6 درس بازاریابی از بابانوئل !

بابانوئل کیست؟ بابانوئل چطور توانسته طی سالیان سال برند خود را چنین قدرتمند و مشتریان خود را چنین وفادار حفظ کند؟ بابانوئل چه حقه و استراتژی بازاریابی اخذ کرده که میتواند همه را مجذوب خود کند؟ کودکان را وادار کند برایش نامه بنویسند و روز کریسمس با هزار امید شب را بخوابند تا کادوی خود را بگیرند؟
بابانوئل یک نماد فرهنگی است. شخصی که غالبا پیرمرد تنومند با ریش سفید و لباسی به رنگ قرمز با یک کیسه قرمز بزرگ بر شانه اش سوار بر کالسکه ای که گوزن های پرنده آنرا میرانند شب کریسمس از دودکش خانه بچه هایی که برایش نامه نوشته اند برایشان کادو هایی که خواسته بودند را زیر درخت کریسمس قرار میدهند.

این نماد سالیان سال هست که به صورت یک تصویر قدرتمند در ذهن بچه ها باقی مانده است. اما آیا میدانید بابانوئل چه استراتژی برای برند سازی اش دارد؟ کارآفرین های جوان چه درس کسب و کار ی میتوانند از بابانوئل یاد بگیرند ؟

6 درس بازاریابی از بابانوئل !

1.بابانوئل زحمت کش و قابل اطمینان است.
بچه ها هر سال روز کریسمس از خواب بیدار میشوند و اولین کاری که انجام میدهند میدوند به طرف درخت کریسمس تا کادوی خود را پیدا کنند و همیشه هم پیدا میکنند, خوب یا بد همیشه میدانند کادو وجود دارد. علیرغم بارش و باران و کولاک و راه دور , بابانوئل همیشه کار خودش را انجام میدهد.

درس بازاریابی : کسب و کار شما چقدر قابل اطمینان است؟ آیا شما مشتریانتان را نا امید میکنید؟ همانند کودکانی که صبح کریسمس مشتاقانه به طرف درخت کریسمس میدوند, مشتریان هم توقع و انتظار هایی از کسب و کار ما دارند و کار ما برآورده کردن انتظارات آنهاست یا از دست دادن آنها. زحمت کش بودن و قابل اطمینان بودن برند قدرتمندی ناخواسته برای شما خواهند ساخت و مردم از شرکتی خرید میکنند که به آن اعتماد میکنند.

2. بابانوئل شگفت زده و شادمان میکند.
چه کسی میتواند به بابانوئل فکر کند و لبخند نزند؟ چرا؟ به این دلیل که او همیشه ما  را میخواهد شگفت زده و شاد کند. حالا اگر کادو ای در کار هم نباشد میتواند با لبخند دلنشینش خنده “هو هو هو …”  اش را سر دهد و شادمان کند؛ انگار خوشبختی در کیسه بابانوئل برای همیشه با او همراه است.

درس بازاریابی : آیا میتوانید همه این تعاریف را برای برند تان نیز تعریف کنید؟ آیا کسب و کار شما یک لبخند بلند مدت و یک فکر شاد در ذهن مشتری دارد؟ آیا مشتریانتان را شگفت زده میکنید؟ اگر نه, رقبایتان را شناسایی کنید ,آنها را تجزیه تحلیل کنید, صنعتی که در آن فعالیت میکنید را بهتر بشناسید. با مردم حرف بزنید و بفهمید چرا دیگر شرکت ها و رقبا مشتریانشان را نا امید میکنند؟ و شما آن کار را انجام ندهید. مشتری ها عاشق غافلگیر شدن هستند, چطور میتوانید با محصولتان آنها را شگفت زده کنید؟

3. بابانوئل تشویقمان میکند بنویسیم.
همه میدونند ! همه … که بابانوئل نامه نوشتن را دوست دارد و تک تک نامه هایی که بچه ها برایش مینویسند را میخواند و در برابر از ما چی میخواد؟ هیچی ! فقط لیست چیز هایی که میخواهیم تا برایمان بیاورد.

