راز ثروت عجیب یهودیان بر اساس منابع 2500 ساله

رازهایی که سال‌ها مخفی مانده بود، کشف شد

در ایران و سایر نقاط جهان، یهودیان را به عنوان افرادی ثروتمند می‌شناسند. مطالعات و پژوهش‌های متخصصان نیز این مسئله را به خوبی نشان می‌دهد. به عنوان مثال یک چهارم یهودیان آمریکایی، درآمد خانوادگی خود را بیش از 200 هزار دلار اعلام می‌کنند. جالب است که فقط 4 درصد آمریکایی‌ها به چنین سطحی از درآمد می‌رسند.

ثروت فراوان یهودیان در تمام طول تاریخ باعث شد که این سوال در ذهن بسیاری از پژوهشگران شکل بگیرد که رازهای ثروت یهودیان چیست؟

پژوهشگران برای رسیدن به پاسخ این سوال با یهودیان زیادی گفتگو کردند و تلاش کردند فرمول مشخصی برای ثروتمند شدن بیابند. در نهایت این گفتگوها، نتیجه داد و رازهای مهمی کشف شد.

در این مقاله تصمیم داریم به چند مورد از مهم‌ترین و اصلی‌ترین رازهای ثروت یهودیان که تاکنون کشف شده است، بپردازیم. در صورتی که شما هم دوست دارید به یک انسان ثروتمند و توانگر تبدیل شوید، پیشنهاد می‌شود که تا پایان این مقاله همراه ما بمانید.

 

اولین راز ثروت یهودیان

حکمت و خرد؛ چیزی که یهودیان با تمام وجود دنبالش هستند

منظور از خرد و  حکمت، داشتن تجربه و قدرت تشخیص و درک حقیقت و مسائل درست و ماندگار است.

در واقع خرد و حکمت همان کاربرد عملی دانش است.

حضرت سلیمان (ع) که در قرآن نیز بارها درباره او صحبت شده است، یکی از نمونه‌های بارز برخورداری از خرد و حکمت بود. عهد عتیق یا تورات، حضرت سلیمان را نخستین سازنده معبد در اورشلیم معرفی می‌کند.

حضرت سلیمان در طول زندگی خود به ثروت و دانش فراوانی دست یافت و حتی توانایی صحبت کردن با جانوران را هم داشت. او بیش از هر چیز به خرد و حکمت اهمیت می‌داد. خداوند در تورات به حضرت سلیمان می‌فرماید:

«من به تو قلبی فرزانه، خردمند و فهیم عطا می‌کنم و با این قلب، هرگز کسی مثل تو نبوده است و  بعد از این هم نخواهد بود. من حتی چیزهایی را که درخواست نکرده‌ای، به تو می‌بخشم؛ ثروت و شرافتی که هیچ پادشاهی در جهان به آن نرسیده است.»

دلیل تمام موفقیت‌ها و ثروت کلان حضرت سلیمان، خرد و  حکمت او بود.

یهودیان بر این باور هستند که انسان باید همواره  از خداوند، خرد، حکمت و قلبی فرزانه و فهیم بخواهد و برای رسیدن به این خواسته، همواره دعا و نیایش کند.

در این راستا می‌توانید از دعاها و یا  عبارات تأکیدی مختلفی که در ذهن دارید، کمک بگیرید. این دعاها به هیچ عنوان به افراد یهودی مربوط نمی‌شود؛ بلکه کلیه انسان‌ها می‌توانند از قدرت دعا برای رسیدن به خواسته‌های خود بهره بگیرند.

 

 

دومین راز ثروت یهودیان

زندگی اجتماعی درهم‌تنیده و رشد دانش؛ چیزی که تار و پود یهودیت را می‌سازد.

یکی از رازهای ثروت یهودیان، زندگی اجتماعی در‌هم‌تنیده‌ای است که در جامعه یهودیت دیده می‌شود. اساساً دین یهود، یک دین جمعی است. یک جامعه استاندارد یهودی، نیاز به کنیسه دارد و برای برگزاری مراسم عبادی باید حداقل 10 مرد بالغ حاضر باشند.

در این جامعه به خاخام، قصاب شرعی و یک کاتب برای نگارش قراردادها و متون آیینی نیاز است. در واقع، یهودیان برای زندگی کردن به یکدیگر نیازمند هستند.

