چون از قدرت ضرب الاجل با خبر نیستید اکثر کارهایتان را ناتمام رها میکنید

چرا تنها تفاوت بین هدف و رویا ، ضرب الاجل است؟

کارها به دو نوع تقسیم می‌شوند، یکی شغل‌هایی که در آن به شما حقوق از پیش تعیین شده می‌دهند و دیگر اینکه شما بر اساس میزان کارتان حقوق دریافت می‌کنید. در نوع دوم معمولاً اهمیت زمان بیشتر مشخص می‌شود. زیرا شما باید از زمان خود به خوبی استفاده کنید تا بتوانید سود مناسب ببرید.

بهترین روشی که می‌توانید آمار خود را بالا ببرید این است که برای خود یک ضرب‌الاجل تعیین کنید.

ضرب‌الاجل منظور همان DeadLine در زبان انگلیسی‌ست. اینطور که شما برای هر کار که قرار است انجام دهید یک زمانی در نظر میگیرید و تعیین میکنید که تا فلان روز یا فلان ساعت این کار باید تمام شود.

» بدون ددلاین وقت خود را بیهوده هدر خواهید داد

بگذارید برای شما مثالی بزنم. زمانی که من ددلاین دارم. اگر مثلاً من ددلاین داشته باشم. می‌توانم تقریباً دو برابر مطالب برای بلاگ تولید کنم. درواقع ددلاین به معنای مشخص بودن شروع، پایان و میزان یک کار است.

مثلاً اگر شما می‌خواهید یک زبان خارجه، یک ساز یا رانندگی یاد بگیرید قبل از هر اقدامی باید یک ددلاین برای خودتان مشخص کنید. ددلاین کمک می‌کند تا اولاً زمان شما مدیریت شود، همچنین نمی‌گذارد که شما اوقاتتان را به بیهودگی بگذرانید.

همچنین وقتی برای همه کارهای خود ددلاین دارید یک نظم کامل به زندگی‌تان می‌دهد و میدانید که نمی‌توانید هیچ کاری را عقب بیندازید زیرا انجام کار مهم بعدی منوط به تمام شدن کار فعلی است که برای آن زمان مشخص کرده‌اید.

شما هرگز نباید ددلاین خود را زیر پا بگذارید به هیچ دلیلی.

مثلاً اگر طبق زمان باید کاری را انجام می‌دادید و هنوز تمام نشده نمی‌توانید در میان راه با دوستان خود به تفریح بروید. بهترین گروهی که ددلاین را در ایران پیاده و اجرا می‌کنند دانش‌آموزانی است که می‌خواهند کنکور بدهند. آن‌ها چندید ددلاین کوتاه مدت برای خواندن کتاب‌ها و یک ددلاین بلند مدت به نام تاریخ کنکور دارند که مجبورند آن را رعایت کنند.

» من یک ددلاین ایجاد می‌کنم

درواقع تعیین ددلاین باید به یک عادت همیشگی در شما تبدیل شود. زیرا ددلاین به شما فشار می‌آورد تا کارها را انجام دهید. درست مانند اقساط بانکی. وقتی شما باید ابتدای هرماه رقمی را برای قسط پرداخت کنید. این یعنی بانک یک ددلاین برای شما مشخص کرده تا هم بتواند پولش را از شما بگیرد و هم یک ضرب‌الاجل برای شما درست کند که بدانید باید پول را تا تاریخ مشخص تهیه کنید. اما فرض کنید که هیچ تاریخ مشخص نمی‌شد. شما دائماً آن را به عقب می‌انداختید.

شما باید یک برنامه‌ریزی کنید: مثلاً هر روز جمعه را روز ددلاین خود قرار دهید. پشت میزتان بنشینید، کارهایتان را فهرست کنید و تقویم را نگاه کنید. حالا برای هر کار، فعالیت و بیزینس خود می‌توانید یک ددلاین هفتگی، ماهانه و حتی سالانه مشخص کنید. (تاکتیک‌های حرفه‌ای برنامه‌ریزی را هم در این مقاله از دست ندهید)

 • اگر قرار است هر روز ساعت 6 بعدازظهر به باشگاه بروید پس باید تا ساعت 5 کارهای خود را تمام کرده باشید.
 • اگر مثلاً کار شما فروشندگی است، پس باید بدانید که قرار است در هر ماه چه تعداد محصول بفروشید و چقدر درآمد از بابت آن کسب کنید.

