12 قانون زندگی جردن پترسون – نویسنده پرفروش‌ترین کتاب روانشناسی سال

کتاب 12 قانون برای زندگی اثر دکتر جردن پترسون، روان‌شناس بالینی کانادایی است. او اکنون استاد روان‌شناسی در دانشگاه تورنتوی کانادست و سابقه‌ی تدریس در هاروارد را هم دارد.

وی در اینترنت یکی از پرطرافدارترین کسانی است که تاکنون زندگی هزاران انسان‌ را با توصیه‌های پوست‌کنده و عمیقش دگرگون کرده است و فقط ویدیوهایش در یوتیوب میلیون‌ها بازدید دارد.

هسته‌ی اصلی کتاب ۱۲ قانون برای زندگی در دو مفهوم اصلی خلاصه شده است:

اولا شما باید مسئولیت زندگی خودتان و کسانی که مسئول‌شان هستید را باید قبول کنید.

دوما با زندگی کردن یک زندگی خوب و یک انسان خوب بودن است که شما در زندگی‌تان معنا ایجاد می‌کنید.

این کتاب که هم اکنون چند ماه بیشتر از عرضه‌اش نمی‌گذرد به ۳۰ زبان دنیا ترجمه شده و در پایان سال ۲۰۱۸ میلادی، وب‌سایت آمازون و نیویورک تایمز این کتاب را به عنوان پرفروش‌ترین کتاب روان‌شناسی سال معرفی کردند.

 

» خلاصه کتاب 12 قانون برای زندگی ؛ نوشدارویی برای بی‌نظمی «

 

از قبل این نکته را ذکر کنم از آنجایی که جردن پترسون در واقع یک جامعه‌شناس خبره نیز است و به فلسفه و تاریخ و مذهب هم علاقه‌ی زیادی دارد بیشتر متن کتاب عمیق و سنگین است و من سعی کردم خلاصه‌ی کاربردی هر قانون را برایتان بیاورم تا از آن‌ها عملا بتوانید استفاده کنید. اگر جاهایی از این خلاصه را درک نکردید در قسمت نظرات ذکر کنید تا بیشتر توضیح داده شود.

قانون ۱ |‌ صاف بایستید و شانه‌هایتان را عقب بدهید.

ضمیر ناخودآگاه ما دائما در حال اسکن کردن محیط‌مان است تا پی ببرد که ما در سلسه مراتب انسانی جامعه در چه جایگاهی قرار داریم.

اگر ببینیم که مردم به صورت مثبتی جواب‌مان را می‌دهند و به عنوان کسی در مقالم بالاتر از ما کمک می‌خواهند در بدن‌مان سرتونین ترشح می‌شود، ما حس خوبی خواهیم داشت و در مقام بالاتری خودمان را می‌بینیم.

برعکس اگر ببینیم که مردم به صورت منفی جواب‌مان را می‌دهند و مانند یک تابع به ما نگاه می‌کنند ما در نتیجه خودمان را در درجه‌ی پایین‌تری می‌بینیم.

پــــــس:

وقتی کسی به شما نگاه می‌کند در واقع در اولین نگاه می‌خواهد جایگاه اجتماعی شما را بسنجد و قسمت زیادی از برداشتی که از شما دارند از طرز ایستادن‌تان است.

برای این‌کار کافی است صاف بایستید و شانه‌هایتان را عقب بدهید. حالت بدن‌تان را اصلاح کنید، با اعتماد به نفس عمل کنید و و بقیه تصور خواهند کرد که شما با اعتماد به نفس هستید. با شما بهتر برخورد می‌کنند و سرتونین جادویی ترشح می‌شود و در نتیجه شما حس بهتری نسبت به خودتان خواهید داشت و خود سرتونین هم برعکس باعث صاف ایستادن‌تان خواهد شد. به این صورت شما خودتان را در یک چرخه‌ی درست قرار می‌دهید.

اگر خودتان را شکست خورده نشان دهید آنگاه افراد جوری نسبت به شما واکنش نشان می‌دهند که گویی در حال شکست خوردن هستید. اگر صاف و راست بایستید، آن‌گاه افراد به شما نگاه و رفتاری متفاوت خواهند داشت.

جردن پترسون از کتاب «۱۲ قانون برای زندگی»

اشتراک شما به پایان رسیده است

این یک محتوای ویژه است !

30% تخفیف برای اشتراک سه ماهه

3 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. ماهان می گوید

  کتاب بسیار عالی و تاثیر گذار، کتاب اصلی حدود 3 میلیون نسخه فروش رسمی داشته با اینکه نویسنده نسخه الکترونیکی کتاب رو رایگان روی سایتش گذاشته ولی متاسفانه با ترجمه ای بسیار ضعیف. ای کاش نشر محترم پیکان حداقل یکبار کتاب رو proofreading میکرد. نمونه ترجمه این کتاب رو گذاشتم خودتون مقایسه کنید.

  Their nervous systems are comparatively simple, with large, easily observable neurons, the magic cells of the brain.

  دستگاه عصبی آنها در مقایسه با ما بسیار ساده است. اعضایی بزرگ و به راحتی قابل مشاهده، و سلول هایی با مغز جادویی.

  نمونه های این شکلی کم نداره. پیشنهاد میکنم ترجمه های دیگه رو بگیرید.

 2. ftyazdi می گوید

  مقاله جالب و مفیدی بود
  سپاس فراوان

 3. peyman می گوید

  سلام
  در مورد سوال پترسون در مورد خدا کمی بیشتر توضیح بدید
  ممنون

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**