رهبر روحتان باشید و سرنوشتتان را بسازید – قسمت اول

زمان‌هایی در زندگی پیش می‌آید که کسی جز خودمان برایمان باقی نمی‌ماند. نه اینکه اطرافیانمان وجود نداشته باشند یا دیگر ما را دوست نداشته باشند. بلکه به این معنا که دیگر با آنها هم جهت نیستیم. حالا یا به دلیل مسیری که در زندگی‌مان انتخاب کردیم یا به دلیل تفاوتی که در افکارمان پدید آمده است.

در این جور مواقع،
تنها خودمان می‌توانیم به خودمان کمک کنیم،
دست خودمان را بگیریم
و برای ساختن دنیایی که دوست داریم قدم برداریم.

برای این کار باید بتوانیم سیستمی از احساس، قدرت، تفکر و خلاقیت را رهبری کنیم. به زبان دیگر باید بتوانیم خودمان را رهبری کنیم. در این زمان است که مفهوم خود رهبری یا رهبری روح، معنا پیدا می‌کند.

در این سری مقاله‌ها با هم به دنبال کشف راه‌های رهبری روحمان می‌گردیم و از بین بهترین‌ها بهترینش را برای خودمان انتخاب می‌کنیم.

[bs-quote quote=”مهم نیست چقدر در تنگنای زندگی هستم و چقدر محکوم به کیفر دنیا. من سرنوشتم را می‌سازم و رهبر روح خود هستم.” style=”default” align=”center” color=”#934b4b” author_name=”ویلیام ارنست هنلی” author_job=”شاعر بریتانیایی” author_avatar=”https://sookhtejet.com/wp-content/uploads/2020/04/william-ernest-henley.jpg”][/bs-quote]

» چند خودِ جانبی اما مهم

خودرهبری، تمرینی آگاهانه است که بر افکار، رفتار و احساسمان تاثیر می‌گذارد و ما را به هدف‌هایمان نزدیک‌تر می‌کند. این ویژگی از خودشناسی ریشه می‌گیرد، همان عاملی که ما را به سوی وظیفه‌شناسی و انعطاف‌پذیری بیشتر در رفتارها سوق می‌دهد و در نتیجه، توانمان را برای دستیابی به هدف‌ها بالا می‌برد.

وقتی برای خودرهبری گام بر می‌داریم باید در چند زمینه دیگر نیز خود را تقویت کنیم.

اول » خودمدیر خوبی باشیم

خودمدیر بودن، مفهومی تقریبا تازه است که برای اجرای درست آن باید توانایی‌هایی مانند هدف‌گذاری، تصمیم‌گیری، تمرکز، برنامه‌ریزی، زمان بندی در کارها، خودارزیابی و نفوذ بر درون را داشته باشیم.

شاید با خواندن این صفت‌های طوماری بگویید: «بابا بی‌خیال!» ولی جالب اینجا است که ما در زندگی روزمره خود خیلی از این کارها را می‌کنیم اما به چشممان نمی‌آیند. مثلا موقع خواندن یک مطلب جالب، حسابی روی آن تمرکز می‌‌کنیم یا برای خرج کردن پولمان برنامه‌ریزی می‌کنیم.

دوم » خودتماشاگر خوبی باشیم

اینکه خودمان را چطور می‌بینیم آن‌قدر اهمیت دارد که در توانایی ما برای رهبری روحمان تاثیر می‌گذارد. داشتن یک تصور قوی از خودمان، باعث می‌شود که هنگام ورود به گروه‌های جدید، تنش‌های کمتری را تحمل کنیم.

روانشناسی به نام آلبرت بندورا، در این مورد نظریه‌ای دارد به نام «یادگیری اجتماعی». این نظریه می‌گوید: «منشا همه رفتارهای ما از افراد و محیط پیرامونمان نشئت می‌گیرد.»

بر این اساس، ما انسان‌ها حتی از واکنش‌های افراد نسبت به رفتارهای دیگران هم چیزهای زیادی یاد می‌گیریم. این دانش، زمانی اهمیت پیدا می‌کند که بخواهیم فرهنگ خودرهبری را در خود ایجاد کنیم. چون خودرهبران از سرنخ‌ها و نشانه‌های محیطی آگاه هستند و بر اساس آن عمل می‌کنند.

