قدرت فراموش‌شده‌ی خنده – تحقیقات می‌گوید زورکی هم شده باید بخندید!

روانشناسی لبخند و قدرت خنده، آنقدر پیچیده و مهم است که همچنان مراحل ابتدایی خود را طی می‌کند؛ اما دانش به دست آمده آنقدر هست که پی ببریم، لبخند از اهمیت بنیادین در زندگی ما برخوردار است.

مردم باید از صمیم قلب احساس کنند که نسبت به خود و دیگران وظیفه‌ای دارند و این وظیفه همان لبخند زدن و شاد جلوه کردن است، نه اخم کردن و چین بر چهره انداختن، زنان و مردان، سیاستمداران، پزشکان، پرستاران و…همگی وظیفه داریم سرچشمه‌ی اصلی خنده را در خود از نو کشف کنیم.

قدرت خنده را تا به امروز دست کم گرفته‌اید

لبخند و خنده هیچ عارضه‌ی جانبی مضری ندارد. حتی اگر خنده‌ها به خودی خود نتوانند همه‌ی بیماری‌ها را علاج کنند، حداقل می‌توانند لحظاتی را از نگرانی و دردی که بیماری به همراه دارد، دور کند.

لبخند زدن علاوه بر معکوس کردن سیر ناراحتی و بیماری و تأمین سلامت فرد، فواید دیگری نیز دارد. لبخندها و خنده‌ها بهترین یخ شکن در گردهمایی‌های اجتماعی هستند. زمانی که افراد قادرند در کنار یکدیگر و با هم بخندند کمتر از حضور هم عصبی می‌شوند.

خنده احساسات ناشی از خصومت را که اغلب در برخوردهای اولیه ظاهر می‌شوند از میدان به در می‌کند. لبخند، چرخ‌های زندگی اجتماعی را روغن کاری می‌کند و گردهمایی‌ها را لذت بخش‌تر می‌نماید. لبخندها پیام‌آور دوستی هستند.

افراد معمولاً از این وحشت دارد که اگر زیاد لبخند بزنند و بخندند دیگران آن‌ها را جدی نگیرند.

اما مشکل دنیای امروز، خنده‌ی زیاد نیست، بلکه کمبود خنده است.

نتایج نظر خواهی چاپ شده در یک روزنامه‌ی فرانسوی نشان می‌دهد که به طور متوسط امروزه مردم خیلی کمتر از مردم پنجاه سال پیش می‌خندند. افرادی که با چهره‌ای همیشه عبوس با دنیا برخورد می‌کنند، غالباً در عمق درون خود احساس وحشت می‌نمایند. آن‌ها حالت درونی و خجالت خود را پشت چهره‌ای نفوذ‌ ناپذیر و جدی پنهان می‌کنند.

خجالت در واقع کنار کشیدن از صحنه است، در صورتی که لبخند زدن و خندیدن، نشانگر شخصیتی دست و دلباز، اجتماعی و خوش قلب هست. اگر چه برخی از افراد خندیدن را با سبک سری یکی می‌دانند، اما تغییراتی فراسوی سبک سری، در جسم و بدن به هنگام لبخند زدن به وجود می‌آید که تظاهر عینی آن شادمانی است. در این حالت تمام جسم تنظیم می‌گردد و ذهن شفاف‌تر می‌شود.

خداوند برای غلبه بر مشکلات سه شیوه را در اختیار انسان قرار داده است
«خواب، امید و خنده».

تمام شواهد موجود، حاکی از این است که انسان‌ها خلق شده‌اند تا شاد باشند و بیش از اینکه موجوداتی غمگین و بیچاره باشند، مخلوقاتی خندان و شاد هستند. اولین حالت انسانی یک نوزاد همان لبخند زدن است. اولین هیجان نوزاد همان احساس شادی است. البته شکی نیست که نوزادان به محض به دنیا آمدن گریه می‌کنند، اما این گریه بیش از اینکه پاسخی مستقل به محرک وارد شده باشد، به دلیل ناراحتی عمومی ناشی از تغییر محیط است.

خنده نداهای درونی‌تان را تغییر می‌دهد و این می‌تواند بیشتر از همه چیز در بهبود رابطه‌ی خودتان با خودتان موثر باشد. در این مقاله یاد بگیرید که چطور نداهای درونی‌تان را عوض کنید که زندگی‌تان عوض شود.

[bs-quote quote=”تا جایی که نفس می کشی بخند و تا جایی که زندگی می کنی عشق بورز.

