تاثیر صدا بر موفقیت – 9 راهکار کنترل صدا که تاثیر کلام شما را 10 برابر می‌کند

تاثیر صدا بر موفقیت در بسیاری از موارد بیشتر از تاثیر مطالبی است که درباره‌ی آن حرف می‌زنیم. وقتی صحبت می‌کنید صدایتان مهم‌ترین ابزار است. خوشبختانه می‌توانید برای افزایش قدرت و ترغیب‌کنندگی هرگونه مکالمه یا سخنرانی، استفاده از صدایتان را مثل نواختن آلات موسیقی یاد بگیرید.

می‌دانید که خوانندگان چندین ساعت در روز – گاهی اوقات به مدت چند ماه یا حتی چند سال – تمرین می‌کنند تا صدایشان به سطح بالایی از کیفیت و رزونانس برسد و بتوانند تاثیر صدای خود را بر مخاطب افزایش دهند. شما هم باید همین کار را انجام بدهید.

9 تکنیک ویژه تاثیر صدا بر موفقیت

صداهای بلند، بم‌تر، رساتر و قوی‌تر سرشار از انرژی و قدرت هستند. وقتی با قدرت و اعتماد به نفس و طوری صحبت می‌کنید که گویی با موضوع سخنرانی آشنا هستید و به اهمیت نکاتی که به آن‌ها اشاره می‌کنید اعتقاد دارید، مخاطبان هم نظرات شما را باور و آن‌ها را قب ول دارند. 

-1 «سرعت‌تان را کم کنید:

 وقتی آرام صحبت می‌کنید تاثیر صدای شما بر مخاطب بیشتر است و شنوندگان فرصت پیدا می‌کنند حرف‌هایتان را بشنوند و در مورد آن‌ها فکر کنند. با این کار اعتماد به نفس ساطع می‌کنید و به واژه‌هایتان اهمیت بیشتری می‌دهید.

همه‌ی سخنرانان تأثیرگذار آرام صحبت می‌کنند و منظورشان را به وضوح و با اعتماد به نفس بیان می‌کنند.

صحبت کردن با صدای بلند و با اعتماد به نفس تأثیرگذار است.

 

اما وقتی سریع صحبت می‌کنید زیر و بم صدایتان افزایش می‌یابد و صدایتان نازک و بچگانه می‌شود. بنابراین تأثیر
صحبت‌هایتان بر مخاطبان کاهش می‌یابد چون به حرف‌هایتان اهمیتی نمی‌دهند
.

 

-2 «داشتن انرژی، ضروری است:

مهم‌ترین رکن در سخنرانی‌های بی‌نظیر، انرژی است.

سخنرانی یعنی « مکالمه‌ی مشتاقانه» که با صرف انرژی بیشتر، برای افراد بیشتر و در زمان بیشتر ارائه می‌شود.

-3 «همه باید بتوانند صدایتان را بشنوند:

وقتی با مخاطبان صحبت می‌کنید، هدفتان این است که صدایتان به افرادی که در دورترین ردیف‌ها نشسته‌اند برسد. با این کار توجه همه‌ی افرادی را که در این بین هستند جلب می‌کنید. در هر صورت، سیستم صوتی بهترین دوست شماست تا مخاطب تحت تاثیر صدا ی شما قرار بگیرد.

قبل از شروع سخنرانی آن را به دقت امتحان کنید. در اطراف اتاق راه بروید تا ببینید آیا صدا به همه جا می‌رسد یا نه. باید مطمئن شوید که تمام قسمت‌های اتاق به خوبی سیم کشی شده است.

-4 «کسب قدرت صوتی:

صدای انسان مثل ماهیچه است. با تمرین و با استفاده از این ماهیچه، می‌توان آن را قوی‌تر کرد. بسیاری از افرادی که صدای ضعیفی دارند با تمرین طولانی مدت، سخنرانان تأثیرگذار و با اعتماد به نفسی می‌شوند.

یکی از بهترین تکنیک‌ها برای افزایش تاثیر صدا بر موفقیت  این است که با صدای بلند شعر بخوانید. یک قطعه شعر که از آن لذت می‌برید انتخاب کنید، آن را حفظ کنید و سپس در حال رانندگی یا قدم زدن آن را مرتب تکرار کنید.

وقتی شعر می‌خوانید تصور کنید برای مردم زیادی سخنرانی مهمی ایراد می‌کنید. احساسات، قدرت تأکید و انرژیتان را در واژه‌ها نشان بدهید.

آرام صحبت کنید. در هر یک از مصراع‌های شعر، روی یکی از کلمات تأکید کنید و سپس معنی مصراع را تغییر بدهید. تصور کنید واژ‌ه‌ها مثل کلیدهای پیانو هستند. وقتی هر مصراع را می‌خوانید روی واژ‌ه‌های مختلف تأکید کنید.

یک راه دیگر برای کسب قدرت صوتی این است که نمایش نامه‌ها به ویژه تک گویی‌های شکسپیر را با صدای بلند بخوانید.

-5 « صدای خودتان را ضبط و به آن گوش کنید:

وقتی توانایی صحبت کردن را در خودتان تقویت می‌کنید، در حالی که شعر یا قسمت‌هایی از یک نمایشنامه را می‌خوانید، صدای خودتان را ضبط کنید. سپس چند بار به صدای ضبط شده‌ی خودتان گوش کرده و به دنبال راه‌هایی برای بهبود تلفظ، نحوه‌ی صحبت و سرعت‌تان باشید.

