چطور از همین الان خوشبخت باشیم؟ – قسمت 1

برای آنها که می‌خواهند در لحظه زندگی کنند

خوشبختی، سرزمینی رویایی که پشت قله قاف، پنهان شده باشد نیست. خوشبختی، تکرار بی پایان شادی‌‌های کوچک در زندگی ما است. اگر شادی‌‌های کوچک زندگی‌مان را تماشا کنیم متوجه می‌شویم که آن‌ها اصلا هم کوچک نیستند.

در واقع این شادی‌ها کلکسیونی استثنایی از بهترین‌های جهان برای ما هستند. چیزهای کوچکی که به یادمان می‌آورند چطور خوشبختی را احساس کنیم.

[bs-quote quote=”خوشبخت‌تر بودن، بزرگ‌ترین تلاشی است که هر روز با آن رو به رو هستیم.” style=”default” align=”center” color=”#3a3a3a” author_name=”نیل پاسریچا” author_job=”نویسنده کتاب معروف «معادله‌ی خوشبختی»” author_avatar=”https://sookhtejet.com/wp-content/uploads/2019/12/نیل-پاسریچا-نویسنده-کتاب-بنام-معادله‌ی-خوشبختی.jpg”][/bs-quote]

گاهی آن‌قدر سرمان شلوغ می‌شود که یادمان می‌رود حقیقت پنهان پشت تمام هدف‌های دنیا، شادی و آرامش است. ما پول می‌خواهیم تا چیزهایی که دوست داریم را بخریم، برای خود و خانواده‌مان امنیت ایجاد کنیم، می‌خواهیم شرکتمان به موفقیت شگرفی برسد؛ جهانی شود. می‌خواهیم با فرد رویاهایمان ازدواج کنیم، می‌خواهیم کسی ما را دوست بدارد، می‌خواهیم کسی را دوست بداریم، می‌خواهیم و می‌خواهیم و در بین این خواستن‌های بسیار ارزشمند، تنها یک چیز از قلم می‌افتد، آن هم خوشبخت بودن است.

در این سری از مقاله‌ها، نکته‌ها، ترفندها و حقایق علمی را با هم مرور می‌کنیم تا یاد بگیریم چگونه از همین الان شادی و خوشبختی زندگی‌مان را احساس کنیم.

خوشبختی یک واکنش است

سانجا لیمبرسکی، یک استاد روانشناس است که نتیجه تحقیقاتش را در مجله (چگونگی خوشبختی) دانشگاه کالیفرنیا به چاپ رسانده است. او می‌گوید:

تنها 10 درصد از خوشبختی، اتفاق‌هایی است که در زندگی رخ می‌دهند و 90 درصد دیگرش، واکنش ما در برابر آن اتفاقات است.

یعنی 90 درصد خوشبختی ما بر این اساس پیش می‌رود که چطور دنیا را می‌بینیم. این 90 درصد، شامل دو فاکتور مهم است که بر نوع نگاه ما به دنیا تاثیر مستقیم می‌گذارند:

 • اول: استعداد ذاتی ما: آنچه که بهتر از دیگران آن را انجام می‌دهیم، دوستش داریم و به سمتش کشیده می‌شویم.
 • دوم: کارهای ارادی ما: ریز تصمیم‌هایی که در زندگی می‌گیریم و حرف‌هایی که درباره خودمان می‌زنیم.

این دو فاکتور به تنهایی چهار برابر بیشتر از هر چیز دیگری که در زندگی‌مان رخ می‌دهد روی خوشبختی‌مان تاثیر می‌گذارند.

در حقیقت، اگر کسی همه چیز را درباره شرایط زندگی ما بداند – مثلا کار ما، وضعیت سلامتی، اوضاع زندگی مشترک و حتی ریز گردش حسابمان  – فقط می‌تواند 10 درصد از خوشبختی ما را پیش‌بینی کند. آنچه  90 درصد دیگر خوشبختی ما را تعیین می‌کند، نحوه پردازش ذهن ما است.

این عامل نیز ارتباط مستقیمی به عادت‌ها و روشی دارد که ما با استفاده از آن ذهنمان را تربیت کرده‌ایم. همواره به یاد داشته باشیم که ما با رفتارمان، با نوع واکنشمان به ماجراهای زندگی، میزان خوشبختی خود را مشخص می‌کنیم.

 

[bs-quote quote=”مردم شاید کلمات شما را بشنوند، ولی آن‌ها طرز نگرش شما را احساس می‌کنند.” style=”default” align=”center” color=”#444444″ author_name=”جان سی. مکسول” author_job=”از چهره‌های مطرح حوزه‌ی رهبری و مدیریت”][/bs-quote]

 

» شادی پس از پیروزی، یک دروغ شاخ‌دار!

