7 قانون تیم سازی برای انجام کارهای بزرگ تیمی

ما زمای به دنبال ساختن یک تیم هستیم، که میخواهیم به کمک یکدیگر کاری بزرگ انجام دهیم. هرچقدر کار ما بزرگتر و مهم تر باشد، تیمی که نیاز دارید ماهر تر و حرفه ای تر باید باشد.

اما چطور؟ از کجا این افراد را پیدا کنیم؟ چه معیار سنجشی داشته باشیم و چطور عملکرد تیم مان را بسنجیم؟ برای این امر ما لیستی از قوانین تیم سازی مهم، که هر تیم بزرگی در دنیا از آنها پیروی میکند را برای شما آماده کردیم ایم.

 

اگر به دنبال هدفی بزرگ هستید، تیم بزرگی هم باید داشته باشید.
البته اگر ازین قوانین پیروی کنید…

 

 

» قانون شماره یک
افراد فوق العاده را استخدام کنید
اگر افراد حرف گوش کن، ساکت و بی خطر را استخدام کنید، به شما قول میدهیم خیلی زود به نتایج افتضاحی دست پیدا خواهید کرد.

اگر هدفی بزرگ و به دور از افکار کوچک دارید، باید تیمی داشته باشید که اعضای آن دارای افکاری بزرگ و خلاق و خطرپذیر باشند. تیم شما به اندازه افراد اعضای آن خوب خواهد بود. حتی اگر لازم است افرادی باهوش تر از خودتان استخدام کنید. (همانطور که آگلیوی اینجا توصیه کرد)

 

اپرا وینفری ثروتمندترین زن سیاهپوست دنیا
اپرا وینفری ثروتمندترین زن سیاهپوست دنیا

 

» قانون شماره دو
به تیم تان اعتماد کنید
این یک قانون تیم سازی مهم است : شما افراد فوق العاده را استخدام میکنید در تیم تان و به آنها اعتماد میکنید تا کارهای مهم انجام دهند. شما نباید هردقیقه وارد کار انها شوید و از آنها پرس و جو کنید و بخواهید کارها را طوری که خودتان میخواهید پیش ببرند.

وظیفه شما دادن هدف به آنهاست و وظیفه آنها تحقق هدف است.
اینکه از چه راهی و چطور قرار است وظیفه شان را انجام دهند، زیاد به کار شما مربوط نمی شود.

 

» قانون شماره سه
خوراک نبوغ به تیم تان تزریق کنید
اگر افراد بااستعدادی در تیم تان دارید، به آنها فرصت استفاده از استعدادشان را بدهید. برای آنها شرایط شکوفایی و بروز استعدادشان را بدهید. کمک شان کنید رشد کنند. اجازه دهید خارج از چهارچوبی که میخواهند فکر کنند.

هرچقدر تیم تان را محدودتر کنید، از نتایج بزرگ فاصله خواهید گرفت.
این قانون مهم در شرکت بزرگ گوگل اجرا میشود. چطور؟ گوگل به کارمندان خود اجازه میدهد 20% از وقت شان را به انجام کارهایی که دوست دارند اختصاص دهند. مهم نیست در راستای اهداف شرکت باشد یا نه… فقط کاری که علاقه دارند.

 

 

جان کاتزنباک
جان کاتزنباک

 

» قانون شماره چهار
تمام ایده ها را ارزشدهی کنید
به تک تک اعضای تیم تان باید گوش کنید. کاری کنید در همفکری شرکت کنند. آنها را در بحث درگیر کنید. اجازه ندهید از اظهار ایده شان ترسی داشته باشند.

تشویق شان کنید تا فعالیت کنند. حتی اگر نظر و ایده جالبی مطرح نکردند، مشارکت شان را قدردانی کنید و از آنها بخواهید هربار ایده های بهتری ارائه کنند. در فایل های صوتی «مدیریت به زبان ساده» که در باشگاه فکرسازی برای اعضا ارسال میشود، ایده های خوبی در این زمینه بدست خواهید آورد.

 

» قانون شماره پنج
یک مثال بارز، از یک عضو تیم عالی باشید
فقط تعریف کردن از تیم خوب و ویژگی هایش برای اعضای تیم تان کافی نیست. شما باید بهترین عضو تیم تان باشید، این را باید تمام اعضای تیم تان با وضوح کامل ببینند و درک کنند که شما عضو نمونه هستید.

اینکار نفوذ و تاثیرپذیری کلام شما را نزد افراد تیم تان افزایش میدهد و همیشه مثال از یک عضو عالی در ذهن آنها نقش خواهد بست که سعی کنند به آن نزدیک شوند.

 

وینس لومباردی
وینس لومباردی 

 

» قانون شماره شش
یک تیم، خارج از محل کار هم تیم است
تحقیقات اخیر نشان داده، اعضای تیم هایی که بعد از ساعات کاری و خارج از محل کار هم با همدیگر در ارتباطند، به نسبت دیگر تیم ها عملکرد بهتری دارند.

زیرا با شناخت بیشتر یکدیگر، درک و همپوشانی بیشتری با همدیگر خواهد داشت و همین امر باعث میشود و تعارض و سوءتفاهم کمتری در اعضای تیم ایجاد میشود. پس در هنگام کار، صحبت های غیرکاری را متوقف نکنید، اجازه دهید اعضای تیم تان بیشتر همدیگر را بشناسند و تعامل بیشتری با همدیگر داشته باشند.

 

» قانون شماره هفت
قدردانی تان علنی کنید
اجازه دهید اعضای تیم تان بدانند چه زمانی عملکرد خیلی خوبی داشتند.

اجازه بدهید احساس کنند با ارزش هستند. کمک شان کنید عزت نفس بیشتری پس از کار تیمی داشته باشند و از بودن در تیم، احساس مفید بودن کنند و بدانند تلاش شان بی هدف نیست و در مسیر هدفی مهم، حرکت میکنند.

 

پاتریک لنچیانی
پاتریک لنچیانی

 

سخن آخر؛
معمولا داشتن یک تیم خوب، کار‌ آسانی نیست.

چون یک تیم خوب، قابل خریدن، نیست. یک تیم خوب، چیزی آماده برای استفاده نیست. شما باید یک تیم خوب را بـــسازید و آنرا رشد دهید. بعضی وقت ها کارهای خوب پیش میرود و بعضی وقت ها کارها خوب پیش نمیرود. چیزی که مهم است، تجربه زندگی تیمی است.

در همین زمینه، حتما نوشته های زیر را هم بخوانید‌ :

2 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت F.AB می‌گوید

  بسیار عالی بود استفاده کردم
  از اینکه آگاهیهاتون رو به اشتراک میذارین متشکرم

 2. کاربر سوخت جت omme می‌گوید

  این همه زندگی نامه ادم های موفق جهان رو خوندیم .
  کاش کمی هم در مورد خودتون بنویسید . شما هم الان با این سایت موفق , ادم دوست داره در مورد موفقیت تون بیشتر بدونه و این که چگونه شروع کردید ؟ فکر میکردین موفق بشین ؟ رمز موفقیت شما چیست؟
  پیشاپیش از تمامی زحماتتون تشکر میکنم . امیدوارم هر روز موفق تر از روز قبل باشید .

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**