راهنمای شروع کسب و کار به روش حرفه‌ای‌ها تا از هر زیانی جلوگیری کنید – قسمت دوم

پرسیدن سؤال از خود را برای شروع کسب و کار فراموش نکنید

در بخش اول ما قسمتی از فهرست اقدام را، جهت زمان مناسب برای شروع یک کسب و کار بر اساس سؤالات طراحی شده از خود، موقعیت، شرایط مالی، ویژگی‌های شخصی و محصول، طراحی کردیم. چند نمونه سؤالات مهمی را که باید به جواب منطقی برسد را مطرح کردیم و شما باید با توجه به شرایط خود به آن‌ها پاسخ دهید.

در ادامه‌ی فهرست اقدام نیز باید موارد مهم دیگر را در نظر بگیرید که برای آغاز کسب و کارتان حائز اهمیت هستند.

1 » بررسی شرایط و ویژگی‌های بازار مورد نظر:

هر چقدر شما بتوانید محصولی خاص و ناب تولید کنید خواهید توانست بخش مهمی از موفقیت خود را تضمین کنید. اما گاهی هر چقدر محصول خاص باشد، به دلیل در نظر نگرفتن شرایط بازار ممکن است یک کارآفرین نتواند بازار فروش خوبی را پیدا کند.

[bs-quote quote=”برای ایجاد استانداردی جدید، تنها چیزی که کمی متفاوت باشد کافی نیست، بلکه نیاز به چیزی واقعا تازه است که به راستی قدرت تخیل مردم را تحت تاثیر قرار دهد.

” style=”style-7″ align=”left” color=”#2c3e42″ author_name=”بیل گیتس” author_avatar=”https://sookhtejet.com/wp-content/uploads/2019/12/بیل-گیتس.jpg”][/bs-quote]


بنابراین این نکات را رعایت کنید:

 • محصولات یا خدمات شما چه هستند؟
 • آیا این محصول، منحصر به فرد است یا محصولات شبیه به آن وجود ندارد؟
 • چه کسی خریدار محصولات و خدمات شماست؟
 • چرا آن‌ها محصولات دیگران و نه محصولات شما را می‌خرند؟
 • چه تعداد از افراد، محصولات و خدمات شما را را می‌خرند؟
 • آیا بازار ثابت، رو به رشد یا در حال رکود است؟
 • چه تعداد رقیب دارید؟
 • صاحبان محصولات و خدمات دیگر، تا چه حد به قیمت محصولات و خدمات شما حساسیت نشان می‌دهند؟

 

2 » ساختار قانونی کسب و کارتان را در نظر بگیرید:

ممکن است بخواهید به تنهایی عمل کنید و مسئولیت هر جنبه از کسب و کار همچون مالیات، بدهی‌ها و اداره‌ی روزمره‌ی کسب و کارتان را خودتان بپذیرید.

یک راه، ورود به عرصه‌ی مشارکت است. مشارکت‌ها باعث ترکیب مهارت‌ها و تجربه‌ی دو یا چند نفر می‌شود که دارای کارایی یکسانی هستند و فعالیت‌هایشان را با انعطاف‌پذیری خوبی مدیریت می‌کنند.

در مورد دعوت از دوستانتان برای پیوستن به کسب و کارتان مراقب باشید. آیا آن‌ها واقعاً شرکای خوبی برای کسب و کارتان هستند؟ آیا به قضاوت‌های آن‌ها احترام می‌گذارید؟ آن‌ها چه چیزی را همراه خود خواهند آورد؟

فرانشیز روش ساده و رایج دیگری برای ایجاد کسب و کارتان از طریق سرمایه‌گذاری در شاخص‌های جدید از یک شرکت معتبر است. شما می‌توانید از حمایت‌های خوب آن شرکت و همچنین از مزایای ثابت شده‌ی محصولات و خدمات آن بهره‌مند شوید اما به دلیل توافق در مورد فرانشیز، این مزایای محدود هستند و شما خودتان را متعهد می‌سازید طبق سیاست‌ها و روش‌های دیگران عمل کنید. قبل از انعقاد چنین قراردادی، خوب در مورد ابعاد مختلف آن فکر کنید.

ایجاد شبکه با انجمن‌های کسب و کار، روش غیررسمی است، که به موجب آن می‌توانید بر شرکت خود کنترل داشته باشید، اما مجبور هستید برای تقسیم هزینه‌ها همچون هزینه‌های بازاریابی یا فروش، مرتباً به ایجاد ارتباط با دیگران بپردازید. این روش هیچگونه مبنای قانونی ندارد و به اعتماد میان طرفین بستگی دارد( مگر اینکه قراردادهای خاصی با این انجمن‌ها منعقد کنید).