به دنبال شادی در کجا بگردیم؟ چه کار کنیم که شاد باشیم؟ اصلا الان وقت مناسبی برای شاد بودن است؟ بیشتر ما، دچار یک سوءتفاهم بزرگ شده‌ایم. سوءتفاهمی به نام شادی پس از پیروزی! این جمله به آن معناست که الان وقت مناسبی برای شاد و خوشبخت بودن نیست و باید زمان آن را وقف کار و تلاش کرد. گویی کسی در پشت صحنه ذهنمان مدام تکرار می‌کند که وقتی به هدفت رسیدی هم می‌توانی شاد و خوشبخت باشی!

در واقع، مدلی که ما آن را پذیرفته‌ایم چیزی شبیه به این است:

تلاش شبانه روزی ← پیروزی ← شادی و خوشبختی

این یک مدل باطل است. اجازه بدهید چند قدم فراتر از حالا بردارم و از آخر به اول ماجرا را برایتان بگویم.
تصور کنید شما الان به هدف بزرگ خود رسیدید. برای یک لحظه آن را با تمام وجودتان احساس کنید. خب، حالا چه کار می‌کنید؟ آیا شروع می‌کنید به داشتن احساس خوشبختی و شادمانی؟ نه متاسفانه ما این کار را نمی‌کنیم.

ما بدون اینکه چرخه را تمام کرده باشیم آن را دوباره از اول آغاز می‌کنیم؛ به این صورت که هدف‌های جدیدتر و بزرگ‌تری را برای خودمان در نظر می‌گیریم مثلا: به آن مقدار سرمایه دست پیدا کردم، چطور است کارم را گسترش دهم؟ مدیر اجرایی سازمانمان شدم، چرا معاون ارشد نشوم؟ خانه رویاهایم را به دست آوردم؟ چرا فقط یک خانه داشته باشم؟ در کنکور ارشد قبول شدم؟ چرا دکتری نگیرم؟

ما در این طرف فلش‌های مدل موفقیت، سخت تلاش می‌کنیم، به خیالمان که سخت تلاش کردن، در نهایت باعث خوشبختی ما می‌شود. اما ماجرا دقیقا برعکس است.

شاد و خوشبخت بودن، باعث رسیدن به موفقیت‌های شگفت انگیز می‌شود.

البته اگر به دنبال یک موفقیت معمولی و سخت هستید پیشنهاد می‌کنم همان روش همیشگی را دنبال کنید اما در صورتی که می‌خواهید غیر  معمولی و شگفت انگیز موفق شوید، علاوه بر آن در هر لحظه از زندگی‌تان احساس شادی و خوشبختی کنید، باید از این چرخه و مدل اشتباه خارج شوید.

همین جا این نکته را هم بگویم که بیشتر خواستن، اصلا چیز منفی یا بدی نیست. منظور من این است که وقتی ما شادی و خوشبختی زندگی‌مان را به بعد از رسیدن به اهدافمان موکول می‌کنیم یعنی در حقیقت، هیچ وقت فرصت اینکه شاد باشیم و از اعماق وجودمان احساس خوشبختی کنیم را به خودمان نمی‌دهیم.

 

» مراقب چیزهای کوچک زندگی‌تان باشید

 

[bs-quote quote=”بهترین و زیباترین چیزها در جهان را نمی‌توان دید یا لمس کرد؛ آنها را باید با قلب احساس کرد.” style=”default” align=”center” color=”#383838″ author_name=”هلن کلر” author_job=”نویسنده نابینا و ناشنوا و فعال سوسیالیست آمریکایی” author_avatar=”https://sookhtejet.com/wp-content/uploads/2019/12/هلن-کلر.jpg”][/bs-quote]

 

وقتی هر روز صبح، چشمانتان را باز می‌کنید، اولین واژه‌ای که به ذهنتان می‌رسد چیست؟ اجازه بدهید سوال را عوض کنم. وقتی صبح، چشمانتان را باز می‌کنید چه احساسی دارید؟ اگر قرار باشد در یک کلمه حال اکنون خود را توصیف کنید چه خواهید گفت؟ شاد؟ بی حوصله؟ غمگین؟ عصبانی؟ خنثی؟

گذر فصل‌ها را احساس می‌کنید؟ برگ‌های پاییزی زیر پاهایتان یا شکوفه‌های درختان بهاری را تماشا می‌کنید؟ تا به حال هوس کردید وقتی در حال عبور از یک پل هوایی هستید برگ درختانی را که از لا‌به‌لای نرده‌های پل عابر پیاده به داخل سرک می‌کشند لمس کنید. می‌دانید، در حالت عادی و قد معمولی‌مان هیچ وقت دستمان به آنها نمی‌رسد. به ماجراهای کوچک حوالی خودتان مجال عرض اندام می‌دهید؟

