زن‎شین : هنر توجه و تمرکز تیراندازهای ژاپنی برای لحظه به لحظه زندگی

داستان یک تیرانداز سامورایی

ممکن است قبلا با «زن‌شین» آشنایی داشته باشید. شاید هم اولین باری ست که این واژه به گوش‌تان میخورد. اگر اینطور است اصلا نگران نباشید. ما اینجاییم که شما را با مفاهیم جدید آشنا کنیم.

زن‌شین:
هنر توجه و تمرکز در لحظه به لحظه زندگی ست.

اما این جمله به چه معناست؟ و  چه داستانی پشت آن پنهان شده؟!

در دهه 1920 استادی آلمانی به نام یوگن هریگل برای تدریس فلسفه در دانشگاهی در شمال شرق توکیو، به شهر خوش آب و هوایی به نام سندای آمد. هریگل برای درک بهتر فرهنگ ژاپنی تصمیم گرفت کیودو کار کند. کیودو درواقع نوعی هنر رزمی ژاپنی ست که در آن تیراندازی با کمان را یاد می‌گیرند.

هریگل برای یادگیری این هنر نزد یک تیرانداز اسطوره‌ای مشهور به نام آوا کنزو رفت. کنزو باور داشت که کسانی که در تیراندازی مبتدی هستند قبل از هرچیزی باید به اصول تیراندازی با کمان کاملا مسلط شوند و آنجاست که تازه اجازه پیدا می‌کنند که به سمت یک هدف واقعی تیراندازی کنند. کنزو با تمام وجودش به این سبک آموزش اعتقاد داشت. هریگل، چهار سال تمام، فقط اجازه داشت به یک توده کاهی که در فاصله 2 متری او بود، شلیک کند.

هریگل بعد از 4 سال آزگار بالاخره نارضایتی‌ خودش از آهستگیِ فرایند یادگیری اعلام کرد. اما استادش در نهایت ناباوری جواب داد: «راه رسیدن به هدف رو نمیشه اندازه گرفت! روزها، هفته‌ها، ماه‌ها، سال‌ها هیچکدوم اهمیتی ندارن!»

با این حال؛ استاد درنهایت به هریگل اجازه داد که به سمت هدفی دورتر شلیک کند. اما اتفاقی که افتاد این بود که تیراندازی‌اش افتضاح بود! تقریبا تمام تیرها از مسیر منحرف شدند وهیچکدام به هدف نخوردند. هریگل با هر پرتاب ناامید و ناامیدتر میشد. تا اینکه کاملا دلسرد شد!

هریگل این موضوع را با استادش درمیان گذاشت و با تواضع و فروتنی گفت که او که هدف‌گیری‌اش چندان خوب نبوده و باید سعی کند نقاط ضعفش را برطرف کند.

کنزو با تعجب به شاگردش نگاه کرد و جواب داد: « مشکل تو اصلا نحوه هدف‌گیری‌ت نیست، چیزی که نتیجه هرکاری رو تعیین میکنه، طرز برخورد با اونه.» هریگل که از جواب استادش ناراحت شده بود با دلخوری گفت: «اگه اینطور باشه پس شما باید بتونی در تاریکی و با چشم بسته تیر رو به هدف بزنی!»

کنزو لحظه‌ای مکث کرد و بعد گفت:
«برو و غروب به دیدنم بیا.»

»« تیراندازی در تاریکی

شب که فرا رسید هر دو مرد در محوطه‌ای که در آن تمرین می‌کردند، بودند. کنزو به سمت محل تیراندازی همیشگی خود که اکنون در تاریکی پنهان شده بود، رفت. با تکه پارچه‌ای چشم‌هایش را بست و روال معمول خود را پیش گرفت. در جایگاه تیراندازی قرار گرفت و ریسمان کمان را کشید. و بعد بدون اینکه لحظه‌ای صبر کند دوباره کمان را کشید و تیر را پرتاب کرد.

هریگل سریع از جا پرید و دوید که هدف را بررسی کند. بعدها در کتابش (زن در هنر تیراندازی با کمان) نوشت: «وقتی چراغ روی پایه هدف را روشن کردم، در کمال تعجب متوجه شدم که تیر اول کاملا در مرکز هدف فرو رفته بود و در تیر دوم هم قنداق تیر اول را کاملا خورد کرده بود.»

کنزو با چشمان بسته و در تاریکی،
دو بار به هدف زده بود..

»« هدف‌گیری همه‌چیز است!

استادان بزرگ تیراندازی اغلب می‌آموزند که «هدف‌گیری همه‌چیز است.»
نحوه ایستادن‌تان، نحوه نگه داشتن کمان، طرز نفس کشیدن‌تان در لحظه رها کردن تیر از کمان همه و همه تعیین‌کننده نتیجه نهایی ست.

آوا کنزو، استاد تیراندازی داستان ما به قدری حواسش به همه‌ی این جزئیات بود که توانست پرتاب چنان دقیقی داشته باشد که ثابت کند هوای تاریک و چشمان بسته هرگز بهانه‌ی خوبی برای یک تیرانداز حرفه‌ای نیست. این آگاهی کامل از بدن و ذهن به «زن‌شین» معروف است.

