۶ سوال برای نابود کردن تمام طرزفکرهای منفی

همه ما این تجربه را داریم که با افکار منفی خود درگیر باشیم. گاهی اوقات شدت این درگیری به حدی بالاست که نمی‌توانیم به راحتی آن را تبدیل به یک فکر مثبت کنیم. تلاش بیش از حد برای تغییر جهت فکری، می‌تواند باعث استرس و اضطراب شدید شود. در نتیجه این استرس، آسیب‌های زیادی به جسم و روح ما وارد می‌کند. در ادامه با سوالاتی آشنا خواهیم شد که این افکار را به چالش کشیده و به ما کمک می‌کنند تا جهت فکری خود را به راحتی عوض کنیم.

 زمانی که ذهن شما پر از فکرهای گوناگون و ناراحت‌کننده است، یک ورق کاغذ بردارید و این سوالات را از خود بپرسید. توجه داشته باشید که حتما پاسخ‌‌ها را با جزئیات کامل بنویسید.

  

» آیا این افکار واقعی هستند؟

اولین سوالی که باید از خودمان بپرسیم این است که آیا این تصویری که در ذهن من وجود دارد واقعی است؟ یا من در حال خلق شرایط بدی هستم که هنوز اتفاق نیفتاده است؟! من افراد زیادی را می‌شناسم که در ذهن خود مرگ یکی از اعضای خانواده خود را تجسم می‌کنند. گاهی به حدی این تصویرسازی قوی است که باعث گریه آن‌ها می‌شود و آن‌ها واقعا احساس می‌کنند که عزیز خود را از دست داده‌اند. به عبارت دیگر ذهن آن‌ها تفاوتی میان واقعیت و خیال را متوجه نمی‌شود.

زمانی که شما متوجه غیرواقعی بودن این نوع افکار شوید، بهتر می‌توانید آن‌ها را کنترل کنید.

از امروز هر فکر منفی که در ذهن دارید به چالش بکشید تا حقیقی یا غیر حقیقی بودن آن مشخص شود.

 

» این افکار به من کمک می کنند؟

Premium Vector | Businessman put positive thinking on big head, symbolic creative strategy for successسوال دومی که باید از خودتان بپرسید این است که آیا این فکر باعث بهبود زندگی و شرایط من می‌شود یا خیر. کاملا با جزئیات بنویسید که در حال حاضر این افکاری که در حال مرور آن‌ها هستم، چه فایده‌ای برای من دارند؟ به پیشرفت و رشد من کمک می‌کنند؟ باعث آرامش بیش‌تر من می‌شوند یا نه؟!

با همان مثال بالا ادامه می‌دهید. زمانی که مادر شما صحیح و سالم در اتاق نشیمن نشسته و مشغول تماشای تلویزیون است، شما در ذهن خود بیماری او را تجسم می‌کنید، در نتیجه دچار اضطراب شده و این ترس سراغ شما می‌آید که نکند او را از دست بدهم!

در این شرایط بهتر است از خودتان بپرسید: آیا این نوع تجسم سودی برای من دارد یا این‌که باعث حال بد من برای شرایطی می‌شود که هنوز اتفاق نیفتاده و شاید هرگز اتفاق نیافتد!

این روش‌ها واقعا جواب‌ می‌دهند: » سه روش عجیب اما ساده برای بیرون کردن استرس و نگرانی از زندگی

 

» من بهترین دوست خودم هستم یا بدترین دشمنم؟

همه‌ی ما به راحتی می‌توانیم تفاوت دوست با دشمن را متوجه شویم. فردی که برای ما یک دوست خوب است همیشه سعی می‌کند حال ما را بهتر کند. او پشتیبان ما است و با حرف‌های منفی و ناراحت‌کننده اذیت‌مان نمی‌کند. در نقطه مقابل یک دشمن همیشه منتظر است ما زمین بخوریم.

خب شما باید کاملا صادقانه به این سوال جواب دهید که آیا من بهترین دوست خودم هست یا بدترین دشمن؟

اگر شما دوست خودتان باشید هیچ‌گاه سعی نمی‌کنید با نگرش، تجسم و افکار منفی باعث حال بد خود شوید! ا گر به این نتیجه رسیدید که در حال حاضر دشمن خود هستید، تصمیم بگیرید که تبدیل به دوستی مهربان و همراه شوید.

شما می توانید بدترین دشمن خودتان باشید زیرا تنها افکار منفی تان است که می تواند شما را عقب بکشاند و نه هیچ چیز دیگر!
“لئون براون”

 

» چه اعتقاداتی پشت این افکار است

پشت هر فکری یک باور نهفته است. این باور باعث ایجاد افکار منفی یا مثبت می‌شود.

 • فردی که باور دارد دنیا پر از فراوانی است در هر شرایطی به خود می‌گوید: این اتفاق افتاده تا من رشد کنم.

