چگونه اشتیا‌ق‌مان را در هر کاری و هر چیزی بالاتر ببریم؟ – قسمت دوم

زندگی کردن با اشتیاق، به طول و عرض زندگی ما می‌افزاید. کسی که شوقی عمیق در دلش دارد، خیلی عمیق‌تر به جهان پیرامونش نگاه می‌کند. به قول «فریدریش ویلهلم هولدرلین»، شاعر آلمانی:

کسی که به عمیق‌ترین چیزها فکر کرده باشد، زنده‌ترین چیزها را دوست دارد.
به راستی که زندگی با اشتیاق، زنده‌ترین شیوه حیات است.

در این قسمت نکته‌های بیشتری را در مورد اشتیاق با هم یاد می‌گیریم.

 

راه دوم: به هر کاری که انجام می‌دهید، روح بدهید

اشتیاق یا نبود اشتیاق در هر کاری که انجام می‌دهیم یا هر چیزی که می‌گوییم هویدا می‌شود. مثلا دست دادن را در نظر بگیرید. ما می‌توانیم به دست دادن خود با دیگران، روح بدهیم. به این ترتیب که وقتی دست‌ها را تکان می‌دهیم، با شور و انرژی این کار را انجام دهیم. کاری کنیم که دست دادنمان بگوید: «از آشنایی با شما خوشحالم» یا «خوشحالم که شما را دوباره می‌بینم.»

دست دادنی محافظه کارانه و از سر دلسردی و بی تفاوتی اثر بدی در طرف مقابل می‌گذارد. در این جور مواقع اصلا بهتر است دست ندهیم. چون بر خلاف زبان دهان که از طریق گوش‌ها شنیده می‌شود، زبان بدن، از طریق قلب دریافت می‌شود. آدم‌های موفق، مشتاقانه دست می‌دهند. آنها فقط به ما دست نمی‌دهند، بمبی از انرژی را به بدن ما منتقل می‌کنند. قبلا به شما در مقاله‌ی چهار و نیم اصل زبان بدن که به موفقیت شما کمک می‌کند این را یاد دادیم.

به لبخندهای خود روح دهید. با چشمان خود بخندید. هیچ کس لبخند مصنوعی، تلخ و لاستیک مانند را دوست ندارد. لبخندی واقعی بزنید؛ آن قدر بزرگ که دندان‌هایتان پیدا شود. شاید دندان‌هایتان صاف و ردیف و سفید نباشند ولی این مهم نیست.

وقتی لبخند می‌زنید، مردم دندان‌هایتان را نمی‌بینند،
آنها شخصیتی صمیمی و علاقه‌مند را می‌بینند که با یک لبخند وارد قلبشان می‌شود.

به متشکرم‌های خود روح بدهید. تشکرتان را به گونه‌ای ابراز کنید که در قلب شنونده نفوذ کند. با حرارت، صادقانه و از صمیم قلب. چنین تشکری برای همیشه در قلب آن فرد، حک می‌شود. به همین ترتیب، تمام واژگان خود را با احساس‌هایی خالصانه رنگ آمیزی کنید. وقتی به کسی «صبح بخیر» می‌گویید، چنان این واژگان را با شور و حرارت بیان کنید که فرد مقابل از کلام شما انرژی بگیرد نه این که انگیزه خود را برای آغاز یک روز پر از انرژی و شادی از دست بدهد.

وقتی ما روح بخشی به واژه‌هایمان را شروع می‌کنیم، علاوه بر اینکه اشتیاق بیشتری در زندگی خودمان به وجود می‌آوریم، این انرژی را به زندگی اطرافیانمان و هر کسی که با ما در ارتباط است نیز منتقل می‌کنیم. به این ترتیب، ما به منبعی از احوال خوب تبدیل می‌شویم. مردم از صحبت کردن با ما لذت می‌برند و توانایی‌مان در جلب توجه افراد به شدت بالا می‌رود.

» راه سوم: خبر خوش پخش کنید

[bs-quote quote=”به نظر من، اشتیاق، تنها ویژگی صادقانۀ انسان‌ها است.” style=”style-7″ align=”left” color=”#ad6824″ author_name=”ارنست بلوخ” author_job=”فیلسوف آلمانی” author_avatar=”https://sookhtejet.com/wp-content/uploads/2019/12/bloch.jpg”][/bs-quote]

حتما شما نیز در موقعیت‌های زیادی بوده‌اید که ناگهان کسی وارد شده و گفته است که: «خبر خوشی دارم.» بی درنگ این شخص، تمام توجه افراد حاضر در جمع را به خود جلب می‌کند. اثر خبر خوش خیلی بیشتر از این حرف‌ها است. یک خبر خوش، مردم را شاد می‌کند، شور و شوق به وجود می‌آورد.

