9 رفتاری که باعث میشود کاریزماتیک باشید

رفتارهای کاریزماتیک

کاریزما چیست؟
مجموعه ای از رفتارها که باعث جذابیت فرد میشود.
خبر خوب : زیبایی فیزیکی مهم نیست !

واقعا کاریزما مقوله بحث برانگیزی است.
شاید خیلی ها با واژه کاریزما آشنایی ندارند اما شنیده اند که به فردی که وارد جایی میشود و بدون اینکه کار خاصی انجام دهد و یا زیبایی ظاهری خاصی داشته باشد تمام توجهات را به خود جلب میکند.

اکثر رهبران دنیا اینچنین بودند. برای مثال هیلتر یکی از کاریزماتیک ترین رهبران تاریخ بوده. او از نظر زیبایی فیزیکی از فرماندهان زیردستش بهتر نبود و از نظر علم نظامی و سیاسی نیز هم رده مشاورانش بود اما فقط او میتوانست هنگامی که وارد جلسه ای میشود چنان انرژی دیگران را به سمتش جذب کند که گویی جذاب ترین فرد است.

داشتن کاریزما علاوه بر جذب حواس دیگران باعث بالا رفتن نفوذ کلام نیز میگردد. افرادی که کاریزماتیک شناخته شده اند نفوذ کلام فوق العاده بالایی داشتند.

امروزه مقوله کاریزما از یک خصوصیت ذاتی به یک خصوصیت اکتسابی تبدیل شده است. یعنی افراد (مخصوصا سیاستمداران دنیا که بیشتر باید بر مردم تاثیر داشته باشند) این علم را فرا میگیرند. انواع رفتارها و نوع گویش ها تدریس میشود تا فرد به حداکثر کاریزمای ممکنش برسد.

افراد کاریزماتیک معمولا بیشتر از دیگران از روابط اجتماعی لذت میبرند. بهتر از دیگران با مردم رابطه برقرار میکنند و این یعنی یک کلید موفقیت برای کسب و کارتان.

شما به عنوان کارآفرین نیاز به حمایت مردم دارید، زیرا آنها هستند که قرار است محصول شما را بخرند و شما را ثروتمند کنند. جدای از محصولی که نیاز مشتری را رفع میکند نوع ارائه شما تقریبا 50% تاثیر گذاری بر مشتری را داراست و یا نیاز به برقراری آرامش در گروه در مواقع بحرانی یکی دیگر از چالش های رهبران است و کسانیکه از نفوذ کلام بالایی برخوردارند سریع تر به نتیجه میرسند؛

پس اینکه یادبگیری چطور فرد کاریزماتیکی باشید از ملزومات کارآفرینی است.

و اما شما در این مقاله قرار است 9 رفتاری که باعث میشود کاریزماتیک ترین فرد در هر مجموعه باشید را فرابگیرید.

9 رفتاری که کاریزمای شما را
فوق العاده افزایش میدهد

رفتارهای کاریزماتیک

1. پاسخدهی جنبشی :

چند مثال از این رفتار :

 • خواننده ای که بر روی صحنه می آید و از صمیم قلب برای هوادارانش دست تکان میدهد.
 • مادربزرگ شما، هنگامی که در بعد از مدت ها از در خانه شان وارد میشوید و به شما خوش آمدگویی گرم میگوید.
 • هنگامی که دوست صمیمی تان را بعد از 10 سال مجددا به صورت اتفاقی میبینید و خوشحالی اش را از دیدن شما ابراز میکند.
 • هنگامی که سگ خانگی شما شب هنگام زمانی که متوجه حضور شما میشود به استقبالتان می آید.

مردم عاشق این هستند که بدانند مهم اند. خود شما هم عاشق این هستید که بدانید برای کسی یا چیزی مهم هستید. حتی برای خودتان. بنابراین هنگامی که فردی این اهمیت را در رفتارش نشان میدهد نه صرفا با گفتن تاثیری از صداقت و مقبولیت در طرف مقابل ایجاد میکند که غیر قابل انکار است.

