دستورالعمل گام‌به‌گام برای تبدیل رویا به واقعیت – قسمت پنجم

حالا دیگر باید دست به چاقو(!) شوید...

درواقع در این گام شما باید هدف‌تان را به اجزای کوچک تر تقسیم کنید؛
یکی از اولین راه‌های تعیین مراحل عملی به هدف روش «تجسم مسیر عکس» است !

سری مقالۀ «دستورالعمل گام‌به‌گام برای تبدیل رویا به واقعیت» در مجموعه‌ای قدم‌به‌قدم و درست مانند یک راهنمای شخصی شما را از صفر تا صدِ رسیدن به هدفتان همراهی خواهد کرد.

در این مجموعه تمرینات ساده اما تاثیرگذاری ارائه می‌شوند که عمل کردن به آن‌ها به راستی می‌تواند زندگی‌تان را متحول کند. اصول ارائه شده در این سری‌مقاله به قدری جامع و دقیق است که می‌توانیم از آن به عنوان شاه‌کلید رسیدن به رویاها یاد کنیم و این تضمین را بدهیم که در صورت عمل کردن مداوم و منظم به توصیه‌ها به مرور شاهد پیوستن بزرگ‌ترین رویاهایتان به واقعیت خواهید بود.
قسمت اولقسمت دوم | قسمت سوم | قسمت چهارم

خُب اگه یادتون باشه قرار بود پادکستی همراه قسمت پنجم تقدیمتون بشه و در آن :

 • خلاصه گام‌های مقالات گذشته‌ را مرور کنیم
 • پیام‌های شما عزیزانی که برای من فرستادید را مرور کنیم

پس اول این پادکست را گوش کنید
و بعد برویم سراغ ادامه مقاله…


» گام ششم
دست به چاقو شوید !

پس از اینکه معلوم شد واقعا چه می‌خواهید و اهداف قابل سنجش و مهلت زمانی مشخصی را تعیین کردید، مرحلۀ بعدی این است که تمام گام‌های عملی و جز به جز برای دستیابی به هدفتان را معین کنید.

درواقع در این گام شما باید هدف‌تان را به اجزای کوچک تر تقسیم کنید.

یکی از اولین راه‌های تعیین مراحل عملی به هدف روش «تجسم مسیر عکس» است؛ چشمان‌تان را ببندید و فرض کنید که الان آینده است و شما هم به هدفتان رسیده اید.

ببینید که برای رسیدن به این هدف چه کارهایی باید انجام می‌دادید و از چه مراحلی گذشته‌اید.

البته لزومی ندارد که دقیقاً از تمام مراحل آگاه باشید چرا که این تازه اولین گام برای خُرد کردن هدف است و تنها این‌که یک تجسم کلی از کارهای مورد نیاز داشته باشید کفایت می‌کند.

 

خواهشا از پرسیدن نترسید !

یکی از مهم‌ترین توصیه‌های ما در این قسمت این است که همیشه برای سوال کردن از افرادی که قبلاً به هدف مشابه شما رسیده‌اند آماده باشید، همانطور که در مقاله «درخواست کردن» جادوی قدرتمندی که انسان امروزی آنرا فراموش کرده» هم خواندید اگر شما رویای تبدیل شدن به یک تاجر بزرگ یا یک پزشک را در سر داشته باشید گاهی ممکن است که در خلال صحبت کردن با یک تاجر یا پزشک یک جمله بتواند به اندازۀ چند کتاب به شما انگیزه و انرژی و دانش ارائه کند.

 • «برای …. چه باید بکنم؟»
 • «میشه به من بگید شما چگونه…»

آنقدر تحقیق کنید و سوال بپرسید تا یک برنامۀ عملی و واقع گرایانه برای رساندن خودتان از جایی که هستید، به جایی که می‌خواهید بروید، تهیه شود؛ برای شروع میتوانید از این مقاله کمک بگیرید.

