن از شاگردانش می‌خواست تا درک کنند که کشورمان از ابتدایی‌ترین ارزش‌هایش در حال دور شدن است و به سمت ضلالت می‌رود. در تمام سال‌هایی که در دانشگاه کرنل تحصیل می‌کردم سناتور جوزف مک کارتی در رأس قدرت بود؛ شخصی که در هر گوشه یک کمونیست می‌دید.

کمیته فعالیت‌های مشترک بین سازمان ملل متحد و آمریکا و همچنین مجلس سنا امنیت داخلی مردم را فرامی‌خواند. افرادی که اکثریت آنها در صنعت سرگرمی پیشرو و صاحب سبک بودند. هدف کاشمن این بود که وکیل‌ها در کنار این افراد بایستند و به کنگره متمم اول و متمم پنجم قانون اساسی را یادآور شوند. اندیشه کلی وی این بود که می‌توانید وکیل شوید و چیزی خارج از وجود خود را هدف بگیرید. می‌توانید در جامعه خود کمک‌حال باشید و اشک‌های ریخته شده را جبران کنید.»

اولین شغل برنی ساندرز یک نجار و مستند ساز بود
اولین شغل برنی ساندرز یک نجار و مستند ساز بود

برنی ساندرز یک نجار و مستند ساز بود

بعد از این‌که در سال ۱۹۶۴ مدرک خود را در رشته علوم سیاسی از دانشگاه شیکاگو گرفت، سناتور ورمونت مشغول به کارهایی غیر مرتبط با رشته خود شد. نجاری می‌کرد و مستند می‌ساخت.

بعداً در سال ۱۹۸۱ و در سن ۳۹ سالگی به‌عنوان شهردار برلینگتون برگزیده شد.

 

 

 

 

اولین شغل مادلین آلبرایت لباس زیر زنانه می فروخت
اولین شغل مادلین آلبرایت لباس زیر زنانه می فروخت

مادلین آلبرایت لباس زیر زنانه می فروخت

مادلین آلبرایت اولین زنی است که به‌عنوان وزیر امور خارجه کشور برگزینه شد و در زمان رئیس‌جمهور بیل کلینتون خدمت می‌کرد. آلبرایت به‌عنوان یک پناهنده سیاسی از چک‌اسلواکی وارد خاک آمریکا شد، چرا که خانواده او مخالف نظام شوروی بودند و همین باعث شده بود که در کشور خود از دست گروه کمونیست کشور خود در امان نباشند.

اولین کار خود را از فروشگاهی در دنور آغاز کرد و لباس‌زیر می‌فروخت. از همان زمان یاد گرفت که در شرایط سخت چگونه با مردم سروکله بزند.

 

 

 

اولین شغل مایکل بلومبرگ یک پارکبان بود
اولین شغل مایکل بلومبرگ یک پارکبان بود

مایکل بلومبرگ یک پارکبان بود!

شهردار پیشین نیویورک، با این‌که در خانواده از قشر متوسط بزرگ شد، اما در حال حاضر نزدیک به ۴۲٫۷ میلیارد دلار دارایی دارد.

در دانشگاه جونز هاپکینز درس می‌خواند و برای اینکه بتواند شهریه دانشگاه خود را پرداخت کند، مشغول پارکبانی بود.

 

 

 

 

اولین شغل مارک کوبان فروش پلاستیک زباله بود
اولین شغل مارک کوبان فروش پلاستیک زباله بود

مارک کوبان زمانی پلاستیک زباله می فروخت!

زمانی که بنیان‌گذار و صاحب دالاس ماوریکس از پدرش پرسید که آیا می‌تواند یک جفت کفش ورزشی نو داشته باشد، در پاسخ از پدرش شنید که می‌تواند کار کند و خودش این‌یک جفت کفش را بخرد. مارک همین کار را کرد و پلاستیک زباله فروخت.

در آن زمان کوبان تنها دوازده سال داشت و از پدر خود پرسید که چگونه می‌تواند کار پیدا کند. همان زمان، یکی از دوستان پدرش وارد داستان ما شد. او به مارک گفت که تعدادی پلاستیک زباله دارد که می‌خواهد آنها را بفروشد.

به‌این‌ترتیب، کوبا شروع به فروختن آن کیسه‌زباله‌ها کرد و از فروش هرکدام سه دلار به جیب می‌زد.