” style=”style-7″ align=”left” color=”#0b434f” author_name=”جانی دپ” author_job=”بازیگر مطرح هالیوود” author_avatar=”https://sookhtejet.com/wp-content/uploads/2019/12/JohnnyDeppHWOFJune2013.jpg”][/bs-quote]

علاوه بر این گریه، اولین صدایی است که آن‌ها می‌توانند تولید کنند. در چهره‌ی نوزادان تا مدت‌ها بعد از این که یاد می‌گیرند بخندند و لبخند بزنند، نمی‌توانند اندوه، غم، خشم، بدبختی و ناراحتی را مشاهده کرد. این امر حاکی از آن است که توانایی خنده و شادی قابلیت‌هایی ذاتی هستند، در صورتی که دیگر هیجانات منفی رفتاری، آموختنی می‌باشند که بعداً کسب می‌گردد.

خنده باعث می‌شود انرژی از منبع درونی وجود شما به سطح بیاید. انرژی همانند سایه‌ای خنده را دنبال می‌کند و به دنبال آن جاری می‌شود. آیا واقعاً توجه کرده‌اید اوقاتی که واقعاً و از ته دل می‌خندید به طور عمیق در حالت مدیتیشن قرار دارید؟ در واقع در این لحظات فکر کردن کاملاً متوقف می‌شود. اصلاً غیرممکن است که در یک زمان هم فکر کرد و هم خندید. خندیدن و فکر کردن دقیقاً متضاد یکدیگرند.

اگر واقعاً بخندید فکر کردن متوقف می‌شود
ولی اگر فکر کردن ادامه پیدا کند خنده، واقعی و از ته دل نخواهد بود.

هنگامی که شما عمیقاً می‌خندید، ناگهان فکر ناپدید می‌شود. خندیدن یکی از بهترین، ساده‌ترین و طبیعی‌ترین راه‌های خلاصی از شر ناکامی‌های ذهن می‌باشد. خندیدن می‌تواند مقدمه‌ای شورانگیز برای وارد شدن به مرحله‌ی توقف افکار و بی‌ذهنی باشد.

آیا می‌دانستید که خنده:

 •  در بهبود روابط انسان‌ها مؤثر است عمر را طولانی می‌کند و سن افراد را کمتر نشان می‌دهد.
 •  زبان مشترک است و هزینه ندارد، خنده، خنده می‌آورد.
 •  قدرت یادگیری را افزایش می‌دهد. در بسیاری از کلاس‌های درسی و آموزشی، خندیدن و خنداندن ، یادگیری را بیشتر می‌کند.
 •  خنده نوعی تخلیه‌ی روانی است و تنش‌ها و احساست سرکوب شده را رها می‌سازد.
 •  خندیدن، دویدن بدون تحرک است. خندیدن موجب می‌شود تا به دندان‌هایمان بیشتر توجه کنیم و در نظافت آن‌ها بیشتر بکوشیم، با خندیدن دوستانمان بیشتر می‌شود.
 •  5 دقیقه خندیدن از ته دل موجب می‌شود افراد تا 5 ساعت درد کمتری را احساس کنند.
 •  خنده در برابر عصبانیت، مثل آب روی آتش است.

خوب است بدانیم که تبسم و لبخند نوعی درایت و هوشمندی است

جانِ کلام ما…

مدیتیشن خندیدن:

هر روز صبح قبل از بیدار شدن از خواب، قبل از باز کردن چشمانتان به خوبی بدنتان را کش و قوس دهید و خستگی احتمالی را به این ترتیب از تن خود بیرون کشید. پس از سه یا چهار دقیقه همانطور با چشمان بسته شروع به خندیدن کنید. برای مدت پنج دقیقه فقط بخندید، در ابتدا ممکن است خنده‌ی شما واقعی نباشد ولی پس از مدتی صدای این خنده‌ی مصنوعی باعث خواهد شد تا واقعاً بخندید، خود را کاملاً رها کنید و به این خنده بسیار بسپارید.

شاید چند روی طول بکشد تا این حالت به طور واقعی اتفاق بیفتد، این مدیتیشن تأثیر بسیار خوبی خواهد داشت و باعث می‌شود تا کل روز شما تغییر کند.


در همین زمینه بیشتر بخوانید:

4 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت ☁ می‌گوید

  عالی خیلی مطلب جالب و زیبایی بود سپاسگزارم

  1. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

   سپاس بزرگوار

 2. کاربر سوخت جت 1999 می‌گوید

  بهترین بهترین ها.

  1. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

   سپاس. خوشحالم راضی بودید.

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**