راهنمای عملی تاثیرگذاری در دیگران با تغییر رفتار خودمان – قسمت سوم: بمب انرژی

اگر قسمت‌های قبلی این مقاله را نخوانده‌اید از این لینک‌ها استفاده کنید

ناله کردن، به عادت برخی از ما تبدیل شده است. وقتی شروع به این کار می‌کنیم، از ترک دیوار گرفته تا گنجشک آسمان هم از تیر رس غر و شکایت‌های ما در امان نمی‌ماند.

عده‌ای برای غر و شکایت کردن خودشان فلسفه هم دارند.
آنها می‌گویند: «غر می‌زنم تا خالی شوم وگرنه دق می‌کنم!»
یا می‌گویند: «چیز خوبی باقی نمانده که درباره‌اش خوب بگویم هر چه می‌بینم بد است!»

نکته جالب این جا است که وقتی شروع به دیدن بدی‌ها یا ناراحتی‌ها کنیم، فقط بدی‌ها را می‌بینیم و با خودمان می‌گوییم: «این همه بدی از کجا آمده؟ دیگر کار دنیا تمام است» و وقتی شروع به دیدن زیبایی‌ها و خوبی‌ها کنیم با خودمان می‌گوییم: «این همه خوبی و زیبایی تا الان کجا بوده؟ چرا من قبلا آنها را ندیده بودم؟»

وقتی زیبا فکر کنیم، زیبا می‌شویم
وقتی زشت فکر کنیم زشت می‌شویم.
ما به همانی تبدیل می‌شویم که فکر می‌کنیم.
قانونی ساده و بی‌تعارف!

 

جورج سمیویل کلاسون

اعمال ما توسط افکار ما جهت‌دهی می‌شوند. به همین ترتیب، افکار ما جهت خود را از فهم و درک ما می‌گیرند.

 

» طرفدار دو آتیشه

اگر مثل من، طرفدار کلیپ‌های انگیزشی و نیروبخش باشید می‌دانید که این کلیپ‌ها فقط برای یک دوره زمانی کوتاه مدت، تاثیر گذار هستند و بعد از آن دوباره همان آش و همان کاسه برقرار است. شاید کنجکاو باشید که بدانید چرا این گونه است.

دوستان عزیزم، کلیپ‌های انگیزشی به این دلیل تنها مدت کمی روی ما تاثیر می‌گذارند چون ما فقط تماشاچی آنها هستیم. آن گفته‌ها و سخن‌های پر انرژی از طریق گوش‌ها و چشم‌هایمان وارد ذهن ما می‌شوند، مدتی ما را پر از انرژی می‌کنند و سپس از همان جایی که آمده بودند به بیرون می‌روند. آنها ریشه‌ای ندارند.

شاید بپرسید: «پس فایده نگاه کردن به این کلیپ‌ها چیست وقتی از ذهنمان پاک می‌شوند؟» خب، باید بگویم که آنها خوراک هستند. کلیپ انگیزشی واقعی نباید وارد ذهن ما شود بلکه باید در ذهن ما ساخته شده و همان جا هم پخش شود!

چشمان ما دو چهره دارند. چهره اولشان بیرونی است و با آن چیزهای بیرون از ما را تماشا می‌کنند. چهره دومشان درونی است و با آن درون ما را به تماشا می‌نشینند. ما باید با چهره دوم چشممان، کلیپ‌های انگیزشی درونمان را تماشا کنیم.

این کلیپ‌های انگیزشی، ریشه دارند، از ما هستند، همان جا باقی می‌مانند و به ما انرژی می‌دهند. کلیپ‌های انگیزشی مثبت و نیروبخش را نگاه کنید نه فقط با این هدف که از آنها انرژی بگیرید بلکه از آنها به عنوان ایده‌هایی برای ساخت فیلم‌های ذهنی خودتان استفاده کنید.

