یادگیری سریع دو برابری با پنج قانون دانشمندان که برای همه جواب می‌دهد

تا به حال فکر کرده‌اید که در این زندگی پُر مشغله اگر می‌توانستید سرعت یادگیری‌تان را دو برابر بکنید چه اتفاقی می‌افتاد؟ زندگی شما در یک چشم به هم زدن تغییر می‌کند. در اینجا فرمولی اثبات شده برای یادگیری سریع به شما عرضه می‌شود که امتیازی در یادگیری به شما می‌دهد.

شما به عنوان مدیر عامل، کارآموز، دانشجو، پدر یا مادر و هر کسی که هستید آیا می‌دانید که برای یادگیری فوری باید همان تکنیکی را به کار ببرید که بچه‌ها از آن استفاده می‌کنند تا راه رفتن را یاد بگیرند؟ کودک راه رفتن را تمرین می‌کند اما در یک لحظه راه رفتن را یاد می‌گیرد.

رمز و راز مورد نظر این است که یادگیری به هوش و ذکاوت ارتباطی ندارد،
بلکه به استراتژی و باور های خودمان متکی است.

کنجکاو شدید؟ به ادامه‌ی مطلب توجه کنید، اخم‌هایتان را از هم باز کنید تا همه‌ی مطالبی را که در این مقاله می‌خوانید یادتان بماند. در اینجا توجه شما را به پنج استراتژی اثبات شده جلب می‌کنم که همه‌ی عصب‌شناسان، روانشناسان و متخصصان امر آموزش معتقدند هر کسی می‌تواند با استفاده از آن‌ها هر مطلب جدیدی را با اطمینان یاد بگیرد. اسم این فرمول یادگیری فوری است.

5 تکنیک یادگیری سریع و تقویت ذهن


1– باور داشتن به خودمان :

شما همین حالا هم یادگیری فوری را بلد هستید، زیرا همه‌ی عمرتان از این روش استفاده کرده‌اید. وقتی که سن‌تان کمتر بود با این باور که موفق خواهید شد، هزاران مطلب جدید را یاد گرفتید. شما فقط از راهکارهای مختلف استفاده کردید تا اینکه سرانجام در این کار ماهر شدید.

از همین حالا باور کنید که رفتار خودتان باعث می‌شود که بتوانید چیزی را یاد بگیرید یا نتوانید. در حال خواندن این مقاله استراتژی‌های یادگیری‌تان را تنظیم کنید و شیوه‌ی یادگیری‌تان را آنقدر تغییر بدهید که سرانجام به نتیجه‌ای که می‌خواهید، برسید. به یاد داشته باشید که باور استراتژی‌های شما با هم از چنان قدرتی برخوردارند که می‌توانند شما را به بهترین نتیجه‌ی ممکن برسانند.


2– بدن:

حرکات بدن‌تان نشان می‌دهد که در مغزتان چه می‌گذرد. اگر وقتی تصمیم می‌گیرید که چیز جدیدی یاد بگیرید در یک اتاق نیمه تاریک روی نیمکت دراز بکشید و با خودتان حرف‌های ناامید کننده بزنید نتیجه‌ی کارتان هم به همان نیمکت ختم می‌شود.

این رفتار شما یعنی اینکه برای یادگیری هیچ انگیزه‌ای ندارید.

در عوض این کار را بکنید:

به جای دراز کشیدن بنشینید. آن هم در حالتی که انگار به موفقیت کامل رسیده‌اید و سپس احساسی را که در این حالت دارید بنویسید. وقتی که آماده‌ی یاد گرفتن چیز جدیدی هستید خودتان را در همین حالت که می‌توان نام آن را «ژست موفقیت» گذاشت، قرار بدهید.

سپس با بدنتان همان کاری را بکنید که متخصص‌ها با بدنشان می‌کنند. شعار آن‌ها این است که «عقل سالم در بدن سالم» حتماً باید همه‌‌ی موانع یادگیری را از سر راه مغز و بدنتان بردارید.

برای اینکه مطمئن شوید نوشته‌های روی صفحه‌ی کاغذ را درست می‌بینید به یک چشم پزشک مراجعه کنید، گوش‌هایتان باید خوب بشنوند، ورزش کنید، بدنتان را دوست داشته باشید، آن را خوب تغذیه کنید و از مکمل‌های غذایی مانند اُمگا3 به عنوان بهترین استراتژی برای تقویت مغز و بدنتان استفاده کنید، زیرا ثابت شده است که باعث می‌شوند سریع‌تر فکر کنید و مطالبی را که یاد گرفتید به مدت طولانی‌تری به یاد بیاورید. شاید این‌ها اندکی درد برایتان داشته باشند. اما درد می‌تواند دوست شما باشد.