چیزهای کوچک زندگی، آن اتفاق‌های ریزه‌میزه‌ای که هر روز در کنارمان رخ می‌دهند نقطه‌های طلایی زندگی‌مان هستند. این شادی‌های کوچک، همیشه در پس زمینه زندگی ما حضور دارند. شادی‌های کوچکی مثل:

 • دیدن یک گل صحرایی که در کنار آسفالت سیاه رنگ کوچه، خودنمایی می‌کند
 • کودکی که از پشت شیشه اتوبوس برایمان بای بای می‌کند
 • وقتی در پیاده رو در حال حرکت هستیم و دوستمان را آن طرف خیابان می‌بینیم
 • وقتی مادرمان ناغافل ما را می‌بوسد
 • وقتی در جیب لباس قدیمی‌مان پول پیدا می‌کنیم
 • وقتی در کنار پنجره خانه‌مان، یک کبوتر سفید خستگی در می‌کند
 • وقتی فراموش می‌کنیم کفش‌هایمان را واکس بزنیم و اتفاقا آن روز حسابی باران می‌بارد و همه مثل ما می‌شوند
 • وقتی از گرسنگی در حال ضعف کردن هستیم، ذهنمان روی ماکارونی میخکوب شده و اتفاقا مادرمان همان روز ماکارونی آن هم با ته دیگ سیب ‌زمینی درست کرده است تقریبا این احساس را می‌توان با برنده شدن در یک قرعه‌کشی بزرگ یکی حساب کرد
 • وقتی در یک روز تابستانی، از ناکجا آباد، نسیمی خنک می‌وزد و حالی اساسی به ما می‌دهد
 • وقتی از کنار یک آب‌نما رد می‌شویم و ناگهان، آب‌نما روشن می‌شود
 • وقتی منتظر کسی هستیم و حسابی حوصله‌مان سر رفته است. در این بین چند گنجشک  بازیگوش جلوی ما بازی‌شان می‌گیرد و صحنه خاکستری انتظار ما را به یک نمای کوچک از راز بقا تبدیل می‌کنند!
 • وقتی در مسیر رفتن به محل کار، آهنگ مورد علاقه‌مان را از یک بلندگو در خیابان پخش می‌کنند!

از این مدل اتفاق‌های کوچک در زندگی همه ما وجود دارد اما ما از کنارشان خیلی عادی رد می‌شویم انگار که وظیفه‌شان بوده و کار خاصی انجام نداده‌اند. ولی اگر درست نگاه کنیم می‌بینیم که این اتفاق‌ها برای ما و فقط به خاطر ما رخ داده‌اند.

 

لطفا برای مطالعه ادامه این مقاله، قسمت بعد را دنبال کنید. راستی در حوالی شما چه شادی‌های کوچکی جریان دارند؟ برایم بنویسید.


 

8 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

  ممنون از سایت عالی شما تشکر

 2. کاربر سوخت جت حد می‌گوید

  سلام
  خوشحالم که این مقاله را خوندم و شنبه خیلی خوبی را آغاز کردم.
  مرسی

  1. کاربر سوخت جت ری می‌گوید

   سلام دوست عزیز، آقای مرتضی واحد
   سپاسگزارم که زمان گذاشتید و مقاله رو مطالعه کردید.
   خیلی خوشحالم که حال خوبی رو به شما منتقل کردم و بسیار خوشحال‎ترم که شما هم این حال خوب رو به من منتقل کردید.
   سرسبز باشید^^

 3. کاربر سوخت جت ۴۶ می‌گوید

  درود بر شما
  حرف دل من را گفتید.
  سرکار خانم بهاری،
  میتوانم ایمیلتان را داشته باشم تا برایتان یک رمان بفرستم؟
  سپاس فراوان

  1. کاربر سوخت جت ری می‌گوید

   سلام دوست گرامی، آقای مهدی 46
   سپاسگزارم که مقاله رو مطالعه کردید.
   بله خواهش می‌کنم
   reyhane.bahari93@gmail.com
   سرسبز باشید^^

   1. کاربر سوخت جت ۴۶ می‌گوید

    درودی دوباره سرکار خانم بهاری
    و با سپاس بسیار
    فایل رمان را برایتان فرستادم.
    امیدوارم خوشایندتان باشد.
    تندرست و شادکام و پیروز باشید.

 4. کاربر سوخت جت اس می‌گوید

  سپاس از سایت بسیار عالی تان واقعا فوق العاده است . خیلی زحمت میکشید خداقوت .

  1. کاربر سوخت جت ری می‌گوید

   سلام دوست عزیز، آقای وهاب احساس
   سپاسگزارم که مقاله رو مطالعه کردید.
   شاد و سرسبز و پیروز باشید^^

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**