راهنمای کامل تغییر افکار منفی به مثبت تا همان روز اول معجزه‌اش را ببینید

اگر مدت زیادی را صرف فکر کردن به موضوعی خاص کنید،
این امر بر طبق واقعیت خودش روی خواهد داد.

نگرانی دائم در مورد مثلاً یک امتحان در آینده، از نظر فیزیکی شما را تحت فشار قرار می‌دهد، توانایی شما را برای تمرکز داشتن از بین می‌برد و در نتیجه نسبت به حالتی که در آن فکر خود را بیهوده مشغول نکرده بودید، کار را بدتر انجام می‌دهید.

فکر کردن و فکر کردن در مورد اشتباه روز قبل، همین اثر را دارد، یعنی خودتان را از لحاظ روحی در وضعیت بدی قرار می‌دهید،تحت فشار قرار می‌گیرید و احتمال تکرار اشتباه در روز بعد باز هم وجود دارد.

به طور طبیعی، از تفکر خود در طول روز آگاه نیستیم و تمایل داریم وقتی فکر می‌کنیم، به افکارمان گوش ندهیم، اما از چگونگی احساس واکنش خود نسبت به افکار آگاهی داریم. این را امتحان کنید.

آزمایش اول:

برای لحظه‌ای بنشینید و چشم‌های خود را ببندید،افکار خود را روی فرد یا موقعیتی که از آن تنفّر دارید متمرکز کنید.

بدن شما چگونه واکنش نشان می‌دهد؟
چه تغییراتی را درک می‌کنید؟
تعداد ضربان قلب، تنفس، گلو و معده‌ی شما چگونه تغییر می‌کند؟
گوشه‌های دهانتان چگونه می‌شود؟

حداقل 5 دقیقه قبل از انجام آزمایش بعدی صبر کنید.

آزمایش دوم:

بنشینید و چشم‌های خود را ببندید. اکنون در مورد فردی که خیلی دوستش دارید یا حادثه‌ای مثل تعطیلی یا سفر اخیر که برایتان لذت‌بخش بوده است، فکر کنید.

اکنون بدن شما چگونه واکنش نشان می‌دهد؟
علائم فیزیکی مرتبط با فکر کردن در مورد موضوع خوشایند چگونه است؟

اگر برای افراد و حوادث مثبت و منفی، مثال‌های قوی و خوبی زده باشید، به راحتی میان عکس‌العمل‌های فیزیکی بدن خود در قبال افکارتان تمایز قائل می‌شوید.

تفکر در مورد موضوع ناخوشایند معمولاً منجر به افزایش ضربان قلب، تنفس همراه با اضطراب(تنفس عصبی) و فشارهای عمومی فیزیکی می‌شود.

فکر کردن به مسائل آرام بخش و خوشایند دقیقاً اثر عکس دارد، یعنی ماهیچه‌ها شل می‌شود، ذهن آسوده می‌گردد و شما احساسی از آرامش و خشنودی خواهید داشت.

این مهم است که به کیفیت افکار خود توجه کنید، زیرا چگونگی افکار شماست که تعیین می‌کند در طول روز چه احساسی داشته باشید، چقدر خوب کارتان را انجام می‌دهید و چقدر خوب بخوابید.

اگر خود را از شر افکار منفی خلاص نکنید، این افکار به تدریج وجودتان را پُر از تلخی و احساسات ناخوشایند می‌کنند. در این جاست که واقعاً در معرض استرس قرار می‌گیرید.

 

راهکارهای تغییر افکار منفی و ایجاد فکرهای مثبت

8 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت دی می‌گوید

  سلام، امیدوارم حالتون خوب باشه
  میخوام سریع لب مطلب رو بهتون بگم. کارتون خوبه دمتون گرم. من کل مطالبتون رو ندیدم ولی به نظرم راجع به دوپامین مطلب علمی بذارید میترکونید. یه توضیح کوچیک اینکه دوپامین داخل مغز منشا انرژی و انگیزه است و حالا اینکه کسی دوپامین مغزش از حد نرمال پایین باشه لامبورگینی هم بهش بدید واسش اهمیتی نداره ولی اگه همین دوپامین در حد مجاز و نرمال باشه با یه شاخه گلم طرف کلی کیف میکنه یا شایدم اصلا نیاز به شاخه گلم نباشه و طرف با انگیزه است و هدف گذاری های دقیقی میکنه. حالا نکته ی مهمش اینجاست دوپامین مثل شمشیر دو لبه میمونه یعنی هم میتونه فرصت باشه و هم تهدید. چون اگه خیلی بالا باشه شخص دچار توهم و یه سری مسائل میشه و میره به سمت بیماری اسکیزوفرنی و اگه دوپامین خیلی پایین باشه شخص میره به سمت پارکینسون که علامت رایجش لرزش بدنه. اینا تهدیدش بود. حالا همین دوپامین اگه رو حد مجازش باشه مثل سوخت جت میمونه و میتونه شخص رو به سرعت به سمت اهدافش حرکت بده. اینکه افراد چرا به سمت اعتیاد و تفریحات ناسالم میرن منشاش داخل دوپامینه. حالا اینکه دوپامین رو چه طور اندازه میگیرن و هزارتا سوال دیگه، پیشنهاد خوب برای تولید محتوا میتونه باشه. من درگیرشم…
  موفق و پیروز باشید

 2. کاربر سوخت جت luli می‌گوید

  ذهن انسان در ناخودآگاه بسیار گول زننده هستش و گاهی فکر کردن به افکار منفی لذت بخش .. برای داشتن ذهنی مثبت باید تمرین کرد. مرسی از مقاله ی فوق العاده سودمندتون.

 3. کاربر سوخت جت جو می‌گوید

  فوق العاده و کاربردی
  مرسی خانوم فراهانی

  1. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

   با سلام.
   خوشحالم که مورد استفاده شما قرار گرفت.
   سپاس از نظر ارزشمند شما.
   پایدار باشید.

 4. کاربر سوخت جت edan می‌گوید

  سلام واقعا عالی بود هر قدر منفی بافی ما بیشتر باشه سدی ست در برابر پیشرفت ما

  1. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

   با سلام.
   عالی شما هستید.
   سپاسگزارم از نظر ارزشمند شما.
   پایدار باشید.

 5. کاربر سوخت جت می می‌گوید

  عالی بود و کاملا درسته.طرز فکر ما به سرعت به اعضای بدن دستور و شکل میده.پس اگه زیبایی بخواهیم باید فکر مثبت و زیبا داشته باشیم.

  1. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

   سپاسگزارم از نظر ارزشمند شما.
   پایدار باشید.

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**