گنجینه‌ی روش‌های کاملا کاربردی برای داشتن یک حال خوب واقعی

دوست دارید که حال خوب داشته باشید؟
مدام از خودتان می‌پرسید که چرا حال‌تان بد است و باید چه کار کنید که حال‌تان خوب بشود؟
می‌خواهید از راز و رمزهای چنین اتفاقی خبردار بشوید؟

قبل از هر چیزی، بهتر است بدانید که حال خوب یک هدف نیست، یک نتیجه است. درست مثل ثروت؛ که خودش یک هدف نیست، بلکه دستاورد و یک نتیجه است که از کارهای دیگر به دست می‌آید. در واقع حال خوب را می‌توان تشخیص داد؛ اما نمی‌توان دنبال کرد؛ چرا که باید حاصلی از کارها و نتایج و مسیرهای دیگر باشد.

احتمالاً الان می‌پرسید که چه کار کنیم تا حال‌مان خوب باشد و حال خوب داشته باشیم؟ این می‌شود یک سئوال درست و حسابی. برای رسیدن به پول، شما باید کارهایی را انجام بدهید و عادت‌هایی را داشته باشید که عملاً ثروت‌آفرین باشند. در مورد حال خوب نیز شما باید کارهایی را انجام بدهید و عادت‌هایی را داشته باشید که عملاً حال خوب را در شما ایجاد کنند.

پس اگر در دوره و زمانه‌ای که حال بد، ارزان‌تر از هوا و رایج‌تر از نان شده است، می‌توانید به این چند کار و عادت و رویه‌ای که اشاره می‌کنیم، فکر کنید؛ تا بعد از آن حال خوب برای شما اتفاق بیفتد.

 

۱ » مراقب ورودي‌ها باشيد

همان‌طور كه مراقب ورودي‌هاي معده‌تان هستيد تا بدن سالمي داشته باشيد، مراقب ورودي‌هاي گوش و روان‌تان هم باشيد. اين روزها غر زدن و منفي‌بافي، اول و آخر بيشتر كلام‌هاست. ما نمي‌گوييم كلا نسبت به دنياي اطراف‌تان بي‌تفاوت باشيد،‌ اما وقتي كه لزومي ندارد، سعي كنيد بي‌خيال موارد منفي باشيد؛ براي حال خوب اين يك اصل اساسي است.

 

۲ » درويش‌مسلك بودن

زیاد دنبال پست‌های سازمانی و ظاهری بودن، گاهی ممکن است حال و روز شما را به هم بریزد. پس نیازی نیست دنبال این جور موارد باشید. بهترین کار آن است که برای خودتان کسب و کاری راه بیندازید. یا این‌که کارهایی را که در شرکت و سازمان و ارگان‌تان لازم است، انجام بدهید؛ بعدش را به خدا بسپارید و راحت باشید. این راحتی، می‌تواند تولید حال خوب برای شما بکند.

۳ » به پول بچسبيد، اما نه زياد…

البته که پول چیز خوبی است و کسانی که می‌گویند پول بد است، دچار مشکل فکری هستند. پول، به شما امکانات بیشتری می‌دهد. اما دقت کنید که قرار نیست ما به هر قیمتی که شده،‌ پولدار شویم. به این منظور قطعاً باید کتاب بخوانید و برنامه‌ریزی کنید و …، اما باید دقت داشت که ثروتمند شدن به چه قیمتی اتفاق می‌افتد! قرار نیست به هر قیمتی که شده،‌ ثروتمند بشوید و حال خوب‌تان را خراب کنید.

۴ » با خودتان خوب حرف بزنيد

خودگويه‌ها، يعني اين‌كه چطور در طول روز داريم با خودمان صحبت مي‌كنيم. اين خودگويه‌ها خيلي اثرات خوبي در حوزه حال خوب دارند. يعني اگر طرز صحبت كردن‌مان با خودمان بد باشد، طبيعي است كه حال‌مان هم بد خواهد بود. در غير اين صورت بايد به حال خوب سلام كرد.

