چرا برای شروع کارآفرینی به سرمایه نیاز ندارید ؟ (و هرآنچه راجع به سرمایه شنیدید افسانه است)

سرمایه کارآفرینی

در اولین قدم برای کارآفرین شدن به شما توصیه می‌کنیم هرگز این افسانه را که برای شروع کار نیاز به یک سرمایه هنگفت دارید، باور نکنید. واقعیت این است که بیش از 80 درصد از کسب و کارهای جدید هرگز با  یک سرمایه‌گذاری هنگفت یا یک بودجه خارق‌العاده شروع نشده است !

حتی قبلا در این مقاله، تجربه افرادی که بدون سرمایه، موفق شدند را هم خواندید.

بنا به گفته متخصصین این عرصه، شروع کار با بودجه پایین مزیت‌هایی هم دارد و باعث می‌شود اگر دچار مشکل شدید شکست بزرگ و جبران‌ناپذیر نداشته باشید. از سوی دیگر سرمایه‌گذاری زیاد هرگز تضمین کننده موفقیت در کسب و کار نیست.

اگر پیگیر تلوزیون و روزنامه و مجله و … باشید، خواهید دید رسانه های بیشر مشتاق هستند کارآفرینان شناخته شده‌ای را که با اولین سرمایه‌گذاری هنگفت خود موفق شده‌اند، برجسته کنند؛ اما نباید از این نکته غافل شویم که اکثر کسب و کارهای موفق از قشر مردم عادی بوده‌اند.
افرادی چون بیل گیتس، مایکل دل و ریچارد برانسون که در ابتدا بودجه قابل توجهی نداشتند و با کسب موفقیت عظیم و جلب اعتماد عمومی کسب و کار خود را گسترش دادند.

این‌جا در این مقاله میخواهیم به شما بگوییم سرمایه کارآفرینی نیاز داریم یا نه؟؛


چرا برای کارآفرینی و شروع کسب و کارتان واقعا به سرمایه نیاز ندارید؟
و البته به برخی از مزایای موجود در کارآفرینی با سرمایه اندک اشاره خواهیم کرد:

 

دلیل شماره یک سرمایه کارآفرینی | کسب و کار متعلق به شما است و خودتان رییس خود هستید.

بسیاری از کارآفرینان از ضوابط اداری گله‌مند هستند و می‌خواهند خودشان رییس کسب و کارشان باشند. زمانی که خودتان کارآفرین باشید، دیگر نیازی ندارید که به دنبال کسب رضایت سهامداران باشید، تصمیمات توسط خودتان اتخاذ می‌شود و هیچ کس نمی‌تواند مانع تصمیم‌گیری شما شود.

 

دلیل شماره دو  برای سرمایه کارآفرینی  | با بودجه محدودتر می‌توانید برنامه کاری بهتری داشته باشید.

کارآفرینانی که سرمایه اندکی دارند و زیر سایه حمایت هیچ سرمایه‌گذاری نیستند برای انجام کارهایشان از روش‌های خلاقانه‌تر و نوآورانه استفاده می‌کنند. آنها با پول، مشکلات را بی صدا نمیکنند، بلکه چون هیچ پولی ندارند مجبورند مشکلات را ریشه ای حل کنند.

توجه به جزییات بیشتر، اغلب در کسب و کارهایی که با سرمایه هنگفت شروع به کار می‌کنند، کمتر مورد اهمیت قرار می‌گیرد؛  چرا که باید با سرعت بیشتری تصمیمات را اتخاذ کنید و انجام فعالیت‌ها به سرعت صورت می‌پذیرد.

 

ران کانوی
کانوی

 

دلیل شماره سه | بکوشید تا با زیرکی همه شرایط را در نظر بگیرید و بتوانید خود را با تغییرات منطبق کنید.

پس از شروع کسب و کار و تثبیت شدن شرایط، ممکن است سرمایه‌گذار یا حتی ذهن شما بندرت تغییر را بپذیرد. به هر حال هر کسب و کاری ممکن است در نیمه راه  دچار تغییرات شود.
از اشتباهات‌تان تجربه کسب کنید و به آنها نه به دید یک شکست دردناک، بلکه به عنوان یک تجربه گرانبها نگاه کنید؛ که در دراز مدت باعث افزایش اعتبار شما می‌شود.

 

دلیل شماره چهار برای سرمایه کارآفرینی | تمرکزتان را بجای سرمایه گذار به مشتری معطوف کنید.

حتی بهترین سرمایه‌گذار‌ها هم سعی می‌کنند با انجام ارتباطات روتین، برآورده ساختن انتظارات و بهبود کسب و کار، بازده خود را بیشتر کنند. آنها معمولا همکاری متقابل را به همکاری با مسئولیت محدود ترجیح می‌دهند، و با افزایش فضای اداری و نیروی انسانی به دنبال افزایش کارآیی کسب و کار خود هستند.

 

دلیل شماره پنج برای سرمایه کارآفرینی | تا زمانی‌ که به بازدهی ثابت نرسیده‌اید، شغل همیشگی خود را ترک نکنید.