 

اولین شغل ماریسا مایر کارمند یک خواروار فروشی بود
اولین شغل ماریسا مایر کارمند یک خواروار فروشی بود

ماریسا مایر کارمند یک خواروار فروشی بود

به گفته خود مایر، زمانی که شانزده سال داشت، تابستان در یک خواروبارفروشی در ویسکازین مشغول کار شد.

مدیرعامل شرکت یاهو می‌گوید که اولین بار در آن زمان بود که ارزش اخلاق کاری را درک کرد و همان کار چیزهای زیادی به وی درباره اقتصاد خانواده و مبادلات روزمره آموخت.

 

 

 

 

 

اولین شغل لوید بلنکفین در استادیوم یانکی اسنک می فروخت
اولین شغل لوید بلنکفین در استادیوم یانکی اسنک می فروخت

لوید بلنکفین در استادیوم یانکی اسنک می فروخت!

مدیرعامل شرکت گلدمن ساکس، یکی از تأثیرگذارترین افراد حال حاضر در وال‌استریت است. اما لوید از آن دسته از آدم‌هایی است که از فرش به عرش رسیده است!

با استناد بر کتاب «پول و قدرت: چگونه گلدمن ساکس شروع به حاکمیت جهان کرد.» بلنکفین در بروکلین بزرگ شد و اولین کار خود را در استادیوم یانکی با فروش اسنک به تماشاچیان شروع کرد.

 

 

 

 

 

اولین شغل ریچارد برانسون یک مبتدی بود که در زمنیه تکثیر پرنده فعالیت می کرد
اولین شغل ریچارد برانسون یک مبتدی بود که در زمنیه تکثیر پرنده فعالیت می کرد

ریچارد برانسون یک مبتدی بود که در زمنیه تکثیر پرنده فعالیت می کرد. علاوه بر این، درخت شناس هم بود!

برانسون میلیاردر که مؤسس گروه ویرجین است، از روز اول برای خود کار کرده است. به گفته خود برانسون، در ۱۱ سالگی به همراه بهترین دوست خود، نیک پاول، شروع به تکثیر یک نوع طوطی کوچک دراز دم کردند که تا آنها را به هم‌کلاسی خود بفروشند. پرنده‌ها خیلی سریع‌تر از فروش این دو دوست تولید مثل می‌کردند، برای همین، به سراغ بازار کار دیگری رفتند.

کریسمس که فرا رسید، درخت‌های صنوبر کوچکی خریدند و امیدوار بودند که بعدازاینکه این درختان بزرگ شدند، بتوانند از فروش آنها سود کنند؛ اما به گفته خود برانسون، قبل از اینکه این صنوبرهای کوچک رشد کنند، خرگوش‌های بازیگوش آنها را نابود کردند!

 

 

 

موفقیت در پشت هر دشواری و سختی پنهان شده است تا فقط افرادی که صبر و شکیبایی و لیاقت آنرا دارند، پیدایش کنند. ممکن است درحال حاضر از شغل تان ناراضی باشید، کارتان سخت باشد و یا فکر کنید مشغول کاری بی ارزش هستید؛ اگر اینطور هست مطمئن باشید افراد موفق هم از شرایطی مشابه شرایط فعلی شما شروع کردند، اما تسلیم نشدند.

ادامه دارد…

در همین زمینه، نوشته های زیر را حتما بخوانید :

4 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت ید می‌گوید

  کاش به جای این اشخاص ، افراد دانشمند رو هم معرفی میکردین .
  راستی یه سوال
  آیا همه این اشخاص جایگاه الانشون ، از قبل هدفشون بوده؟!

 2. کاربر سوخت جت دی می‌گوید

  با سلام
  مقاله خیلی خوبی بود
  ولی عالی میشد اگر از نمونه های داخلی هم استفاده میکردین
  با تشکر

 3. کاربر سوخت جت لب می‌گوید

  رشد و عقب ماندگي يك ملت به طرز فكر و ديدگاه تك تك افراد اون جامعه برميگرده و هيچ پيشرفت و پسرفتي اتفاقي بوجود نمياد و همگي در اون سهيم هستند . با تشكر از مطالب مفيدتون

 4. کاربر سوخت جت sani می‌گوید

  ادمین و مدیریت محترم شما میتوانید از جناب آقای عسگر اولادی که از تاجرین موفق مملکتمون هستند و نحوه موفقیت ایشان مطلب منتشر کنید .فکر میکنم استقبال خوبی بشه . با تشکر

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**