فرمول تبدیل اشتباهات به پلکان موفقیت و جبران اشتباهات این است

همه ما در طول زندگی مان بارها و بارها مرتکب اشتباه هاتی شدیم. شاید جبران این اشتباهات سخت به نظر رسیده باشند. این اشتباه ها ممکن است کوچک باشند یا بزرگ.در هر صورت شما  دو انتخاب دارید :

 1. اولین انتخاب
  این است که با استفاده از برخی تکنیک ها و راه حل ها با اشتباه تان کنار بیایید و سعی کنید درسی از آن یاد بگیرید
 2. دومین انتخاب
  یا این که خودتان را به خاطر این اشتباه سرزنش کنید و آینده تان را تحت تاثیر این اشتباه قرار دهید.

اگر شما در دسته دوم جای گرفتید و فکر می کنید به خاطر اشتباه تان دنیا به آخر رسیده، باید به شما بگویم در حال انجام اشتباه جدیدی هستید.

جبران اشتباه با چهار قدم ساده
اشتباهات را به پله موفقیت تبدیل کنید

 

من خودم چند بار اشتباه کردم، بعضی از اشتباهاتم به حدی در زندگی ام تاثیر منفی گذاشت که مجبور شدم دوباره از اول شروع کنم. اما نکته ای که به من کمک کرد تا خودم را در شرایط سخت نبازم و به خاطر اشتباهاتم، رویاها و هدف هایم را فراموش نکنم، استفاده از برخی راهکارها بود‌.

در حقیقت اگر من می خواستم همیشه به خاطر اشتباه هاتم خودم را سرزنش کنم و در حال گریه و زاری باشم یا تقصیر را گردن دیگران بیاندازم و خودم را یک قربانی بدانم، به موفقیت های فعلی ام نمی رسیدم.

در ادامه با چهار کاری که بهتر است بعد از اشتباه کردن آن ها را انجام  دهید، آشنا می شویم:

قدم اول برای جبران اشتباه » اشتباه تان را تشخیص دهید.

اولین قدمی که باید بردارید این است که تشخیص دهید اشتباهی انجام شده.
به قول معلوم بفهمید که یک جای کار می لنگد.
برخی ها را دیدم که هیچوقت متوجه  نمی شوند که در شرایط اشتباه به سر می برند، همچنان در همان حالت ادامه می دهند و در نهایت دچار یک شکست بزرگ می شوند.

این مقاله را حتما بخوانید: چطور مشکلات کاری را مثل شکلات قورت دهید و با آرامش کارتان را تمام کنید؟

شما باید بتوانید موقعیتی که در آن قرار دارید، به طور کامل آنالیز کنید و متوجه شرایط خود باشید. این کار کمک می کند اگر در مسیر اشتباهی هستید سریع بفهمید.


قدم دوم برای جبران اشتباه » اشتباه خود را بپذیرید.

بعد از تشخیص اشتباه، نوبت آن است که اشتباه تان را قبول کنید. بعضی ها می توانند اشتباه را تشخیص دهند اما مسئولیت آن را قبول نمی کنند و گردن بقیه می اندازند.
اگر می خواهید اشتباه تان را جبران کنید یا شرایط تان را عوض کنید، حتما باید قبول کنید که مرتکب اشتباه شدید. نیاز نیست در اطرافتان  دنبال مقصر بگردید، مسئولیت کاری که انجام دادید را بپذیرید تا به آرامش برسید.

یکی از دوستان من هیچ وقت زیر بار اشتباهاتش نمی رفت و همین جلوی پیشرفت او را گرفته بود‌. هر وقت او را می دیدم از اطرافیانش گلایه می کرد و اشتباهات خود را به پای آن ها می نوشت. همین کار باعث شده بود تبدیل به زنی افسرده و ناراحت شود که فکر می کرد به خاطر اطرافیانش تقدیر را باخته است.

یک روز سعی کردم برای او توضیح دهم که تا وقتی اشتباهاتش را گردن نگیرد و بخواهد  دیگران را مقصر بداند هیچ وقت به آرامش نمی رسد. چند روز بعد دوباره درباره این موضوع باهم صحبت کردیم و او متوجه شد که اشتباه از خود اوست.

از وقتی تصمیم گرفت اشتباهاتش را بپذیرد حال روحی اش کم کم بهتر شد و دیگر فکر نمی کرد که اطرافیانش آدم های بدی هستند. بلکه به جای این طرز فکر بی فایده، سعی کرد اشتباهاتش را گردن گرفته و جبران کند.

