موفقیت به سبک رید هافمن، هشت توصیه‌ی ۲۶ میلیارد دلاری برای کسانی که میخواهند کارآفرین باشند

موفقیت آسان به دست نمی‌آید. برای موفق بودن باید تلاش کرد. اگر به فعالیت تجاری خود اهمیت می‌دهید، بدون آشنایی با قوانین تجارت و بدون داشتن اطلاعات کافی در این عرصه، دست یافتن به موفقیت‌های بزرگ امکان پذیر نخواهد بود. نشستن پای سخن بزرگان این عرصه و شنیدن تجربیات و رموز کار آن‌ها می‌تواند بسیار اثر بخش باشد.

مایکروسافت اعلام کرد که قصد دارد لینکدین را به مبلغ 26.2 میلیارد دلار خریداری کند و با این کار بزرگترین خرید خود را در تاریخ رقم زد و گام محکم و استواری را در جهت شبکه‌های اجتماعی تجاری برداشت.

بنیانگذار و رئیس پیشین اجرایی این شرکت؛ رید هافمن 13 سال پیش لینکدین را با دعوت 350 نفر از مخاطبین خود برای پیوستن به این سرویس شبکه‌ی اجتماعی آغاز نمود، در حال حاضر این شبکه علاوه بر 105 میلیون کاربر فعال در ماه، 433 میلیون عضو دارد.

لینکدین به مرکزی آنلاین برای متخصصین صاحب حرفه تبدیل شد تا از فرصت‌های شغلی موجود مطلع شوند و همین موضوع از آن یک سرویس ارزشمند برای استخدام‌های اجرایی ساخت و گنجینه‌ای از داده‌ها را در اختیار آن قرار داد که کمتر شرکتی از این امکان برخوردار است.

توصیه‌هایی از جنس ۲۶ میلیارد دلار
رید هافمن چه توصیه‌ای برای کسب‌وکارها دارد؟

 

1 » هدف‌گذاری‌های بزرگ:

مهم نیست که کسب و کار نوپای شما به دنبال ایده‌های بزرگ است یا ایده‌های کوچک، رنج و سختی که باید در این راه تحمل کرد به یک اندازه است – پس چرا هدف‌های بزرگ را انتخاب نکنیم؟ بزرگ یعنی چه؟ یعنی یک محصول یا سرویسی که می‌تواند بازار خاصی را به وجود بیاورد و یا اینکه بازار را در دست بگیرد.

[bs-quote quote=”راه‌اندازی یک شرکت مانند این است که خودت را از یک سخره‌ی بلند پایین بیندازی و انتظار داشته باشی که هواپیمای نجاتی از راه برسد!” style=”default” align=”center” color=”#a02424″ author_name=”رید هافمن” author_job=”بنیانگذار لینکدین” author_avatar=”https://sookhtejet.com/wp-content/uploads/2019/10/رید-هافمن.jpg”][/bs-quote]

 

2 » به دنبال نوآوری‌های تحول آفرین باشید:

اگر قصد دارید کار جدیدی را آغاز کنید، از خودتان بپرسید: «چه کاری می‌توانم انجام دهم که پیش از این نمونه‌اش وجود نداشته و یا امکانش نبوده است»؟. آیا سرویس یا محصول جدید من می‌تواند جایگزین بازار فعلی شود یا بازار جدیدی خلق کند؟

وقتی هافمن لینکدین را بنیانگذاری کرد، صنعت فناوری در یک بحران عمیق بود. او به تمام فرصت‌هایی که اینترنت ایجاد می‌کرد به خوبی توجه کرد و این ایده در ذهنش نقش بسته که بالاخره هر فردی به یک پروفایل شغلی آنلاین نیاز دارد. نوآوری این کار در آنجا بود که افراد به جای آنکه منتظر پاسخ از سوی شرکت‌ها و یا وب‌سایت‌هایی باشند که فرم تقاضای کار را در آنجا پُر کرده‌اند، می‌توانستند مستقیماً به بهترین فرصت‌های شغلی دسترسی داشته باشند.

» حتما بخوانید: پرونده مرموز جف بزوس؛ موسس بزرگترین فروشگاه آنلاین دنیا و رقیب سرسخت بیل گیتس

3 » ساخت شبکه‌ای که بتوانید یا آن محصول خود را تقویت کنید:

مردم تصور می‌کنند که پشت هر شرکت نوپای بزرگ، یک کارآفرین با یک ایده‌ی عالی قرار دارد. واقعیت این است که شرکت‌های بزرگ توسط تعدادی از افراد با استعداد شکل می‌گیرند که توسط شبکه‌های تقویت کننده محاصره شده‌اند. موفق‌ترین کارآفرینان معمولاً از مشاوران، سرمایه‌گذاران، همکاران و ارتباط با مشتریان استفاده می‌کنند.

