مراحل سه گانه رشد هر کسب و کار یا 360 درجه گی

چطور رشد کسب و کاری آنقدر دقیق و حساب شده میشود که آن کسب و کار تبدیل به یک رهبر در حوزه فعالیتش میشود؟ چطور میشود که کوکاکولا آنقدر رشد میکند که سیاست نوشابه های گازدار را تعیین میکند، Apple تکنولوژی گجت ها و تلفن های همراه را رهبری میکند، Zara مد جدید پوشاک و لباس را تعیین میکند…

این شرکت ها، قبلا یک کسب و کار نوپا بودند. اگر گذشته آنها را بخوانید خواهید دید چطور همانند یک طفل، از بدو تولد شروع به رشد کردند تا به نقطه بلوغ رسیدند که تصمیم های صحیح و بلند مدت میگیرند.

به خوبی میدانید انسان در زندگی مراحل مختلفی را از سر میگذراند؛
تولد و کودکی، هیچ اختیاری بر تصمیم های دنیای اطراف ندارد و فقط باید یادبگیرد و دوام بیاورد. سپس وقتی به سن نوجوانی یا جوانی میرسد، دوران سرکشی اش است و میخواهد ایده ها و باورهای جدید را امتحان کند. دوران آزمون و خطایی که برای او تجربه میسازد.

دوران جوانی دوران مسیریابی و رشد است. اگر از پس این آزمون و خطا ها بربیایید، وارد دوران بلوغ میشود. جایی که امتحانات و آزمون ها را پشت سر گذاشته و الان نوبت به ماندن در مسیر صحیح است تا با قدرت پیشروی کند.

پس از دوران بلوغ، دوران پیری سر میرسد، دوران خرد و راهنمایی، صبر و حوصله…

حال همین موضوع برای کسب و کارها نیز صادق است؛ بنا به تعریف پروفسور فیلیپ کاتلر از بزرگان بازاریابی، هر شرکت یا کسب و کاری می بایست از سه مرحله عبور کند تا شرکت تثبیت شده یا بالغی شود :

 1. مرحله ی شروع ( استارت آپ)
 2. مرحله ی رشد
 3. مرحله ی بلوغ

در مرحله اول یا استارت آپ تنها چیزی که اهمیت بسزایی دارد بقا یا همان زنده ماندن کسب و کار است.
بعلت کمبود منابع در این مرحله، شاید بسیاری از وظایف بر دوش شخص بنیانگذار باشد و این امر تا حدی طبیعی است.

ناگفته نماند که این مرحله تنها مرحله ای ست که بنیانگذار فرصت ایجاد تغییرات حیاطی در ایده های تشکیل دهنده ی کسب و کار را دارد و بهترین فرصت یادگیری از مشتری و بازار است.

مرحله ی رشد شاید دلپذیرترین مرحله به نظر برسد، ولی حقیقت این است که این مرحله بسیار دشوار و چالش برانگیز است. بیشتر کارآفرینان هیچگاه نمی توانند به سلامت از این مرحله عبور کنند زیرا مهارت های دوره ی گذار را نیاموخته اند.

دوره ی گذار بطور ساده به معنای این است که چگونه تشکیلات کوچک و کم هزینه ی یک سازمان را به تشکیلاتی بزرگ تر، حرفه ای تر و همچنان قابل مدیریت تبدیل کنیم.

مرحله ی رشد، مرحله ای نیست که بنیانگذار یا مدیر عامل بخواهد مسئولیت های عملیاتی را نیز بعهده بگیرد.

در این مرحله بنیانگذار باید فاصله ی خود را از کسب و کارش حفظ کرده و توانایی های مدیریتی و رهبری اش را به کار بگیرد. به اصطلاح در این مرحله مدیرعامل یا موسس باید «بر روی کسب و کارش کار کند و نه درون کسب و کارش» واگرنه فشار کاری آنقدر زیاد خواهد شد که شکست حتمی است.

پس ازمرحله ی رشد، نوبت به مرحله ی تثبیت یا همان بلوغ میرسد.
بطور معمول شرکت ها در این مرحله، با کاهش معنادار سطح فروش مواجه میشوند و دیگر خبری از آن نمودار درآمدی روبه بالا نیست. آمار نشان می دهد که اگرچه گردش مالی در این شرکت ها هنوز با ثبات و قابل پیش بینی است ولی چالش اساسی بسیاری از این کسب و کارها رسیدن به سطح موجهی از رشد و سودآوری ست.

هرکارآفرینی دوست دارد که هر ساله شاهد رشد درآمدها باشد و این امر به سادگی میسر نیست.
اهمیت مفهوم 360 درجه گی که زمانی قابل بررسی است که شرکت از مرحله ی دوم عبور کرده و در مرحله ی سوم قرار داشته باشد، دقیقا در همین نقطه حساس مشخص میشود.

پروفسور جفری کار، استاد بازاریابی و کارآفرینی، اعتقاد دارد که کسب و کارهای 360 درجه نیز مانند سایر کسب و کارها ساخته میشوند ولی اشتباه است که بپنداریم ساختن در اینجا مشابه ساختن یک عمارت یا ساختمان است.

او اعتقاد دارد تصور ذهنی کارآفرینان از واژه ی ساختن بسیار مهم است. یک ساختمان را در نظر بگیرید، حال فرض کنید که این ساختمان افراشته شده و آماده ی بهره برداری ست.

در این مثال، طبقه ی اول همواره طبقه ی اول است، نه می توان آنرا حذف کرد و نه جابه جا و به ناچار دیگر طبقات بر روی آن جا خوش می کنند.

داستان ساختن کسب و کار اما بگونه ی دیگری ست، این گونه نیست که کسب و کار بصورت طبقه به طبقه بوجود بیاید. در واقع یک کسب و کار رشدی همانند بدن دارد.  همه ی عوامل آن در طول زمان دستخوش تغییر میشوند و از اینرو همواره به مراقبت نیازمندند.

اندرو زاکاراکیس، مدیر هیئت تحقیقات کارآفرینی در دانشکده ی بابسون می گوید: «این درست مانند یک پروسه ی مداوم است و تلاش کارآفرینانی که سعی می کنند همه ی اجزای کسب و کار را دریک بسته بندی منظم و دارای چارچوب مشخص سامان دهند که بیهوده است !»

 • اما چاره و راهکار چیست؟
 • چطور میتوان کسب و کار را وارد مرحله رشد و سپس بلوغ کرد و آنرا به یک رهبر در حوزه فعالیت تبدیل کرد؟

در ادامه ما توصیه هایی از مشاوران شرکت Milestone Adviser، فرزاد دیباچی موسس کمپانی نوربیاچی، دانیلا یاکابوسکی از موسسین بابِل بار و … را خواهیم خواند.

«بهترین استراتژی جنگ را فرماندهی میتواند تعیین کند که خود یک روزی سرباز بوده»

پس توصیه این کارآفرینان را که خود یک روزی با مشکل رشد کسب و کارشان دست و پنجه نرم کرده اند را دست کم نگیرید و فقط به یکبار خواندن اکتفا نکنید :

در همین زمینه، نوشته های زیر را هم توصیه میکنیم بخوانید :

2 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت dead می‌گوید

  سلام
  مثل همیشه عالی
  شاد باشید

 2. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

  فوق العاده عالی

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**