برای اینکه از این رفتار استفاده کنید : هر زمانی هر فردی را دیدید در بدو سلام گفتن به گرمی نشان دهید که از دیدنش خوشحال هستید. سعی نکنید تملق کنید ،حتی اگر دشمنتان باشد با این رفتار به بهترین دوستتان تبدیل میشود. اگر نتوانستید چنین رفتار ناگهانی و گرمی را نشان دهید تصور کنید شخص مذکور دوست قدیمی تان است که پس از 10 سال مجددا میبینیدش…

 

بنیامین دیزرائیلی
بنیامین دیزرائیلی

 

2. خنده ی مسری :

کلید این رفتار : باید خنده تان چنان جذاب باشد که لبخند شادی بر لبان طرف مقابل بگذارد.

تاحالا با افرادی معاشرت داشتید که چنان شیرین و دلنشین میخندند که شما هم ناخواسته دوست دارید بخندید حتی اگر موضوع برایتان جذابیت آنچنانی ندارد؟ این افراد از این تکنیک استفاده میکنند؛ خنده ی مسری .

شما باید از امروز خندیدن های مختلف را تمرین کنید. باید یاد بگیرید در زمان نیاز آنچنان دلنشین بخندید که طرف مقابل به قول گفتنی “قند تو دلش آب بشه…” این یکی از قدرتمندترین تکنیک هایی است که افراد با نفوذ جامعه از آن به خوبی آگاه اند.

برای مثال هنگام مصاحبه با بازیگران معروف شما کمتر میبینید آنها بخندند اما زمانی که میخندند چنان لذت میبیرید که دوست دارید چند بار آنرا گوش کنید.

برای اینکه از این رفتار استفاده کنید : هنگام مصاحبت با هر فردی و در هر جایی کمتر بخندید اما زمانی که لازم است از خنده مخصوص تان که قبلا تمرین کردید استفاده کنید. خنده تان باید قیمتی باشد پس راحت از آن استفاده نکنید.

 

3. انتقال احساسات از طریق صدا :

حتما این تجربه را شما نیز دارید؛ هنگامی که فردی زنگ میزنید و هنگام برداشتن گوشی تلفن زمانی که نام شما می شنود با ذوق و شوق جواب میدهد. حتی اگر ساختگی باشد لذت فراوانی به شما میدهد.

یکی از تاثیر گذارترین علائم رفتاری تن صدا و نحوه کنترل آن است. شما باید به خوبی از ان استفاده کنید. دلیل اینکه رهبران سیاسی دنیا چنین سخنرانی های ماندگاری میکنند دلیل آن انتقال احساسات اعماق وجودشان از طریق تن صدایشان است.

کار آسانی نیست اما قابل تمرین است. برای اینکه از این رفتار استفاده کنید : نیاز دارید تا بر روی تن صدایتان کار کنید. افراد حرفه ای بیشتر تمرین میکنند تا کمتر خطا داشته باشند. افراد عادی بیشتر خطا میکنند تا کمتر تمرین کنند. سعی کنید متن سخنرانی افرادی را که دوست دارید و بر روی شما تاثیر میگذارد را خودتان بخوانید و ایراد کنید.

در مورد کیفیت و اهمیت صدای تان، پیشنهاد میکنیم این دوره صوتی را دانلود کنید

 

4. لامسه :

این تکنیک در کشور عزیز ما ایران به ندرت قابل استفاده است اما در کل از تکنیک های اصلی کاریزماتیک بودن است.

شما هنگام مصاحبت با فرد مقابل باید او را برای نشانه قدرت چندین بار لمس کنید برای مثل با زدن دستی بر شانه اش، برای مثال هنگامی که اختلاف سنی زیاد است افراد مسن لپ فرد جوان تر را میکشند و یا هنگام دست دادن با طرف مقابل برای عرض سلام آرنج طرف مقابل را لمس کنید.

این حرکت نشان برتری فرد لمس کننده دارد و در عکس ها و مصاحبه های رئسای جمهور کشور ها به شدت این حساسیت احساس میشود که کدام فرد میخواهد دست بالاتر را داشته باشد.

