8 راه‌ تضمینی ریچارد سنت جان که به موفقیت ختم میشود | راه هشتم – مقاومت در برابر ناملایمت‌ها

اشتیاق، کار مثل تفریح، تمرین مداوم، تمرکز بر هدف واحد، اراده ترغیب کننده، ارائه خدمات ارزشمند، ایده های ناب و خلاق هفت راه موفقیت از دیدگاه ریچارد سنت هستند که درباره آن ها صحبت کردیم و با خوبی و اثرات این راه ها آشنا شدیم.

حالا به سراغ آخرین راه می رویم. مقاومت در برابر ناملایمت ها هشتمین و آخرین راهی است که ریچارد سنت برای رسیدن به موفقیت به ما پیشنهاد می دهد.

همه ما گاهی در زندگی شخصی و کاری مان شرایط سختی را تجربه می کنیم و مشکلاتی از سر می گذرانیم. این سختی ها می توانند مالی، جسمی، آزار و اذیت دیگران، شکست در کار و درس و زندگی مشترک و … باشد.

اما سوال اصلی این است که آیا همه ما در مقابل این مشکلات مقاوم هستیم یا این که تسلیم شرایط می شویم؟
از طرف دیگر، مقاوت در برابر این سختی ها و مشکلات چه تاثیری در زندگی افراد دارد؟

شاید شما در شرایط بدی باشید و با خود فکر کنید تنها کسی هستید که دچار ناملایمت های زندگی شدید و به همین دلیل به خودتان حق تسلیم شدن بدهید. اما این ادعا درست نیست، چون اگر زندگی آدم های موفق در هر کشور و تاریخی را بررسی کنیم، به خوبی متوجه می شویم که مشکلات و ناملایمت ها برای همه در شکل های مختلف وجود دارد. اما بزرگترین تفاوت آدم های موفق و شکست خورده در میزان مقاومت آن ها در برابر نا ملایمت ها زندگی است. شخص آگاه به خوبی می داند که با تحمل این سختی ها و ناملایمت ها می تواند به موفقیت برسد.

دو کوهنورد را در نظر بگیرید. هر دو آن ها قصد دارند قله یک کوه مشترک را فتح کنند. در مسیر با سختی ها و پیچ و خم های زیادی رو به رو می شوند. یکی از کوهنوردها نا امید می شود و کوهنورد دیگر با وجود تمام سختی ها تا بالای قله ادامه می دهد. بدون شک کوهنوردی که تسلیم سختی ها و مشکلات راه نشده موفق تر از کوهنورد دیگر است که تسلیم شرایط شد و دست از تلاش برداشت.

شاید همان روز یا سال ها بعد کوهنوردی که تسلیم شد، به خاطر این کار خودش را سرزنش کند و حسرت تمام کردن کار نیمه تمامش را بخورد.

این اتفاق در زندگی روزمره بسیاری از ما اتفاق می افتد. وقتی خیلی زود تسلیم می شویم و ادامه نمی دهیم؛ سال ها بعد از با دیدن موفقیت افراد دیگر که شرایط مشابه ما و حتی شاید سخت تر از ما داشتند و با این حال ادامه دادند، خود را سرزنش می کنیم؛ شاید هم همه چیز را گردن سرنوشت بیاندازیم، یا این که دیگران را مقصر بدانیم. اما بیایید با خود صادق باشیم؛ جایگاه فعلی ما در زندگی شخصی، کاری، درسی و … نتیجه تلاش و پشتکار یا نا امیدی ماست.

اگر در ملایمات زندگی تسلیم شرایط نشده باشیم، بدون شک در حال حاضر به موفقیت هایی دست یافتیم اما اگر به خاطر سختی ها اهدافمان را کنار گذاشته باشیم؛ احتمالا با دیدن افراد موفق حسرت بخوریم.

اگر در حاضر در شرایط سختی قرار دارید یا این که به خاطر مشکلات دست از اهدافتان برداشتید، هنوز دیر نشده راه هایی وجود دارند که به شما کمک میکنند تا در برابر ناملایمات مقاوم تر باشید.

به نظر من اولین چیزی که باید بدانید این است که اگر هدفی دارید و با اراده و افکار مثبت برای رسیدن به آن تلاش می کنید، باز هم ممکن است در مسیر هدف تان با سختی ها و مشکلات رو به رو شوید. زندگی کریس گاردنر، راکی و سوییشیرو هوندا را به خاطر بیاورید، هر سه آن ها با موانع زیادی رو به رو شدند اگر تسلیم شرایط می شدند هیچ وقت تبدیل به یک چهره ماندگار نمی شدند.

گاهی ما وقتی با مشکل و سختی مواجه می شویم فکر می کنیم دنیا به آخر رسیده و این اتفاق غیر عادی است اما اگر بدانیم، این سختی ها و مشکلات طبیعی هستند راحت تر می توانیم با آن ها کنار بیاییم.

راهکار دیگری که من خودم برای مقاومت در برابر سختی ها و ناملایمات از آن استفاده می کنم، دوری از افراد منفی است. انسان های که افکار منفی دارند، با حرف ها و رفتار بدبینانه شان نیروی ما را برای تحمل سختی ها کم می کنند. بهتر است با افراد مثبت رفت و آمد کنید تا امیدتان به زندگی بیش تر شود و با قدرت تر در مسیر رسیدن به اهداف تان حرکت کنید و تسلیم نشوید.