خود رهبری به ما نوعی آگاهی در این زمینه ارائه می‌دهد به طوری که به محیط اجتماعی پیرامون خود توجه داشته باشیم، از واکنش‌های اطرافیان آگاه شویم و به نتیجه‌ رفتارهایمان در قبال گروه‌ها و افرادی که برایمان مهم هستند، پی ببریم.

اگر نگاهی به اطرافمان بیندازیم، نمونه‌های زیادی را می‌توانیم در این باره پیدا کنیم. کافی است به گروه‌هایی در آنها عضو هستیم توجه کنیم. مثل گروه‌های کاری، ورزشی، دوستان و خانوادگی. ورود به این گروه‌ها چه رفتارهایی را در شما ایجاد کرده است؟ یا برعکس، ورود شما به آن گروه‌ها چه تغییری را در آنها ایجاد کرده است؟

سوم » اعتماد به خود را به تقویت کنیم

ریشه یک خود رهبری پایدار، داشتن اعتماد به نفس است.
می‌توان اعتماد به نفس را این‌گونه تعریف کرد:
«اعتماد، قضاوت و قدرت شخصی هر فرد درباره خودش».

طبق مطالعات روان پزشکی به نام سیرز، مهارت‌های ارتباطی و ثبات شخصیتی، دو عامل مهمی هستند که باعث می‌شوند فردی با اعتماد به نفس بالا شناخته شود.

اعتماد به نفس، نیاز به خودشناسی و خودآگاهی دارد. وقتی توانایی خود را در این زمینه‌ها بالا ببریم این قدرت را پیدا می‌کنیم که رفتارهای خود را پیش‌بینی کنیم و هر زمانی که بخواهیم و لازم باشد آنها را در اختیار بگیریم.

درست است که خودرهبری برای جان گرفتن به اعتماد به نفس نیاز دارد اما بعد از مدتی، همین توانایی خودرهبری از ایجاد غرور و احساس اطمینان کاذب و افراطی جلوگیری می‌کند. در واقع یک مدل رابطه بده بستان بین این دو توانایی شکل می‌گیرد.

چهارم » خود‌انگیزنده خوبی باشیم

یک خودرهبر، از هر زمینه‌ای برای انگیزه دادن به خودش استفاده می‌کند. روانشناسان، خودانگیزندگی را یک انگیزه واقعی به حساب می‌آورند که به وسیله خواسته‌های درونی ما تحریک و برانگیخته شده است.

شاید شما هم این تجربه را داشته باشید که با حضور در سمینارهای انگیزشی یا شنیدن یک سخنرانی مهیج، به سرعت پر از انرژی شوید. جای تاسف دارد که این انرژی و انگیزه به همان سرعتی که آمده از بین می‌رود. اما انگیزه‌هایی که از درون برآمده باشند به این راحتی‌ها از بین نمی‌روند.

پنجم » خود‌احیاگر خوبی باشیم

هر چیزی که در زندگی‌مان رخ می‌دهد را خودمان به زندگی‌مان جذب کرده‌ایم.

این حقیقتی است که گاهی پذیرفتنش بسیار دردناک می‌شود. اما وقتی این واقعیت را بپذیریم می‌توانیم از این مرحله عبور کنیم و به سراغ مرحله بعدی و این پرسش برویم که: «خب…حالا چه کاری باید انجام بدم؟» اگر از قبل، توانایی‌های خودرهبری را در خود تقویت کرده باشیم می‌توانیم آسان‌تر از بقیه افراد، خودمان را از مهلکه نجات دهیم.

