شما اختیار تصمیم هایتان را ندارید (بدون آنکه بدانید) همیشه این 14 مورد به جای شما تصمیم میگرند

 

چرا رئیس جمهور آمریکا 90% اوقات لباسی به رنگ خاکستری می پوشد؟
چرا مارک زاکربرگ خالق فیسبوک، همیشه یک تیشرت طوسی رنگ میپوشد؟
چرا بیل گیتس، اغلب اوقات پیرهن آبی به تن دارد؟

فکر میکنید اتفاقی است؟ خیر… ابدا اینطور نیست !
میدانید چرا اوباما خاکستری میپوشد؟ زاکربرگ طوسی؟ و بیل گیتس آبی؟ آنها در حال تقویت قدرت اراده شان هستند…

در یک سمینار، از مارک زاکربرگ پرسیدند “چرا همیشه یک تیشرت طوسی به تن میکنید؟”
میدانید پاسخ او چه بود؟ “من فرصت فکر کردن راجع به لباس هایم ندارم، در عوض ترجیح میدهم همیشه یک تیشرت یا پیرهن طوسی بپوشم تا بتوانم انرژی، زمان و فکرهایم را برای تصمیم گیری های مهم ذخیره کنم…”

خب، قبل از شروع میتوانیم از این گفته مارک زاکربرگ دو نتیجه گیری داشته باشیم :

 • تصمیم گیری صحیح، در مسیر موفقیت امری مهم است
 • حتی لباس هایی هم که میپوشیم میتوانند بر تصمیم گیری مان اثربگذارند

این یعنی، نتیجه تحقیق زیر؛
در سال 2011 تحقیقی بر روی 1 میلیون انسان از تمام نقاط جهان صورت گرفت و هدف این تحقیق، پیدا کردنِ اولین، حیاتی ترین و بدترین نقطه ضعف شخصیتی یا ناتوانی انسان ها بود.
نتیجه آن فوق العاده بود… 80% مردم از 1 میلیون انسان از اراده ضعیف رنج می برند. – منبع

خب، اراده ضعیف دقیقا یعنی چه؟
یعنی اینکه شما فکر میکنید از شنبه اول هفته رژیم غذایی تان را رعایت کنید، اما زمانی که چشم تان در محل کار به شیرینی های روز میز می افتد، شما نمیتوانید جلوی هوس خودتان را بگیرید و رژیم غذایی تان را می شکنید…

یک نمونه دیگر از اراده ضعیف زمانیست که کارمندی در اداره ای احساس میکند کمتر از حق واقعی اش دریافت میکند و حقوق دریافتی پاسخگوی مشکلات و هزینه های زندگی اش نیست. کارمند مثال ما میداند که اگر از شرکت مذکور استعفا بدهد، کارهای بهتری برایش پیدا میشوند… اما نمیتواند اینکار را بکند… می ترسد… و برای همیشه مجبور است ناراضی و ناراحت کار کند و از کار کردن هیچ لذتی نبرد.

اراده قدرتمند، یعنی توان تصمیم گیری و اجرا داشتن.
زمانی که در سال 2011 تحقیقات انجام شد، روانشناس بنام رای بامشتِر نتیجه تحقیقاتش را در کتابی با عنوانِ “قدرت اراده : قدرتمندترین نقطه قوت انسان” به رشته تحریر درآورد و توانست بر روی جلد مجله نیویورک تایمز به عنوان مرد سال قرار بگیرد.

رای بامشتر در کتابش توضیح میدهد که چطور اراده و تصمیم گیری از درون به هم پیوسته هستند و دو چیز مجزا نیستند. خانه ای که در آن بزرگ شدید، تصمیم هایی که امروز گرفتید و کارهایی که دوستانتان انجام میدهند، تماما بر روی تصمیم گیری های شما اثر میگذارد… اما شما خبر ندارید چطور؟

قدرت اراده، همانند یک عضله است.
عضله با تمرین صحیح رشد میکند و بزرگ و قدرتمند میشود؛ و با عدم تمرین، خسته، ضعیف و ناتوان میشود.

در این مقاله میخواهیم ذهن شما را نسبت به تصمیم گیری هایی که خودتان از آنها خبر ندارید، اما این 14 مورد برای شما میگیرند، باز کنیم. شما در این مقاله با 14 مورد فوق العاده مهم آشنا میشوید، که به شما کمک خواهند کرد از این به بعد آگاهانه تصمیم بگیرید.