همین زندگی اجتماعی درهم‌تنیده، باعث می‌شود که یهودیان، هر جای دنیا که باشند، به یکدیگر و همچنین به یهودیان نیازمند کمک کنند.

کمک کردن یهودیان ثروتمند به سایر یهودیان باعث شده است که
کلیه یهودیان به سطح قابل قبولی از ثروت، رفاه و آسایش برسند.

در جامعه کنونی نیز یهودیان، روابط نزدیکی و عمیقی با یکدیگر دارند و عاشق این هستند که گره‌ای از کار یکدیگر بگشایند.

در جوامع یهودی، از دوران باستان تا امروز، علاقه به علم و دانش، خیلی بارز بوده و همواره بیشتر شده است. یهودیان در دوران باستان هم اطلاعات خوبی در مورد تورات، کتاب آسمانی خود و  مفاهیم موجود در آن داشتند.

مطالعه در مورد تورات و تمایل به کشف رازهای آن باعث شد که یهودیان در سایر علوم هم ورود کنند و به تخصص برسند.

تقریباً یهودیان در هر دوره زمانی و منطقه جغرافیایی که زندگی می‌کردند، نسبت به جوامع غیریهودی پیرامون خود، دانش و  سواد بیشتری داشتند و هم‌اکنون نیز چنین است.

 

 

سومین راز ثروت یهودیان

فروتنی؛ لازمه کسب دانش، خرد، یادگیری، توانمند شدن و در نهایت توانگر شدن

متون مقدس یهودیان به آن‌ها یادآوری می‌کند که به جای جستجوی مداوم ثروت، همواره به دنبال کسب دانش و خرد باشند.

در تورات، ثروت به پرنده‌ای تشبیه شده است که اگر انسان به طور مداوم دنبالش برود، آن پرنده با انسان دوستی نمی‌کند و همواره از او گریزان می‌شود؛ بنابراین انسان باید حکمت و دانش فرابگیرد تا بتواند آن پرنده را به سوی خودش جذب کند.

برای فراگیری خرد و دانش، لازم است که انسان، فروتن باشد و فروتنی پیشه کند.

در تورات می‌خوانیم:

« اول غرور می‌آید و سپس رسوایی را به همراه خود می‌آورد؛ اما حکمت نزد فروتنان است.»

همچنین در این کتاب آسمانی نوشته شده است:

«فقر و ننگ، متعلق به کسی است که تحت تعلیم و آموزش قرار نگیرد؛
ولی کسی که رنج یادگیری را به جان بخرد، گرامی و  بلندجایگاه خواهد شد.»

یهودیان به خاطر فروتنی و گشودگی در برابر دانش و علم، همواره می‌کوشند که مطالعه کنند.

ساموئل بن تیبون، فیلسوف یهودی می‌گوید:

«کتاب‌هایتان را همنشین خود قرار دهید.»

زیگ زیگلار، متخصص فروش و یهودی آمریکایی می‌نویسد:

«افراد ثروتمند، تلویزیون‌های کوچک و کتابخانه‌های بزرگ دارند و
افراد فقیر، کتابخانه‌های کوچک و تلویزیون‌های بزرگ دارند.»

 

چهارمین راز ثروت یهودیان

تلاش بسیار برای کسب پول و سپس تلاش بسیار برای حفظ پول؛ راز ثروت یهودیان

یهودیان بر این باور هستند که انسان برای ثروتمند شدن به دو هنر بسیار مهم نیاز دارد: هنر اول، تلاش و کوشش بسیاری برای کسب پول و درآمد است و هنر دوم، تلاش بسیار برای حفظ، پس‌انداز و سرمایه‌گذاری درآمدی است که با سختی و تلاش فراوان حاصل شده است.

افراد بسیاری هستند که درآمدهای قابل قبول و حتی کلانی دارند؛
ولی این درآمد را با بی‌توجهی‌ها و ندانم‌کاری‌های خود به باد می‌دهند.

نکته مهمی که در جوامع یهودی وجود دارد، این است که کودکان یهودی از همان سال‌های ابتدایی زندگی، شیوه پول خرج کردن را از پدران خود می‌آموزند و این شیوه در ناخودآگاه آن‌ها نهادینه می‌شود. این آموزش باعث می‌شود که آن‌ها در سنین بزرگسالی هم از راه و رسم پدران خود پیروی کنند و ثروتمند هستند.