در مقاله‌ی زیر فلسفه درد را یاد بگیرید:
چرا برای پیشرفت‌های بزرگ در زندگی باید فلسفه درد و رنج را درک کنید؟ 


3– تداعی و ارتباط:

تا به حال برایتان پیش آمده است که بعد از برخورد با یک نفر، حتی بدون اینکه او را بشناسید، احساس کنید که دوست دارید با او دوست باشید. علت این مسأله پدیده‌ای به نام تداعی یا ارتباط است که به عقیده‌ی متخصصان مغز و اعصاب وقتی اتفاق می‌افتد که آن شخص شما را یاد شخص دیگری می‌اندازد و به او علاقه‌مند هستید.

برای اینکه سریع‌تر یاد بگیرید
مطلب جدید را به مطلبی که قبلاً یاد گرفتید ربط بدهید
زیرا مغز شما الگو ایجاد می‌کند.

برای اینکه چیزی که یاد گرفتید در ذهن‌تان تثبیت شود میان مطلب جدید و مطالب دیگر ارتباط بیشتری برقرار کنید، مثلاً آن را به یک شوخی، یک ویژگی خاص، احساس، صحنه، صدا یا یک شیء ربط بدهید.

روانشناسان می‌گویند اگر ارتباطی که میان مطالب مختلف ایجاد می‌کنید ارتباط محکمی باشد همان اولین بار مطلب جدید را یاد می‌گیرید. وقتی که دانشجویان پزشکی بخواهند اصطلاحات پیچیده‌ی پزشکی را بیاموزند از الفاظ، تصاویر و واژه‌های خنده‌دار و بامزه استفاده کنند که به اطلاعاتی که از قبل دارند مربوط می‌شود، بسیار کمک کننده خواهد بود.

اگر به یادگیری سریع و این قدرت بی‌نظیر علاقه‌مند هستید کتاب صوتی زیر را از دست ندهید:
دانلود کتاب بیش‌‌یادگیری‌ از اسکات یانگ; کتاب صوتی و PDF


4– تصویرها:

آیا تا به حال اتفاق افتاده است که قسمتی از یک کتاب را بخوانید و بعد بلافاصله همه‌ی مطالبی را که خواندید فراموش کنید؟ آیا دقت کرده‌اید که بعد از تماشای یک فیلم، تصویرهایی را که در آن دیدید راحت‌تر به خاطر می‌آورید؟

تصویرها برای بسیاری از بخش‌های مغز با معنی‌تر از مطالبی هستند که خوانده یا شنیده می‌شوند به همین دلیل است که می‌گویند «شنیدن کی بوَد مانند دیدن». هر وقت که می‌خواهید چیز جدیدی یاد بگیرید بدنتان را در ژست موفقیت قرار بدهید و در ذهن‌تان مثل یک مطلب چشم‌تان را از روی کتاب بردارید و از مطلبی که خواندید یک فیلم بسازید.

سپس یک مسئله‌ی شخصی را که در آن تصویر برایتان آشناست به فیلمی که ساختید اضافه کنید سپس این دو تصویر را به هم ربط بدهید. به این ترتیب به راحتی می‌توانید هر چه را که می‌خواهید به خاطر بیاورید. به این روش، ارتباط چشم و ذهن می‌گویند.


5– برای یادگیری سریع داده‌ها، ذخیره و بازده را با هم هماهنگ کنید:

اگر می‌خواستید بفهمید که یک بازیکن بیسبال به درد تیم می‌خورد یا نه از او یک آزمون کتبی می‌گرفتید؟ ساده لوحانه به نظر می‌رسد ولی علت اینکه مردم نمی‌دانند که آیا می‌توانند مطلب جدیدی یاد بگیرند یا نه همین عدم هماهنگی میان شیوه‌ی امتحان و یادگیری است.

یکی از رازهای یادگیری سریع و آسان که در مدرسه هرگز یاد نمی‌گیرید این است که چطور شیوه‌ی یادگیری‌تان را با شیوه‌ی امتحان هماهنگ کنید. اول باید کشف کنید که با چه شیوه‌ای بهتر یاد می‌گیرید(دیداری، شنیداری یا لمسی).

بعد از خودتان سؤال کنید که برای آزمودن دانش شما از چه شیوه‌ای استفاده می‌شود. اگر میان شیوه‌ی یادگیری‌تان (داده)،شیوه‌ی به خاطر سپردنتان (ذخیره) و شیوه‌ای که از شما آزمون (بازده) گرفته می‌شود هماهنگی ایجاد کنید یادگیری برایتان مثل آب خوردن می‌شود.

به خاطر داشته باشید که
یادگیری سریع ارتباطی با هوش و ذکاوت ندارد
بلکه فقط به استراتژی مربوط می‌شود

و هنگامی که با استراتژی‌های یادگیری سریع آشنا شوید می‌توانید هر زمان که خواستید هر چیزی را یاد بگیرید. برای اینکه یک عمر با موفقیت، همه چیز را یاد بگیرید، باید بدانید که یادگیریِ راه یادگیری، کلیدی برای یادگیری فوری است.


در همین زمینه بیشتر بخوانید:

1 دیدگاه جالب
  1. کاربر سوخت جت ار می گوید

    عالی بود خیلی ممنون

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**