حتی شنیدن خبر خوش به هضم غذا هم کمک می‌کند. در این بین مراقب باشیم حجم بالای خبرهای بد که از طریق رسانه‌ها، شبکه‌های اجتماعی، رادیو، روزنامه‌ها و حتی از زبان مردم، منتشر می‌شوند ما را گمراه نکنند. یادمان باشد، تا به حال هیچ کس با پخش خبرهای بد، دوستی پیدا نکرده، ثروتی به دست نیاورده و کاری درست را به انجام نرسانده است.

خبرهای خوش را به خانواده خود برسانید. فقط اتفاق‌های خوبی که امروز افتاده است را برایشان تعریف کنید. چیزهای سرگرم‌ کننده، خنده‌دار، نکته‌های امید بخش و خوشایندی که تجربه کرده‌اید یا شنیده‌اید را به یاد بیاورید و بگذارید چیزهای ناخوشایند به فراموشی سپرده شوند. .

هدهد خبرهای خوش باشید.
فردی باشید که هر روز مشتی نور را با خودش به این طرف و آن طرف می‌برد.

 

» شادی را از بچه‌ها یاد بگیریم

بد نیست گاهی از بچه‌ها چیزی یاد بگیریم. خیلی کم پیش می‌آید که آنها در مورد چیزی غر بزنند. مثلا آب و هوا را در نظر بگیرید. واقعا که گاهی تکلیف ما بزرگتر‌ها با خودمان هم مشخص نیست. مثلا وقتی هوا گرم است، نق می‌زنیم که چرا خورشید این قدر سوزان است و وقتی هوا سرد می‌شود، آه از نهادمان بلند می‌شود که خورشید خانم کجایی؟ بیا که سرما ما را جان به لب کرد!

آیا تا به حال دقت کرده‌اید که بچه‌ها چقدر کم از آب و هوا شکایت می‌کنند؟ آنها به راحتی با هوای گرم، کنار می‌آیند تا این که کم‌کم یاد می‌گیرند هوای گرم، ناخوشایند است و نسبت به آن حساس می‌شوند. بیایید عادت کنیم که حداقل همیشه راجع به آب و هوا خوب حرف بزنیم.

شکایت از آب و هوا فقط ما را بیشتر ناراحت می‌کند و این ناراحتی را به دیگران هم سرایت می‌دهد. قبول دارم که گاهی تحمل گرما یا سرما سخت می‌شود اما فصل‌های سال هم بخشی از زیبایی‌های این کره خاکی هستند. اخبار خوب، حتی کوچک، نتایج خوبی به بار می‌آورند. آنها را پخش کنید.

» مثلث اشتیاق

لائوتسه، فیلسوف چینی، حدود شش قرن پیش از میلاد، سخن زیبایی در مورد دارایی‌ها گفته است. او می‌گوید:

«دارایی در شکل واژه‌ها، اعتماد به وجود می‌آورد، دارایی‌های ذهنی، عمق به وجود می‌‌آورد و دارایی به شکل هدیه دادن، عشق را شکوفا می‌کند.»

واژه‌ها، ذهن‌ و قلبمان، سه گوشه مثلثی هستند که در قلبش، اشتیاق را به وجود می‌آورد. وقتی ما با واژه‌هایی زیبا، ذهنی باز و منعطف و قلبی سرشار از محبت و شادی زندگی کنیم، می‌توانیم در لحظه لحظه روزهایمان، از نیروی پر خروش اشتیاق، لذت ببریم.


در همین زمینه بیشتر بخوانید:

مقالات مرتبط:
4 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت لا می‌گوید

  خیلی خیلی خوشحال که با این سایت آشنا شدم ممممممممممنونم متشکرم از مطالب عالی ‌ما

 2. کاربر سوخت جت سی می‌گوید

  خیلی خوب بود سپاس

 3. کاربر سوخت جت وی می‌گوید

  ممنون خیلی خوب بود

 4. کاربر سوخت جت ست می‌گوید

  ممنون از مقاله خوبتون

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**