 

5. از مرکز توجه بودن لذت ببرید :

بودن در مرکز توجه یکی از متضاد ترین رفتارها است.

افراد تمام سعی شان را میکنند تا در مرکز توجه قرار بگیرند و هنگامی که چنین شد احساس خجالت یا آشفتگی میکنند و میخواهند هرچه سریع تر ازین بحران نجات پیدا کنند(!)

افراد کاریزماتیک یاد گرفته اند که از بودن در مرکز توجه لذت ببرند. هنگامی که کسی نزد دیگران از انها تعریف میکند افراد کاریزماتیک با لذت گوش میدهند و هرچند ثانیه یکبار وسط حرف فرد تعریف کننده نمیپرند تا نشان دهند فروتن هستند.

شما هم برای استفاده از این رفتار : باید سعی کنید در مرکز توجه بودن را دوست داشته باشید. مرکز توجه بودن نه به معنی لوده گی برای اینکه مردم به شما توجه کنند بلکه به علت وقار و منش شما.

 

6. صورت فعال :

هنگام صحبت با طرف مقابلتان احساساتتان را از طریق میمیک صورتتان نشان دهید. این یکی از خصوصیات رفتاری خانم ها است. آنها به خوبی میتوانند احساساتشان را از طریق چهره شان به طرف مقابل نشان دهند (و البته احساسات طرف مقابل را از میمیک صورتشان بخوانند)

شما نیاز دارید این رفتار را داشته باشید مخصوصا هنگامی که شخص مورد نظر با شما در حال صحبت است زیرا حین صحبت بیشترین تمرکز چشم بر روی صورت است.

برای آقایانی که موهای بلند دارد و خانم هایی که موهایشان چتری هایشان را میپوشاند آگاه باشند که پیشانی یکی از مهم ترین جاهایی است که احساساتتان را نمایان میکند.

 

هنری کیسینگر
هنری کیسینگر

 

7. با غریبه های ارتباط برقرار کنید :

یکی از اولین تمرین های اعتماد به نفس برقراری ارتباط با غریبه ها است. برقراری ارتباط و اجتماعی بودن یکی از خصوصیات افراد برونگرا است و تمایل به مصاحبت به برونگرا ها یکی از خصوصیات رفتاری افراد درونگراست.

یکی از جالب تری رفتارهایی که میتوانید به عنوان فرد کاریزماتیک داشته باشید برقراری ارتباط با افراد غریبه است. حتی اگر شده به سادگی پرسیدن ساعت. پرسیدن آدرس و یا درمیان گذاشتن یک مسئله عمومی مانند آلودگی هوا !

این افراد قابلیت این را دارند که ارتباط برقرار کنند، خوش صحبت هستند و قابلیت یک شنونده خوب را دارند.

 

8. تماس چشمی کشنده :

تماس چشمی؛ شاید قدرتمند ترین این لیست.

شما باید همانند خنده تمرین شده یک تماس چشمی کشنده نیز در آستین داشته باشید. این تماس چشمی باید آنچنان عمیق باشد که تا درون فرد نفوذ کند.

شما نباید همیشه از این تماس چشمی خاص تان استفاده کنید؛ این نیز از دارایی های گرانبهای شماست. اما داشتن تماس چشمی نشان دهنده اعتماد به نفس، صداقت و بی پروایی طرف مقابل است.

 

9. پانتومیم بازی کنید :

پانتومیم بازی کردن با پاسخدهی جنبشی فرق دارد. پانتومیم پاسخ نیست بلکه هماهنگی بدن و تن صدایتان و چشمهایتان با گفته شماست. پانتومیم به شنونده کمک میکند تا تصویر سازی کند هرآنچه که میگویید. پانتومیم موارد 1 و 3 و 6 را نیز شامل میشود.

برای مثال : “وقتی این حرف رو بهش زدم اینطوری شد ….” “واقعا دوست نداشتم اصلا اینتطوری شدم …” لازم نیست دنبال کلمات باشید؛ یک زبان بدن و یک فن بیان ترکیب خوبی برای یک ارائه عالی است. از دست هایتان نیز میتوانید استفاده کنید.

