۷ راهکار عجیب اما علمی که واقعا شما را خوشحال‌تر می‌کند

مغز برای رسیدن به خوشبختی نیاز به تربیت دارد و این تربیت باید پیوسته و مداوم صورت گیرد. اگر هر کدام از این کارها را به مدت دو هفته‌ی متوالی انجام دهید، احساس خوشبختی بیشتری خواهید کرد، چرا که به مغزتان یاد می‌دهید که احساس خوشبختی کند.

۱ » سه بار پیاده‌روی در هفته

محققان ایالت پنسیلوانیا در گزارشی در مجله‌ی روان‌شناسی ورزش و بازی آورده‌اند که افراد هر چه قدر فعال‌تر باشند، احساس هیجان و اشتیاق آن‌ها بیشتر خواهد بود.

محققی به نام آماندا هاید گزارش کرده است:

«ما فهمیدیم افرادی که از نظر فیزیکی فعال‌تر هستند نسبت به آن‌هایی که فعالیت کمتری دارند، احساسات خوشایند بیشتری دارند و همچنین دریافتیم که این احساسات خوشایند در این افراد در روزهایی که فعال‌‌تر از حد معمول هستند، بیشتر است».

این کار وقت زیادی از شما نمی‌گیرد. نیم ساعت پیاده‌روی سریع، سه بار در هفته، احساس شادمانی را بهبود می‌بخشد. انجمن روان تنی آمریکا مطالعه‌ای منتشر کرده است مبنی بر اینکه چطور دکتر مایک بابیک و تیمی از پزشکان همراهش دریافته‌اند که سه بار پیاده‌روی یا دوی سی دقیقه‌ای حتی در بهبود افسردگی‌های بالینی نقش دارد. بله افسرده‌گی‌های بالینی!

این نتایج قوی‌تر از نتایج مطالعاتی است که بر اساس استفاده از دارو یا استفاده هم زمان از ورزش و دارو است.

۲ » نوشتن 20 دقیقه‌ای

قبلا در این مقاله در مورد قدرت نوشتن به صورت کامل‌تر صحبت کردیم اما همین‌که بدانید نوشتن به مدت 20 دقیقه درباره‌ی تجارت مثبت به طور چشمگیری احساس خوشبختی را بیشتر می‌کند. چرا؟

چون در واقع با این کار آن تجربه را دوباره برای خودتان زنده می‌کنید و سپس هر بار که آن را می‌خوانید باز هم زنده می‌شود. ذهنتان آن را برایتان پس می‌فرستد. در یکی از دانشگاه‌های تگزاس مطالعه‌ای تحت عنوان «چطور دوستت دارم؟بگذار آن را بشمارم» انجام شد.

محققانی با نام‌های ریچارد اسلاچر و جیمز پنبیکر از زوجین خواسته بودن روزانه سه بار و هر بار بیست دقیقه این جمله را بنویسند. این کار باعث شده بود ارتباط زوجین در مقایسه با زوجینی که این جملات را ننوشتند، بهتر شود.

این نوشتن 20 دقیقه‌ای چه کار می‌کند؟
این کار به ما کمک می‌کند درباره‌ی افراد و تجارب زندگی‌مان چیزهایی را که دوست داریم، به خاطر بیارویم. به همین سادگی.

۳ » مهربانی گاه و بیگاه

انجام دادن پنج کار خیرخواهانه در طول هفته به نحو چشمگیری به شما احساس خشنودی می‌بخشد. به طور طبیعی ما به پرداختن پول قهوه‌ی یک شخص دیگر یا نوشتن یادداشت تشکر برای نگهبان ساختمان به هنگام عید فکر نمی‌کنیم. اما سانجا لمبوریسکی، نویسنده‌ی کتاب چگونگی خوشبختی، طی انجام مطالعه‌ای از دانشجویان دانشگاه استنفورد خواست در طول یک هفته به طور تصادفی پنج کار خیرخواهانه انجام بدهند و به هیچ وجه عجیب نبود که آن‌ها نسبت به گروه معیار سطح بالاتری از خشنودی را گزارش کردند.

چرا؟ چون احساس بهتری درباره‌ی خودشان داشتند و مردم هم از آن‌ها قدردانی کرده بودند. پرفسور مارتین سلیگمن در کتاب خود به نام شکوفایی می‌گوید:

«ما دریافته‌ایم که کار خیر انجام دادن نسبت به همه‌ی گزینه‌های دیگر در دسترس، مطمئن‌ترین و پایدارترین راه ممکن برای افزایش آنی میزان خوشی و رضایت فرد است».

۴ » جدایی کامل

جیم لوهر و تونی شوارتز در مقاله‌ای تحت عنوان قدرت مشارکت کامل می‌گویند:

«غنی‌ترین، شادترین و پربازدیدترین زندگی‌ها در توانایی درگیری کامل با دغدغه‌ها و همچنین در توانایی خلاصی دوره‌ای(و انتخابی) از آن‌ها و تجدید قوا توصیف می‌شود».

