چطور از زمان – ارزشمندترین سرمایه زندگی – در برابر غارت‌گران حفاظت کنید؟

قدم اول، شناخت غارتگران زمان است...

زمان رایگان اما فوق العاده ارزشمند است !

شما نمیتوانید صاحب زمان شوید، اما میتوانید از آن استفاده کنید. شما نمیتوانید آنرا نگه دارید، اما میتوانید مصرفش کنید… و به محض از دست دادنش دیگر نمیتوانید آنرا برگردانید.

…زمان؛ واقعا چیز جالبی است

بین تمام ما به میزان مساوی تقسیم شده، همه ما در طول روز 24 ساعت به میزان مساوی زمان داریم، اما چطور بعضی ها، در همین 24 ساعت، درآمد بیشتر، موفقیت های بیشتر، لحظات خوب بیشتر و خاطرات بهتری دارند.

از نظر بودا مقدس ترین چهره هندوها «مشکل این است که ما فکر میکنیم، زمان زیادی داریم…» شاید مشکل واقعا این است؛ فکر میکنیم تا آخر زنده هستیم، برای همیشه جوان هستیم، برای همیشه انرژی و اشتیاق داریم و هیچوقت دیر نیست

زمان واقعا واقعا چیز جالبی است…
میگویند تنها بدی زمان این است که خیلی زود می پرد و خبر خوب درباره زمان این است که شما خلبان آن هستید. زمان به هر حال میگذرد، اما این شما هستید که انتخاب میکنید چطور بگذرد.

زمان یک سرمایه است؛ سرمایه ای به شدت آسیب پذیر !
سرمایه ای که اگر کمی کم توجهی بهش کنید، خیلی زود کم توجهی اش را خواهید دید. اما این سرمایه ارزشمند را، خیلی از ما بدون فکر (و با کم توجهی…) صرف چیزهای بی ارزشی میکنیم.

آن را اسراف میکنیم؛ در واقع، اجازه میدهیم دزد های زمان آنرا خیلی راحت از ما بدزدند.
ما یک هزار تومان را که در جیب داریم، خیلی خیلی و خیلی بیشتر بابت امنیت آن فکر میکنیم که احیانا از دستش ندهیم اما در برابر سرمایه ای ارزشمندتر مثل زمان، بی تفاوت هستیم.

هیچ تدارک امنیتی، برای امنیت و حفظ این سرمایه اندیشه نکردیم. آنرا به امان خدا رها کردیم تا دزدهای زمانی بیایند و زمان ما را از ما بدزدند… بدون آنکه خودمان هم بدانیم !

» چطور از زمان‌مان محافظت کنیم تا غارت نشود؟

دزدهای زمان کیستند؟
آنهایی که در زندگی هدف یا رویایی خاصی ندارند و یا قابلیت تمرکز بر هدف یا رویای شان را ندارند و به دنبال راهی برای تلف کردن زمان شان میگردند و بهترین گزینه صحبت های بی هدف و غیرضروری یا وظایف کم ارزش است که قرار است با شما سهیم شوند…

دزدهای زمان افراد بدی نیستند، آنها اکثرا ناآگاهانه زمان خودشان را هدر میدهند و میخواهند برای تسکین عذاب وجدان شان زمان شما را نیز هدر بدهند…

دزد زمان، ممکن است دوست شما باشد که ساعت ها میخواهد با شما تلفنی صحبت کند، همکارتان باشد که اجازه نمیدهد شما کار کنید چون همش سوال های کم اهمیت می پرسد و یا اصلا غریبه ای باشد که بدنبال دعواست و میخواهد وقت شما را با جر و بحث در تاکسی ،مترو یا صف فروشگاه بگیرد…

در این مقاله میخواهیم به شما یادبدهیم چطور این دزدهای زمان را شناسایی کنید و سرمایه ارزشمندتان را از آنها دور نگه دارید تا به غارت نرود

» دزد زمان در چهره‌ی جلسه کاری !

در عصر ارتباطات، عصری که همه مان در آن زندگی میکنیم، دیگر جلسات کاری اهمیت خودشان را از دست داده اند.
وقتی شما میتوانید با یک تماس تلفنی، با همکار، دوست، رئیس تان صحبت کنید تقریبا پیمودن مسیری و وقت صرف کردن برای رفت و آمد و بودن در یک جلسه بی معنی است !

اگر بخواهیم کمی صریح باشیم؛
جلسات بیشتر برای بروز نگرانی افراد است تا مشکلات کاری.