عدم رعایت ددلاین در هر کاری به ویران شدن آن منجر خواهد شد. متأسفانه بیشتر کاسب‌های ایرانی ددلاین ندارند، آن‌ها فقط سعی می‌کنند بفروشند و هزینه‌های خود را در پایان ماه دربیاورند. متأسفانه عدم آموزش در آن‌ها سبب شده تا نداند که با داشتن یک ددلاین ساده می‌توانند حداقل 20% بهره‌وری خود را افزایش دهند.

 

 

» توهـــم زمـــان آزاد «

بزرگ‌ترین اشتباهی که شما می‌توانید مرتکب شوید این است که فقط تمرکز خود را روی انجام کار بگذارید و زمان آن برای شما مهم نباشد. اینکه یک نفر به خودش القا کند که من وقت کافی برای انجام کار را دارم مانند سمی کشنده است.

همه کسانی که امروز چاق هستند یکباره به این میزان اضافه وزن نداشته‌اند. آن‌ها در شروع 4-5 کیلو وزنشان بالا رفت و مدام می‌گفتند که وزنم را کم می‌کنم. بدون اینکه ددلاینی برای خودشان مشخص کنند. همان مثال معروف که میگویند از شنبه شروع می‌کنم (برای درمان این بیماری حتما این مقاله را بخوانید) به این موضوع توهم زمان آزاد گفته می‌شود.

شما به هیچ‌وجه نباید زمان آزادی در زندگی خود داشته باشید. دنیای سرگرم کننده دیجیتال تمام وقت و عمر شمارا بدون اینکه متوجه شوید از شما خواهد گرفت. بدترین چیز در زمان آزاد این است که سود شما از دست خواهد رفت.

برای مثال آیا شما فکر می‌کنید که 5 میلیون تومان حقوق کافی است؟
جواب را وقتی می‌توانیم بدهیم که زمان نیز مشخص باشد. 5 میلیون برای 1 ماه کافی است اما 5 میلیون تومان برای 1 سال خیر!

پس وقتی شما کاری را مشخص می‌کنید که انجام دهید اگر در ددلاین و زمان مشخص خود انجام نشود آن کار برای شما سودآور نبوده و به ضرری تبدیل می‌شود که شاید متوجه آن نشوید. توهم زمان آزاد آرام آرام زمان شما را می‌بلعد، ثانیه‌ها را از شما می‌گیرد و تبدیل به دقیقه می‌کند و دقیقه‌ها را به ساعت و درنهایت خواهید دید که چند سال از عمر خود را از دست داده‌اید.

زمان‌های کوچکی که از دست می‌دهید،
بهترین لحظات برای کار روی اهداف اصلی زندگی‌تان است

 

» همه چیز در ذهن شماست

جنگیدن برای دستیابی به یک هدف، قبل از هرجایی در ذهن شما آغاز می‌شود. برای اینکه به لحاظ ذهنی آماده به پایان رساند یک کار در زمان مشخص شوید باید برای خودتان ددلاین مشخص کنید. خاصیت این کار این است که ذهن شما این ضرب‌الاجل را جدی می‌گیرد و خودش را برای انجام آن آماده می‌کند.

در واقع مغز شما فریب می‌خورد و حس می‌کند که انجام این کار برای شما بسیار حیاتی است. با استفاده از این تکنیک ذهن شما روی کار متمرکز خواهد شد و شما را به زمان مشخص شده پایبند می‌کند. تابه‌حال شده یک کار بسیار مهم داشته باشید که برایتان فوق‌العاده با اهمیت و با استرس باشد و برای آن کار باید 6 صبح از خواب بیدار شوید. هرچند که شما ساعت خود را تنظیم می‌کنیم اما می‌بینید که لحظاتی قبل از 6 خود به خود بیدار می‌شوید.

