چهار راه بی‌نظیر که با استفاده از زبان‌تان افکارتان را دگرگون کنید – راهنمای ساده و کاربردی استفاده از قدرت کلام – قسمت دوم

راهنمای ساده و کاربردی استفاده از قدرت کلام برای دگرگون کردن افکارتان - قسمت دوم

همه انسان‌ها بر اساس شیوه تفکرشان زندگی می‌کنند. درست‌تر آن است که بگوییم جهان بر اساس فکرها اداره می‌شود. تغییری که ما در جهان خودمان ایجاد می‌کنیم، تنها زندگی ما را دستخوش تغییر نمی‌کند بلکه زندگی تمام کسانی که با ما در ارتباط هستند نیز دچار دگرگونی می‌شوند. چون انسان‌ها به طرز جالب و نامحسوسی از یکدیگر تاثیر می‌پذیرند.

در قسمت قبل، در مورد تغییر شیوه تفکر با جایگزینی ساده واژه‌ها با هم صحبت کردیم. در این قسمت، موضوع را بازتر می‌کنیم و راهکارهایی عملی ارائه می‌دهیم.

چهار راه تغییر

در ادامه این مقاله با هم به سراغ چهار تمرین کاربردی و ساده می‌رویم که به ما در یافتن واژگان درست و ایجاد تغییر در شیوه تفکرمان یاری می‌رسانند.

تمرین اول:
» برای توصیف احساس خودتان، از واژه‌ها و عبارت‌های مثبت و امید بخش استفاده کنید

وقتی کسی از شما می‌پرسد: «فلانی امروز حالت چطوره؟» و شما این طور پاسخ می‌دهید که : «خسته‌ام، سرم درد می‌کنه، اصلا حوصله انجام هیچ کاری رو ندارم » و همین طور پشت سر هم ماجراهای ناخوشایند را پشت سر هم ردیف می‌کنید، نه تنها هیچ سودی به حال شما ندارد بلکه تمام توان و انرژی شما را می‌گیرد.

در عوض، این شیوه را تمرین کنید. نکته‌ای بسیار ساده در این روش وجود دارد که با نیروی جالبی مسیر را به سمت حال خوب هدایت می‌کند. هر وقت کسی از شما می‌پرسد: «امروز حالت چطوره؟» بگویید: «من عالیم، ممنونم، تو چطوری؟» یا بگویید: «خدا رو شکر، عالیم» یا «خیلی خوبم». در هر فرصت ممکن به دنیا اعلام کنید که حالتان خوب است و آن گاه احساس خواهید کرد که هر لحظه بهتر و بزرگ‌تر از قبل شده‌اید.

می‌توانید هنگام پاسخ دادن به پرسش دیگران در مورد حال و احوال خودتان، این نکته مهم و کلیدی را در نظر داشته باشید که پاسخ شما به دیگران، پاسخ شما به جهان هستی و البته خودتان است. شاید در نگاه اول، این دیگران باشند که جویای احوال شما هستند اما در حقیقت، این کائنات است که در قالب یک دوست، یک رهگذر، یک همکار یا حتی نزدیک‌ترین افراد به شما، با شما سخن می‌گوید. پس چه عالی می‌شود اگر همیشه پاسخ‌هایتان به جهان هستی، سلامتی، شادابی، تندرستی و وفور نعمت باشد. همواره به یاد داشته باشید که پاسختان هر چه باشد، اطاعت خواهد شد!

 

تمرین دوم:
» برای توصیف افراد دیگر، از واژگان، عبارت‌های نوید بخش، روشن، مهربانانه و شایسته استفاده کنید

این را یک اصل برای خودتان قرار دهید که در مورد همه دوستان و آشناهای خودتان از واژگانی مثبت و محبت آمیز استفاده کنید. مثلا هنگامی که شما و فرد دیگری در حال صحبت درباره شخص سومی هستید این گونه درباره او سخن بگویید: «فلانی واقعا آدم خوبیه» یا «من از اخلاقش خیلی خوشم میاد، همیشه به من محبت داره». مراقب باشید که در میان جمله‌های خودتان از واژه‌های دو پهلویی که رنگ و بوی کنایه دارند به شدت دوری کنید.

یادتان باشد، اگر تفکرتان را در مورد کسی تغییر دهید آن شخص واقعا تغییر می‌کند.