ایجاد شبکه باعث می‌شود که شما به تعداد بیشتری از مشتریان دسترسی داشته باشید و سرعت رشد کسب و کارتان را بالا ببرید. البته باید آماده‌ی انجام دادن همه‌ی تعهدات خویش باشید.

 

3 » توانایی‌های مدیریتی خود را بیازمایید:

اداره‌ی یک کسب و کار، کاری بسیار پرفشار و گاهی استرس‌زا است. وضع خود را طبق معیارهای زیر بسنجید( به سؤالات از 1 تا 5 نمره بدهید).

 • من فردی منظم هستم.
 • اجازه نمی‌دهم انحرافی رخ بدهد.
 • من از حمایت کامل خانواده برخوردارم.
 • می‌توانم از عهده‌ی فشار کاری برآیم.
 • می‌توانم در صورت لزوم، هفت روز هفته کار کنم.
 • می‌توانم با دیگران کار کنم و در آن‌ها ایجاد انگیزه نمایم.
 • می‌توانم در صورت لزوم به سرعت تصمیم گیری نمایم.
 • در موقعیت‌های سخت، قادر به تحمل کردن هستم.
 • می‌توانم از اشتباهات درس بگیرم و مشاوره بدهم.
 • فرد صبوری هستم و انتظار نتایجی سریع را ندارم.
 • من فردی سالم، مشتاق و آگاه از خطرها هستم.
 • اهداف خاصی دارم همچون نیاز به مراقبت از خودم و خانواده‌ام.

اگر امتیاز خوبی کسب نمی‌کنید( باید در هر سؤال حداقل نمره‌ی 3 بگیرید)، نگاه دیگری به دلایل خود برای شروع کسب و کارتان بیندازید.

 

4 » یک طرح کسب و کار بنویسید

شما تصمیم گرفته‌اید تا پیشرفت کنید. کتب، وب سایت‌ها و دوره‌های متعددی وجود دارند که به شما در نگارش یک طرح جامع کسب و کار کمک می‌کنند. دفتر اداره‌ی کسب و کارهای کوچک منطقه‌ی شما یا مرکز توسعه‌ی کسب و کارهای کوچک می‌توانند به شما کمک کنند. اگر در نزدیک یک دانشکده‌ی بازرگانی هستید، دانشجویان یا استادان آن‌ها نیز می‌توانند به شما کمک کنند. حسابرسان، وکلا و بانک‌ها نیز منبع خوبی برای مشورت هستند.

پرسش‌های مهم را فراموش نکنید.

 • چه مهارت‌ها و تجاربی به من کمک خواهند کرد؟
 • تعهدات مالی من حداقل برای سه تا پنج سال آتی چیست؟
 • چقدر واقع بین هستم؟

 

 

ــــ بایدها و نبایدهای شروع کسب و کار ـــــ

 

بایدها:

1- با دیگر افراد موفق این حوزه همچون کارآفرینان صحبت کنید و ببینید آیا اشتباهاتی مرتکب شده‌اند و چگونه بر آن‌ها فایق آمده‌اند.

2- به منابع کمکی شروع کسب و کار مراجعه کنید.

3- قبل از شروع، با یک وکیل یا یک مشاور صحبت کنید.

4- یک طرح کسب و کار آماده کنید.

 

نبایدها:

1- قبل از صحبت با افراد آگاه، هیچ تصمیم مهمی اتخاذ نکنید.

2- سعی نکنید تنها به صرف یک ایده‌ی خوب بودن، کسب و کاری را آغاز کنید. (بررسی ایده را در قسمت چهارم مقالات چگونه کارآفرین شویم توضیح دادیم)

3- خود را دچار فشار مالی همچون استقراض از دیگران که معمولاً با پرداخت بهره همراه است، ننمایید.

 

تمامی مطالب گفته شده نشان می‌دهد که یک کارآفرین باید توان مدیریتی بالایی داشته باشد. کارآفرینی که خواستار آغاز یک کسب و کار است باید بتواند در بحران‌هایی که در مسیر، برایش به وجود می‌آید، بهترین واکنش‌ها و عملکردها را از خود نشان دهد.

برای اینکه بهترین آغاز را برای یک کسب و کار داشته باشیم به برنامه‌ریزی و سنجش دقیق شرایط نیازمندیم، همچنین یک کارآفرین شجاع و پیگیر باید بتواند، از ایده به سمت عمل حرکت کند. برای آغاز کردن نیز باید آغازی را در نظر گرفت.


در همین زمینه مقاله‌های بیشتری بخوانید:

 

[//restirct]

 

2 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

  سپاس از نکته‌ مهمی که اشاره کردین.
  پایدار باشید

 2. کاربر سوخت جت 1991 می‌گوید

  سلام
  بسیار عالی بود
  البته در قسمت نبایدها اگر به افرادی که امواج منفی می دهند و یا ایده ها رو مورد تمسخر قرار می دهند اشاره می کردین، خوب بود.

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**