چرا این 12 فکر سمی را شناسایی و نابود نمیکنید؟

چرا این 12 فکر سمی را شناسایی و نابود نمیکنید؟

 

 

افکارت را عوض کن، زندگی ات عوض میشود یکی از شعارهای دنیای موفقیت است که هیچوقت قدیمی نمیشود، آن هم فقط به خاطر این دلیل ساده : افکار انسان، زندگی او را شکل میدهند.

اما مشکل از زمانی آغاز میشود که انسان ها حتی از افکار منفی و مخربی که در سر دارند هم آگاه نیستند، چه بسا با آن مقابله کنند و مانع ویران شدن زندگی شان شوند.

به زبان ساده تر، پرورش افکار منفی و غرق شدن در آن برای عده خاصی تبدیل به یک عادت شده است و از انجام ندادن آن در کوتاه مدت رنج خواهند کشید. اما راهی هم برای مقابله با آن وجود دارد !

برای شروع جلوگیری از رسوخ افکار منفی در ذهن انسان و تبدیل به نتایج ملموس زندگی، ابتدا باید آنها را شناسایی کنید. دکترِ شما تا زمانی که بیماری شما را تشخیص ندهد، نمیتواند نسخه مورد نظر شما را بنویسد.

برای این منظور، در این مقاله میخواهیم 12 فکر سمی را که شاید هر روز آنها را در ذهن تان مرور میکنید و به آنها مجال میدهید تا زندگی شما را ویران کنند را به شما معرفی کنید تا هرچه سریع تر از آنها دوری کنید !

 1. فکر کردن به اینکه شما یک قربانی هستید
  شما یک قربانی نیستید. اگر تا به امروز اینتطور فکر میکردید… دیگر بس است ! شما تا زمانی که این فکر سمی را در سر داشته باشید، مجبوری محیط یا اطرافتانتان را در اوضاع و شرایط فعلی زندگی تان مقصر بدانید و این یعنی عدم قبول مسئولیت زندگی تان.
 2. فکر کردن به اینکه میتوانید دیگران را تغییر دهید
  نه تنها شما، بلکه متخصصین روانشناسی هم نمیتوانند کسی را تغییر دهند !
  این تلاش بیهوده است. دوست، پدر، مادر، معلم، استاد، رئیس و … را نمیتوانید تغییر دهید. آنها فقط و فقط زمانی تغییر میکنند، که خودشان بخواهند تغییر کنند.
 3. فکر کردن به چیزهایی که “هستند”
  شما دیگران را نمیتوانید تغییر دهید، اما بسیاری چیزها هستند که میتوانید تغییر دهید، مثل مدرک تحصیلی تان؛ شما میتوانید با بازگشت به مدرسه یا دانشگاه مدرک بالاتری اخذ کنید. اما مشکل دوم زمانی شروع میشود که سعی در تغییر چیزهایی میکنیم که “هستند”.
  اینکه دوست شما “شلخته” است، غیرقابل تغییر هست. شما نمیتوانید آنچه را که هست تغییر دهید. در عوض میتوانید آنچه را که میتوانید تغییر دهید و دیگر چیزها را بپذیرید.
 4. فکر کردن به اینکه مرغ همسایه غازه
  اگر من اون ماشین رو سوار میشدم خوشحال تر از الان بودم.
  اگر من جای اون بودم، زندگی کردن لذت بخش میشد و … این افکار فقط باعث بدبختی و از دست دادن چیزهایی میشود که دارید. هیچ سود دیگری در این افکار سمی وجود ندارد، پس متوقفشون کنید.
 5. داشتن انتظارات زیاد از دیگران
  اگر هر زمانی وارد جایی میشوید دوست دارید همه به شما احترام بگذارند، خوب است و اگر این کار را نکردند و باعث آزرده خاطر شدن تان شد، باید بدانید مشکلی پیش آمده !
  چون فقط شما انتظار دارید عملی از طرف دیگران انجام شود، به این معنا نیست که واقعا انجام خواهد شد. بنابراین انتظاراتتان را از دیگران حفظ کنید اما اجازه ندهید باعث ناامیدی و دل شکستن شما شود.
 6. فکر کردن به اینکه یک نفر دیگر باید باشد تا شما کامل شوید
  اگر هم اکنون فرد کاملی نیستید، شریک تجاری یا زندگی تان هم نخواهد توانست شما را کامل کند.
  و این پایان ماجرا نیست؛ بلکه مسئولیت طرف مقابل تان را هم چندین برابر میکنید تا بتوانند شما را “خوشحال” کنند. بنابراین، این فکر سمی را که یک نفر دیگر باید باشد تا شما خوشحال شوید را دور بریزید… این فقط شما هستید میتوانید خودتان را خوشحال کنید.
 7. همیشه احساس میکنید باید به دیگران ثابت کنید حق با شماست
  یکی از ضعف های شخصیتی افراد ضعیف، جنگیدن (بحث کردن، مذاکره کردن، گفتگوی طولانی و …) فقط برای اثبات اینکه حق با آنها است، هست. چرا؟ چون نمیخواهند ضعیف یا احمق به نظر برسند.
  در صورتی که اگر عزت نفس بالایی داشتن، نیاز به تایید دیگران به اینکه حق با آنهاست را نخواهند داشت. پس از این به بعد، دیگر هرگز وارد بحث نشوید تا ثابت کنید حق با شماست.
 8. نگرانی برای اینکه دیگران چه فکری راجع به شما خواهند کرد
  چرا مهم است برایتان؟ فکر میکنید باید از سوی دیگران قضاوت شوید؟ اجازه بدهید یک راز کوچولو با شما در میان بگذارم : هیچ کس به اندازه شما، شما را قضاوت نمیکند. مردم آنقدر سرگرم فکر کردن به خودشان، کارهایشان و قضاوت هایشان راجع به خودشان هستند که وقت فکر کردن به شما را ندارند.
 9. فکر کردن به خوب یا بد بودن مطلق
  ما در دنیایی با حقایق مطلق زندگی نمیکنید. همه چیز نسبی است.
  اگر دیدگاه شما به نظر شما صحیح است، شاید از نظر یک نفر دیگر غلط باشد. بنابراین هرگز نباید برای وقایع، اتفاقات و افراد دیدگاه قاطع و مطلقی را صادر کنید و برای صحیح بودن آن بجنگید.
 10. نگرانی برای آینده به خاطر اینکه تصور میکنید آمادگی لازم را ندارید
  این را به خاطر بسپارید : نگرانی یعنی دعا کردن برای دریافت چیزی که دوست ندارید و اگر به قدرت دعا کردن ایمان دارید، پس میتوانید درک کنید ارسال امواج به خدا و کائنات همانا و دریافت آن همانا…
  به جای نگرانی، میتوانید گزینه بهتری را انتخاب کنید : زندگی در همین لحظه و انجام بهترین کاری که میتوانید همین لحظه انجام دهید
 11. فکر کردن به اینکه پول یعنی خوشبختی
  اگر شما خوشبخت نیستید، پول نمیتواند شما را خوشبخت کند. این گفته ی زیگ زیگلار، سخنران و مربی انگیزشی است. افراد موفق، پول را به عنوان هدف نمیبینند. هیچ فرد ثروتمندی هم در شروع پول را به عنوان یک هدف ندیده است؛ بلکه همه افراد موفق، از پول به عنوان یک ابزار دیدند برای رسیدن به چیزی که میخواهند بدست آورند.
  پس به خاطر داشته باشید : هیچ چیز، به جز خودتان نمیتواند شما را خوشبخت کند
 12. باور کردن به اینکه گذشته شما آینده شما را تعیین میکند
  بیل گیتس گفته جالبی دارد : اگر شما فقیر به دنیا آمدید، این تقصیر شما نیست، اما اگر فقیر از دنیا بروید، کاملا تقصیر شماست.
  هیچوقت نباید اجازه دهید وقایع و رویدادهایی که در گذشته برایتان اتفاق افتاده، آینده شما را تعیین کند.
  اگر دیروز شکست خوردید، هیچ ارتباطی با امروز و فردایتان ندارد. همین امروز میتوانید مجددا تلاش کنید و موفقیت تان را بدست آورید.