از این پس هر جلسه ای که هیچ ارزشی برای شما نداشت.
قبلا هم احتمالا در دوره مدیریت زمان برایان تریسی «کمربند مشکی مدیریت زمان» یادگرفتید که در هیچ جلسه‌ای شرکت نکنید، مگراینکه ضروری باشد؛ هیچ کمکی به شما برای رسیدن به اهداف تان نکرد و قادر بودید همان جلسه را به طریقی دیگر بدون لزوم برای حضور فیزیکی دایر کنید از رفتن و شرکت در آن سر باز بزنید.

شرکت در همچین جلسه ای، هدر دادن وقت تان است !

 

» دزد زمان در چهره ی یک فکر، یک نگرانی یا یک شخص بی ربط !

شما در پشت میز کارتان نشستید و غرقِ در تمرکز بر روی کارتان هستید که ناگهان فکر لباس مهمانی هفته بعدتان به ذهن تان خطور میکند… و شما یک ساعت در اینترنت به جستجوی لباس خوب میگردید !

شما در پشت میز کارتان نشستید و یک لحظه چشمتان به چشم همکارتان می افتد و همکارتان حال شما را میپرسد و شما هم حال او را می پرسید و ناگهان یک ساعت وقت صرف یک مکالمه بی هدف میشود…

شما باید از امروز یک تصمیم قاطع بگیرید، در زمان تمرکز هرچیز بی ربط را از ورود و ایجاد تداخل در تمرکزتان منع کنید :

 • تا جای ممکن تماس چشمی را با همکاران و کارفرمای تان کم باشد
 • اجازه بدهید دوستان و همکاران تان بدانند شما در چه ساعاتی در دسترس خواهید بود و آن ساعات با شما تماس بگیرند یا بخواهند صحبت کنند
 • قانونی داشته باشید که هنگام کارتان کسی حواس شما را پرت نکند
 • هدفون هایتان را در گوش تان بگذارید (حتی خاموش) تا دیگران بدانند شما حواس تان جای دیگر است و با شما کاری نداشته باشند
 • آنچنان جدی و قاطع مشغول کار شوید که هیچکس جرات مداخله در کارتان و قطع کردن رشته تمرکزتان نداشته باشد

 

» دزد زمان در چهره‌ی قرارهای کاری مهم !

اگر شاغل هستید، قرارهای کاری را به هیچ وجه نمیتوانید از دست بدهید.
شما لازم دارید قراردادی قطعی کنید، با همکاری جدید صحبت کنید و یا فروشی داشته باشید… اما دزدهای زمان گاهی در چهره همین قرارهای ملاقاتِ مهم نیز ظاهر میشوند.

برای اینکه سرمایه ارزشمندتان را از دست این نوع دزدهای زمان دور نگه دارید، قرار های کاری و ملاقات مهم تان را فقط به 20 دقیقه کاهش دهید.

شما باید یک حس اضطرار در خودتان ایجاد کنید که از تعارف ها و مسائل حاشیه ای خیلی سریع بخواهید بروید سر اصل مطلب و جلسه را در عرض 20 دقیقه تمام کنید… هیچ چیز مهمی در یک ملاقات حضوری بیشتر از 20 دقیقه زمان نخواهد برد گفتنش.

 

» دزد زمان در چهره تلفن همراه !

اولین و زمان خوار ترین دزد تمام عالم… گوشی تلفن همراه شماست.
چه بخواهید چه نخواهید، ساعت ها در هفته صرف گشت و گذار در اینترنت، شبکه های اجتماعی و دیدن عکس های دیگران و خواندن جوک های مسخره میکنید.

حتی اگر اینترنت هم نداشته باشید، همیشه دوستان، آشنایان یا غریبه هایی هستند که قرار است با شما تماس بگیرند (چون بیکار هستند) و ساعت ها وقت شما را بگیرند.

از این پس، هر تماس تلفی که داشتید، یک نگاهی به شماره آن بیاندازید و از خودتان بپرسید «آیا رویاها و اهداف من مهم ترند؟ یا پاسخ دادن به این تماس؟» و قطعا پاسخ درست را انتخاب خواهید کرد…

در مورد اطلاعات کوچک و کمی که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست میشوند و ناخودآگاه یک عالمه زمان ما را میگیرند توصیه میکنم حتما مقاله «سرمایه گذاری با سود 100٪ و بزاق دهان سگ پاولف» را مطالعه نمایید.

» دزد زمان در چهره تعلل !

بعضی وقت ها دزد زمان نه در چهره یک شخص یا جلسه بلکه در درون شماست که باید آنرا شناسایی و خیلی سریع دستگیر کنید.

تعلل، دزد معروفی است. تعلل، درست زمانی در شما فعال است که با خودتان میگویید ‘حالا بعدا…’ ، ‘هنوز وقت هست…’ ، ‘از شنبه شروع میکنم…’  و … جملات دیگر از این دست.

