چرا باید این کتاب را بخوانید : «آشکار» اثر آندره آغاسی برترین تنیس باز تاریخ

اگر تنیس دوست داشتید و یا در دهه 90 میلادی به دنیا آمده بودید، غیرممکن بود نام اسطوره دنیای تنیس یعنی آندره آغاسی را نشنیده باشید !

امانوئل آغاسی پدر آندره - ارمنی ایرانی تبار
امانوئل آغاسی پدر آندره – ارمنی ایرانی تبار

پدرش، امانوئل آغاسی، از ارامنه ساکن ایران بود که در کاروان بوکس المپیک ایران نیز حضور داشت.
اما به آمریکا مهاجرت کرد و در شهر نوادا با مادرش یعنی الیزابت آشنا شد. مادر آندره آغاسی، سرطان سینه داشت که توانست بر آن غلبه کند و سرطان را شکست دهد.

آندره از دوران کودکی، مبارزه برای پیروزی را از مادرش یادگرفت.
او استعداد عجیبی در تنیس داشت. پدرش او را ساعت ها با خود به نزدیک ترین زمین تنیس محل زندگی شان یعنی بیش از 30 کیلومتر دورتر میبرد تا تمرین کند و از همان دوران کودکی استعدادش را در این بازی نشان داد.

تا جایی که پدرش بر سر بازی تنیس پسرش شرط بندی بزرگی با یکی از صاحبان زمین تنیس انجام داد؛ پدر آندره که از استعداد و توانایی پسر 13 ساله اش مطمئن بود، به یکی از زمین های تنیس نزدیک محل زندگی شان رفت و پس از کنسل شدن مسابقه بزرگی که قرار بود صاحب زمین با یکی از تنیسورهای مشهور انجام دهد به وی پیشنهاد بازی با پسرش را داد.

زمین دار تنیس این پیشنهاد را قبول نمیکرد و پدر آندره مجبور شد به وی پیشنهادی وسوسه انگیز بدهد «حاضرم بر روی خانه ام شرطبندی کنم، اگر پسرم باخت خانه ام برای تو میشود…» صاحب زمین تنیس آقای Brown پذیرفت درحالی که به پدر آندره هشدار داد ممکن است پسرش ببازد، اما او قبول نکرد.

بازی شروع شد و پس از دو سِت، آقای براون راکت تنیس اش را پس از باخت این دو سِت بر روی زمین گذاشت و گفت که شرطبندی را باخته است.

برای اولین بار، آندره توانست به کمک استعدادش پولی برای خانواده اش دست و پا کند و این اولین موفقیت بزرگ وی بود. پس از این، پدرش او را در بهترین مدرسه تنیس آمریکا یعنی مدرسه مربوط به Nick Bollettieri ثبت نام کرد.

اما پس از سه ماه رفت و آمد از پس خرج و مخارج این مدرسه تنیس بر نیامد و روزی که برای انصراف پسرش از مدرسه نزد مدیر این مدرسه آقای Bollettier رفت، مدیر مدرسه گفت «آقای آغاسی، لازم نیست شما هیچ پولی پرداخت کنید، آندره تا آخرین روز مدرسه اش میتواند رایگان آموزش ببیند… او استعدادی دارد که تا به امروز در هیچ کودکی ندیده ام.»

 

 آندره آغاسی
آندره آغاسی

 

موفقیت هایی که آندره آغاسی در طول دوران زندگی اش بدست آورد کم نیست،برای مثال :

 • قهرمان تنیس دنیا در طول ده سال – 1990 تا 2000
 • برگزیده شده به عنوان یکی از بهترین تنیسورهای کل تاریخ ورزش تنیس
 • بهترین سرویس زننده تاریخ بازی تنیس
 • دارای هشت قهرمانی گرند چمپیون
 • طلای المپیک 1996
 • برنده 4 مدال طلای بازی ها استرالیایی
 • و …

اما هیچکس از درون زندگی آندره آغاسی اطلاع چندانی نداشت تا وقتی که کتابش را با عنوان «آشکار» منتشر کرد و همه را پس از چندین سال دوری از میادین ورزشی، بهت زده کرد.

او در این کتاب بسیار هیجان انگیز، داستان موفقیت های خودش را نوشت و گفت که چطور شب ها قبل از خواب همیشه خودش را تصور میکرده که قهرمان گرند چمپیون بوده و مردم برای وی دست میزدند و کاپ قهرمانی را بالای سرش میبرده.

آندره از روزهایی نوشته که پس از صدها شکست پی در پی در مدرسته تنیس، در اوج تنهایی و دوری از خانواده یادگرفت «به جای داشتن بقا، باید یادبگیرید بجنگید و آنچه را میخواهید بدست آورید.»