در ضمن تمرکز روی کار مسئله‌ی بسیار مهمی‌ست و توصیه می‌کنم دو مقاله‌ی زیر را بخوانید:

مغز انسان میلیون‌ها سال است که وظیفه محافظت از ما را بر عهده دارد، در این بین زمان برای مغز بسیار پر اهمیت است و وقتی به آن القا می‌کنیم که انجام کاری در یک زمان برای ما حیاطی است، از همه پتانسیل خود برای انجام آن کار در آن زمان استفاده می‌کند.

 

 » ددلاین جواب می‌دهد «

شما می‌توانید در زندگی خود یک برنده باشید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که برای هر هدف خود یک ددلاین مشخص کنید و به آن پایبند باشید تا از به تعویق افتادن آن جلوگیری شود. اگر تابه‌حال چنین کاری نکرده‌اید از درست کردن ددلاین برای کارهای روزانه و کوچک آغاز کنید.

مهم‌ترین اصل در ددلاین پایبند بودن به آن است.


در همین زمینه مطالب زیر را حتما بخوانید:

 

7 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت ود می‌گوید

  تشخیص زمان مورد نیاز برای تعیین ضرب الاجل برای یک هدف هم لازمه! چطور بفهمیم چه مقدار زمانی رو باید تعیین کنیم مثلا یک هفته یا دو هفته؟

 2. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

  سلام خدمت آقای مسلمی.
  نکته های خیلی خوبی رو در مورد ضرب الاجل بیان فرمودید.
  ممنون و متشکریم.

 3. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

  با عرض سلام و خسته نباشید .سایتتون فوق العادس . به دوستان عزیز پیشنهاد میدم حتما کتاب های دارن هاردی رو بخونن مخصوصا اثر مرکب و استثنا باشید

 4. کاربر سوخت جت ری می‌گوید

  مطالبی که قرار دادید بسیار برانگیزنده وبسیار با کیفیت هستند من همواره از مطالب سایت دیدن کرده ام وهمواره از بهترین نکاتی که به اشتراک‌گذاشته اید بهترین بهره هارو توی همه نقاط زندگیم به کار برده ام بسیار متشکر از بی منت کمک‌کردنتان

 5. کاربر سوخت جت aeli می‌گوید

  سلام
  به نظر من مطالبي كه تو اين سايت قرار داده ميشه از ٤ سال ليسانس و ٢ سال ارشد هم با ارزشتره زيرا بنده چند وقتي هست در اين زمينه در حال كاوش هستم و از دوستانم كه ارشد رو خوندن سوال پرسيدم آنها گفتند اي كاش نميرفتند چون هنوز هدف و انگيزه و الويت هاي زندگي خود را پيدا نكردن.
  به نظرم اگر به جاي شروع تحصيل قبلش روي خودشناسي و خلاقيت و هدف كار كنيم و بعد تحصيل را شروع كنيد به بهترين نقطه خواهيم رسيد.
  اين سايت اين آگاهي رو به من داد كه به شناخت از خود برسم و الويت هاي زندگيم را ترسيم كنم.
  ارادتمند شما امين اسماعيلي

 6. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

  باعرض سلام وادب
  مطالب سایت همگی جذاب و سازنده هستند و امکان اینکه همه مطالب را رعایت کرده و انجام داد باعث هدر دادن واتلاف وقت ودر حقیقت سردرگمی اعضاء و رعایت نکردن ددلاین در انجام کارها خواهد شد خواهشمند است در صورت امکان حداکثر در ماه تنها یه مقاله و راهکار جدید رسیدن به اهداف ارائه شود تا اعضاء بتوانند نهایت استفاده را ببرند و به دقت آنرا بکاربگیرند.

 7. کاربر سوخت جت alda می‌گوید

  ممنون از به اشتراک گذاشتن اطلاعات عالیتون

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**