۱۴ راهکار علمی برای باز کردن قفل ذهنی‌تان در هر شرایطی

همانطور که می‌دانید شما موجودی خلاق هستید. همه‌ی ما این توانایی را داریم که ابتکار به خرج دهیم و ایده‌های جدیدی ارائه کنیم، اما خوب می‌دانیم که بعضی وقت‌ها خلاقیت‌مان دچار رکود می‌شود یا به نظر می‌رسد که کاملاً از بین رفته است.

در چنین لحظه‌هایی است که برای رسیدن به خلاقیت به شور و شوق نیاز داریم و باید با استفاده از الهاماتی که به ما می‌شود حس خلاقیت‌مان را تحریک کنیم. نکته‌هایی که در اینجا گفته می‌شود برای بیدار کردن خلاقیت در وجود شماست تا بتوانید بر مشکلاتی که با آن‌ها رو به رو هستید غلبه کنید و به بهترین نتیجه‌ها برسید.

1- هر روز در یک دفترچه بنویسید که چرا در مورد موضوع تحقیق، پروژه یا طرحی که برای کاری خلاقانه و جدید دارید هیجان زده می‌شوید.
چه چیز شما را جذب آن موضوع کرده و برای  دنبال کردن آن تحریکتان می‌کند؟
جذابیت آن برای شما در چیست؟
موضوع پروژه‌ی شما برای دیگران و کل دنیا چه اهمیتی دارد؟

2- هدف نهایی‌تان را تجسم کنید و مجموعه‌ای از تصویرهایی که به تجسمتان کمک می‌کنند تهیه کنید و در جایی نصب کنید که مرتب آن‌ها را ببینید. اجازه دهید این تصویرها به شما کمک کنند تا در مورد چیزی که می‌خواهید ابداع کنید تا حد امکان دقیق باشید.

3- به یک سفر علمی مربوط به طرحتان بروید تا جنبه‌ی خاصی از موضوع طرحتان را بررسی کنید.

4- جمله‌های الهام بخش یا جمله‌هایی را که به طرح شما مربوط می‌شوند روی کاغذهای کوچکی یادداشت کنید و مرتب آن‌ها را با خودتان تکرار کنید و برای خودتان جمله‌های الهام بخش بسازید تا در کار جدیدی که می‌خواهید انجام دهید به شما کمک کنند.

اگر از این جمله‌ها کم دارید می‌توانید از لیست بهترین جملات کوتاه انگیزشی‌‌مان استفاده کنید

5- وقتی در جایی می‌نشینید و به موضوع طرحتان فکر می‌کنید تا ایده‌ی خلاقانه‌ای به ذهنتان برسد به موسیقی الهام بخش گوش کنید و موسیقی را طوری انتخاب کنید که منعکس کننده‌ی حس و حال موضوعی باشد که روی آن کار می‌کنید. موسیقی در شما هیجان ایجاد می‌کند و می‌تواند برایتان الهام بخش باشد.

قبلا در مقاله‌ای کاملا توضیح دادیم که چطور موسیقی می‌تواند واقعا بر سلامت روان شما تاثیر بگذارد

گوش دادن به یک موسیقی خاص در طول اجرای یک پروژه ذهنتان را آماده می‌کند تا سریع و عمیق با موضوع پروژه‌تان هماهنگ شوید، تقریباً مثل یک حالت خلسه.

موسیقی چیزی را بیان می کند که نمی تواند در قالب کلمات گنجانده شود و نمی تواند خاموش بماند.

ویکتور هوگو نویسنده و شاعر فرانسوی

6- به منظور باز شدن ذهن و تحریک شیمیایی مغزتان مرتب ورزش کنید، بدوید، قدم بزنید، شنا کنید یا هر کار دیگری که بیشترین لذت را از آن می‌برید انجام دهید تا از منافع تغییر انرژی ذهنی و جسمی‌تان بهره‌مند شوید.

در ضمن ما لیستی از جملات انگیزشی از بزرگترین ورزشکاران تاریخ هم برای شما آماده کرده‌ایم که می‌تواند تانک سوخت انرژی‌تان را پر کند

خیلی از آدم‌های خلاق هنگام انجام حرکات ورزشی به بهترین ایده‌هایشان رسیده‌اند.

7- طرحتان را به عنوان یک آزمایش در نظر بگیرید و سه فرضیه در موردش بنویسید. سپس این فرضیه‌ها را در مورد موضوع طرحتان آزمایش کنید. اغلب اوقات، حتی عجیب‌ترین ایده‌ها و فرضیه‌ها می‌توانند به چشم اندازهای جدید و نکته‌های هوشمندانه‌ای برسند.