ما در این مقاله بهترین نکاتی که آندره آغاسی در کتابش برای خواننده ها به رشته تحریر درآورده است را میخواهیم با شما مرور کنیم؛

 

درس شماره یک | شما با خودتان بازی میکنید، نه رقیب تان
آندره آغاسی می نویسید «زندگی راجع به برتری بر دیگری یا شکست رقیب نیست؛ بلکه پیروزی بر خودتان است.» شما چطور این کار را انجام میدهید؟ فقط کافیست روزی 1% بهتر از روز قبل تان باشید… کار سختی نیست؟ امتحان کنید.

ذهن شما، نقش زیادی در موفقیت ها و شکست های شما دارد.
اکثر اوقات ذهن شما، رقیبت و دشمن نامرئی شماست که اجازه نمیدهد موفق شوید. او را بشناسید و بدانید که هیچ دشمنی قوی تر از دشمن درونی نمیتواند جلوی شما را برای رسیدن به برترین ها بگیرد.

 

 

درس شماره دو | آنچه که احساس میکنید مهم نیست، کاری که انجام میدهید مهم است
در طول روز، همه ما طیف وسیعی از احساسات مختلف را در خودمان احساس میکنیم، بعضی از این احساسات مخرب اند مثل احساس ترس، تنفر، حقارت و بعضی دیگر باعث قدرت گرفتن ما میشوند.

اگر میخواهید همانند اسطوره تاریخ تنیس، موفقیت های بزرگی بدست آورید باید بلد باشید بر روی احساسات تان کنترل کامل داشته باشید. در اینده نزدیک دوره ای در سری دوره های #صفرتاصدویک با موضوع مدیریت احساسات خواهیم داشت که کمک زیادی به شما خواهد کرد.

اما فعلا، کافیست یادبگیرید چطور احساسات منفی را با احساسات مثبت جایگزین کنید. زیرا احساسات شما، علت فعالیت های درونی (افکار) و رفتار شما میشوند.

 

 

درس شماره سه | میتوانیم یادبگیریم عاشق چیزهایی شویم که از آنها نفرت داریم
آندره در کتاب به دورانی اشاره میکند که سخت زیر بار فشار تمرین باید طاقت می آورد چون نباید عنوان قهرمانی را به کسی دیگر میداد. او می نویسد «بارها از تمرین تنیس نفرت پیدا کردم. بارها تصمیم گرفتم این ورزش را کنار بگذارم… اما این کار را نکردم چون در این صورت شکست را قبول کرده بودم قبل از اینکه رقیبم مرا شکست دهد.»

تلاش سخت، دلیل موفقیت در هر کاری است وارد آن میشوید.
بدون تلاش هیچ موفقیت بزرگی حاصل نمیشود؛ هیچکس با نشستن در خانه و فکر کردن به ایده های بزرگ موفق، ثروتمند و مشهور نشده.

نمونه دیگر از موفقیت های پس سختی محمدعلی کلی، بوکسور پرآوازه آمریکایی است.

 

آندره آغاسی
آندره آغاسی

 

درس شماره چهار | احساسات بد مدت زمان بیشتری با شما خواهند بود تا احساسات خوب
اگر کتاب آندره را بخوانید، از اعماق وجود یک قهرمان آگاه میشوید «در دنیای رقابت، باختن سخت ترین قسمت یک رقابت است. شما وقتی رقابت یا مسابقه ای را باختید، احساس بد و شکست، ده برابر بیشتر و طولانی تر با شما خواهد ماند تا احساسی که پس از پیروزی بدست می آورید»

همه ما تجربه شکست یا پیروزی را داشتیم؛
اما میدانیم که تلخی شکست به مراتب عمیق تر و تاثیرگذارتر است از شیرینیِ شکست. پس حتی برای دوری از چشیدن طعم تلخ شکست هم شده باید سخت تلاش کنید تا پیروز شوید.

 

 

درس شماره پنج | ترس، آتشِ درون توست
در هیچ برهه ای از زندگی تان، ترس از وجود تان بیرون نمی رود. در واقع، زمانی ترس از وجودتان بیرون میرود که مرده باشید. بدون ترس، ما نمیتوانیم به موفقیت برسیم.

وقتی نترس باشیم، بی احساس میشویم.
وقتی هیچ انگیزه ای برای فرار از ترس نداشته باشیم، نمیتوانیم به دنبال پیشرفت و پرورش مهارت هایمان برویم.

اجازه بدهید ترس انگیزه شما برای ادامه باشد و نه مانعی برای عدم تحرک. (قبل از آندره ما اینجا به شما گفته بودیم)

 

 

درس شماره شش | فکر نکنید، احساس کنید
آخرین فصل کتاب «آشکار» آندره توسط همسر (خانم استفانی) نوشته شده است. او می نویسد «از آندره یادگرفته ام برای رسیدن به اهدافم، زیاد فکر نکنم. زیاد فکر کردن باعث میشود خودمان را از رسیدن به اهداف مان دور کنیم. ما باید بیشتر احساس کنیم تا فکر. احساس انگیزه قوی تری به ما میدهد تا منطق.»