بنابراین، اگر احساس میکنید نیاز به تقویت قدرت اراده تان دارید.
کافیست با این 14 مورد آشنا شوید و راهکار هرکدام از آنها برای غلبه بر اراده تان را بخوانید… بعد از خواندن این مطلب، 80% تصمیم هایی را که ندانسته تا به امروز می گرفتید ، دیگر نخواهید گرفت.

شما در این مقاله یادمیگیرد :

 • چطور مغز انسان تصمیم میگیرد؟
 • تصمیم های مهم را در چه ساعاتی از روز بگیریم؟
 • برای تصمیم گیری خوب، باید معده خالی داشته باشید یا پر؟
 • نظریه زیگموند فروید چه کمکی به ما برای تقویت قدرت اراده مان میکند؟
 • افراد موفق از قدرت اراده شان برای خروج از بحران استفاده نمیکنند !
 • ضمیرآگاه و ناخوآگاه شما چطور تصمیم های شما را کنترل میکنند؟
 • و …

شما اختیار یا مهارت های تصمیم گیری را ندارید -پس این 14 مورد را حتما بخوانید

 1. مهم ترین تصمیمهایتان را در صبح، اول وقت بگیرید… قبل از «تخلیه نفس»
  زیگموند فروید نامی پرآوازه در تاریخ روانشناسی است.
  فروید نظریه ای دارد که در آن انسان را متشکل از سه جزء نفس، من و من برتر میداند؛ وارد شدن به بحث های روانشناسانه فروید کاملا سخت و در هم پیچیده است که از حوصله این مقاله خارج است، اما کافیست بدانید که نفس شما دقیقا همان خود شماست که تصمیم میگیرد و در ابتدا روز، بیشترین حد انرژی ممکن را دارد تا بر من و من برتر کنترل داشته باشد.
  پس لازم نیست به فلسفه روانشناسی فروید آشنا باشید تا بتوانید از این ترفند استفاده کنید، کافیست تصمیم های مهم تان را در ابتدای روز بگیرید.
 2. تصمیم های خوب، گلوکوز خوب نیاز دارند !
  ذهن شما برای تصمیم گیری، نیاز به فعالیت مغز تان دارد؛ و مغز شما برای فعالیت نیاز به گلوکوز دارد !
  حتی با اراده ترین افراد، اگر خسته باشند و گلوکوز کافی به مغزشان نرسد، تصمیم های خوبی نخواهند گرفت…
  شاید به خاطر همین است که مدیران موفق، هرگز ساعت 4 و 5 صبح و یا زمانی که معده شان خالی است تصمیم های مهمی نمیگیرند؛ آنها تصمیم های مهم را دیروقت و بعد از استراحت و تغذیه میگیرند.
  یک ترفند مفید مذاکره : اگر میخواهید بر قدرت اراده طرف مقابل در مذاکره و یا چانه زنی غلبه کنید، کافیست قبل از زمان غذا خوردنشان وارد مذاکره شوید.
 3. ما تنها یک منبع محدودی از قدرت تصمیم گیری بهره مندیم
  شما هم پس صرف وقت برای خرید کردن خسته میشوید؟ شاید فعالیت های زیادی انجام نمیدهید، اما همین که به بازار میروید و برمیگردید جسم و ذهن تان خسته میشود؟
  دلیل آن این است که ما از یک منبع محدودی از قدرت اراده جهت تصمیم گیری بهره مندیم… زمانی که از آن استفاده بیش از حد میکنید، تمام میشود ! در نتیجه شما زود احساس خستگی بیش از حد میکنید.
  پس؛ هر زمانی که احساس کردید در روز لازم است تصمیم های مهمی بگیرید، از منبع قدرت اراده تصمیم گیری تان بهینه استفاده کنید.
 4. زمانی که از نظر ذهنی تهی شدید، تمایل بیشتری به گرفتنِ تصمیم های بد خواهید داشت
  به توافق، صلح و نتیجه رسیدن یکی از عجیب ترین و پیچیده ترین قابلیت های ذهنی انسان است… یکی از اولین و قدرتمندترین دلایلی که دوست داریم از توافق، سازش و صلح کناره گیری کنیم و آنرا بشکنیم، تهی شدن قدرت اراده است.
