چهار و نیم اصل زبان بدن که به شما کمک میکند دیگران را راحت متقاعد کنید

کیفیت زندگی هر فردی بستگی به روابط اون فرد دارد به طوریکه هر چقدر روابط بهتری با مشتری، همکاران، مدیران و مهمتر از همه خانواده داشته باشیم به طور حتم زندگی با کیفیت تر شاد تر و موفق تری را تجربه خواهیم کرد.

پژوهشگران طی تحقیقاتی که انجام داده اند به این نتیجه رسیده اند که

57 درصد پیام هایی که به دیگران منتقل می کنیم
از طریق ارتباطات  غیر کلامی یا زبان بدن هست.

ما ارتباط غیرکلامی را به طور نا خودآگاه یا خود آگاه  استفاده میکنیم یک ارتباط  غیرکلامی شامل ارسال و دریافت سیگنال‌های بدون کلام می‌شود.

جالب اینجاست که نه تنها ما سیگنال های ذهنمان را از طریق بدنمان به نمایش میگذاریم و آن را به دیگران  انتقال میدهیم بلکه بدن ما هم بر ذهن ما همین سیگنال ها را میفرستد. یعنی اگر الان شاد باشیم و زبان بدن آدم افسرده‌ای را نمایش دهیم بعد از مدتی شادی ما از بین رفته و افسردگی به سراغ مان میاید.

باورتون نمیشه؟ اجازه بدید یه تمرینی با هم انجام بدیم به مدت 5 دقیقه سرتون رو به پایین بندازید و کاملا سکوت کنید.

چه اتفاقی افتاد؟ محال است به گذشته ،ناکامی ها ، شکست ها،اتفاق های بد خبر های بد  فکر نکرده باشید.

حالا سرتان را بالا بگیرید و کاملا سکوت کنید.

درست است به آینده، اتفاق های خوب، کاراهایی که میخواهید انجام دهید و به کلی مسائل امید بخش و مثبت فکر کردید.

حالا اگه باورتون شد باهم میخواهیم از این ابزار قدرتمند ارتباطی برای متقاعد کردن مخاطب هامون  استفاده کنیم تا ارتباطات پایه ای تر و قوی تری با همکار، مدیر، خانواده و مشتری هامون داشته باشیم.

البته نا گفته نماند که حضور و همراهی اطرافیان ما برای موفقیت ما خیلی مهم است ما اگر همراهی آنها را نداشته باشیم خیلی سخت تر به موفقیت میرسیم ما اگه توانایی متقاعد کردن همسرمان یا همکارمان را برای اجرای اهداف‌مان نداشته باشیم حتما به سختی ادامه مسیر موفقیت رو خواهیم پیمود.

در این مقاله باهم به 4.5 اصلی اشاره میکنیم که با مهارت یافتن در آنها زبان بدن حرفه ای تری خواهیم داشت تا ارتباط اثر بخش تر با دوام تری هم داشته باشیم .

 

۱ ) همراهی

کمی خود را به طرف مخاطب خم کنید

برای اینکه مخاطبتان فکر کند پا به دنیای او گذاشته اید و مسائل و چالش ها را از نگاه او می بینید بایستی هم به صورت کلامی و هم به صورت غیر کلامی او را متوجه این قضیه بکنید  برای این کار علاوه بر اینکه به حرف هایش خوب گوش می کنید بدنتان را کمی متمایل به طرف مخاطب خم کنید.

او ممکن است در مورد مسئله ای ابراز عقیده کند که شما به شدت مخالف هستید کار درست این است که به پشتی صندلی تکیه نکنید و و دست هایتان را بغل نکنید چرا که این یک حالت بد برای ادامه مذاکره هست شما برای ادامه مذاکره بهتر است در همان حالت بدنی سوال هایی بپرسید که بیشتر راجب آن مسئله توضیح بدهد و اگر زمان کافی ندارید آن را به موقعی دیگر ارجاع دهید.

اما اگر او همچین حالتی در حین صحبت های شما نشان داد بهتر است نظر او را راجب مخالفت با او بپرسید و یک بروشور یا یک آمار از موفقیت های گذشته یا چیزی که باعث شود او از این حالت بدنی خارج شود بهش بدهید؛ تا فضای مذاکره در حالت مثبتی ادامه پیدا کند.

برای اینکه اعتماد و هماهنگی با عقیده او را داشته باشید بهتر است به صورت آرام و با ملایمت زبان بدن  مخاطبتان را تکرار کنید اگر با چند نفر مذاکره میکنید زبان بدن فرد صحبت کننده را تکرار کنید..