-6 «مرور و پیشرفت کنید:

یکی از بهترین راه‌های پیشرفت سریع به عنوان یک سخنران این است که سخنرانی‌تان را ضبط کنید و سپس فیلم را با یک نفر که با صداقت به شما بازخورد می‌دهد تماشا کنید. هر 30 یا 60 ثانیه فیلم را نگه دارید و سپس دوباره آن را اجرا کنید. از فرد مورد نظر بپرسید که چگونه می‌توانستید برای اشاره به نکات خاص از صدا و حالت بدنتان بهتر استفاده کنید. در بعضی قسمت‌ها، فیلم را نگه دارید و با تصور این که فرصت دیگری برای ارائه‌ی آن سخنرانی دارید، چند جمله از سخنرانی را بگویید.

برات سواله که چرا تاثیر گذاشتن بر دیگران اینقدر مهمه؟ جوابت اینجاست: اثر تو از دکتر مسعود برومند؛  چرا تاثیر تو بر دیگران مهم است؟

-7 «مکالمه‌ی تلفنی را ضبط کنید:

می‌توانید با ضبط صدای خودتان در مکالمه‌های تلفنی، تسلط بر صدایتان را افزایش داده و سپس به آن‌ها گوش بدهید. از این که پشت تلفن با تردید، سردرگم و با استفاده از جملات نادرست صحبت می‌کنید، تعجب خواهید کرد. اما جنبه‌ی مثبت این کار این است که هر دفعه که صدایتان را ضبط و به آن گوش می‌کنید، چیزهای مختلفی یاد می‌گیرید که می‌توانید دفعه‌ی بعد به کمک آن‌ها نحوه‌ی ارائه‌ی سخنرانی‌تان را بهبود ببخشید.

-8 «آهنگ صدا:

وقتی می‌خواهید به نکته‌ی خاصی تأکید کنید با صدای بلندتر و رساتری صحبت کنید. انرژی و تأکید بیشتری به حرف‌هایتان بدهید. وقتی می‌خواهید مطلب حساس یا هیجان‌انگیزی را با دیگران در میان بگذارید، آرام‌تر و با لحن دوستانه‌تری صحبت کنید.

در یک سخنرانی خوب، صحبت کردن سریع‌تر و آهسته‌تر، بلندتر و ملایم‌تر، توسط مکث‌های مختلف برای تأکید یا هیجان قطع می‌شود تا مخاطبان بتوانند نفس بگیرند و به شما برسند. هم چنین در این میان تاثیر صدا ی شما بر آنها بیشتر میشود.

هر چه که ارکان صوتی سخنرانی را تغییر بدهید، صحبت‌هایتان برای مخاطبان جالب‌تر و لذت‌بخش‌تر می‌شود.

-9 «جنبه‌ی جسمی صدا و گلو:

صدای شما وسیله‌ای است که با آن صحبت و دیگران را ترغیب می‌کنید. برای این که مطمئن شوید صدا و حنجره‌تان بهترین عملکرد را دارند می‌توانید کارهای مختلفی انجام بدهید.

برای اینکه خوب و رسا صحبت کنید، به انرژی نیاز دارید و قبل از سخنرانی‌های کوتاه باید غذای سبک بخورید.
این کار به شما اطمینان می‌دهد هنگام صحبت کردن گوش به زنگ و هوشیار هستید
و مغزتان درست عمل می‌کند.

اما قبل از سخنرانی‌های بلند، مثل سمینارهای نیم‌ روزه یا یک روزه و حتی یک کنفرانس ساده در جمع اعضای شرکتتان، خوب غذا بخورید.
خوردن پروتئین بسیار ضروری است.

یک صبحانه یا ناهار سرشار از پروتئین بسیار ضروری است. یک صبحانه یا ناهار سرشار از پروتئین به اندازه‌ای به شما انرژی می‌دهد که می‌توانید طی چهار یا پنج ساعت آن را بسوزانید.

پروتئین، غذای مغز است و برای این که درست فکر و صحبت کنید به آن نیاز دارید. با این کار، صدایتان تأثیرگذارتر و ذهنتان آرام می‌شود.

اگه فکرات این روزا سرکشی می‌کنند و آرامش نداری این مقاله رو بخون: رام کردن ذهن سرکش (و رسیدن به آرامش فکری)

جان کلام ما

تعلیم و استفاده از صدا مانند یک ابزار به شما امکان می‌دهد در هر شرایطی با تغییر دادن آهنگ، سرعت کلام، مکث بین صحبت‌هایتان و مخاطب قرار دادن ردیف‌های آخر با قدرت صحبت کنید و همه تحت تاثیر صدا ی شما قرار بگیرند.

او بهترین خطیبی است که – تعلیم می‌دهد، نشاط می‌بخشد و ذهن شنوندگان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.


انجا یاد گرفتید چطور با صدا میشه تاثیر کلام رو بیشتر کرد در ادامه مطالب بیشتری راجب تاثیر گذاری بخوانید:

1 دیدگاه جالب
  1. کاربر سوخت جت ری می گوید

    خيلي جالبت و تاثير گذار بود
    تازه صداي زيبا يكي از ركن هاي جذابيته 🙂

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**