حالا که این لیست را خواندید، هر 12 عنوان را یادداشت کنید و هر روز در انتهای روز با خودتان فکر کنید کدام مورد را رعایت نکردید و در روز بعد آنرا اصلاح کنید. تنها با رعایت این 12 مورد میتوانید تغییرات بزرگی در زندگی تان پدید آورید.

در آخر توصیه میشود مطالب زیر را حتما بخوانید :

 • آلبرت انیشتین، دانشمند نابغه قرن بیستم در بستر مرگ آخرین جمله ای که گفت، میتواند زندگی شما را منقلب کند – از اینجا بخوانید
 • برای موفق شدن، میتوانید از این صفت منفور اما 100% تضمینی استفاده کنید : نارسیسم
7 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت radi می‌گوید

  The Best

 2. کاربر سوخت جت an94 می‌گوید

  سلام ممنون از مطالب مفیدی که ارایه میدین فقط اگه بشه مطالب جدید وبیشتری بزارید عالی میشه در ضمن فایلهای صوتی دانلود نمیشن چرا?

  1. کاربر سوخت جت dmin می‌گوید

   سلام، دوست عزیز روزانه 1 الی 2 مقاله بر روی سایت قرار میگیرد، تا مطمئن باشیم تمام مقالات توسط شما عزیزان حتما خوانده میشوند. در مورد فایل های صوتی نیز بر روی لینک دانلود آنها کلیک راست کرده و گزینه Save Target as… انتخاب نمایید – هر سوال دیگری داشتید از بخش پشتیبانی (تماس با ما) در خدمت شما هستیم. موفق باشید.

 3. کاربر سوخت جت rh64 می‌گوید

  نگرانی یعنی دعا کردن برای دریافت چیزی که دوست ندارید

 4. کاربر سوخت جت rh64 می‌گوید

  فکر کردن به اینکه یک نفر دیگر باید باشد تا شما کامل شوید , نگرانی برای آینده به خاطر اینکه تصور میکنید آمادگی لازم را ندارید.

 5. کاربر سوخت جت nazy می‌گوید

  عالی بود همونی که میخواستم بخونم لازم بود . چراکتاب های جدید نمیگذارید؟؟

 6. کاربر سوخت جت nzol می‌گوید

  بسیار مفید و عالی بود برای من و همسرم.با تشکر

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**