۲ ) ارزشمند بودن

قبل از اینکه توضیحات خودتان را ارائه دهید اجازه دهید طرف مقابل نظرش ،طرز تفکرش،عقیده اش را بیان کند اگر طرف مقابل منتظر صحبت های شما بود از او سوال کنید برای مشکل  یا مسئله مورد نظر راه حلی دارد یا نه.

بهتر این سوالات را با چه طور یا سوالاتی که مخاطب رامجبور میکند توضیح دهد شروع کنیم.

وقتی مخاطب شروع به توضیح دادن کرد. با تکان دادن آرام سر و یک لبخند ملیح روی لب، می توانید به طرف مقابل نشان دهید که با او موافق هستید تا متوجه شود که منظورش را متوجه شده ایم و به او گوش می کنیم.

اگر امکان یادداشت برداری بود از لابه لای حرف هاش یادداشت برمیدایم این کار ارزش حرف های طرف مقابل را زیاد میکند و نشان میدهد او برای ما مهم هست.

و سعی کنید بیشتر مواقع دستتان را زیر چانه تان قرار داده و انگشتتان کنار لب تان باشد با این کار به مخاطبتان  نشان میدهید که حرف هایش را مورد ارزیابی قرار میدهید .

بهتر است درست و غلطی حرف هایش را از نظر خودتان با او در میان بگذارید تا به یک توافق نهایی برسید.

 

۳ ) توضیح یک ایده

باید اول از همه به راه حلی که ارائه میکنید به حرف هایی که میخواهید بزنید اعتماد داشته باشید.
همان حرف هایی را بزنید که از قبل برایش برنامه ریزی کرده اید و از روی موفقیت ها و شکست های که  پیش از این داشته اید و درست و غلط بودن حرف ها و ایده هایتان راسنجیده اید.

بعد نوبت آن است که پا های تان را صاف کنید و چسبیده به هم قرار ندهید. بلکه تلاش کنید تا به اندازه ی کمتر از عرض شانه باز کنید. با این کار اضطراب نداشتن تان را نشان خواهید داد.

وقتی راجب حل یک مسئله صحبت میکنید در بیشتر مواقع دست هایتان را در حالتی نشان دهید که انگار یک توپ بسکتبال را نگه داشته اید این حالت دست های شما نشان دهنده آنست که شما رازی دارید که اگر مخاطبتان خوب به حرف شما گوش کند ممکن است این راز را بفهمد.

سعی کنید با دست هایتان حرف بزنید منتهی مواظب باشید محدوده حرکات دست هایتان از یک جعبه به اندازه عرض شانه هایتان فراتر نرود طبق تحقیقات کسانی که با دست هایشان حرف میزنند مفاهیم را بهتر انتقال میدهند.

با لمس کردن نوک انگشتان دست راست با دست چپ  نشان دهید که منطقی هستید و برای کارهایتان برنامه ریزی کرده اید.

۳.۵ ) مهارت قصه گویی

توصیه ها به یاد نمی ماند این  قصه ها هستند که به یاد می مانند.

ما با قصه ها بزرگ شده ایم قصه ها به ما تعالیم دینی ، علمی و زندگی را آموزش داده اند قصه ها جزئی از زندگی اکنون ما شده اند، همه ما دوست داریم قصه های جذاب بشنویم  پس چرا برای متقاعد کردن از این ابزار قدرتمند استفاده نکنیم چرا قصه هایی مرتبط با مسائل و مشکلاتی که با آن روبرو هستیم را  تعریف نکنیم.

اگر بلد نیستیم با یک جستجوی ساده میتوانیم یاد بگیریم و به جای توصیه ها از قصه ها استفاده کنیم.

برای مهارت قصه گویی میتوانید مقالات زیر را بخوانید :

 1. جادوی داستان ها – زندگی مردم را متحول کنید و باعث ترغیب آنها شوید
 2. با «دایره طلایی» میتوانید به رهبری بزرگ تبدیل شوید و مردم شما را دنبال کنند

زبان بدنی که در هنگام قصه گویی از آن استفاده میکنیم بیشتر به ارتباط چشمی ربط دارد باید یاد بگیریم چطور و چه موقع نگاهمان را قطع کنیم چه موقع نگاه کنیم . (اگر می‌خواهید استاد ارتباط چشمی شوید این مقاله را بخوانید)

در ضمن یک سری حرکات برای کنترل هم وجود دارد که یاد گرفتن آنها خالی از لطف نیست مثلا موقعی که برای جمعی قصه تعریف میکنید اونها شروع میکنند به پچ پچ کردن شما میتوانید با نشان دادن کف دستتان به سمت پایین  اونها رو به سکوت دعوت کنید.