شما تنها کسی هستید که هر روز را با خودتان سر می‌کنید و این گفتگوی درونی که با خودتان دارید از هر شخص دیگری مهم‌تر است؟
چطور با تغییر ندای درونی‌مان زندگی‌مان را تغییر دهیم و حال‌مان را بهتر کنیم؟

 

۵ » فرار از تخريب‌گری

نه كسي را تخريب كنيد و نه به ديگران اجازه بدهيد كه در حضور شما كسي را تخريب كنند. يعني از شايعه‌سازي و غيبت و … دوري كنيد. اين‌ها، اول و آخر هر حال بدي هستند. در واقع تخريب ديگران در قالب شايعه و سخن‌پراكني و …، نوعي سم است كه وارد روان شما شده و مدام جريان پيدا كرده و حال‌تان را بد مي‌كند.

 

۶ » چيزي را به خود نگرفتن

به گفته دون ميگوئل روئيز در كتاب چهار ميثاق، سعي كنيد چيزي را به خودتان نگيريد؛ با اين روش مي‌توانيد در ميان يك جهنم رواني نيز، بهشت كوچك خودتان را داشته باشيد. اگر كسي به شما فحش مي‌دهد يا تحقيرتان مي‌كند، اين مشكل اوست نه مشكل شما؛ اگر به جاي شما كسي ديگر هم بود، حتما اين توهين را به او مي‌كرد. پس اين‌ها، مشكلات خود افراد است نه مشكل شما. اين‌جوري، حال خوب شما بيشتر و بيشتر خواهد بود.

 

۷ » مديريت واژه‌هاي شخصی

روي كلام‌تان تمركز كنيد؛ ببينيد از چه واژه‌هايي با چه بار معنايي بيشتر و بيشتر داريد استفاده مي‌كنيد. كم‌كم اگر واژه‌هاي مورد استفاده‌تان را كشف كرده و سعي كنيد كه از واژه‌هاي مثبت استفاده كنيد، در اين صورت حال خوب بهتري خواهيد داشت. در اين صورت بدون اين‌كه بخواهيد، حال خوب به درون شما و از طريق واژه‌هايي كه داريد، تزريق خواهد شد.

 

۸ » هميشه بيشترين تلاش را بكنيد

مي‌دانيد بيشتر وقت‌ها چرا حال آدم بد است؟ چون احساس مي‌كند كه تلاشي را كه لازم است، انجام نداده است. پس يادتان باشد كه در همه كارها و همه حالت‌ها، بيشترين تلاش‌تان را بكنيد؛ چه نتيجه بدهد و چه نتيجه ندهد. در كل، به «بيشترين تلاش» عادت كنيد. در اين صورت ديگر خودخوري نخواهيد كرد و حال خوب خواهيد داشت.

۹ » حال خوب در سكوت زيبا

دو جور سكوت داريم؛ سكوت ناشي از خجالت و كم‌رويي و كمبود اعتماد به نفس و سكوت ناشي از رضايت از زندگي و اعتماد به نفس بالا. تا مي‌توانيد به سكوت نوع دوم سرگرم باشيد؛ باعث مي‌شود تا مثل يك درياچه آرام، صاف و زلال شويد.

 

۱۰  » تلاش براي آرامش درونی

سعي كنيد با همان‌ جديتي كه براي رشد كاري و مالي خودتان برنامه‌ريزي مي‌كنيد، نيمچه‌تلاشي هم براي آرامش دروني داشته باشيد. در واقع بايد درك كنيم چه چيزي دارد ما را ناآرام مي‌كند و بعد از آن، تلاش كنيم تا اين موارد را كمتر و كمتر كنيم. در واقع براي آرامش دروني كه سرچشمه حال خوب است، بايد جديت و برنامه‌ريزي داشته باشيم.

 

ویدیو ویژه (رایگان)
↓↓ چهار راه برگرداندن آرامش در این روزهای سخت ↓↓

۱۱  » فرار از تله كمال‌گرایی

بايد راهي پيدا كنيد تا از كمال‌گرايي افراطي دوري كنيد (حتما راهنمای کامل غلبه بر کمال‌گرایی را بخوانید). يكي از وكلا در اين مورد حرف جالبي دارد؛ مي‌‌گويد قانون متوسطي كه خوب اجرا شود بهتر از قانون خوبي است كه متوسط اجرا شده يا اصلا اجرا نشود. زياد دنبال قهرمان‌بازي در اجراي برنامه‌هاي روزانه‌تان نباشيد؛ يك برنامه ثابت ولي هميشگي را دنبال كنيد تا از حال بد مربوط به كمال‌گرايي افراطي دوري كنيد.