  بنابراین در زمان خستگی فکری و جسمی، در مورد سازش، توافق و صلح هرگز وارد مذاکره نشوید، زیرا تمایل بیشتری به گرفتن تصمیم های مخرب خواهید داشت.
 5. داشتن یک برنامه منظم به شما کمک خواهد کرد از استرس چشم پوشی کنید، انرژی تان را برای گرفتنِ تصمیم های درست حفظ کنید
  یکی از جالب ترین نتایجی که بامشتیر در تحقیقش بدست آورد این بود که : افرادی که موفق هستند، هرگز از قدرت اراده شان به عنوان آخرین سلاح در برابر کنترل اغتشاش فکری و کاری استفاده نمیکنند.
  بلکه، آنها به کمک یک نظم و برنامه مشخصی که دارند، سعی میکنند از بروز شرایط استرس زا، اغتشاش و خارج از کنترلشان دوری کنند… آنها در واقع از قدرت اراده شان نه برای خارج شدن از بحران؛ بلکه برای جلوگیری از ورودشان به بحران ها استفاده میکنند.
  برای مثال؛ میتوانید زمان بیشتری به خودتان بدهید تا کارهایتان را تمام کنید، اتومبیل تان را قبل از خرابی، به تعمیرکار نشان دهید تا از مصیبت های آینده جلوگیری کند و …
 6. قدرت اراده تان را با خواب کافی افزایش دهید
  محققان کشف کرده اند که قسمتی از کرتکس مغز نقش تصمیم گیری ها را به عهده دارد که خوابیدن کافی و عدم نوشیدن نوشیدنی های الکل دار باعث میشود این قسمت از مغز در بهترین وضعیت خودش قرار بگیرد.
  بنابراین هر روزی که احساس میکنید لازم است تصمیم های مهمی بگیرید، مطمئن باشید روز قبلش بیشتر از 6 ساعت خوابیده باشید.
 7. آگاهی شما نقش اول را در کمک به شما برای گرفتنِ تصمیم های خوب دارد
  آیا میدانستید 90% اوقات تصمیم هایی که میگیریم به صورت ناخودآگاه هستند؟ اکثر اوقات ما به صورت آگاهانه فکر نمیکنیم (چطور آب بنوشیم؟ چطور راه برویم؟ چطور صحبت کنیم؟ چه چیزی بگوییم؟ چطور غذا بخوریم و …) در واقع ضمیرناخودآگاه ما نقش مهم ترین در تصمیم گیری های ما دارد.
  از همین جهت، ضمیرآگاه ما میتواند به صورت آگاهانه در تصمیم گیری های ضمیرناخودآگاه اختلال ایجاد کند… اغلب ما فکر میکنیم میتوانیم آگاهانه تصمیم های صحیحی بگیریم (مخصوصا در شرایط بحرانی) در صورتی که اینطور نیست ! بلکه آگاهی ما ضعیف تر از ناخودآگاه ما است و وسعت همپوشانی کمی دارد.
  به همین دلیل تصمیم های مهم را 20% آگاهانه و 80% به ناخودآگاه تان بسپارید. برای اینکار، زمانی که میخواهید تصمیم مهمی بگیرید، فکر آگاهانه تان را جلب چیزهای پیش پا افتاده کنید، برای مثال حل کردن جدول، بازی کردن، کتاب خواندن و … مطمئن باشید در این صورت بهترین تصمیم ها را خواهید گرفت.

ادامه دارد…[/restrict]

در همین زمینه، مطالب زیر را حتما بخوانید :

 

7 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت d123 می‌گوید

  مقاله خوبی بود

 2. کاربر سوخت جت siye می‌گوید

  گلوکوز نه مجید جان ! درستش گلوکز هست!

 3. کاربر سوخت جت ra49 می‌گوید

  سلام ممنون از زحمات شما.
  اما من نظم و ترتیب مطالب رو از دست دادم. برا مطالب سایت فهرست موضوعی قرار بدید .لطفا. و هر موضوعی و مطلب رو کامل بنویسید.

 4. کاربر سوخت جت adat می‌گوید

  راس میگه 1و2 خلاف هم هستن

 5. کاربر سوخت جت iyan می‌گوید

  ادامه نداره؟

 6. کاربر سوخت جت iyan می‌گوید

  خیلی خوبه… قسمت بعد نداره؟!

 7. کاربر سوخت جت razm می‌گوید

  مورد یک و دو که باهم در تناقضن!!

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**