همچنین بهتر است در اوج مشکلات و سختی هایتان، شکر گزاری را فراموش نکنید. اگر سری به کتابفروشی ها بزنید و نگاهی به کتاب های موجود در قفسه روانشناسی بیاندازید، کتاب های زیادی درباره اثر شکر گزاری نوشته شده که نشان می دهند این کار نه تنها فراوانی و موفقیت را به سمت ما سوق می دهد بلکه تحمل شرایط کنونی مان را آسان می کند‌.

انتخاب با ماست که قسمت پر لیوان را در نظر بگیریم و به خاطر آن شکر کنیم یا به خاطر قسمت خالی آن غمگین و ناراحت باشیم. وقتی ما به خاطر داشته هایمان شکر گزاری می کنیم، نه تنها خودمان از درون به آرامش می رسیم بلکه به کائنات نیز این پیغام را می فرستیم که ما لیاقت دریافت بیش تر را داریم و به همین دلیل مشکلات و موانع از سر راه ما برداشته می شود.

اما وقتی ما قدردان داشته هایمان نیستیم و دائم در حال گلایه و شکایتیم، مشکلات و موانع بیش تری جذب زندگی مان می شود.

 نگرانی چیزی جز اتلاف وقت نیست. افکارتان را مثبت نگه دارید، شکر گزار داشته هایتان باشید و ایمان داشته باشید هیچ سختی همیشگی نیست. 

مهم این نیست که با قدم های بلند سمت اهدافتان بروید، اگر با سختی ها و موانع رو به شدید، حتی با وجود قدم های کوچک نیز در جریان باشید و حرکت کنید. حتی اگر لاک پشتی نیز بروید، در صورتی که در حرکت باشید به خط پایان خواهید رسید.

با به کار گیری این هشت راهی که ریچارد سنت به آن ها دست یافته، یعنی

 1. اشتیاق
 2. کار مثل تفریح باشد
 3. تمرین مداوم
 4. تمرکز بر هدف واحد
 5. اراده ترغیب کننده
 6. ارائه خدمات ارزشمند
 7. ایده های ناب و خلاق
 8. مقاومت در برابر ناملایمات؛

شک نکنید موفقیت تان تضمین شده است؛ چون پیش از شما افراد موفق این راه ها را امتحان کرده اند و به موفقیت رسیدند.

و در آخر هم سه دقیقه وقت بگذارید و یکبار دیگر به طور خلاصه همه‌ی این هشت عامل طلایی را از زبان خود آقای ریچارد سنت جان در TED بشنوید:


11 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت یی می‌گوید

  بسیار عالی وتشکر از نویسنده وتیم عالی وخوبتون
  ،

 2. کاربر سوخت جت تی می‌گوید

  خیلی خوشحالم که تونستم بالاخره چیزی پیدا کنم که کمک کننده باشه واقعا

 3. کاربر سوخت جت بی می‌گوید

  سلام خانم نمینی عزیز وبزرگوار آیا شما قانون اعداد تسلا را میدانید چگونه باید نوشت ویک نمونه آن را میتوانید بنویسید همان ۷۷۷ و ۳۶۹
  ممنون از لطف شما
  با ارادت شکوفه ایوبی مدیر دهکده جهانی زنان

 4. کاربر سوخت جت بی می‌گوید

  بشنوید:

  سلام ‌صد درود بر شما سرکار خانم نمینی عزیز وبزرگوار :
  چقدر زیبا می شد اگر در هر مورد از ۸ بند موفقیت یک تمرین کاربردی وعملی میذاشتید تا برای خوانندگان ملکه ذهن می‌شد ‌اثرش ماندگار ممنون از این همه لطف ومحبت شماالهی همیشه بدرخشید با ارادت
  شکوفه ایوبی مدیر دهکده جهانی زنان

  1. کاربر سوخت جت ده می‌گوید

   بسیار عالی و آموزنده بود، ممنونم از مجموعه ی سوخت جت

 5. کاربر سوخت جت نب می‌گوید

  میزان هم تو اون قسمت سبز میران تایپ شده حیفه این مطالب قشنگ و کاربردیه خطا تایپی داشته باشه. بازم ممنون از فاطمه خوش ذوق
  من با دیدن تصویرت و لبخندت انرژی میگیرم نوشته هات که جا خود داره

  1. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

   ممنون دوست عزیز از این همه توجه شما
   لطف دارید خیلی
   خوشحالم که انرژی می گیرید.

 6. کاربر سوخت جت نب می‌گوید

  مرررررررررررررررررسی عالی بودن عالییییییییی
  فقط خطای تایپی وجود داره نو سطر اول ارائه خدمات رو خمات نوشتید

  1. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

   خوشحالم که خوشتون اومده
   منظورتون ارائه خدمات ارزشمند که سطر اول ارائه خمات ارزشمند تایپ شده. ممنون از تذکرتون .

 7. کاربر سوخت جت مه می‌گوید

  این هشت تا مقاله خیلی عالی بودند و در زندگی ام خیلی اثرگذار بودند. راه زندگی ام تغییر کرد و با سرعت بیشتری به سمت موفقیت دارم میرم.ممنونم.

  1. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

   دوست عزیز خیلی خوشحالم که این هشت راه براتون سودمند بوده. موفق باشید همیشه

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**