آموزش بازی هوش مالی (monopoly)

 

بازی مونوپولی، یک بازی ۲ تا ۵ نفره است که هر دور از آن، حدود ۱۵ دقیقه زمان می‌برد؛ ولی اگر شیوه آن را بیاموزید؛ می‌توانید ساعت‌ها با دوستان‌تان دور هم بنشینید و از این بازی نه تنها لذت ببرید بلکه هوش مالی‌تان را به شدت افزایش دهید. در این بازی یک سری کارت داریم که نماد پول، املاک و اقدامات مشخص هستند. در بازی مونوپولی، کسی برنده است که زودتر بتواند سه مجموعه املاک با رنگ‌های مختلف برای خودش جمع کند. منظور از یک مجموعه کامل املاک، سه کارت املاک همرنگ است.

کارت‌های اقدام، ابزارهایی هستند که به شما کمک می‌کنند جلوی پیروزی رقبای خود را بگیرید و سریع‌تر از دیگران سه مجموعه املاک خودتان را تکمیل کنید. اگر خواهان موفقیت هستید، از کارت‌های اجاره‌بها نهایت استفاده را ببرید و تمام منابع مالی رقبا را تحت کنترل خود بگیرید.

بازی مونوپولی، چندان مبتنی بر بخت و اقبال نیست؛ چیزی که پیروز این بازی را مشخص می‌کند، هوش و مهارت است. اگر مدتی زمان خود را صرف مونوپولی دیل کنید، متوجه خواهید شد که چقدر مهارتتان در زمینه تصمیم‌گیری و هوش مالی افزایش می‌یابد. راهنمای کامل بازی در صفحات بعد آمده است.

 

 

آشنایی با کارت‌های بازی

 1. کارت‌ پول: روی هر کارت پول، مبلغی درج شده است که ارزش آن را مشخص می‌کند. با این کارت‌ها می‌توانید بدهی و اجاره‌بها به طرف مقابل بپردازیم یا از او بدهی و اجاره‌بها بگیرید.

 

 1. کارت املاک: این کارت‌های رنگی، هر کدام در خیابان مشخصی قرار دارند و میزان اجاره‌بهای آن‌ها را رویشان درج شده است. مثل کارت زیر مربوط به ملکی در خیابان مارلبرو است که اگر یکی ا   ز آن‌ها را داشته باشیم، می‌توانیم ۱ مونوپولی از طرف مقابل اجاره‌بها بگیریم. اگر ۲ کارت داشته باشیم، ۳ مونوپولی و اگر ۳ تا داشته باشیم، ۵ مونوپولی از طرف مقابل، اجاره‌بها می‌گیریم

 

 1. کارت نظام مهندسی: کارت‌های نظام مهندسی دقیقاً حکم همان کارت‌های املاک را دارند؛ با این تفاوت که دو رنگ دارند و می‌توانند در کنار املاک هم‌رنگ خود قرار بگیرند. مثلاً اگر کارت املاکی به رنگ بنفش داریم، می‌توانیم کارت نظام مهندسی زیر را از طرف بنفش آن روی کارت املاک بنفش بگذاریم تا دو ملک بنفش داشته باشیم. اگر ملک نارنجی داریم، می‌توانیم کارت‌های نظام مهندسی را از طرف نارنجی روی ملک نارنجی (خیابان مارلبرو) بگذاریم.

 1. کارت‌های اقدام: با این کارت‌ها می‌توانیم از طرف مقابل بخواهیم کاری برای ما انجام دهد. کاری که طرف مقابل باید انجام دهد، روی کارت نوشته شده است. هر زمان خواستید با کارت‌های اقدام‌تان بازی کنید باید طبق دستورات روی کارت عمل کنید

 

شرط پیروزی در بازی

پیروزی بازی مونوپولی ، کسی است که بتواند زودتر از دیگران، سه مجموعه کامل از کارت‌های املاک با رنگ‌های مختلف جلوی خودش بگذارد. هر مجموعه کارت املاک، سه کارت هم‌رنگ دارد.

به عنوان مثال اگر شما می‌خواهید برنده شوید، باید سه کارت املاک سبزرنگ، سه کارت املاک زردرنگ و سه کارت املاک نارنجی‌رنگ جلوی خودتان بگذارید تا به پیروزی برسید.