8- با استفاده از سه شیوه‌ی مختلف یادگیری دیداری، شنیداری و حرکتی روی پروژه‌تان کار کنید:

  • الف: تصویری از پروژه‌تان بکشید، آن را در ذهنتان تجسم کنید یا عکسی از آن بگیرید، بعد به وسیله‌ی نرم افزار فتوشاپ روی آن کار کنید.
  • ب: در مورد طرحتان صحبت کنید و صحبت‌هایتان را روی نوار کاست یا ویدئو ضبط کنید، در مورد موضوع پروژه‌تان در یک کلاس تدریس کنید یا اینکه تظاهر کنید به دوستانتان یا مخاطب‌های خیالی درس می‌دهید.
  • ج: نمایشنامه‌ای تک صفحه‌ای در مورد موضوع طرحتان بنویسید و با استفاده از وسایل صحنه و لباس مخصوص به تنهایی یا همراه با چند شخصیت دیگر که آن‌ها را دعوت می‌کنید آن نمایش‌نامه را بازی کنید.

9- به یک فروشگاه اسباب بازی فروشی بروید و یک اسباب بازی انتخاب کنید که شما را به یاد طرحی که دارید بیاندازد. وقتی را به بازی با آن اسباب بازی اختصاص دهید و تصویرهایی را که با دیدن آن اسباب بازی به ذهنتان می‌رسد یادداشت کنید.

10- بعضی چیزها را به حالت تعلیق درآورید. هر نوع قضاوتی را به حالت تعلیق درآورید و منتقد درونی‌تان را به تعطیلات بفرستید. به خودتان آزادی اشتباه کردن را بدهید و در رابطه با پروژه‌تان دست به ریسک‌های مثبت بزنید.. اگر از هیچ چیز نمی‌ترسیدید چه کارهایی انجام می‌دادید که ممکن بود باعث شود در موقعیت حساسی تنها بمانید؟

11- محل کارتان را عوض کنید یا محیطی را که در آن کار می‌کنید تغییر بدهید. در تخت خوابتان، در فضای آزاد یا حتی در یک موزه روی پروژه‌تان کار کنید. میز کارتان را به یک گوشه‌ی دیگر دفتر انتقال دهید تا نقطه‌ی دیدتان تغییر کند.

به جای تایپ کردن با خودکار بنویسید، مطالب مربوط به پروژه‌تان را روی کاغذی پرینت بگیرید که تصویری از حیات وحش روی آن چاپ شده است یا اینکه تصویرهای مربوط به حیات وحش را جمع آوری کنید. ببینید این کار چه نقشی در ادراک شما دارد.

12- شی‌ءای را که نشان دهنده‌ی خلاقیت‌تان است پیدا کنید و وقتی در حال فکر کردن هستید آن را کنار خودتان بگذارید. این سمبل می‌تواند یکی از سنگ‌های معروف به سنگ خوشبختی(زمرد، یاقوت…)، یک نقاشی فوق العاده روی دیوار یا ژاکتی باشد که معمولاً می‌پوشید. می‌توانید از این اشیاء انرژی و شور و شوق بگیرید.

13- اطلاعات مربوط به هر یک از پروژه‌هایتان، حالت‌های روحی و احساساتی را که در طول دوران انجام آن‌ها داشته‌اید را به صورت جداگانه در یک دفتر مخصوص بنویسید. تا بتوانید با مراجعه به آن‌ها افکار، مشکلات احساسی، هیجان‌هایی را که در حال حاضر و در رابطه با طرح جدیدتان دارید و همچنین ریشه‌های خلاقیت‌تان را در این دفتر جستجو کنید.

14- اگر با انجام دادن همه‌ی توصیه‌های گفته شده همچنان خسته‌اید و فکرتان کار نمی‌کند، شاید بهتر باشد مدتی در تعطیلات به سر ببرید. در تحقیقاتی که در مورد خلاقیت انجام شده، نشان داده که خیلی از آدم‌ها در وقت استراحت به ایده‌های خلاقانه رسیده‌اند. استراحت می‌تواند شکل‌های مختلفی داشته باشد.

مثلاً دراز کشیدن در کنار ساحل یا مراقبه اما برای بعضی آدم‌ها این کار کافی نیست بلکه باید به محیط کاملاً جدیدی بروند تا حال و هوایشان عوض شود. پس به جایی بروید که غریزه‌تان شما را به آن سمت راهنمایی می‌کند. کشش‌ها و امیال طبیعی‌مان ما را به سمت خلاقیت هدایت می‌کنند پس اگر دلتان می‌خواهد به جای خاصی بروید به حرف دلتان گوش کنید و برای استراحت به همان جا بروید.

علاوه بر همه‌ی توصیه‌های بالا باید از حس خلاقیت‌تان لذت ببرید. اگر به طور مرتب از خلاقیت‌تان استفاده کنید و جلوی آن را نگیرید دیگر خلاقیت شما دچار رکود نمی‌شود. پاسخ همه‌ی پرسش‌هایتان در درون خودتان است. پس مسیر خلاقیت را همیشه در وجودتان باز نگه دارید تا بتوانید از الهاماتی که به شما می‌شود استفاده کنید.


در همین زمینه بیشتر بخوانید:

2 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
  1. mohsen می گوید

    عالی بود

  2. reza می گوید

    بسیار کاربردی

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**