این نمونه‌ها و تمرین‌ها امتحان خود را در زندگی واقعی پس داده‌اند. با قلبی مطمئن، آنها را تمرین کنید.

 

تمرین سوم:
» با زبان مثبت دیگران را تشویق کنید

گاهی، کمکی که یک ناشناس با گفتن تنها یک جمله به ما می‌کند با تمام کمک‌های نقدی یا مادی دیگران، برابری می‌کند. یک واژه می‌تواند یک ملت را نجات دهد.

شما می‌توانید نجات بخش یک روح گم‌گشته باشید.
برای این کار، تنها کافی است که از واژگان خود استفاده کنید.

در هر فرصتی از اطرافیان خود تعریف کنید. اما یادتان باشد که حتما این کار را صادقانه انجام دهید. ویژگی‌های خوب اطرافیانتان را برایشان پر رنگ‌تر کنید. فرقی نمی‌کند که این ویژگی‌ها چقدر کوچک یا چقدر ساده باشند.

مثلا به دوستتان بگویید: «فلانی، تو چقدر خوب چای درست می‌کنی. من همیشه از خوردن چایی‌های تو لذت زیادی می‌برم» یا به همکارتان بگویید: «خانم فلانی، شما پرونده شماره 21 رو کامل کردین؟ چقدر عالی این کار رو انجام دادین. واقعا آفرین»

از زبان خودتان، از اصطلاحات مخصوص خودتان استفاده کنید و رنگ و بویی دو چندان به این نمونه‌ها بدهید. فردی باشید که حتی با زبانش هم به دیگران می‌بخشد. این کار ساده، چند مزیت فوق العاده دارد. اول اینکه، آن شخص اعتماد به نفس خیلی خوبی پیدا می‌کند.

دوم آنکه، رابطه شما با اطرافیانتان بسیار عالی می‌شود و آنها از مصاحبت شما لذت می‌برند. اگر این کار را به اندازه‌ای تکرار کنید که به بخشی از شخصیتتان تبدیل شود، از فردی که اکنون هستید تبدیل به انسانی می‌شوید که در همه کس، فقط بهترین و زیباترین ویژگی‌ها را می‌بیند. زندگی در کنار شما، آرزوی دیگران می‌شود و از همه مهم‌تر، خودتان از وجود خودتان احساس بسیار دلپذیری خواهید داشت.

در ضمن اگر می‌خواهید بیشتر خودتان را در دل دیگران جا کنید مقاله‌ی کاریزمای فوری شامل ده تکنیک جالب در این زمینه است.

 

تمرین چهارم:
» با واژگان مثبت، برنامه‌ها را برای دیگران خلاصه کنید

وقتی افراد، چیزی مثل این را می‌شوند: «اینم یه خبر خوب دیگه. یه فرصت عالی برای ما پیش اومده…» ذهنشان شروع به جرقه زدن می‌کند.

جرقه اول: «دیگه»، یعنی خبرهای خوب تمام نمی‌شوند.
جرقه دوم: «فرصت»، یعنی همیشه راهی هست.
جرقه سوم: «عالی»، یعنی بهترین‌ها برای ما هم اتفاق می‌افتند.

اما وقتی افراد، چیزی مثل این را می‌شوند: «چه دوست داشته باشیم و چه دوست نداشته باشیم، باید این کار رو تا فلان روز، انجام بدیم.» در این هنگام، به جای ایجاد جرقه در ذهن، چراغ‌هایی که وجود دارند، یکی یکی خاموش می‌شوند.

چراغ اول: «چه دوست داشته باشیم  و چه دوست نداشته باشیم»،یعنی حقی برای انتخاب وجود ندارد.
چراغ دوم: «باید»، یعنی چاره‌ای نداریم.
چراغ سوم: «تا فلان روز»، یعنی روزهای پر از استرس، فشار، بدون استراحت، پر از دلهره‌های بی پایان و نا امیدی، بیخ گوشمان هستند.

تصاویری که ذهن از یک واژه می‌سازد، گاهی به ماجراهای مشابه گذشته گریزی می‌زند و حال فرد را بدتر می‌کند. کنترل تمام این‌ها در دستان شما قرار دارد. به جای یک پرنده سیاه که خبرهای بد را می‌آورد، سیمرغ سعادت باشید. نوید پیروزی بدهید. امید را در دلهای خسته بیدار کنید و به تماشای جهان‌های پرشوری بنشینید که در مقابل دیدگان شما دوباره زنده می‌شوند و برق خوشحالی و زندگی در چشمانشان موج می‌زند.