 

نحوه بازی کردن

فرض کنید دو بازیکن روبروی هم و پشت یک میز یا روی زمین نشسته‌اند و می‌خواهند مونوپولی بازی کنند. یکی از بازیکنان، کارت‌ها را برمی‌دارد و هر طور که تمایل دارد، شروع به بُر زدن می‌کند. وقتی بُر زدن به پایان رسید، به هر بازیکن ۵ کارت به صورت کاملاً تصادفی داده می‌شود. توجه داشته باشید که بازیکنان نباید بفهمند از کارت‌های هم سردربیاورند.

 

حالا هر چقدر کارت باقی ماند، باید کنار بگذاریم. از این به بعد این کارت‌ها را به عنوان کارت‌های کنارگذاشته می‌شناسیم. باید کارت‌های کنارگذاشته را روی میز و بین بازیکنان در کنار میز قرار داد.

 

حالا نوبت یکی از بازیکنان است که بازی کند. او می‌تواند در نوبتش، ۲ کارت از روی کارت‌های کنارگذاشته بردارد و به کارت‌هایی که در دست دارد، اضافه کند.

 

هر بازیکن می‌تواند در نوبت خودش، تا ۳ کارت بازی کند؛ یعنی می‌تواند به دلخواه خودش هیچ حرکتی انجام ندهد یا یک، دو یا سه حرکت انجام دهد.

 

وقتی حرکات خود را انجام دادید، باید حواستان به تعداد کارت‌هایی که در دست دارید، باشد. تعداد کارت‌هایی که در دست دارید، نباید بیش از ۷ کارت باشد. اگر ۸ کارت یا بیشتر در دست داشتید، باید کارت‌های اضافی (بیش از ۷ کارت) را از دست خود بردارید و زیر کارت‌های کنارگذاشته بگذارید. به این حرکت می‌گویند سوزاندن کارت‌های اضافی!

 

اگر کارت املاک در دست دارید، باید جلوی خودتان قرار دهید. هر بار که یک کارت املاک را جلوی خود قرار دهید، یک حرکت محسوب می‌شود. هدف شما باید این باشد که سه کارت املاک با رنگ مختلف جلوی خود قرار دهید و این سه کارت املاک را به سه مجموعه کارت کامل (هر مجموعه کامل، ۳ کارت املاک دارد) تبدیل کنید. توجه کنید که ممکن است ۵ کارت املاک با رنگ‌های مختلف جلوی شما باشد؛ ولی هدف شما باید این باشد که سه تای این رنگ‌ها را کامل کنید تا به پیروزی برسید. باید کارت‌های املاک همرنگ را روی هم قرار دهید؛ به طوری که معلوم باشد چند کارت همرنگ روی هم قرار گرفته است.

 

اگر کارت پول در دست دارید، آن را در بانک خود بگذارید. بانک شما، جایی کنار دستتان است. توجه کنید که کارت‌های بانک شما از کارت‌های املاک، کاملاً جدا باشد. هر کارت پول که در بانک خود بگذارید، یک حرکت محسوب می‌شود.

 

اکنون فرض کنید که شما ۴ مونوپولی در بانک خود قرار داده‌اید و طرف مقابل، یک کارت املاک سبزرنگ جلوی خود دارد. اکنون او یک کارت اقدام اجاره‌بها به رنگ سبز و مشکی وسط میز می‌گذارد و شما باید به اندازه اجاره بهای یک ملک سبزرنگ را به او بدهید که ۲ مونوپولی است. برای خواندن میزان اجاره بهای هر ملک، روی کارت املاک را بخوانید. یک کارت املاک سبزرنگ، ۲ مونوپولی اجاره‌بها دارد. حال اگر دو کارت املاک سبزرنگ داشتید و یک کارت اجاره‌بها وسط میز گذاشتید، طرف مقابل باید ۴ مونوپولی بپردازد.

 

فرض کنید که شما یک کارت اجاره‌بها وسط می‌گذارید و طرف مقابل موظف می‌شود که ۴ مونوپولی به شما پول بدهد؛ ولی در بانک یک کارت پول ۲ مونوپولی و یک کارت پول ۳ مونوپولی دارد. او ناچار است که به شما ۵ مونوپولی بدهد و هیچ لزومی ندارد که شما مابقی پولش را به او برگردانید.