در واقع، شما، بزرگ‌ترین مربی، نیروبخش، امید‎دهنده و انگیزاننده نیروهای نهان خودتان هستید. شما کارگردان تمام کلیپ‌های انگیزشی درون ذهنتان هستید.

» مراقب انگیزه بخش‌های منفی باشید

نکته‌ای که هنگام انگیزه دادن به خودتان یا حتی گوش دادن به کلیپ‌های انگیزشی باید آن را در نظر بگیرید مفهوم واژه‌هایی است که آنها استفاده می‌کنید. اجازه بدهید با یک مثال این موضوع را برایتان روشن‌تر کنم.

مثلا نگویید:«من شکست نمی‌خورم»
بگویید: «من پیروز می‌شوم»

نگویید: «من تسلیم نمی‌شوم»
بگویید: «من تا آخر ادامه می‌دهم»

نگویید: «من ضعیف نیستم»
بگویید: «من قوی هستم».

شاید بپرسید: «خب چه فرقی دارد؟ من دارم به خودم اعلام می‌کنم که ضعیف نیستم یا شکست نمی‌خورم».

دوستان عزیزم، نکته‌ای پنهان در جمله‌ای مثل: «من ضعیف نیستم» وجود دارد و آن نکته «فعل» است. ذهن ما به انتهای جمله‌ای که می‌گوییم – مخصوصا به خودمان – خیلی فراتر از حد تصورمان اهمیت می‌دهد.

اهمیت جمله‌ها و قدرت استفاده از آن‌ها را می‌توانید در این مقاله بیشتر بخوانید

مثلا فعل «نیستم» خبر از نبودن و یک جای خالی می‌دهد و ذهن را دچار دردسر می‌کند. ذهن مجبور می‌شود یک جای خالی را پر کند که نمی‌داند از کجا آمده است. خب اگر من ضعیف نیستم پس چه هستم؟!

یادمان باشد، ذهن با بودن‌ها فعال می‌شود نه نبودن‌ها. مثلا با مفهوم «قوی بودن» فعال می‌شود اما با «ضعیف نبودن»، درگیر می‌شود. باید بسیار مراقب جمله‌هایی که به خودمان می‌گوییم باشیم. چون یک جمله می‌تواند انقلابی درون ما ایجاد کند.

 

از جمله‌های کوتاه و انگیزشی خوشتان میاید؟
ما همه‌ی آن‌ها را یک جا برایتان جمع کرده‌ایم. اینجا کلیک کنید

 

 

» یک پیام بازرگانی برای خودم

پیام بازرگانی، مفهومی است که با هدف متقاعد کردن ما برای خرید یک کالا ایجاد می‌شود. نکته جالب این پیام‌ها این است که آنها ما را به آن کالا یا خدمات علاقه‌مند می‌کنند. سپس ما حاضر می‌شویم که پول خود را بدهیم و در عوض علاقه خود را بخریم. چرا این کار را در مورد خودمان انجام ندهیم؟

چگونه برای خودم پیام بازرگانی بسازم؟ ساخت پیام‌های بازرگانی برای خودمان بسیار ساده هستند. کافی است سه گام زیر را دنبال کنید.

گام اول: نقاط قوت، ویژگی‌‌ها و برتری‌های خودتان را انتخاب کنید. از خود بپرسید که: «بهترین ویژگی‌های من کدام‌اند؟» در توصیف خودتان خجالتی نباشید.

گام دوم: حالا این ویژگی‌ها را به زبان مخصوص خودتان روی کاغذ پیاده کنید. پیام بازرگانی‌تان را برای خودتان بنویسید. به این نمونه توجه کنید.