یهودیان به پول، فقط به عنوان ابزاری برای معامله نگاه نمی‌کنند؛ آن‌ها پول را به عنوان ابزاری برای حفاظت از جان، خانواده و امنیت خود می‌بینند.

از طرفی پول به آن‌ها کمک می‌کند که به آرزوها و اهداف خود جامه عمل بپوشانند. برخی معتقدند که پول برای یهودیان، الهه‌ای است که می‌توانند آن را ببینند و لمسش کنند.

نگاهی که این افراد نسبت به پول و منابع مالی دارند باعث می‌شود که نسبت به خرج کردن پول، حساس و دقیق باشند و منابع مالی خود را بیهوده هدر ندهند.

یهودیان پول خود را برای چیزهای ارزشمند و معنادار مثل آموزش، کسب دانش و مهارت خرج می‌کنند. در تلمود که یکی از کتاب‌های مهم یهودیان است و به عنوان تورات شفاهی هم شناخته می‌شود، می‌خوانیم:

«تلاش و کوشش برای کسب پول و منابع مالی، اقدام و عمل است و تلاش برای حفظ و پس‌انداز پول، انعکاسی از محدود کردن خرج کردن پول است. رسیدن به ثروت فراوان، مستلزم کار و تلاش فراوان و سخت است.
همچنین برای جمع کردن ثروت فراوان باید روزنه‌ها و جاهای نشت پول را از بین برد.»

 

پنجمین راز ثروت یهودیان

نگرش متعالی در زمینه ثروت و ثروت‌دوستی؛ یکی از دلایل مهم جذب ثروت

در تنخ یا تورات عبری نوشته شده است که نخستین نسل‌های یهودیان، انسان‌های بسیار ثروتمندی بود و این مسئله را آیت و نشانه‌ای بارز و روشن برای لطف الهی می‌دانستند.

این نشانه‌ها باعث شد که خانواده‌های یهودی همواره  دنبال انباشت ثروت، مشاغل پردرآمد و سرمایه‌گذاری باشند.

این خانواده‌ها ارزش زیادی برای ثروت و موفقیت قائلند. آن‌ها به زندگی پس از مرگ هم ایمان دارند و آن را مهم می‌دانند؛ ولی دوست دارند که در زندگی دنیوی خودشان هم خوشبخت و سعادتمند باشند و موفقیت و ثروت را موهبتی از جانب خداوند متعال می‌دانند.

مطالعات امروزین نشان می‌دهد که علاقه داشتن به ثروت و اندیشیدن به آن، باعث می‌شود که قانون جذب در مورد ثروت فعال شود. در واقع افرادی که با شور و شوق در مورد پول می‌اندیشند، خیلی راحت‌تر به منابع مالی می‌رسند.

یهودیان با نگرش متعالی خود نسبت به پول می‌توانند به ثروت قابل توجهی برسند.

تفکرات زیادی در جهان به ما می‌گوید که پول و دلبستگی به آن، اصلاً خوب نیست. حتی گاهی در برخی تفکرات می‌بینیم  که فقر، به عنوان یک ارزش شناخته می‌شود.

یهودیان چنین افکاری را رد می‌کنند و بر این باور هستند که پول، یک ابزار خنثی است و بسته به شخصی که از آن استفاده می‌کند و شیوه استفاده او، می‌تواند خوب یا بد باشد.

یکی از خاخام‌های یهودی در ایران که مدتی پیش با او صحبت می‌کردم، نکته مهمی را  به من گفت.

او بر این باور بود که فقر، واقعاً ذهن انسان را  نابود می‌کند و جلوی یادگیری انسان را می‌گیرد؛ به همین دلیل است که انسان‌های فقیر در بسیاری از مواقع، فقیرتر می‌شوند.

انسان تا زمانی که از نظر مالی، تا حدودی تأمین باشد می‌تواند مطالعه کند، یاد بگیرد،
از نظر معنوی رشد کند و کارهای خوب و مفید  انجام دهد.

 

ششمین راز ثروت یهودیان

صدقه دادن و کارهای نیک؛ یکی از مهم‌ترین رازهای ثروت یهودیان

یکی از نیکوترین سنت‌های یهودیان که در تلمود هم روی آن تأکید شده، صدقه دادن است.