سرمایه‌گذاران به دنبال یک تعهد کامل و همه جانبه هستند، حتی در ابتدای کار که هنوز نحوه کسب و کار ثابت نشده است. معمولا سرمایه زود از دست می‌رود و ممکن است در همان ابتدا حامی مالی را از دست بدهید.
برای کارآفرینان با انگیزه طرح ریکاوری همیشه خوب عمل کرده است.
پس ابتدا کسب و کارتان را حتی با بودجه خیلی کم یا با زحمت زیاد هم که شده شروع کنید، آنرا کمی رشد دهید تا به ثبات برسد و بعد به دنبال سرمایه گذار بگردید.

 

دلیل شماره شش برای سرمایه کارآفرینی | یک پس‌انداز از پیش تعیین شده برای ادامه کار داشته باشید.

هر مرحله سرمایه‌گذاری نسبت به مرحله بعد پرهزینه‌تر می‌شود و با کسب موفقیت اولیه، نیازهای مالی شما بیشتر خواهد شد. ممکن است برای یک طرح جدید نیاز به پول بیشتر داشته باشید یا حتی ممکن است مطالباتتان به تعویق بیفتد.
با هزینه‌های بی‌دلیل در ابتدای کار کسب و کار، خود را در معرض خطر قرار ندهید.

 

دلیل شماره هفت برای سرمایه کارآفرینی  | سهام خود را تقسیم نموده و یک تیم تشکیل دهید.

این به این معنا نیست که باید حتما سهام خود را به اشتراک بگذارید. می‌توانید با این کار از یک تیم شناخته شده و موفق استفاده کنید، یا حتی با ادغام شدن با شرکت‌های دیگر کسب و کارتان را توسعه دهید.

 

دلیل شماره هشت برای سرمایه کارآفرینی  | خود را آماده کنید که در صورت لازم بتوانید از سرمایه‌گذار جدا شوید.

سرمایه‌گذاران می‌خواهند پول خود را، با دستاوردهای قابل ملاحظه و بدون هیچ زحمتی در طی سه تا پنج سال به دست بیاورند. بنابراین ممکن است سیاست‌های فروش یا عرضه عمومی را در هر فرصت با نظر خود تغییر دهند؛ و شما ممکن است بخواهید مستقل بوده و خودتان در این‌باره تصمیم بگیرید.

 

سخن آخر در سرمایه کارآفرینی ؛

کارآفرینان هوشمند درک می‌کنند که تغییرات سریع یک بحران محسوب نمی‌شود، بلکه آغاز سفری طولانی است و در طی مسیر وجود مشکلات محتمل می‌باشد. اگر در این راه مصمم هستید برای رسیدن به مقصد، عزمتان را جزم کنید و همچنان که به فکر رسیدن به مقصد هستید از سفر خود در مسیر ساخت کسب و کارتان لذت ببرید.

و مهم تر از همه؛ هیچوقت خودتان را با پول محدود نکنید.
کارآفرینانی که با سرمایه از پیش آماده شده میخواهند کاری را شروع کنند، معمولا خودشان را محدود به بودجه ای که دارند میبینند، درحالی که کارافرینان بزرگ، هیچوقت معیارشان را پول قرار ندادند.

 

در همین زمینه، نوشته های زیر را هم بخوانید :

 

8 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت NDRI می‌گوید

  سلام
  انشالله بدون سرمایه شروع میکنم و موفق میشوم و خداوند و دستهای خداوند من رو کمک خواهد کرد

  1. کاربر سوخت جت مد می‌گوید

   آفرین برتو

 2. کاربر سوخت جت ری می‌گوید

  سلام
  من ۲ تا ایده ناب دارم ولی چطور با سرمایه ۳۰ میلیونی راه اندازی کنم ؟چطور میگید به سرمایه نیازی نیست؟

  1. کاربر سوخت جت لی می‌گوید

   سلام
   اگر امکان سنجی و طرح توجیهی داشته باشه بنده حاضرم مشارکت کنم.

 3. کاربر سوخت جت ضی می‌گوید

  مطالب کاربردی وامیدوارکننده ،ولی پیدا کردن سرمایه گذار یا افرادی که تو یک زمینه همفکر باشن یکی از مشکلات برای کسی هست که ایده ای جدید داره

 4. کاربر سوخت جت ین می‌گوید

  واقعا ممنونم مطالبتون عالی بود و به خیلی از سوالها در مورد سرمایه گذار پاسخ داد
  موفق و پیروز باشید

 5. کاربر سوخت جت lili می‌گوید

  این الماسی که تو عکساتون میذارید. بیشتر شبیه مگس یا زگیل و چشم رو ازار میده…

 6. کاربر سوخت جت Flip می‌گوید

  سلام خسته نباشيد….برنامه شما عالي وصددر صد عملي وتاتيركذار….خداقوت….اميدوارم هم جنان بدرخشيد

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**