 

۱۲ » انتظار جبران نداشتن

یكي از سرچشمه‌هاي رواني حال خوب، اين است كه سعي كنيد سوداگري در روابط اجتماعي و خانوادگي و … را كنار بگذاريد. يعني اگر كاري براي ديگران انجام مي‌دهيد، انتظار جبران نداشته باشيد. اگر انتظار جبران داشته باشيد، در اين صورت نگاه‌تان بازاري و سودانگارانه خواهد بود و اين، مي‌تواند براي حال خوب شما ضرر داشته باشد.

 

۱۳ » خشك كردن درخت حسادت

اگر و تنها اگر بتوانيد درخت حسادت را در وجودتان خشك كنيد، به چنان حال خوبي خواهيد رسيد كه به توصيف نمي‌گنجد. حسادت يعني مدام داريم زندگي خودمان و ويگران را مقايسه مي‌كنيم و همين مقايسه كردن، منبع توليد حال بد براي ما مي‌شود.

دست برداشتن از مقایسه کار سخت اما قابل‌انجامی است؟ چطور دست از مقایسه کردن خودما با دیگران برداریم؟
پادکست رنه سینانی – افیونی به نام مقایسه و چطور از آن نجات پیدا کنیم

 

۱۴ » فرار به سوي انرژي‌ها

يكي از بهترين راه‌هاي داشتن حال خوب، همسايگي با انرژي‌ است. اما انرژي كجاست؟ طبيعت، جايي است كه بيشترين انرژي را در آن مي‌توانيد پيدا كنيد. درخت‌ها هم از ميزان سطح انرژي بالايي برخوردارند؛ با قرار گرفتند در كنار ان‌ها مي‌توانيد به انرژي زيادي دست پيدا كنيد. چرا بي‌خيال اين سطح ازا انرژي بضشويم؟

۱۵ » از سادگي تا حال خوب

برايان تريسي، مي‌گويد هرچقدر مراحل انجام يك كار كمتر باشد، آن كار دقيق‌تر انجام مي‌شود. به اين مي‌گوييم اصل سادگي. تا مي توانيد زندگي و كارتان را ساده كنيد. ساده بودن و عدم پيچيدگي، مي‌تواند در شما بايد توليد حال خوب شود. افرادي كه زيادي پيچيده‌اند و همه چيز را غيرشفاف و پيچيده مي‌خواهند، غالباً داراي حال خوب زيادي نيستند.

 

۱۶ » دوست خوب، حال خوب

سعي كنيد كه ارتباطات خوبي داشته باشيد. داشتن ارتباطات خوب، مي‌تواند حساب حال خوب به شما هديه بدهد. حتي درك بهترين زيبايي‌ها و لذت‌ها و نعمت‌هاي دنيا به تنهايي، چندان حال‌خوب‌كن نيست. وقت‌هايي كه با بهترين دوستان خود داريد بهترين روزها را مي‌گذرانيد، بهترين حال خوب را هم خواهيد داشت. (یک مقاله‌ی ویژه در این زمینه برای شما داریم: راهنمای کامل دوست‌یابی و ارتباطات قوی)

 

۱۷ » كتاب‌هايي براي حال خوب

به خواندن كتاب خيلي عادت كنيد. مخصوصا كتاب‌‌هاي رمان و تخصصي حوزه خودتان و شعر و … . كتاب خواندن در كل، هم قدرت واژگان و هم نگاه شما را رشد مي‌دهد و همه اين‌ها، مي‌تواند براي شما يك حال خوب واقعي توليد كند. چرا كه نه؟

 

۱۸ » حال خوب ناشي از بهره‌وري واقعی

نقل قولي هست كه مي‌گويد شادي واقعي در بهره‌وري واقعي و بالاست. به تعبير ديگر، وقتي هويت شما چنين شكل مي‌گيرد كه «من توليد مي‌كنم پس هستم» و «من خوب كار مي‌كنم پس هستم»، مي‌توانيد در ابتدا به بهره‌وري بالا و سپس حال خوب ناشي از آن برسيد. اين آيا خوب نيست؟

 

۱۹ » ورزش، راه نابودي حال بد

ورزش كردن را دست‌كم نگيريد . نگوييد چون سرم شلوغ است و خسته‌ام، نمي‌توانم ورزش كنم. اتفاقا چون سرتان شلوغ است و خسته‌ايد، بايد بيشتر ورزش كنيد تا هم اراده‌تان پرورش پيدا كند و هم حال خوب ناشي از ورزش كردن را بتوانيد به دست بياوريد. اگر داخل باشگاه و بوستان و …، دوستان خوبي هم براي ورزش داشته باشيد كه چه بهتر؛ يعني حال خوب مضاعف.