این کتاب هنوز ترجمه نشده و به ایران نرسیده است. اما توصیه میکنیم به محض دیدن آن در فروشگاه های ایران حتما تهیه کنید و بخوانید. یکی از کوتاه ترین راه های تبدیل شدن به یک قهرمان، مانند قهرمانان فکر و رفتار کردن است.

در همین زمینه، نوشته های زیر را بخوانید :

9 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت دی می‌گوید

  سلام عالی بود ممنون . ی کم مطالبتون نسبت به قبل ضعیف تر شده و اکثر کلیپ ها را یا پولی کردید بااینکه ما عضو فعال هستیم یا نمیفرستید خواهشن هفته ای ی کلیپ بزارید لطفا کامل باشه . برای پولش نیستیم نمیشه اطمینان کرد رمز و…. لو میره باید محددا رمزگذاری کنیم. بازم ممنون

  1. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

   با سلام؛ دوست عزیز نظر شما کاملا نزد ما محترم است و از اینکه صادقانه نظرتان را با ما در میان گذاشتید از شما ممنونیم؛ در مورد مقالات سعی میکنیم کیفیت را همواره بالا ببریم، کلیپ ها نیز تقریبا هر ماه به جای یک کلیپ، دو کلیپ برای شما عزیزان بر روی وبسایت قرار میگیرد که آخرین کلیپ مربوط به آموزش «نظریه بازی‌ها» به زبان ساده بود (پیشنهاد ویژه هفتگی) کلیپ های انگیزشی جدید نیز در راه هستند. برای مشاهده کلیپ های بیشتر توصیه میکنیم به اینستاگرام ما (@SookhteJet.ir) و کانال تلگرام ما بپیوندید (@SookhteJet) با تشکر

 2. کاربر سوخت جت nabm می‌گوید

  مرسي از مطلبتون
  اميدوارم هر چه زودتر اين كتاب ترجمه بشه
  خوشحالم كه يه ايراني باعث افتخار ميشه

 3. کاربر سوخت جت asha می‌گوید

  واقعا تعجب میکنم
  چرا باید همیشه مطالبتون رو بزرگ کنید ؟؟

  آندره آغاسی بهترین جهان ؟!
  راجر فدرر چیه پس ؟
  ( چرا باید به کسی که جز ده تا برتر هستش بهش لقب برترین تاریخ بدن ؟!)

  1. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

   دوست عزیز شما یک سری به ویکیپدیای آندره آغاسی که لینک آنرا در نوشته قرار گرفته بزنید، مشاهده عناوینی که دریافت کرده از جمله «بهترین تنیسور تاریخ تنیس…» و غیره مشاهده خواهید کرد. ما این مطالب را نه از خودمان بلکه از منابع موجود و معتبر در سطح اینترنت برای شما عزیزان به رشته تحریر در می آوریم.

   1. کاربر سوخت جت asha می‌گوید

    سلام
    من هیچ قصد بدی ندارم و اگه باعث ناراحتی شما شدم ببخشید

    متنی که در ویکیپدیا فارسی ایشون بودند :
    از پرافتخارترین و مشهورترین قهرمانان تنیس دنیا است

    در صفحات انگلیسی هم چیزی پیدا نشد به غیر از مطلب بالا

    این هم لینک هم خدمت شما از ویکیپدیا که اندره اون جا در ۱۲ هستش :
    https://en.wikipedia.org/wiki/100_Greatest_of_All_Time

    اندره در دهه ای بهترین بودند و در این شکی نیست ولی این که شما بهش لقب برترین تاریخ رو میدین واقعا
    زیاده روی هستش
    راجر فدرر طرفداران زیادی داره در جهان و حتی ایران و اگه قراره برترین تاریخ باشه قطعا اقای فدرر هستش

    ببخشید که تند حرف زدم
    فقط خواستم بگم کمی بیشتر دقت کنید
    موفق باشید

   2. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

    با سلام مجدد
    دوست عزیز با اینکه تمرکز مقاله بر روی نکته دیگریست اما میتوان از ویکیپدیا انگلیسی خواند :
    Described by the BBC upon his retirement as “perhaps the biggest worldwide star in the sport’s history”

    بهترین در جهان بودن معیاری کمی برای سنجش و استاندارد ندارد، القاب بهترین بودن را معمولا افراد بانفوذ، مردم یا مجموعه های بزرگ به ورزشکاران، بازیگران یا افراد موفق دیگر میدهند.

 4. کاربر سوخت جت refn می‌گوید

  خب
  بعد مدت ها بازم یه مقاله عالی دادین …
  البته رایگان

  ممنون

 5. کاربر سوخت جت bara می‌گوید

  این مطلب تون حرف نداشت! عالی عالی بود

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**