هر وقت تلوزیون فیلم خوبی نشان میدهد یا درحال خوشگذرانی هستید اما یادتان میرود که کارهای مهم تری دارید که قرار است انجام دهید، دزد زمان است که در شما فعال است و زمان شما را میخورد و شما را هم خبر نمیکند !

باید با ایجاد یک حس اضطرار در خودتان بخواهید ابتدا کارهای مهم تر را انجام دهید و کارهای غیر مهم را هم در زمان استراحت یا اتمام کارهای اصلی تان انجام دهید. عیسی محمدی عزیز در این مقاله به زیبایی هرچه تمام تر راهکارهایی برای جلوگیری از تعلل ارائه کرده که اگر مایل بودید بخوانید.

 

» دزد زمان در چهره انجام چند کار هم زمان !

این دزد زمان، حرفه ای ترین و باهوش ترین دزد زمان است. دقیقا دزدی است که زمان خیلی از انسان های حتی موفق را می دزدد و آنهای هیچوقت فکرش را هم نمیکنند که کمبود زمان شان تقصیر این دزدی های این دزد زمان است.

تحقیقات نشان داده انجام چند کار هم زمان یا Multi-Tasking خیلی وقت است منقرض شده.
دیگر افراد حرفه ای هنگام پاسخ دادن ایمیل های صبح، صبحانه نمی خورند و هنگام رانندگی به پیام های دیشب شان جواب نمیدهند و هنگام کار، هم زمان با دوست شان صحبت نمیکنند.

اگر برای کاری باید تمرکز به خرج دهید، آن کار را سعی نکنید خیلی سریع یا همزمان با کارهای دیگر انجام دهید. در عوض، کارهای مهم تان را سر وقت و با حوصله انجام دهید. مطمئن باشید با این شیوه زمان بیشتری از قبل خواهید داشت.

راستی، شما چه دزدهای زمانی تاحالا شناسایی کردید که زمان را می دزدند و هدر میدهند؟ زیر همین مقاله بنویسید…


در همین زمینه مقاله های زیر را هم بخوانید :

10 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت یا می‌گوید

  والا خودمم نمیتونم بفهمم چیکار میکنم که انقد تایمم میره اصلا نمیشه دو دقیقه پشت میز نشست

 2. کاربر سوخت جت Ali می‌گوید

  سلام خسته نباشيد
  من أصول يادگيري مديريت زمان رو ميخوام يا جزوهشو ممنون

 3. کاربر سوخت جت یر می‌گوید

  جناب مجتبی ظهرابیان تشکر مطالب عالی در خصوص مدیریت زمان ارائه کردید موفق باشید

 4. کاربر سوخت جت مل می‌گوید

  ممنون از مقاله زيبايتان. واقعاً تلفن نمودن وقت به راحتي و فقط و فقط توسط خود فرد از بين مي‌رود. لذا بايد خودمان براي انجام كارها و زندگي شخصي و هر نوع كاري كه داريم بر اساس زمان مقيد كنيم و از قيد را هم به اطرافيان شامل همكار، همسر،‌ فرزند، خانواده و غيره يادآور تا آنها هم به مرور عادت نمايند.

 5. کاربر سوخت جت dami می‌گوید

  Good morning I Have HOT clients to your business. How can I contact With you in Phone ?

 6. کاربر سوخت جت دي می‌گوید

  باسلام
  به نظرمن براي جلوگيري ازهدردادن زمان بايدمدام اين سوال رابصورت جدي ازخودمان بپرسيم كه درحال حاضر،درحال حاضر،درحال حاضر(نه بعدا)چكاري بايدانجام دهم كه من رابه هدفم نزديكترميكند؟

 7. کاربر سوخت جت ده می‌گوید

  متأسفانه یکی از دوست داشتنی ترین دزدهای زمان پلی استیشن است که البته بیشتر وقتها جلویش می ایستم اما بعضی وقتها هم شکست می خورم

 8. کاربر سوخت جت tush می‌گوید

  با سلام

  مطلب بسيار مفيدي بود. من احساس مي كنم زمانيكه اولويت ها را به موقع به انجام ميرسانم انرژي بيشتري حفظ مي كنم تا زمانيكه بدون در نظر گرفتن اولويت ها به كار روزانه مشغول ميشوم.در نهايت رضايت از زندگي ام هم بيشتر مي شود.

  با تشكر از گروه پروژه سوخت جت به خاطر تهيه مطالب مفيد و كاربردي.
  موفق باشيد.

 9. کاربر سوخت جت دی می‌گوید

  تلگرام تلگرام تلگرام 😐

  1. کاربر سوخت جت را می‌گوید

   موافقم.کله زندگس اسن تلگرام مسخره شده

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**