 

۲۰ » ما، تبديل به چيزي مي‌شويم كه مي‌خوریم

به شدت مراقب تغذيه‌تان باشيد. آدمي، تبديل به چيزي مي‌شود كه مي‌خورد. اگر غذاهاي خوب و سبك و مقوي و سالم بخوريد، نه تنها اثرات آن را روي جسم خودتان، كه حتي مي‌توانيد اثراتش را روي روحيه و حال خوب‌تان هم شاهد باشيد. يادتان باشد ما همان چيزي هستيم كه مي‌خوريم.

 

۲۱ » مراقب فراوان از بدن‌تان

يادتان باشد كه جسم‌تان، معبد شماست. آيا ديده‌ايد كه افراد معتقد، معبدشان را كه جاي عبادت است، كثيف و بد نگه دارند؟ شما در دل جسم خودتان، مي‌توانيد بهترين نعمت‌ها را به روح و روان‌تان بدهيد؛ پس به شدت مراقب جسم‌تان باشيد. به خوبي از آن نگهداري كنيد تا حال خوبي داشته باشيد.

 

۲۲ » خودشناسي، راه ورود به حال خوب

سعي كنيد به حدي از خودشناسي برسيد كه بتوانيد ده‌ها صفحه از روحيات و ويژگي‌هاي‌تان بنويسيد. وقتي به اين حد از خودشناسي برسيد، به راحتي مي‌توانيد به حال خوب ناشي از اين خودشناسي هم برسيد. اما وقتي كه خودتان را به خوبي نشناسيد، در نتيجه نمي‌توانيد دلايل حال بدتان را هم شناسايي كنيد.

»» می‌خواهید به سطح بالاتری از خودشناسی برسید و وقت کافی ندارید؟ یک مقاله‌ی ویژه برای شما آماده کرده‌ایم:
چند راز خودشناسی که قبل از هر موفقیتی باید به دانستن آن مجهز باشید

 

۲۳ » تنهايي حال خوب

تنهايي، مي‌تواند موتور محركه روح و روان آدمي باشد؛ البته منظورمان از آن دست تنهايي‌هايي نيست كه آدم توي آن‌ها خودخوري مي‌كند؛ منظورمان تنهايي‌هاي باشكوهي است كه هر كسي دوست دارد داشته باشد و در آن‌ها به طرز غريبي احساس تنهايي هم نمي‌كند. اين دست تنهايي‌ها، بمب حال خوب هستند.

۲۴ » كنترل بيشتر، روحيه بهتر

به شدت مراقب واكنش‌هاي خودتان باشيد. اين‌طور نباشد كه تا يك صدايي شنيديد، ناخودآگاه همين‌طور واكنش نشان بدهيد يا روي صحبت‌هاي خودتان كنترلي نداشته باشيد و … . هرچقدر ميزان كنترل شما بر گفتار و رفتارتان بيشتر باشد، باتري رواني شما بيشتر شارژ شده و بيشتر مي‌تواند شما را درگير با حال خوب كند.

 

۲۵ » نفس‌هاي عميق

درباره تنفس عميق چه مي‌دانيد؟ به نظر ما كه سعي كنيد هر طور شده براي تنفس عميق، پرونده‌اي در ذهن‌تان باز كنيد. تنفس عميق، سلول‌هاي بدن شما را به خوبي تغذيه مي‌كند؛ چرا كه غذاي اصلي آن‌ها اكسيژن است. از همه ظرفيت ريه‌هاي‌تان به اين منظور استفاده كنيد. حتما متوجه خواهيد شد كه بعد از چند نفس عميق، چقدر روحيه شما هم بهتر شده و حال خوب خواهيد داشت.

 

1 دیدگاه جالب
  1. حامد می گوید

    واقعا عالی بود و استفاده کردم، سپاس از شما مهربانان

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**