در تلمود آمده است که حضرت ابراهیم (ع)، 10 درصد از تمام دارایی‌اش را بخشید. حتی انسان‌های فقیر که خودشان صدقه دریافت می‌کنند، نیز باید صدقه بدهند.

در واقع صدقه دادن یکی از فلسفه‌های مهمی است که یهودیان را ثروتمند می‌کند. وقتی از اکثر یهودیان بپرسید که چرا ثروتمند هستند، آن‌ها صدقه یا «Tzedakah» را دلیل اصلی ثروت خود قلمداد می‌کنند.

 

 

یهودیان معمولاً 10 درصد یا یک دهم درآمد خود را  صدقه می‌دهند.

هر چقدر که درآمد یهودیان افزایش یابد، قطعاً میزان صدقه‌ای که پرداخت می‌کنند نیز بیشتر می‌شود.

یکی از دوستان یهودی من تعریف می‌کرد:

«ما بر این باور هستیم که اگر خداوند، درآمد و روزی ما را به صورت یک کیک به ما عنایت می‌کرد، آن را به 9 قسمت می‌کردیم.
9 قسمتش را خودمان می‌خوردیم و یک قسمت باقیمانده را صدقه می‌دادیم.»

اعتقاد دیگری که در بین یهودیان وجود دارد این است که با صدقه دادن خود به خداوند اعلام می‌کنند که

اکنون که این مقدار مشخص به من درآمد عطا کردی، من یک دهم آن را صدقه دادم.
اگر درآمدم را بیشتر کنی، قطعاً میزان صدقه و کارهای نیک من نیز افزایش می‌یابد.

 

هفتمین راز ثروت یهودیان

پیروی از قوانین جهان که همان قوانین الهی هستند؛ لازمه دستیابی به ثروت هستند

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که جهان، هیچ نظم و نظامی ندارد و به همین دلیل  هر کاری که دوست داشته باشند، در این جهان انجام می‌دهند. در آیین یهودیت، افراد بر این باور هستند که قوانین طبیعی و قوانین الهی با یکدیگر همگام و هم‌راستا هستند.

به عنوان مثال یهودیان معتقدند که دزدی، دروغ، طمع، قتل، ظلم به انسان‌ها، حیوانات و طبیعت، گناهان جنسی و غیره، موجب فقر می‌شود. انسانی که می‌خواهد ثروتمند شود، باید مراقب باشد که قوانین طبیعی و الهی را زیر پا نگذارد.

در تورات عبری یا تنخ می‌خوانیم:

«ثروتی که با بی‌صداقتی و دروغ به دست می‌آید، به مرور کم می‌شود؛
اما ثروتی که با راستی و به تدریج جمع شود، افزایش می‌یابد و رشد می‌کند.»

در بخش دیگری از تنخ نوشته شده است:

«افراد حریص همواره  می‌کوشند که به سرعت ثروتمند شوند؛
اما متوجه نیستند که دارند به سوی فقر حرکت می‌کنند.»

 

هشتمین راز ثروت یهودیان

سرمایه‌گذاری؛ ضامن آسایش، امنیت و  رفاه نسل کنونی و آتی یهودیان

در کتاب تلمود آمده است که «پول شخص باید همیشه آماده باشد.» منظور از جمله مذکور این است که پول انسان همیشه باید برای سرمایه‌گذاری کردن آماده باشد. مطالعات نشان می‌دهد که 33 درصد از یهودیان، پول خود را سرمایه‌گذاری می‌کنند.

تعداد یهودیانی که در سرمایه‌گذاری نقش دارند، خیلی بیشتر از پیروان سایر ادیان الهی است. یهودیان بر این باور هستند که اگر انسان چیزی نکارد، چگونه می‌تواند انتظار داشته باشد که خوشه‌های طلایی و رقصان گندم را درو کند؟

در تنخ نوشته شده است:

«کسانی که لذت را دوست دارند و مدام در پی آن می‌روند، قطعاً فقیر می‌شوند.
کسانی که تجمل‌پرستی پیشه می‌کنند، هرگز ثروتمند نخواهند شد.»

سخت کار کردن، پس‌انداز و انباشت پول و در نهایت سرمایه‌گذاری کردن آن در حوزه‌های پربازده، باعث می‌شود که نسل کنونی و آینده یهودیان از نظر مالی و رفاه تأمین شود.

