کریس هدفیلد ؛ فضانوردی که چهار درس بزرگ را برای زندگی از فضا با خودش آورد

اگر  در در مکانی مثل فضا کار کنید ،  باید قابلیت این را داشته باشید که با ترس های مختلفی مواجه شوید وبرای هر اتفاقی برنامه ای داشته باشید. هیچکس بهتر از کریس هدفیلد این تجربه را ندارد ، اولین فضانورد کاندایی که به ایستگاه بین الملی فضا رفت و بعد از ماموریت موفقیت آمیزش از طرف ناسا از او تجلیل شد.

در تجربه های شگفت انگیزی که هدفیلد در این سفر داشت ، اختلال در بینایی او هنگام اولین پیاده روی فضایی اش معروف ترین داستان اوست، هنگامی که او در ارتفاع 400 کیلومتری از سطح زمین شناور بود، لباسش آلوده به زباله های فضایی شد و موقتا او را کور کرد. او توناست بینایی خود را بازیابد و حتی ماموریت خود را با استفاده از آموزش و مقابله با ترسش به  پایان برساند.

4 راز موفقیت از زبان کریس هدفیلد
فضانورد موفق ناسا

کریس هدفیلد در این مقاله قرار است تا درس هایی از تجربیاتش در دوران فضانوردی را با ما به اشتراک بگذارد . اگر میخواهید بر ترس های خود غلبه کنید این تاکتیک ها به شما کمک میکند به هر هدفی در زمین یا در فضا برسید.

درس اول کریس هدفیلد » دانش قدرت است

اغلب اوقات ترس ناشی از نبود دانش است . همه چیز ترسناک نیست ، مردم گاهی از چیزهایی که ترسناک نیست میترسند و این یک تفاوت اساسی است . هدفیلد می گوید:

برای مثال عنکبوت را در نظر بگیرید : بسیاری از مردم از عنکبوت می ترسند در حالی که بساری از عنکبوت های بی خطر هستند . اگر شما در مورد عنکبوت ها هیچ دانشی نداشته باشید ، شما همانگونه با هر یک از آنها برخورد می کنید که با خطرناک ترین آنها برخورد خواهید کرد به علاوه چرا به جای اینکه کل زندگی خود از عنکبوت ها بترسید و از آنها فرار کنید ، تحقیقی انجام نمی دهید تا بفهمید در مکانی که شما زندگی می کنید چند عنکبوت سمی وجود دارد ؟

اگر به چیز هایی که از آن میترسیم توجه کنیم و سعی کنیم که آنها را درک کنیم ، میتوانیم بفهمیم که ترس ما چقدر منطقی است و هنگامی که آن را درک کردیم می توانیم برنامه ای برای غلبه به آن ترس اجاد کنیم و یا تصمیم بگیریم که آیا واقعا این چیزی است که باید از آن اجتناب کنیم.

درس دوم » شکست را تصور کنید

این یک تمرین رایج است که موفقیت خود را تصور کنید ، خودتان را درحالی تصور کنید که بر هر مانعی غلبه کرده اید و برنده شدید .اما  در ناسا رویه به طور دیگری است و عکس این عمل است که همه را زنده نگه می دارد و سبب موفقیت ماموریت ها می شود.

تصور شکست به شما کمک  بسیاری میکند ، و ما هزاران بار اتفاقاتی را که منجر به شکست می شود را تمرین می کنیم. چه چیزی قرار است اشتباه پیش برود و آیا من آماده هستم تا با آن مقابله کنم؟ از کجا بدانم ؟ بیاید اتفاقاتی که قرار است اشتباه پیش بروند را تمرین کنید و ببینید که میتوانید با آن کنار بیایید. تصور کردن و برنامه ریزی برای هر اتفاقی که ممکن است منجر به شکست شود، به شما کمک می کند تا موفقیت کسب کنید .

کریس هدفیلد می گوید :

 هیچ وضعیتی در فضا وجود ندارد که آنقدر بد باشد که شما نتوانید آن را بدتر کنید.