با روش نقشه‌برداری ذهنی (Mind Mapping) آشنا شوید؛

طبق تعریف ویکیپدیا ببینیم نقشه ذهنی چیست :

این روش، یک روش ساده اما بسیار قدرتمند است که در طول سالیان دراز افراد موفق زیادی از آن استفاده‌ کرده‌اند و همگی به نتایج مطلوب دست پیدا کرده‌اند. این تکنیک کمک می‌کند که برای هر هدف تعیین کنید

 • چه اطلاعاتی را باید گردآوری کرد
 • با چه کسانی باید صحبت کرد
 • چه مقدار پول باید جمع یا تعیین کرد
 • چه مهلت‌هایی را باید در نظر گرفت
 • و غیره…

در زیر روش کار را شرح داده‌ایم :

 1. هدف و ایده اصلی خود را در وسط صفحه بنویسید یا یک تصویر که یادآور آن باشد را در وسط صفحه قرار دهید.
 2. تمام ملزومات رسیدن به آن هدف را در قالب خط‌هایی ضخیم که به مرکز متصل می‌شوند بنویسید.
 3. حالا دوباره ملزومات را به چند شاخه تقسیم کنید و راه های رسیدن به آن‌ها را هم بنویسید.
 4. تا حد امکان از رنگ‌ها و اشکال استفاده کنید چرا که این دو مورد نقشۀ ذهنی را برای مغزمان قابل درک تر می‌کند.

 

حتما، حتما و حتما
همیشه فهرست روزانه داشته باشید

بعد از آماده کردن نقشۀ ذهنی حالا نوبت آن است که شاخه‌های انتهایی را به موارد اجرایی روزانه تبدیل کنید تا به مرور به سمت مرکز نزدیک شوید؛ برای هریک از کارهای روزانه که می‌نویسید زمان مناسب را وارد کنید و آن‌ها را در تقویم، وایت برد یا نوت گوشی همراهتان بنویسید.

» شب قبل، شب حیاتی !
یکی از قدرتمند ترین ابزاری که انسان‌های بسیار موفق برای تقسیم اهداف، تسلط بر زندگی و افزایش قدرت خورد در تبدیل رویا به واقعیت به کار می‌برند، برنامه‌ریزی برای روز بعد در یک شب پیش از آن است.

این روش به دو دلیل یکی از موثرترین قدم ها برای رسیدن به موفقیت است :

 1. اگر از شب قبل برای روز آینده برنامه‌ریزی کنید، یعنی فهرست اجرایی کارها را آماده کنید و چند دقیقه‌ای دقیقاً روند کاری روز بعد را تجسم کنید، ضمیر ناخودآگاه‌تان تمام شب به آن فکر خواهد کرد و در نتیجه هر مشکلی با خلاقیت تمام حل خواهد شد.

اگر فرضیه‌های جدید فیزیک کوانتوم را قبول کنیم، این کار امواجی از انرژی را ساتع می‌کند که افراد و منابع لازم را برای دستیابی به اهداف روز بعدتان به سوی شما جذب خواهد کرد.

 1. با تهیۀ فهرست اجرایی روز بعد، ردا می‌توانید بدون اتلاف وقت کارتان را آغاز کنید. در آن صورت شما دقیقاً می‌دانید که چکار می‌خواهید بکنید و با چه ترتیبی آن‌ را انجام خواهید داد.

به این ترتیب شما از خیلی افراد دیگر بازدهی بالاتری خواهید داشت چرا که خیلی ها عادت دارند چند ساعت اول روز را به مرتب کردن ذهن و میزکارشان اختصاص بدهند و بفهمند که خب امروز چه کاره‌ایم!

 

» منابع همه جا هستند !
یکی از نعمت‌های زندگی در جهان امروز که سرشار از فراوانی و فرصت‌های بی شمار است، این است که تقریباً برای هر کاری که می‌خواهید انجام دهید، قبلا کسی بوده که مشابه آن را تجربه کرده باشد.

