آدولف هیتلر چطور با شخصیت کاریزماتیک اش مردم را هیپنوتیزم میکرد؟

برخلاف تصور عموم، رهبر کاریزماتیک بودن یک ویژگی مادرزادی نیست...

اگر میخواهید به درک درستی از شخصیت کاریزماتیک برسید، کافیست درباره شخصیت کاریزماتیک آدولف هیتلر کمی تحقیق کنید…
او را یکی از کاریزماتیک ترین شخصیت های تاریخ میدانند.

رهبر آلمان در دوران رایش سوم که توانست از طبقه فقیر جامعه به بالاترین درجه یعنی پیشوای آلمانی ها تبدیل شود… و برخی باور دارند فقط به خاطر شخصیت کاریزماتیک اش بود !

زمانی که هیتلر جوان بود، متوجه شد سخنرانی و هنر سخنوری یکی از قدرتمندترین ابزارهای جذب توده های مردم است.
او تمرین های زیادی برای این کار انجام میداد که توانست در سال 1933 با سخنرانی باشکوهش مردم آلمان را برای ساختن یک کشور بزرگ، مقتدر بسیج کند.

تا به امروز هیچ کشوری در دنیا،
همانند آلمان در دوران هیتلر نتوانسته به چنین رشد اقتصادی قابل توجهی برسد.

رشد اقتصادی که مدیون رهنمون های یک رهبر بود؛ رهبری که شخصیت کاریزماتیکش را هیچکس نمیتوانست نادیده بگیرد.

دکتر جوزف گوبلز، رئیس پروپاگاندای حزب نازی، در دفترچه خاطراتش می نوسید

‘برای اولین بار بود که در سالنی آمده بودم که شنیده بودم شخصی به نام هیتلر سخنرانی دارد. در ردیف های آخر نشسته بودم و او را به خوبی نمیدیدم. وقتی سخنرانی اش تمام شد، شور و شعف در من وجود داشت. امید به زندگانی و تغییر وضع چنان قدرتمند بود در من که همانجا تصمیم گرفتم… تصمیم گرفتم آدولف هیتلر را به عنوان پیشوای خودم بپذیرم. او نه فقط من را، بلکه تمام حضار را با کلمات جادویی اش تسخیر کرد.’

 

برای اینکه به اینکه فقط به قدرت شخصیت کاریزماتیک هیتلر پی ببرید، کلیپ زیر یکی از باشکوه ترین سخنرانی های وی است :

اما این مقاله راجع به تحسین کارهای آدولف هیتلر نیست.
بلکه ما فقط میخواهیم در این مقاله بپردازیم به اهمیت داشتن شخصیت کاریزماتیک؛ چون قرار نیست حتما یک انقلابی باشید تا بخواهید شخصیت کاریزماتیک داشته باشید.

در زندگی روزمره هم ما با افراد دارای شخصیت کاریزماتیک برخورد داریم، مثلا وقتی یک نفر وارد جمع شما میشود و ناگهان تمام حواس و توجه جمع را به خود اختصاص میدهد؛ آنقدر جذبه اش زیاد است که می ترسید حرفی بزنید یا حتی شاید خودنمایی کنید، چون ممکن است صحبت هایتان به اندازه وی جذاب نباشد…

چنین افرادی را کاریزماتیک میگویند؛ رهبران بزرگ دنیا که میتوانستند گروه بزرگی از مردم را به صحبت هایشان جذب کنند، کاری کنند دیگران نسبت به حضور آنها مطلع و به طرف آنها جذب شوند… این افراد نمونه واقعی کاریزما هستند.

زمانی که یک نفر در چشمان شما نگاه میکند و آنقدر انرژی زیادی حس میکنید که انگار درحال ذوب شدن هستید، بدانید با یک فرد کاریزماتیک طرف حساب هستید. حال برگردیم و سناریویی متفاوت را مرور کنیم…

شما وارد یک مهمانی میشوید و یک نفر را میبینید که خیلی سریع نگاهش را به اطراف اتاق می اندازد، گویا استرس دارد که نکند یک نفر بهتر از وی در آنجا باشد و نمیتواند در چشمان کسی خیره شود؛ برای همین سرش توی گوشی موبایل است و حواسش جای دیگر.

شما ممکن است او را یک فرد مهم ندانید و تمایل زیادی برای باز کردن سر صحبت با وی نداشته باشید. یا شخص دیگری را فرض کنید که در جلسه با شما صحبت میکند، اما انگار در جلسه حضور ندارد، حواس پرت است و دقت زیادی در چشمانش مشاهده نمیکنید.

اگر سوال مجدد پرسیده شود، جذبه وی برای شما به شدت افت میکند.
اما وقتی با یک فرد کاریزماتیک صحبت میکنید، یا اصلا حضورش را جمع احساس میکنید، ناخودآگاه به سمت وی متمایل و جذب میشوید.

با تمام این ویژگی های مثبت و خارق العاده کاریزماتیک بودن در جذب افراد، برای عده ای این ویژگی تبدیل به یک آرزو شده است… خیلی ها فکر میکنند این یک استعداد خدادادی است که بعضی افراد جذاب تر هستند.

با اینکه ممکن است بعضی افراد کاریزماتیک به دنیا آمده باشند، اما تحقیقات جدیدی که در دانشگاه استنفورد انجام شده، مشخص شده نه تنها کاریزما یک ویژگی خدادای نیست، بلکه فقط مجموعه ای از رفتار و احساسات است که هرکس آنرا بلد باشد، میتواند کاریزماتیک باشد.

در این مقاله میخواهیم بپردازیم به این تحقیق و به شما بگوییم چطور میتوانید کاریزماتیک باشید، برای کاریزماتیک بودن چه رفتاری و چه احساسی نسبت به رفتارتان باید داشته باشید :

عضویت و مشاهده کاملورود برای اعضا

در همین زمینه، نوشته های زیر را حتما بخوانید :

7 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت لی می‌گوید

  هیتلر فوق العاده بوده است ،اومیدانست انگلیس و روسیه چگونه کسورهائی هستن که به آنان تاخت این دو کشور نمی کشند با پنبه سر می برند …

 2. کاربر سوخت جت ظر می‌گوید

  سلام، مطلب خیلی عالی بود. واقعا بعضی اشخاص در تاریخ بیشتر از یک بار تکرار نمیشن!
  فقط یه سوالی برام پیش اومد که اون عکسی که اول پست استفاده شده و روی اون عنوان پست نوشته شده برای فیلم خاصی هست یا اینکه از اینترنت برداشته شده؟

  1. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

   عکس حقیقیه، داخل فیلم هایی که ساخته شده کاملا هیتلر و یک انسان ضعیف و بی ریخت نشون می دهند که دروغه،

 3. کاربر سوخت جت 0228 می‌گوید

  مطالب این سایت صد در صد عملی و کاربردی است.

 4. کاربر سوخت جت zavi می‌گوید

  عکسه خیلی خوب بود.

 5. کاربر سوخت جت ده می‌گوید

  با سلام خدمت مدیریت سایت
  بنده تازه با وبسایت شما اشنا شدم مطالب کاملا مفید و پرباری میباشد امکان این است که مطالب قدیمی تر را به صورت فایل پی دی اف در سایت قرار دهید تا از آنها هم استفاده کنیم

  1. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

   با سلام؛ دوست عزیز بیش از 1000 مقاله در وبسایت منتشر شده است که پس از عضویت ویژه به تمام آنها دسترسی کامل خواهید داشت.

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**