درس بازاریابی : فرض کنید مشتریانمان آنقدر با ما راحت بودند که لیست آرزوهایشان را برایمان می فرستادند؟ فکر نمیکنید اینکار باعث میشد آنها را بهتر بفهمیم و بتوانیم محصولاتی تولید کنیم که میخواهند بخرند؟ چه کاری میتوانید انجام دهید که مشتریانتان با شما زیاد در تماس باشند؟ سعی کنید ارتباطتان را با مشتریانتان حفظ کنید, همیشه از کارهایتان بازخورد بگیرید, نظرشان را بپرسید تا روز به روز محصولات و خدمات مناسب تری به مشتری ها بدهید.

4. بابانوئل کارهای خوب را دوست دارد.
“پسر خوبی بودی یا نه؟” جوابِ این سوال میتواند فرق بین یک ماشین کنترلی آروزها را یا یک دفتر یاداشت معمولی را تعیین کند.

درس بازاریابی : کسب و کارها میتواند برند شان را بر اساس پاداش های که به رفتار های “خوب”  میدهند ساخته شوند. آیا مشتری بیش از معمول خرید میکند؟ پاداشی به آنها بدهید – تخفیف- یا یک اشانتیون که همیشه در خاطرش بماند. اینکه به مشتری نشان دهید رفتار آنها نسب به شرکت شما را در نظر دارید و به رفتار “خوب” پاداش میدهید باعث میشود مشتری هربار بیشتر کارهای “خوب” انجام دهد که پاداش بیشتری بخواهد بگیرد –مادی یا معنوی-.

5. بابانوئل پری ها و گوزن هایی دارد که کمکش میکنند.
بابانوئل هیچوقت بدون تیم اش بابانوئل نمیشد. آیا فکر میکنید بابانوئل به تنهایی میتواند همه نامه های شما را بخواند, کادو ها را دسته بندی کند, شما را خوشحال کند و … بدون تیم اش که کمکش میکنند تا این کار ها را برایتان انجام دهد؟ البته که نه !

درس بازاریابی : اگر وقت کافی ندارید کسب و کارتان را به سطحی که میخواهید برسانید, مشتریان را شگفت زده کنید , بازاریابی کنید یا … وقتشه که تیم کاری همانند تیم کاری بابانوئل دست و پا کنید. هیچ امپراطوریی توسط یک نفر بوجود نیامده.

6. بابانوئل یه جورایی خاص است.
بابانوئل یک تصویر ذهنی در ذهن همه دارد که خاص است. چشمگیر است. ریش بلند سفید, لباس گشاد قرمز, پوتین های مشکی که برق میزنند و تکه کلام “هو هو هو …” اش. بابانوئل میداند بازار هدفش کودکان هستند. بابانوئل میداند این چیز ها او را از تمام قهرمان های داستان ها متمایز میسازد, به همین خاطر برند بابانوئل تا به امروز بی عیب ترین برند موجود است.

درس بازاریابی : نگاهی به کسب و کارتان بیاندازید: چه چیزی کسب و کارتان را متمایز میکند از دیگر کسب و کار ها ؟ آیا تصویر اختصاصی دارید؟ یونیفرم سمبلیک خودتان را دارید؟ تکه کلامی دارید که هرجا نوشته شده باشید مشتری بداند شما آنجا حضور داشتید؟
مزیت کسب و کار تان را پیدا کنید و کاری بزرگ و چشمگیر انجام دهید که به مشتریان نشان دهید شما از رقبایتان بهترید, یا حداقل فرق میکنید.

این مطلب به مناسبت سال نو میلادی 2015 نوشته شده و تیم 12CEO سال خوبی را برای تمام هموطنان مسیحی آرزومند است.
منبع

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**