فرقی نمی‌کند که هدفتان کم کردن وزن باشد یا بردن مدال المپیک، تاسیس یک شرکت بزرگ، استقلال مالی، مبارزه با یک بیماری، برقرار کردن یک رابطۀ عاطفیِ فوق‌العاده و یا حتی برگزاری یک میهمانی شام تمام عیار.

مطمئن باشید حتماً فرد یا افرادی قبلاً این کارها را کرده‌اند و نشانه‌هایی به شکل کتاب، مقاله، برنامه‌های صوتی و تصویری، دوره‌های آموزش مجازی، سمانار و یا کارگراه از خود به جا گذاشته‌اند تا از آنها استفاده کنید.

 

» هوشمند باشید، از میانبرها استفاده کنید !
اگر شما از اطلاعات به جا مانده از افراد موفق استفاده کنید خواهید دید که طی کردن راه موفقیت بسیار ساده‌تر خواهد شد و به همین میزان در زمان کمتری خواهید توانست رویاهایتان را به واقعیت تبدیل کنید.

البته حتما قبلا در مقاله «این تنها میانبر دنیای موفقیت را یادبگیرید و آنرا به هیچکس نگویید» یکی از مهم‌ترین این میانبرها را خوانده‌اید…

 

» چرا مردم از منابع استفاده نمی‌کنند ؟
روزی به همراه دوستی در یک کافی‌شاپ حوالی چهارراه ولیعصر نشسته بودیم، او می‌گفت همیشه دوست داشته یک کافه باز کند. از او پرسیدم خب تاحالا برای باز کردن کافه چه کارهایی انجام داده و او گفت: «هیچی! چون از زیر و بمش اصلا سر در نمیارم»

نکتۀ جالب اینکه ما دوست مشترکی به اسم هوتن داشتیم که او هم صاحب یک کافه بود، به دوستم گفتم: «خب چرا با هوتن صحبت نمی‌کنی؟» دوستم گفت:« ینی به نظرت هوتن میاد وقت بذاره فوت و فن کارشو به من توضیح بده؟»

کمی مکث کرد، بعد با خنده گفت: «آدم سالم واسه خودش رقیب نمی‌تراشه آقا مصطفی!»
این درواقع طرز فکری اشتباهیست که خیلی از انسان‌ها ( فارغ از شهر و کشور و موقعیت ) دچار آن می‌شوند و بواسطۀ آن خیلی فرصت ها را از دست می‌دهند.

زندگی درست همان چیزی است که بیرون از حریم امن برایتان اتفاق می‌افتد.

ما در این مقاله می‌خواهیم به شما بگوییم که برای موفقیت باید این افکار را دور بریزید، اگر شما صادقانه و مشتاقانه، و البته در شرایط مناسب از دیگران درمورد راه‌های موفقیت در کارشان بپرسید، خواهید دید که اکثر مردم از صحبت کردن درمورد نحوۀ راه‌اندازی کسب و کارشان یا دستیابی به اهدافشان لذت می‌برند.

پس همیشه برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد روش افرادی که پیش تر راه موفقیت را طی کرده اند آماده باشید؛ ترس از عدم پذیرش نداشته باشید و پای خودتان را به کتاب‌فروشی‌ها و سمینارها و سایت‌های انگیزشی باز کنید.

حریم امن یک جور زندان بزرگ و خودساخته است.
حریم امن مجموعۀ تمام باورها و بایدها و نبایدهایی است که در طول سالین و از طریق جامعه، دوستان و والدین به ما منتقل شده و محدوده‌ای است که شما در آن تمایلی به ریسک کردن یا بده دست آوردن تجربه‌های جدید ندارید و ترجیح می‌دهید همانی که هستید بمانید اما هیچ خطری نکنید.

 

» لطفا فیل نباشید !
بچه فیل‌ها از زمان تولد تربیت می‌شوند که در مکان کوچکی زندگی کنند؛ مربی از روزهای اول پای بچه فیل را به یک میخ چوبی که در زمین فرو کرده می‌بندد.