اما در نقطه مقابل فردی که به شانس اعتقاد دارد یا معتقد است برای داشتن کار نیاز به پارتی دارد، در شرایط حساس دچار اضطراب می‌شود و معتقد است: من بدشانسم! می‌دونم این کار رو هم به من نمیدن چون آشنایی ندارم و…  (آیا شانس وجود دارد؟ اینجا بخوانید)

بنابراین بهتر است شما این موضوع را بررسی کنید و عقاید پنهان خود را پیدا کنید.

 • چه باورهایی است که من باید تغییر دهم؟
 • من منتظر اتفاقات خوب هستم یا بد؟
 • به نظر من دنیا بر پایه خیر است یا شر؟

با دقت به این سوالات جواب دهید تا منشا افکار خود را پیدا کنید. پیدا کردن اعتقاداتی که در ضمیر ناخوادآگاه ما پنهان شده، یک قدم مهم در بهبود شرایط زندگی محسوب می‌شود.

در ضمن می‌دانستید که می‌توانید با زبان بدن‌تان افکارتان را دگرگون کنید؟ در این مقاله توضیحات لازم را بخوانید

افکار منفی در اطراف ما پرسه می زنند نه به خاطر این که آن ها را می خواهیم یا آن ها را انتخاب می کنیم بلکه به خاطر این که به آن ها اعتقاد داریم.
“اندرو جی.برنشتاین”

 

» اگر بهترین دوستم این طرز تفکر را داشت به او چه می گفتم

  درباره این سوال صحبت کردیم که آیا من بهترین دوست خود هستم یا نه! خب حالا سراغ یک سوال متفاوت‌تر می‌رویم: اگر بهترین دوست من ناراحت باشد من به او چه می‌گویم؟ چطور سعی می‌کنم او را آرام کنم!؟

اگر او اشتباهی مرتکب شده، حتما به او خواهم گفت که هر کسی ممکن است اشتباه کند. اگر او نگران اتفاقات بد است به او خواهم گفت که برای مشکلی که هنوز اتفاق نیافتاده نگران نباش و…

خب چرا من سعی نمی‌کنم نقش بهترین دوست را برای خودم ایفا کنم؟ چرا زمانی که خودم اشتباهی مرتکب می‌شوم تا ماه‌ها حتی سال‌ها خودم را سرزنش می‌کنم؟ یا اینکه وقتی نگران آینده هستم به خودم نمی‌گویم که برای اتفاقی که نیافتاده نگران نباش‌‍!

برای انجام این تمرین کافیست تصور کنید دوست شما همین افکار منفی را دارد، تمام حرف هایی را که به او می‌گفتید، بنویسید. حالا همان حرف‌ها را به خودتان بگویید.

 

» چه جایگزین‌هایی وجود دارد؟

از خودتان بپرسید این افکار منفی که در ذهن دارم، می‌توانم با چه طرز فکری جایگزین کنم؟

به عنوان مثال این موضوع شما را آزار می‌دهد: نکنه مادرم فوت کنه!

می‌توانید با این جمله جایگزین کنید: من مطمئن هستم سال‌های زیادی با مادرم به خوبی و خوشی زندگی می‌کنم.

یا به جای این‌که برای روز مبادا و بیماری پول پس انداز کنید از امروز برای خوشی‌ها و سفر و… پول کنار بگذارید.

نگرش ما به اتفاقات بسیار تعیین کننده است.  دو نفر از کار اخراج می‌شوند. نفر اول این اتفاق را پایان دنیا می‌داند و با تمام وجود ناراحت می‌شود. اما نفر دوم با خود فکر می‌کند این شرایط پیش آمده تا زندگی‌ام را تغییر دهم. او در دل این ماجرا به دنبال فرصت‌های جدید می‌گردد.

شما توانایی این را دارید که باورها و نگرش خود را کنترل کنید. اما گاهی تغییر افکار منفی به مثبت کار بسیار دشوار و آزاردهنده‌ای می‌شود. زیرا ما انتظار داریم ر لحظه بتوانیم حال خود را تغییر دهیم. بهتر است این کار را قدم به قدم انجام دهید و از سوالات چالشی که در این مقاله عنوان کردیم، حتما کمک بگیرید.

در همین زمینه بیشتر بخوانید:

5 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. Ali Yousefi می گوید

  سوال های جای گزینی کهدپیشنهاد شده بود عالی بووود . واقعا از این دید فکر نکرده بودم

 2. محمدرضا اسدنژاد می گوید

  متن خوبی بود ارزوی سربلندی برای شما دارم

 3. ابوالفضل کاوندی احسان می گوید

  من هم در مورد افکار منفی تصویر سازی های خیلی قوی انجام داده بودم و همیشه خسته بیحال و فقط آهنگ گوش میکردم و فکر و خیال منفی تو ذهنم داشتم ولی با استفاده از مدیتیشن و دوره ارتعاش ثروت این افکار از ذهنم بیرون کردمnدانشجو دوره هفتم ارتعاش ثروت

 4. شهاب الدین صباغی می گوید

  عالی بود

 5. متین می گوید

  بسیار عالی ممنون از مقاله پر از معجزتون

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**