«ریحانه بهاری، فردی مهم و بزرگ است. ریحانه تو فرد خلاق و توانایی هستی. درباره همه چیز بزرگ فکر کن. تو توانایی انجام کارهای خیلی بزرگی را داری پس کاری درجه یک را تحویل بده. ریحانه تو به خوشبختی و پیشرفت ایمان داری پس فقط درباره خوشبختی حرف بزن، فقط از پیشرفت بگو. ریحانه تو سالم و پر از انرژی هستی پس همان طور بمان. ریحانه تو دیروز آدم مهمی بودی و قرار است امروز آدم مهم‌تری باشی. به خودت ایمان داشته باش و با قدرت گام بردار.»

نمونه بالا را گسترش دهید. آن را به لحن خودتان و برای خودتان بنویسید.

گام سوم: حداقل روزی یک بار پیام بازرگانی خود را با صدای بلند در خلوت تمرین کنید. اگر جلوی آینه این کار را بکنید به مراتب موثرتر است. از زبان بدن خود کمک بگیرید. پیام بازرگانی خود را با شور و حال و محکم برای خودتان بخوانید. به گونه‌ای آن را بخوانید که خون در رگ‌هایتان به جوش و خروش بیفتد و ضربان قلبتان بالاتر برود.

می‌توانید این پیام بازرگانی را با صدای خودتان ضبط کنید و در میان آهنگ‌هایی که هر روز آنها را گوش می‌دهید بگذارید. شنیدن صدای خودتان برای خودتان بسیار جالب و موثر است. یادتان باشد، موفقیت، از تفکر کنترل شده ریشه می‌گیرد. حتما این شیوه را حداقل برای یک هفته امتحان کنید. مطمئن باشید که تاثیر آن را با تمام وجودتان احساس خواهید کرد.

 

» مولتی ویتامین ذهنی

تاثیرگذارترین کلام، چیزی است که ما به خودمان می‌گوییم. اگر چیزی که به خودمان می‌گوییم امید بخش و سرشار از انرژی باشد، دیگر هیچ چیز نمی‌تواند جلوی ما را در رسیدن به موفقیت بگیرد. چون قابل اعتمادترین شخصی که می‌شناسیم یعنی خودمان، طرفدار خودمان است.

قبل از انجام هر کاری، یکی دو دقیقه به خودتان فرصت دهید و بهترین فکرها را دور خود جمع کنید. اگر می‌خواهید جلوی عده‌ای سخنرانی کنید به خودتان بگویید: «من بهترین کسی هستم که می‌تواند این سخنرانی را انجام دهد. من چیزی دارم که آن آدم‌ها باید بشنوند و می‌خواهم آن را به سادگی و زیبایی برایشان تعریف کنم. من می‌توانم»

به همین ترتیب برای هر کاری که می‌خواهید شروع کنید چه زدن یک تلفن باشد و چه انجام یک ماموریت مهم، فرقی نمی‌کند.

تنها طرفدار واقعی خودتان، خودتان هستید.
پس به خودتان نیرو و قوت قلب بدهید.
مطمئن باشید که این کار، چنان قدرتی در زانوها و چنان انرژی در جسمتان ایجاد می‌کند
که شما را قادر می‌سازد هر کاری را به بهترین شکل ممکن به انجام برسانید.

 

7 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کیان فلاح می گوید

  ممنونم از شما
  این دوره مقاله ای چند بخش دارد؟

 2. امیر می گوید

  مرسی از مطالب مهم و زیباتون و تبریک فراوان بابت این قلم زیبا, دلنشین و جذاب

 3. کاربر سوخت جت 5663 می گوید

  ریحانه جان تو فوق العاده ای امیدوارم همیشه بدرخشی

 4. کاربر سوخت جت 0671 می گوید

  عالی و تاثیر گذار
  لذت بردم

 5. منصوره السادات مرتضوی می گوید

  عالی بود. ایشون بسیار روون و خودمونی مینویسن و واقعا صحبت‌هاشون به جون ادم میشینه

 6. amir می گوید

  vaghan awli bod

 7. مصطفی می گوید

  ما همانی هستیم که مکرر انجام می دهیم

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**