با این‌کار بچه فیل فقط در محدوده‌ای که طناب اجازه می‌دهد باقی می‌ماند و این همان حریم امن فیل است.

اوایل بچه فیل سعی می‌کند طناب را پاره کند، اما طناب محکم است و بچه فیل یاد باور میکند که «طناب پاره شدنی نیست» وقتی که بچه فیل بزرگ شد و وزنش به پنج تن رسید، یعنی زمانی که می‌تواند به راحتی آب خوردن طناب را پاره کند، تلاشی برای رهایی نمی‌کند.

زیرا از وقتی به دنیا آمده در ذهنش تکرار شده که «طناب پاره شدنی نیست !»
شاید شما هم در حریم امن خود گرفتار چیزی به کوچکی یک تکه طناب باشید. طناب‌هایی مانند عقاید و ذهنیت محدود کننده‌ای که فضای اطراف‌تان از زمان کودکی به شما منتقل کرده است.

در قسمت بعد راهکارهایی فوق‌العاده برای رهایی از طناب‌های ذهنی یا همان حریم امن ارائه خواهیم کرد.
چقدر سری مقاله‌های دستورالعمل تبدیل رویا به واقعیت راضی هستید؟


20 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت بی می‌گوید

  سلام ، ببخشید تویه تمام صفحات سایتتون اسکرول به بالا و پایین میشه کرد ولی توی این صفحه نمیشه. با کلید های جهت پایین و بالا ، چون با موس وافعا آزار دهندست. ممنون میشم بررسی بشه

 2. کاربر سوخت جت اه می‌گوید

  سلام آقا مصطفی. خدا قوت
  واقعا عالیه ! به جرات میتونم بگم شما نویسندگان سوخت جت تو ایران یگانه این…

 3. کاربر سوخت جت یر می‌گوید

  مقالات شما بسیار عالیست تمام اون ها را من با دقت مطالعه می کنم ، وظیفه دونستم از جاری کردن سخاوتمندانه دانش خودتون برای هدایت دیگران تشکر کنم ، ممنون آقا مصطفی عزیز و گرامی

 4. کاربر سوخت جت ار می‌گوید

  خیلی مطالب خوبی داره عالی من لذت بردم خیلی به دردم میخوره بم اعتماد به نفس میده

 5. کاربر سوخت جت maki می‌گوید

  یه نکته ای هم یادم رفت بگم ، برای اینکه بچه فیل نباشیم بهتره عقاید و طرز تفکر هایی که مثل طناب ما رو محدود میکنن رو مکتوب کنیم و بنویسیم (که برای شخص من یه لیست طولانی شد ) بعد این لیست رو چند بار بخونیم و در مورد هر کدوم فکر کنیم که چه چیزی یا چه کسی باعث شده یه همچین فکری در مورد خودمون داشته باشیم یه اتفاق جالب که می افته تقریبا همه ی این افکار محدود کننده واقعی نیستن ولی چون سال هاست تکرار شدن تبدیل به یه باور شدن. مثلا من وقتی بچه بودم تپل بودم و خیلی سریع نبودم نسبت به بقیه یه کلاس ژیمناستیک میرفتم با یه مربی غیر حرفه ای که حال و حوصله ی خودشم نداشت با اینکه بچه بودم ولی هنوزم حرفاش یادمه که می گفت اصلا استعداد نداری تو ورزش این حرف ناخوداگاه شده بود باور تا 23 سالگی این باور محدود کننده رو داشتم تا اینکه تو کتاب به سوی کامیابی رابینز خوندم چطور این عقاید رو زیر سوال ببرم و شاید باورتون نشه ولی سال بعدش تو تیم والیبال دانشگاه بهترین بازیکن شدم !!

  1. کاربر سوخت جت ور می‌گوید

   کاملاً باهات موافقم و چه مثال خوبی آوردی. اگر زودتر این مثال رو میگفتی حتما توی پادکست ازش استفاده میکردم. حالا هم رفت توی عمق ذهنم حتما یه جایی ازش استفاده میکنم تا دیگران هم به این مسئلۀ مهم که اشاره کردی آگاه باشن.