همچنین در یکی از مطالعات خود در دانشگاه ایالت کانزاس دریافتند که بیکار ماندن کامل بعد از ساعت کاری به ما کمک می‌کند تا برای روز بعد مجدداً شارژ شویم.

خاموش کردن تلفن همراهتان بعد از شام، استفاده نکردن از اینترنت در تعطیلات و بسیاری کارهای دیگر … به شما بسیار کمک خواهد کرد. ( قبلا در این مقاله در مورد اعتیاد به اینترنت صحبت کردیم که باید بخوانیدش)

۵ » در جریان موفقیت

وارد جریان زندگی شوید. در قلمرو هستی باشید. جریان خود را پیدا کنید. هر جور که آن را توصیف کنید، وقتی کاملاً در کاری که انجام می‌دهید، غرق شوید؛ به این معناست که به طور هم زمان هم مورد نقد و هم در معرض اثبات مهارت‌هایتان قرار گرفته‌اید.

میهالی این لحظه را چنین توصیف می‌کند:

«به طور کامل درگیر کاری شدن به خاطر خود آن کار؛ خودخواهی انسان را کاهش می‌دهد. زمان می‌گذرد. هر عمل، حرکت و فکری به طور اجتناب‌ناپذیری قبلی را دنبال می‌کند، مانند نواختن موسیقی از آخرین حد مهارت‌هایتان بهره می‌برید».

۶ » دو دقیقه مراقبه

یک تیم تحقیقاتی از بیمارستان عمومی ماساچوست اسکن مغزی افرادی را قبل و بعد از شرکت در یک دوره‌ی مراقبه تمرکز حواس بررسی کردند و نتایج آن را در مجله‌ی تحقیقات روان پزشکی منتشر کردند،چه اتفاقی افتاد؟

مشاهده شد که بعد از این دوره‌ی مراقبه قسمت‌هایی از مغز که به دلسوزی و خودآگاهی مربوط است، رشد یافت؛ در حالی که بخش‌های مربوط به استرس کوچک شده است. این مطالعات گزارش داده که مراقبه می‌تواند«سم کشی مجدد»مغز برای بالا بردن سطح شادمانی باشد.

اگر فکر می‌کنید مراقبه کردن کار مسخره و یا سختی است حتما روش مراقبه‌ی دو دقیقه‌ای را از اینجا بخوانید.

۷ » قدرشناسی

اگر بتوانید با چیزهایی کوچک خوشحال شوید، خوشبخت بودن آسان‌تر می‌شود. دفترچه یا کتابی بردارید یا صفحه‌ای در اینترنت بسازید و سه تا پنج چیز که در هفته‌ی گذشته بابت آن‌ها سپاسگزار هستید را در آنجا بنویسید.

بعضی دوست دارند در دفتر یادداشت کوچکی بنویسند که بغل تختشان نگه می‌دارند. در سال 2003 دو محقق به نام‌های روبرت ایمانس و مایکل مک کولو از گروه‌هایی از دانشجویان خواستند که در ده هفته متوالی هر هفته پنج مورد قدرشناسی، پنج مورد زجر آور یا پنج حادثه‌ای که برایشان رخ می‌دهد را یادداشت کنند.

دانشجویانی که موارد قدرشناسی را می‌نوشتند شادتر و از نظر بدنی سالم‌تر بودند.

این‌ها همان هفت کار بزرگ هستند، می‌دانید که خوشبخت بودن از همان اول خیلی مهم است و این هفت کار ما را به آنجا می‌رساند. به یاد داشته باشید که درست مثل رانندگی، شوت کردن توپ فوتبال یا روی سر ایستادن، خوشبخت بودن هم مهارتی است که می‌توانید آن را بیاموزید.

7 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. حمیدرضا زبانی می گوید

  ممنون و سپاسگزارم از تیم همیشه عالی سوخت جت؛
  من در اینستاگرام هم شما رو دنبال میکنم و از مطالب مفیدتون بهره می برم؛
  موفق باشید عزیزای دل؛
  عاشقتونم.

 2. محمدرضا می گوید

  درباره مورد هفت،کتاب معجزه سپاسگزاری از راندابرن رو پیشنهاد میکنم که فوق العاده است

 3. Amir می گوید

  زندگی از تجربه و‌اگاهی رو‌به جلو‌ پیش میره و در تلاش بودن برای تکامل انسان را پر انگیزه میکنه.ممنون از شما که یار و ‌همراه هستید

 4. مرتضی می گوید

  سلام برام جالب بود به طور ناخودآگاه ۴ مورد را انجام میدادم حالا مونده اون ۳تای بعدی

 5. کاربر سوخت جت 0969 می گوید

  چقدر کامل و مفید

 6. کاربر سوخت جت 5663 می گوید

  خیلی خوب و کامل بود.کاش مهماندار کنیم این هفت اصل وسپاس از تیم خوبتون

 7. فرانک طوسی می گوید

  عالی بود ❤️

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**