بنابراین هر گاه شما در حال برنامه ریزی برای پروژه و یا کاری بودید به این فکر کنید که چه چیزی میتواند اشتباه پیش برود و برای آن برنامه ریزی کنید . این کار شما را به مسیر درست هدایت میکند و شما را قدار می سازد که حتی در بدترین شرایط نیز کار را پیش ببرید . (در این مقاله هم بخوانید که چرا شکست خوردن بهترین عادت انسان‌های موفق است؟)

درس سوم » مبالغه نکنید

“همیشه همانگونه که هست آن را بیان کنید “

در این زمینه کریس هدفیلد می‌گوید این نه تنها برای اطرفیان شما بلکه جتی برای خود شما نیز مهم است. همه می خواهند که احساس مهم بودن بکنند و یکی از راه هایی که خود را مهم جلوه دهید این است که دستاورد ها و یا مشکلاتی که وجود دارند را بزرگ جلوه دهید.

وقتی که مبالغه می کنیم در مورد آنچه انجام داده ایم و یا به آن غلبه کرده ایم احساس خوبی پیدا می کنیم . اما این کار یک اثر جانبی دارد که شما قصد آن را نداشته اید و آن این است که شما درک آن پیروزی و یا مانع را در چشمان هر کسی که به شما گوش میدهد تغییر داده اید . اگر شما این عمل را انجام دهید ، ممکن است که باعث بشوید که دیگران اشتباه برنامه ریزی کنند و یا بر روی چیز های غلطی تمرکز کنند که می تواند به یک فاجعه تبدیل شود.

 

درس چهارم » خودتان را در موقعیت صفر قرار دهید

زمانی که به یک سطح مشخص از موفقیت می رسید ، شروع به ایجاد اعتماد به نفس در خود می کنید. (راهنمای اعتماد به نفس پولادین را در این مقاله بخوانید) اعتماد به نفس می تواند یک دارایی بزرگ باشد و درهای زیادی را باز کند ، اما نمی توانید فرض را بر این بگیرید که همیشه در جهت درست قرار دارید و حق با شماست . گاهی اوقات بهتر است بنشینید و قبل از اینکه نظر خود را مطرح کنید بیشتر یاد بگیرید.

کریس هدفیلد می گوید:

“هنگامی که جوان تر بودم همیشه خودم را به عنوان یک فرد تاثیرگذار می پنداشتم، من فکر می کردم که کار من هیچ ایرادی ندارد ، و همیشه یک تاثیر مثبت ایجاد میکند . اما مشکل اینجا است که اکثر اوقات در کار و زندگی ، سناریو ها از آنچه  فکر می کنیم  پیچیده تر هستدند . اگر به نفس خود اجازه ی بازی میدهید و فرض را بر این میگیرید که تاثیر شما فاکتور تایین کننده است ، شما نه تنها از اعضای دیگر گروه ضعیف تر میشوید بلکه ممکن است تاثیر منفی روی پروژه داشته باشید .”

او می گوید:

” من سعی می کنم در توانایی های خود واقع بین باشم ، من میخواهم عمدا به خودم این فرصت را بدهم تا متوجه بشوم چه اتفاقی دارد می افتد با استفاده از این روش من خودم را در موقعیت صفر قرار می دهم و نفس خود را سرکوب می کنم تا بتوانم در هر وضعیتی وارد بشوم و تاثیر گذار باشم.”

در حالی که ممکن شما هیچ گاه مانند کریس هدفیلد به فضا سفر نکنید ، این تاکتیک ها به شما کمک می کند تا بر ترس هایتان غلبه کنید و در هر کاری که انجام میدهید موفق باشد.

اگر شما هم درس‌هایی از فضا با خودتان دارید این پایین در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.


در همین زمینه بخوانید:

1 نظر جالب
  1. کاربر سوخت جت ..ع می‌گوید

    من خیلی کریس هدفیلد رودوسش دارم ..‌.سعی میکنم اطلاعاتمو راجب علم نجوم وفضای خارج از زمین با خوندن کتابهای مرتبط بالا ببرم و در کنارش از ویدیو های کریس هدفیلد هم دیدن میکنم….

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**