[bs-quote quote=”یک اشتباه نباید قدرت حکمرانی بر همه جنبه های زندگی یک نفر را داشته باشد.” style=”default” align=”center” color=”#303030″ author_name=”جویس مایر” author_job=”نویسنده، سخنران و مجری تلویزیونی” author_avatar=”https://sookhtejet.com/wp-content/uploads/2019/08/جویس-مایر.jpg”][/bs-quote]

قدم سوم » درس های از آن یاد بگیرید.

شما اگر اشتباه تان را تشخیص دهید، آن را بپذیرید اما هیچ درسی از آن یاد نگیرید، در واقع هیچ قدم مثبتی برنداشتید. هر اشتباهی که انجام دادید چه بزرگ چه کوچک درس هایی در دل خود دارد که اگر به آن ها توجه کنید می تواند زندگی شما را بهتر کند.

بهتر است این سوالات را از خودتان بپرسید:

 • چــــرا این اشتباه را انجام دادم؟
 • چـــه عاملی باعث شد که این اشتباه را مرتکب شوم؟
 • چـــه درس هایی ازآن می توانم بگیرم؟چه کارهایی لازم است انجام دهم تا این اشتباه تکرار نشود؟
 • برای جبران این اشتباه چــــه کارهایی باید انجام دهم ؟

با خودتان صادق باشید و به دقت به این سوالات جواب دهید. بعد از این که پاسخ این سوالات را پیدا کردید سعی کنید از شرایطی که باعث  تکرار این اشتباهات می شود، دوری کنید. مثلا اگر اشتباه شما دوستی با آدم های ناباب بود و به خاطر آن ها دست به کارهای خلاف و غیر اخلاقی زدید، حتما از آن ها فاصله بگیرید و خود را از محیطی که آن ها هستند، دور نگه دارید.

شما یک انسان با اراده هستید بدون شک اگر تلاش کنید می توانید از تکرار دوباره اشتباه تان جلوگیری کنید.
و درس های خوبی یاد بگیرید که این درس ها به پیشرفت شما کمک می کند.


قدم چهارم » اشتباه خود را فراموش کنید.

خب شما تشخیص دادید که اشتباهی انجام شده و با شجاعت تمام مسئولیت آن را پذیرفتید، سپس به سراغ یاد گرفتن درس های مهمی از این اشتباه رفتید، حالا نوبت این رسیده که آن را فراموش کنید و فقط درس هایش را به خاطر بسپارید.

اگر بخواهید همیشه این اشتباه تان را به خاطر بسپارید و به خاطر آن خود را سرزنش کنید، در حال انجام اشتباه جدیدی هستید چون لحظات ارزشمندی را از دست می دهید، در حالی که می توانستید از همین زمان  برای رسیدن به هدف هایتان استفاده کنید.

مهم نیست اشتباه شما تا چه حد بزرگ بود، چه تاثیری در زندگی تان داشته یا چه موقعیت های خوبی را از شما گرفته، در همه این حالت ها تا وقتی که خودتان را نبخشید و اشتباه تان را فراموش نکنید نمی توانید آن را جبران کنید و به هدف هایتان برسید.

سرزنش کردن و مرور دائمی اشتباه تان فقط سرعت حرکت شما را می گیرد و باعث می شود افسرده شوید. بهترین کار این است که بعد از انجام سه مرحله قبل برای همیشه پرونده اشتباه تان را ببندید و اگر یاد آن افتادید با خودتان تکرار کنید که خودتان را بابت آن اشتباه بخشیدید و درس های خوبی از آن یاد گرفتید.

این نکته را فراموش نکنید گذشته گذشته،
باید به فکر زمان حال و آینده تان باشید پس تاسف خوردن به خاطر گذشته فایده ای ندارد
فقط فرصت های خوب را از شما می گیرد.


در همین زمینه مطالب زیر را هم مطالعه کنید :

4 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت زه می‌گوید

  خیلی عالی و مفید بود ممنونم ازتون

 2. کاربر سوخت جت ضا می‌گوید

  واقعا عالی بود

 3. کاربر سوخت جت ها می‌گوید

  خیلی خوب بود چند روزه دارم خودمو سرزنش میکنم الان یکم بهتر شدم بازم بنویسید، بیشتر بنویسید ممنون

 4. کاربر سوخت جت مه می‌گوید

  مفید بود ممنون

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**