 

۴ ) صداقت و باور پذیر بودن

همه ما ارزش صداقت و راستی را میدانیم بنظرم لزومی نیست راجب این مسئله بیشتر از اینها صحبت کنیم ولی گفتن چند نکته ای زبان بدن  خالی از لطف نیست که اگر نیت درست ما با آن همراه شود میتواند ارتباط قوی تری بین ما و مخاطب ایجاد کند.

اشاره کردن با کف دست به سمت بالا، صداقت‌ شما را به مخاطب نشان می‌دهد و نشان میدهد با اعتماد به نفس تر و با او صادق هستید. کف دست‌های خود را  موقع دست دادن و موقع حرف زدن راجب حل موضوع به نمایش بگذارید.

نکته دیگر این است که زبان بدن ما فرق چندانی بین اغراق کردن و دروغ گفتن قائل نمی شود پس سعی کنیم از اغراق کردن (بزرگ نمایی) راه حلی که ارائه میدهیم یا بزرگ نمایی قابلیت های  طرح یا محصولی که ارائه میدهیم دوری کنیم چون اگر این کار را انجام دهیم  بدن ما سریع وارد عمل  میشود و سیگنال بزرگ نمایی را برملا میکند وبه مخاطب پیام میدهد که چیزی غیر عادی است و در این جاست که ارزش اعتبار شما زیر سوال میرود بدن ما این کار را با خاراندن صورت به صورت نا خود آگاه تنفس های تند و تندتر و جمع  کردن پاهایمان  نشان میدهد.

 

۴.۵ ) آیا پیرامون مثبتی ایجاد میکنید

این اصل به نوعی رعایت اصل های قبلی را میطلبد و نمی شود به عنوان یک اصل دیگر اضافه کرد ولی با این وجود می توان به عنوان اصل 4.5 از آن استفاده کرد.

سعی کنید تا حد امکان به صورت نشسته مذاکره متقاعد کردن را انجام دهید ولی اگر امکان نشستن نبود بهتر است حریم شخص مقابل را حفظ کرده تا احساس بدی نسبت به شما نداشته باد و به هیچ عنوان دست در جیب نگذارید

آقایان تمایل بیشتری به این کار دارند موقعی که ایستاده صحبت میکنند و سعی دارند کسی را متقاعد کنند این به معنای این است که شما حتی زمانی که حرف های طرف مقابل درست هم باشد ،قبول ندارید. همچنین این کار شما را فردی عصبی به نمایش میگذارد که آرامش لازم را برای حل مسئله ندارید.

تا حد امکان از  جویدن لب ها و لمس کردن صورت طرف مقابل اجتناب کنید چرا که این علامت ها نشانه عصبی  و مضطرب بودن را القا میکند.


در همین زمینه مقالات زیر را هم بخوانید:

9 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت دی می‌گوید

  بسیار عالی بود.بنظرم زبان بدن یکی از جادوهایی است که بسیار کم مورد بررسی قرار گرفته

 2. کاربر سوخت جت ین می‌گوید

  درود بر شما.عالی بود.خدا قوت

 3. کاربر سوخت جت ذر می‌گوید

  سلام
  مقاله‌ی خوبی بود. شایسته است از کلمه‌ی گفتاری «راجب» در نوشتار استفاده نکنید و به حالت وزین نوشتاری، «راجع به» بنویسید.
  این چند کلمه را از باب تشکر از مطلب خوبتان نوشتم تا به نحوی ادای دین کرده باشم.
  موفق باشید

 4. کاربر سوخت جت m sa می‌گوید

  يک دنیا ممنون واقعا مقالات تون عاااااالی هستند. من بیشتر مقاله هاتون رو چندین بار خوندم

 5. کاربر سوخت جت ری می‌گوید

  مورد دوم این مقاله چیزیه که اکثر ما رعایت نمیکنیم و خیلی خوبههه که بهش اشاره کردید

 6. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

  علوه بر مقاله تصویری که برای این مقاله هم انتخاب کردید عالیه
  نمونه ی بارز یه زبان بدن فوق العاده است

 7. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

  من خودم واقعا بصورتی تجربی بهش رسیدم که زبان بدن خیلی مهمه ولی رعایت کردن شون واقعا کار سختی کاش راجب این موضوع هم مطلب بذارید

  1. کاربر سوخت جت یی می‌گوید

   بله کار سختیه کلا موفق شدن هم کار آسانی نیست نیاز به تلاش و انگیزه فراوان داره برای اینکه بخواهید شروع کنید بهتره در هر هفته روی یک اصل از اصل های ذکر شده در مقاله تمرکز کنید و با خودتان قول بدهید هر روز کمی بهتر از روز قبل شوید .

 8. کاربر سوخت جت oji می‌گوید

  ممنون از تیم تون مقاله ی بسیار خوبی بود

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**