4 » خودتان را برای بهترین‌ها و بدترین‌ها آماده کنید:

گاهی اوقات کارآفرینان از رخ دادن اتفاق‌های خوب شگفت زده می‌شوند، آن‌ها باید با تغییر برنامه‌های خود از این فرصت‌های پیش آمده استفاده کنند. تا می‌توانید دور و بر خودتان و شرکتتان مأموران اطلاعاتی داشته باشید. بخشی از برنامه‌ریزی شما باید در مواجه با مواردی باشد که انتظارشان را ندارید و اگر اقدامات شما در آن زمینه کارساز نشد، از خودتان بپرسید «نقشه‌ی بعدی من چیست».

5 » انعطاف پذیری خود را تداوم ببخشید:

بسیاری از مشاوران کارآفرینی توصیه می‌کنند «سمج باشید؛ چشم انداز خود را حفظ کنید»! یا «اطلاعات، محور همه چیز هستند؛ زمان تغییر را بدانید»! اما در واقع سخت است که هم روی چشم نداز خود پایداری کنید و هم انعطاف پذیر باشید. اما من توصیه می‌کنم یک انعطاف پذیری مداوم و پایدار را پیش روی خود داشته باشید و سعی کنید این وضعیت را تداوم ببخشید.

اگر به زندگی کارآفرینان بزرگ علاقه دارید این مقاله را هم بخوانید:
پرونده‌ی مرموز ریچارد برانسون؛ کارآفرین ماجراجویی که هیجان را به دنیای کسب و کار تزریق میکند

 

6 » مشتاق باشید:

اهداف متعالی داشته باشید، اما مراقب اعتمادها و باورهای کورکورانه در نظریه‌های خود باشید. این که سعی کنید تا جایی که می‌توانید زود شروع کنید، مهم است به این خاطر که یاد بگیرید که مشتریان شما چگونه از محصول و سرویس شما استفاده می‌کنند.

همچنین مهم است معیارهایی را بدانید که مشخص می‌کنند که آیا دیدگاه‌ها و آرزوهایتان مطابق با اهدافتان پیش می‌روند. باید بازخوردهای شبکه‌ی خود را دریافت کنید تا بدانید که آیا باید بر سر هدف، محصول و یا سرویس خود باقی بمانید. به عبارت دیگر ذوق و اشتیاق خود را حفظ کنید اما همیشه به دنبال چشم اندازهای خوب در نحوه‌ی کار خود باشید. برای نوآوران خلاق، بسیار آسان است که مجذوب داستان خودشان شوند، به جای آنکه یاد بگیرند به کدام سو باید حرکت کنند.

7 » داشتن یک محصول خوب مهم است؛ اما داشتن یک ایده‌ فوق‌العاده برای توزیع محصول مهمتر است:

هافمن می‌گوید:

شما می‌توانید یک محصول فوق العاده بسازید اما هیچ کس متوجه آن نشود. توزیع محصول خود را اساس کارتان قرار دهید.

8 » قوانین کارآفرینی، نه قوانین طبیعت:

به قوانینی که دیگران تنظیم کرده‌اند؛ زیاد توجه نکنید. کارآفرینان نوآورند. وقتی اولین بار کاری را انجام می‌دهند، موفق هستند. گاهی اوقات برای انجام برخی کارها مجبورید این قوانین را دور بزنید. کارآفرینان گاهی اوقات قوانین جدید تنظیم می‌کنند.

توصیه‌هایی که رید هافمن برای کسب و کار و کارآفرینی ارائه می‌دهد، می‌توانید برای افراد صاحب کسب و کار و حتی کسانی که تمایل به کارآفرینی دارند، مفید واقع شود. برای رسیدن به موفقیت تنها از یک راه استفاده نکنید، راه‌های مختلف افراد موفق و بزرگ را نیز امتحان کنید چرا که آن‌ها مسیرهای مختلفی را طی کرده‌اند تا به موفقیت و جایگاهی که در حال حاضر صاحب آن هستند، دست یابند.

 

در آخر هم توصیه می‌کنم اگر ایده‌هایی در سر دارید و نمی‌دانید کجا و چطور و با چه روشی شروع کنید صفر تا صد کارآفرینی درست را با توصیه‌های رنه سینانی بنیان‌گذار سوخت جت در مجموعه مقاله‌ی هشت قسمتی چگونه کارآفرین شویم بخوانید.

3 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
  1. کاربر سوخت جت نه می گوید

    بسیار عالی و سازنده

  2. کاربر سوخت جت مد می گوید

    زیبا بود از همون عنوانش تا اخرش

  3. کاربر سوخت جت دی می گوید

    سلام و عرض تبریک به دلیل سایت بسیار کاربردی و حرفه ای شما.،واقعا ایران باید به این جوانان افتخار کند. وقتی. مطالب شما را مطالعه میکنم احساس و مفهوم خوشبختی و سعادت را بیشتر میفهمم. من پسر جوانی دارم بسیار بسیار کوشا و فعال ولیکن اصلا هیچ فرصت و یا ایده ای تا بحال برای موفقیت پیدا نکرده و احساس میکند بخاطر شرایط فعلی فضای رشد بسیار تنگ است. لذا پیشنهاد دارم و اینکه یک فضای مشارکتی بین کاربران ایجاد کنید بلکه از ایده‌های یکدیگر بتوانند جهت رشد استفاده کنند. در آخر هم از شما و تمام دست اندرکاران این سایت وزین تشکر میکنم.

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**