 

اگر بخواهید می‌توانید کارت‌های اقدام را در بانک خودتان قرار دهید؛ و دیگر امکان بازگشت آن کارت به عنوان کارت اقدام وجود ندارد. توجه کنید که اگر طرف مقابل، یک کارت اجاره‌بها وسط گذاشت و شما کارت پول کافی نداشتید، باید بدهی خود را از طریق کارت‌های اقدام داخل بانک و یا املاک روی زمین خود بپردازید.

 

توجه داشته باشید که شما باید بدهی خود را از کارت‌هایی که قبلاً در بانک خود قرار داده‌اید و یا املاکی که روی زمین گذاشته‌اید بپردازید و نمی‌توانید این بدهی را از طریق کارت‌هایی که در دست دارید بپردازید.

 

اگر احیاناً کارت‌های موجود در دستتان تمام شد می‌توانید در نوبتتان به جای ۲ کارت، ۵ کارت از روی کارت‌های کنارگذاشته بردارید.

 

اگر نوبتتان شد و ۲ کارت از روی کارت‌های کنار گذاشته برداشتید و متوجه شدید که در کارت‌هایی که در دست دارید، یک کارت «تیز و بز» وجود دارد، می‌توانید کارت تیز و بز را وسط بگذارید و دوباره ۲ کارت دیگر از روی کارت‌های کنار گذاشته بردارید. منتها حواستان باشد که اگر پس از تمام شدن نوبتتان، بیش از ۷ کارت در دست داشتید، باید کارت‌های اضافه را بسوزانید.

 

اگر احیاناً یک کارت نظام مهندس به رنگ زرد و قرمز داشتید و جلوی‌تان دو کارت املاک زرد داشتید، کارت نظام مهندسی را از طرف زرد آن روی کارت‌های زرد بگذارید تا مجموعه‌تان تکمیل شود.

 

اگر موفق شدید یک مجموعه کارت املاک (۳ کارت املاک هم‌رنگ) جمع کنید، باید کارت‌های دست خود را ببینید. اگر کارت «خانه» در دستتان بود می‌توانید این کارت «خانه» را روی یک مجموعه کامل از کارت املاک بگذارید. اکنون اگر کارت «هتل» به دستتان رسید، می‌توانید آن را هم روی کارت خانه بگذارید. توجه کنید که از کارت خانه را نداشته باشید، نمی‌توانید کارت هتل را روی مجموعه کارت کامل املاک قرار دهید.

 

 

7 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت اس می‌گوید

  سلام ممنون میشم اگه به صورت ویدئوی آموزش کامل بازی مونو پولی رو بزارید

 2. کاربر سوخت جت وی می‌گوید

  سلام امکانش هست ویدئو آموزش این بازی رو بارگزاری کنین ممنون

 3. کاربر سوخت جت اج می‌گوید

  سلام اجرای بازی رو گذاشتن؟؟؟

 4. کاربر سوخت جت سخ می‌گوید

  سلام کاش تیم سوخت جت یه دست بازی کنن و ویدیو بگیرن تا ما هم یاد بگیریم

 5. کاربر سوخت جت بی می‌گوید

  عالی بود.

 6. کاربر سوخت جت یی می‌گوید

  فرض کنیم کارت اجاره بها توسط خودمان زمین گذاشته شده و جریمه ها را میخواهیم دریافت کنیم
  کارت های دریافتی به دستمان اضافه میشوند و باید کارت های اضافی بسوزند یا مستقیم به بانک اضافه میشوند؟!

 7. کاربر سوخت جت کی می‌گوید

  سلام
  باعرض خسته نباشید خدمت مجموعه سوخت جت وتشکر فراوان بابت تمام مطالب کاربردی وانگیزشی که داخل سایت قرار دادید ودر اختیار مخاطبین گذاشتید،انشالله که سال ۱۴۰۲را با موفقیت پشت سر گذاشته باشید.به تمام اهداف خود رسیده باشید وسال پیش رو سالی سر شار از موفقیت برای تمام سوخت جت‌های عزیزو بخصوص استاد سینانی عزیز باشد،سال پربرکتی را بر همه شما دوستان بزرگوار آرزومندم،
  سپاسگزارم

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**