 6. کاربر سوخت جت maki می‌گوید

  سلام اول از همه تشکر میکنم ازتون بابت این سری مقاله ی ارزشمند . راستش اولین باری که دیدم این مقاله رو شروع کردین اصلا میل و رغبت نداشتم که دنبال کنم و نخونده بستم صفحه رو چون فکر میکردم بازم یه سری مطلب کلیشه ای از هدف گزاری و تعیین مهلت برای رسیدن و …. قراره بخونم که با روش های مختلف تو کتاب ها خوندم ( البته همون روش ها هم برای من جواب گو بوده تا یه زمانی ولی از یه مقطعی به بعد دیگه خسته شدم از اون روند و مسلما به یه سری از اهدافم هم نرسیدم ).ولی امروز اتفاقی این صفحه رو باز کردم و پادکست که گذاشتین رو گوش کردم اعتراف میکنم که یه حرکت خیلی خوب بوده چون با شنیدن حرف هاتون یه حس صمیمیت احساس کردم مثله اینکه مثلا یکی از دوستام با من داره حرف میزنه خیلی حس خوبی بود و یه جورایی تشویق شدم که این سری مقاله رو از اول بخونم . از حق نگزریم خیلی عالی نوشتین کاملا منسجم و مغز مطلب رو گفتین .
  این روش ترکیب صدا و متن خیلی موثره . آرزوی موفقیت دارم برای شما.

  1. کاربر سوخت جت ور می‌گوید

   سلام دوست عزیزم خیلی خوشحالم که مقاله مورد توجهت قرار گرفته امیدوارم که تمام قسمتهای مقاله برات مفید واقع بشه و نهایت استفاده رو ببری. خیلی خیلی ازت ممنونم بابت اظهار لطفت. حتما تو مقاله های بعدی بیشتر از این روش استفاده میکنیم.

 7. کاربر سوخت جت نا می‌گوید

  این مقاله فوق العاده بود ینی این که از نقطه B که جایگاهی که میخوای باشی برسی به نقطه A , و این نقشه ذهنی رو ترسیم کردن فک میکنم کم و کاستیارو نشون بده حداقلش اینه که میدونی فقط نباید خواست باید بدونی چیکار کنی و خب تفاوت آدم های موفق و ادم هایی که به موفقیت نمیرسند شاید به اندازه یه تار مو باشه و اون هم جزئیاته چیزی که ما بهش دقت نمیکنیم بعدم ما آدما مشکل شروع کردن داریم ینی استارت یه چیزی رو که میزنیم‌نمیتونیم اولویت بندی کنیم که این خودش جز بزرگترین مشکلات منه و در مورد برنامه ریزیه شب‌قبل من به شدت بهش اعتقاد دارم بازم‌میگم‌عالی بود مصطفای عزیزخدا قوت
  پیروز باشی و بدرخشی

  1. کاربر سوخت جت ور می‌گوید

   ممنونم بارانای دوست داشتنی خیلی خوشحالم که مخاطب ثابتمونی و همیشه ما رو از نظرات خوبت بهره مند میکنی. جزئیاتی که گفتی دقیقا یکی از مهم ترین اصول موفقیه و اونقدر مهمه که جا داره یه مقالۀ کامل درمورد اون بنویسیم. به زودی اینکار رو میکنیم 🙂

 8. کاربر سوخت جت 7000 می‌گوید

  بسیار دلنشین و کاربردی بود موفق باشید

  1. کاربر سوخت جت ور می‌گوید

   ممنونم مهدی عزیز ممنون از همراهیت 🙂

 9. کاربر سوخت جت amkj می‌گوید

  عالیه نکاتی که میگین اقای ولی پور ♥
  من یه نکته بگم که خودم رو خیلی درگیر کرد 2سال 😐
  بعضی هامون کمال گرایی منفی داریم. مثلا من میخواستم برای ترم جدیدم برنامه بریزم که هم به درس هم به کار و ورزشم برسم! تا اخر ترم طول میکشید برنامه ریزی و خیلی وسواسی عمل میکردم.
  اگه کسی از بچه ها مثل من این مشکل رو داره، در مورد کمال طلبی مطالعه کنه. تو همین سایت یه مطلب هست به عنوان بمب ساعتی که خیلی کاربردیه و انگیزشی