برای اینکه بیشتر از قدرت واژه‌ها در ارتباطات‌تان بهره ببرید توصیه میکنم که حتما سری مقاله‌ی هنر دوستیابی را بخوانید

 

» به شکوه یک واژه…

آرتور کوستلر، نویسنده مجار- انگلیسی قرن 20 در مورد واژه‌ها سخن جالبی می‌زند. او می‌گوید:

« واژه‌ها مانند هوا هستند. ولی همین هوا، به باد تبدیل می‌شود و باد هم در مسیر گذرش، بادبان‌های کشتی‌های غول پیکر را به حرکت در می‌آورد.»

واژه‌ها مهم هستند.
آنها زندگی می‌سازند.
واژه‌ها، هم می‌توانند چراغی در مسیر معرفت باشند
و هم مانند یک مه، فرصت دیدن قدم بعدی را از ما بگیرند.
انتخابش با ما است.
درهای قلبتان را به روی زیبایی واژه‌ها باز کنید.

قاصدی باشید که خبرهای خوشی از باد صبا می‌آورد. سربازی باشید که در شیپورش تنها نوای پیروزی نواخته می‌شود. با واژگانتان، قصرهایی طلایی در قلب دیگران بسازید، زندگی بسازید، انسان بسازید.


در همین زمینه بخوانید:

8 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. الی می گوید

  خیلی تلاش می کنم نمی دونم باید چیکار کنم سعی می کنم افکار وکلامم رو درست کنم اما اطرافیانم مانع می شنوند فقط از خدا کمک خواستم ولی باز نتیجه نگرفتم

 2. محمد حسین حقیقی می گوید

  سلام و عرض ادب و احترام به همکاران سختکوش سوخت جت
  ممنون و سپاسگزارم از انرژی سراسر مثبت و حس محشری که به دیگران منتقل می کنید.
  خداوند متعال در قرآن نیز به اشکال مختلف از جملات و فرمایشات بسیار مثبت استفاده فرموده و جای تعجب نیست که کائناتی که مخلوق خدای بزرگ و متعال هستند، از شنیدن سخنان دارای حس خوب و کلام زیبا به وجد می آیند! برای همین هم خداوند از واژه «کلمه طیبه» در سوره ابراهیم نام برده و فرموده است: «گفتار پاکیزه مانند درختی پاکیزه که ریشه اش در زمین استوار و شاخه اش در آسمان سر برافراشته است»، به زیباترین شکل توصیف می نماید و در مقابل نیز کلمه «خبیثه» و گفتار پلید، زشت و منفی را مانند درختی که بر روی زمین ریشه کن شده و هیچ ثباتی ندارد، توصیف می نمایم.
  نفس تون گرم و عزتتون مستدام، یا علی

 3. کاربر سوخت جت 1437 می گوید

  مخلصانه از زحمات بی دریغتان نهایت تشکر را دارم

 4. کاربر سوخت جت 5663 می گوید

  چقدر خوشحالم که در این دوره شرکت کردم هرروز دارم چیزهای تازه ای یاد میگیرم روحیه ام خیلی عالی شده .براتون آرزوی سلامتی .شادی.موفقیت دارم.موفق باشید

  1. سینا می گوید

   سلام
   ممنون از عوامل سوخت جت که مثل همیشه انرژی مثبت ساطر میکنند
   این مقاله هم عالی و پر از حال خوب بود
   ممنون

 5. بفرین می گوید

  سلام عااااااااااااااااااااااااااااااااااااااالی و بی نظیر بود واقعا از خوندنش لذت بردم و کلی انرژی مثبت گرفتم.
  مرسی واقعا ممنونم.
  حیف ک اینجا نمیشه استیکر فرستاد والا کلی ااستیکر قلب وگل براتون میفرستادم خخخخخ.

 6. احمد می گوید

  یادتان باشد اگر تفکرتان را در مورد کسی تغییر دهیدآن شخص واقعا تغییر می کند
  واقعا عالی بود!!!

  1. بفرین می گوید

   اره واقعا این جمله عالی بود
   من اینو تو یه برگه نوشتم و چسبوندم ب دیوار اتاقم تا برای همیشه یادم بمونه.
   مرسی از مجموعه سوخت جت واقعا

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**