قرض گفتن نابخردانه، یکی از چیزهایی که انسان را به وادی فقر سوق می‌دهد. اگر انسان برای کالاهایی که به آن‌ها نیاز ندارد، پول قرض بگیرد، از سرمایه‌گذاری روی دارایی‌هایی که واقعاً ارزشمند و سودرسان هستند، باز می‌ماند.

در تلمود، داستانی در مورد اهمیت سرمایه‌گذاری برای تأمین مالی نسل‌های آینده آمده است:

حکیمی، مردی را  در حال کاشت درخت دید و از او پرسید: «چقدر طول می‌کشد تا این درخت به بار بنشیند و میوه بدهد؟» مرد به حکیم گفت: «حدود هفتاد سال!» حکیم با تعجب از او پرسید: «آیا اینقدر زنده می‌مانی که بخواهی از میوه این درخت بخوری؟» مرد پاسخ داد: «من وقتی به دنیا آمدم، وضعیت مالی بسیار خوبی داشتم. پدرانم از قبل درخت‌های لازم را برای من کاشته بودند. اکنون من هم دوست دارم برای فرزندانم درخت بکارم تا آن‌ها هم زندگی خوبی داشته باشند.»

البته در کتاب مقدس یهودیان نکاتی هم در مورد سرمایه‌گذاری آماده که واقعاً قابل تأمل است.

به عنوان مثال در این کتاب توصیه شده است که قبل از سرمایه‌گذاری، آموزش‌های لازم را ببینید و بدون یادگیری نکات لازم، برای سرمایه‌گذاری عجله نکنید.

توجه به تنوع بخشیدن به سرمایه‌گذاری هم از جمله نکاتی است که اهمیت دارد.

کسانی که همه پول خود را یکجا سرمایه‌گذاری می‌کنند، همواره در معرض خطر هستند؛ ولی با سرمایه‌گذاری روی دارایی‌های متنوع و مختلف، خاطرتان از بابت زیان آسوده‎تر خاطر بود و لازم نیست نگران از دست رفتن سرمایه خود باشید.

در چنین مواقعی اگر در یک زمینه دچار زیان شوید، سودی که از طریق منبع دیگری به دست می‌آورید، آن زیان را جبران می‌کند.

 

ثروت به دین و تبار بستگی ندارد؛ اصولی دارد که اگر رعایت کنید، ثروتمند می‌شوید

در این مقاله تلاش کردیم با چند مورد از رازهای ثروت یهودیان آشنا شویم و به نتایج پژوهش‌های متخصصان در این  زمینه پی ببریم. نتایج مطالعاتی که در مورد راز ثروت یهودیان صورت گرفته است، نشان می‌دهد که ثروتمند شدن هیچ ارتباطی با تبار و دین انسان ندارد. هر انسانی با رعایت یک سری اصول مشخص می‌تواند به ثروت مورد نظر خودش برسد.

آیا شما هم با رازهای ثروت یهودیان (غیر از مواردی که در این مقاله بیان شد) آشنا هستید؟

تاکنون کدام‌یک از رازهای ثروت یهودیان را در زندگی خود به کار بسته و تحت تأثیر آن راز، به ثروت رسیده‌اید؟

لطفاً نظرها، پیشنهاد و تجربیات خود را با ما و سایر همراهان مجموعه سوخت جت در بخش دیدگاه‌ها (زیر همین مقاله) به اشتراک بگذارید.

25 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت مد می‌گوید

  بسیار عالی بود.

 2. کاربر سوخت جت اس می‌گوید

  سلام وقتتون بخیر
  ممنونم بابت مقاله کامل و مفیدی که تهیه کردید
  سپاس

 3. کاربر سوخت جت کی می‌گوید

  سلام بسیار سودمند وعالی مثل همیشه، بهترین هستین وبهترین را ارائه می‌دهید
  سپاسگزارم

 4. کاربر سوخت جت می می‌گوید

  بسیار خوب و اموزنده و خالص از حکمت و دانش بود امیداورم همیشه موفق و سلامت باشید.

 5. کاربر سوخت جت ذر می‌گوید

  سلام دوست عزیز امیداورم حالت خوب باشه
  مقاله خیلی خوبی بود من آموزش گرفتم
  فقط یه سوال داشتم
  اینکه استفاده از مطالب سایتتون مشکلی نداره

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**