اگر بدنبال مثال میگردید سعی کنید حرف زدن ایتالیایی ها را زیر نظر بگیرید. آنها با تمام وجود در حال توصیف گفته هایشان هستند. هنگام صحبت دست هایشان حرکت میکند, تن صدایشان بالا پایین میشود و با تمام بدن هماهنگ با گفته شان پیشروی میکنند.

در همین زمینه، نوشته های زیر را حتما بخوانید :

مقالات مرتبط:
15 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

  عالی ولی فقط چطوری یادمون نره؟

 2. کاربر سوخت جت adeh می‌گوید

  یا به جای این مورد و موارد دیگه میتونید همین یک کار رو بکنید.کم صحبت کنید و به جا و شنونده خوبی باشید.این طوری طرف مقابل در بحت میمونه که راهی به درون شما باز کنه.حتی اگه پادشاه باشه.روش برخورد عرفا و صوفیا با پادشاه هم همین بود.
  همچنین بنجامین دیزراییلی بزرگ.
  و احساس مهم بودن هم به طرف مقابل میده.
  اگه میخواید اسطوره باشید و در جمع کسی که با شما ساام کرده واسه همه تعریف کنه اینو.فقط سکوت.و گوش دادن فعال.

 3. کاربر سوخت جت ahsa می‌گوید

  عالی بود
  مرسی ♥

 4. کاربر سوخت جت d123 می‌گوید

  مقاله مفیدی بود

 5. کاربر سوخت جت anji می‌گوید

  یعنی باید پول واریز شه تا عضو شیم؟ خوب بهتر نیست من کتاب رو بخرم تا هر جا خواستم بتونم استفاده کنم؟

 6. کاربر سوخت جت .a.z می‌گوید

  لطفا سریعتر بگید چطور میتونم اکانتم رو خریداری کنم

  1. کاربر سوخت جت dmin می‌گوید

   با سلام
   دوست عزیز لطفا از منوی بالا بر روی پروژه سوخت جت کلیک کنید سپس گزینه شارژ اکانت پروژه سوخت جت را انتخاب کنید.

 7. کاربر سوخت جت .a.z می‌گوید

  سلام من عضو سایت هستم ولی نمیدونم اکانت چطور خریده میشه ومطالب سایت
  هم نصفه باز میشن حیف سایت به این خوبی انقدر عضوشدن توش سخت باشه

 8. کاربر سوخت جت er99 می‌گوید

  fogholade bood..vali kash yekam mesalash bishtar bood
  saytetoon alie..fadaii dari be mooolaaaa

 9. کاربر سوخت جت alij می‌گوید

  سلام من عضو هستم یا نیستم؟

  1. کاربر سوخت جت dmin می‌گوید

   خیر شما هنوز عضو پروژه سوخت جت نشده اید.

 10. کاربر سوخت جت ardt می‌گوید

  نه…میخوام مطلب 9 روش کاریزماتیک رو بخونم ولی باز نمیشه

  1. کاربر سوخت جت dmin می‌گوید

   دوست عزیز برای عضویت در پروژه سوخت جت مراحل 2 و 3 را از لینک زیر بررسی کنید :
   https://sookhtejet.com/%d9%be%d8%b1%d9%88%da%98%d9%87-%d8%b3%d9%88%d8%ae%d8%aa-%d8%ac%d8%aa/

 11. کاربر سوخت جت lieh می‌گوید

  دوست عزيز براي ديدن ادامه ي مطلب”٩ رفتاري كه باعث ميشود كاريزماتيك باشيد” من عضو پروژه ي سوخت جت شدم. اما باز هم ادامه ي مطلب باز نمي شود!!:(

  1. کاربر سوخت جت dmin می‌گوید

   سلامtalieh
   شما عضو پروژه سوخت جت نیستید. تاریخ و شماره تراکنش عضویتتان را بفرمایید تا چک کنم

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**