به همین علت گفته می‌شود که خودرهبران، افرادی بهبود پذیر هستند و این بدان معنا است که در برابر موقعیت‌های زندگی، انعطاف‌پذیری بالایی از خود نشان می‌دهند. شاید خم شوند، اما هرگز نمی‌شکنند. (در این مورد در مقاله‌ی انعطاف‌پذیری بیشتر بخوانید)

[bs-quote quote=”همواره تلاش کن، همیشه شکست بخور، دوباره تلاش کن، باز هم شکست بخور، اما مهم نیست. چون این بار آبرومندانه‌تر از گذشته با شکست رو به رو می‌شوی.” style=”default” align=”center” color=”#46858c” author_name=”ساموئل بکت” author_job=” نمایشنامه‌نویس و برنده جایزه نوبل” author_avatar=”https://sookhtejet.com/wp-content/uploads/2019/12/ساموئل-بکت-نمایشنامه‌نویس،-رمان‌نویس-و-شاعر-اهل-ایرلند.jpg”][/bs-quote]

 

» چرا جهان به افرادی که روح خود را رهبری می‌کنند نیاز دارد؟

خود رهبری، یک توانمندی قابل یادگیری است تا بتوانیم به صورت آگاهانه روی خودمان تاثیر گذاشته و به اهدافمان برسیم. این ویژگی، پایه و اساس رهبری شخصی، گروهی و کسب و کار است.

خودرهبری بر پایه علم است و به افرادی که برای رسیدن به آن تلاش می‌کنند، کمک می‌کند تا با دیگران بهتر ارتباط برقرار کنند، اعضای بهتری برای گروه‌های کاری باشند و همچنین به عنوان رهبری موفق‌تر برای سایر گروه‌ها شناخته شوند.

خودرهبران می‌توانند از شکست و پیروزی به یک اندازه درس بگیرند
و توانایی حداکثر بهره بردن از نقاط قوتشان را دارند.

 » می‌خوام خودرهبر شوم!

شاید رهبری روح خودمان، همان حلقه گمشده‌ای باشد که مدت‌ها است جایش در زندگی‌مان خالی مانده است. امیدوارم با خواندن این نکته‌ها در مورد خودرهبری، دلتان بخواهند که این ویژگی بسیار عالی را در خودتان تقویت کنید. در این صورت می‌توانید قسمت‌های بعد را دنبال کنید تا قدم به قدم با چم‌وخم این ویژگی، آشنا شوید.

 

 

8 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

  لذت بردم

  1. کاربر سوخت جت ری می‌گوید

   سلام دوست عزیز، بانو / آقای کیان
   سپاسگزارم که زمان گرانبهاتون رو گذاشتین و مقاله رو مطالعه کردین.
   بسیار خوشحالم که خواندن نوشته های من، لذت بردید.
   سرسبز باشید^^

 2. کاربر سوخت جت بی می‌گوید

  ممنون اززحماتتون مرسی

  1. کاربر سوخت جت ری می‌گوید

   سلام دوست عزیز، آقای مجتبی
   سپاسگزارم که زمان گرانبهاتون رو گذاشتید و این مقاله رو مطالعه کردید.
   خواهش می‌کنم. سپاس از نگاه شما

 3. کاربر سوخت جت ور می‌گوید

  زندگی آدمی بر سه پایه استوار است :

  1_ تغذیه ی مناسب
  2_ خواب کافی شبانه
  3_ ورزش منظم و مداوم
  هر زمان یکی از این پایه ها بلنگد زندگی ما درست نخواهد بود و خواهد لنگید

  1. کاربر سوخت جت ری می‌گوید

   سلام دوست عزیز، آقای احمد اسدپور
   سپاسگزارم که زمان گرانبهاتون رو گذاشتین و مقاله رو مطالعه کردین.
   از اینکه توصیه‌هاتون رو برامون نوشتین سپاسگزارم.
   سرسبز باشید^^

 4. کاربر سوخت جت ژن می‌گوید

  درود
  خیلی خوب بود
  منتظر قسمت دوم هستیم
  تشکر

  1. کاربر سوخت جت ری می‌گوید

   سلام دوست گرامی، آقای بیژن
   سپاسگزارم که زمان گرانبهاتون رو گذاشتین و مقاله رو مطالعه کردین.
   خوشحالم که محتوای مقاله به دلتون نشست.
   سرسبز باشید^^

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**