  1. کاربر سوخت جت ور می‌گوید

   دقیقا منم میخواستم به همون مقاله اشاره کنم که خودت اینکار رو کردی. خیلی خیلی خوبه که به ضعفت آگاهی واین یعنی پیشرفت و نزدیک بودن به موفقیت 🙂

 10. کاربر سوخت جت في می‌گوید

  با سلام و عرض شب بخير
  مصطفي جان خيلي گلي
  از همين الان شرح حال نويسي و پلن فردا رو اجرايي ميكنم
  يه حركت خوبي كه امروز به ذهنم رسيد يه كاقه خلوتي كه براي يكي از رفقاست و مسلما بزور ساعت ١١ از خواب بلندميشه كليد كافه رو گرفتم و از ساعت ٧ صبح تا ١ كه مشتري ها نيستند يا بعضا تك و توك ميان و ميرن با يه موسيقي لايت و گيتاري كه هر چند دقيقه ملودي اهنگ در حال پخش رو تو ذهنم ميسازم رو ساز پياده ميكنم به طور دقيق از اين ٦ ساعت ، ٤ ساعت مطالعه مفيد بدون خستگي و ١ ساعت تفكر پويا رو شامل ميشه
  بعد از اين،داخل منزل ٦ ساعت ديگر مفيد مطالعه دارم كه به هدف ١٢ ساعت مطالعه مفيد،نزديك و نزديك تر ميشم تماما بخاطر مرور اهداف در ذهن و نوشته اي در كيف پولم كه هربار ميبينمش مصمم تر از هميشه دوباره شروع به مطالعه ميكنم؛جسارتم بيشتر شده و حريص تر به دنبال مطالعه منابع سخت تر هستم و تازه ارزش مطالعه رو بعد از ١٢ سالي كه مدرسه رفتيم و سال هايي كه در جماعت تلگرام واينستا گرام پرست ها بوديم و به ما ياد ندادند متوجه شدم ، به مطالعه از زاويه سرمايه گذاري بسيار بزرگي كه بر روي همه چيز زندگي تاثير مثبت خودش رو ميذاره نگاه ميكنم

  1. کاربر سوخت جت ور می‌گوید

   سلام حسین عزیز باورت نمیشه چقدر خوشحالم از شنیدن این تصمیمت. توی مسیرت میتونی روی هر کمکی که از دست من بر بیاد حساب کنی. 🙂

 11. کاربر سوخت جت Abcd می‌گوید

  حرفاتون جالبه،،،،
  ولي من كم آوردم،،،با برنامه ريزي روزانه أوائل خوبتون اكثر كارها روي برنامه بود ولي به مرور حجم كارهاي ديگه به كارهاي روزانه ام اضافه شد،،،،واز برنامه اصلي كه يادگيريش يسري مطالب و،،،،ديگه بود جا موندم،،،
  خسته شدم

  1. کاربر سوخت جت ور می‌گوید

   خب ظاهرا حجم برنامه ای که برای خودتون ریختین یا با روحیاتتون یا با شرایط زمانیتون سازگار نیست. پیشنهاد میکنم به جای دلسرد شدن و غمگین شدن توی برنامه ریزیتون تجدید نظر کنید و با توجه به شناختی که طی برنامۀ قبلی از خودتون به دست آوردید حالا یه برنامۀ جدید و درست‌تر بریزید. 🙂

 12. کاربر سوخت جت gane می‌گوید

  سلام خسته نباشید عااالی بود

  1. کاربر سوخت جت ور می‌گوید

   ممنونم یگانه جان 🙂

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**