«زن‌شین» کلمه‌ای است که در تمام هنرهای رزمی ژاپنی برای اشاره به حالت هوشیاری آرام استفاده می‌شود. ترجمه کلمه به کلمه «زن‌شین» می‌شود “ذهنی بدون یادآور”.

معنایش به عبارت دیگر این است که ذهن فرد طوری بر روی کاری انجام می‌دهد متمرکز است که هیچ چیز دیگری را به یاد نمی‌آورد. کسی که در حالت «زن‌شین» قرار دارد بدون آن‌که به خودش استرسی وراد کند از بدن، ذهن و محیط اطراف خود آگاه است.

ولی این تنها معنای لغوی این کلمه ست. «زن‌شین» درعمل معنای بسیار عمیق‌تری دارد. معنی «زن‌شین» این است که زندگی خود را آگاهانه انتخاب کنید و هدفمند رفتار کنید، نه اینکه قربانی هر چیزی که سر راه‌تان قرار می‌گیرد، شوید.

»« دشمن پیشرفت

یک ضرب المثل معروف ژاپنی هست که می‌گوید «بعد از پیروزی در نبرد، کلاهت را سفت بچسب!»

به عبارت دیگر؛ جنگ بعد از پیروزی به پایان نمی‌رسد، بلکه وقتی به پایان می‌رسد که تنبل شوید و تعهدی که نسبت به هدف‌تان داشتید را فراموش کنید و دیگر به چیزی توجه نکنید.

«زندگی آگاهانه بدون توجه به اینکه آیا هدف محقق می‌شود یا نه» این چیزی ست که زن‌شین از شما می‌خواهد.

ما می توانیم این فلسفه را در تمام ابعاد زندگی به کار بگیریم:

 • نوشتن: نبرد تو با چاپ کتابت تمام نمی‌شود. نبرد تو زمانی پایان می‌یابد که از نوشتن دست بکشی، زمانی که علاقه‌ات برای هنرآفرینی از دست بدهی.
 • تناسب اندام: نبرد تو با رسیدن به وزن دلخواه‌ات تمام نمی‌شود بلکه زمانی تمام می‌شود که تمرکزت را از دست دهی و تمرینات ورزشی‌ات را ادامه ندهی. اینجا ست که نبرد تو به پایان می‌رسد.
 • کارآفرینی: نبرد تو زمانی به پایان نمی‌رسد که موفق به یک فروش بزرگ شویدو نبرد تو وقتی به پایان می‌رسد که بیش از حد به خودت مغرور شوی و دست از تلاش کردن برداری.
دشمن رشد نه شسکت است و نه موفقیت! دشمن اصلی پیشرفت، کسالت، خستگی و عدم تمرکز است.
دشمن پیشرفت در حقیقت عدم تعهد و نداشتن پشتکار است. چراکه تعهد و پشتکارهمه‌چیز است.

»« هنر زن‌شین در زندگی روزمره

«باید کارهای روزمره را با صداقت، اشتیاق و آگاهی انجام داد. دقیقا مانند کسی که قصد رها کردن کمانش را دارد.»
کنت کوشنر، یک تیر، یک زندگی

ما در جهانی زندگی می‌کنیم که مدام درگیر «نتیجه گرفتن» است. ما هم دقیقا مثل دوست داریم که تیرمان به هدف بخورد. با این حال، اگر درحین کار اشتیاق، تمرکز و پشتکار داشته باشیم (پاهای‌مان را در حالت مناسبی قرار دهیم، کمان را درست بگیریم و در لحظه رها کردن کمان درست نفس بکشیم) در این صورت می‌توانیم مطمئن باشیم که تیر به هدف می‌خورد.

با این وجود نکته‌ی اصلی این است که دغدغه اینکه تیر به هدف بخورد را نداشته باشید. شما باید عاشق خستگی و بی‌حوصلگی انجام کار مورد علاقه‌تان باشید. نکته این است که شما باید آگاهی و تمرکز لحظه زن‌شین را وارد لحظه به لحظه زندگی‌تان کنید، آن را در همه جای زندگی با خود داشته باشید.

هدف مهم نیست. خط پایان مهم نیست. چیزی که اهمیت دارد روشی ست که ما به هدف نزدیک می‌کند.
هدف‌گیری همه‌چیز است. 


 اگر هنوز نمی‌دانید چطور  هدف مناسبی برای خود تعیین کنید و چطور برای رسیدن به این اهداف تلاش کنید اصلا نگران نباشید. ما برای همین اینجاییم. امکان ندارد از اعضای پیگیر سوخت جت بوده باشید و جیم ران را نشناسید. جیمز ران نویسنده، سخنران و اعجوبه‌ی دنیای موفقیت به یاد شما یاد می‌دهد چطور هدف‌گذاری کنید. و به هنگام هدف‌گذاری چطور بایستید‌، چطور کمان را نگه دارید و چطور در لحظه رها کردن تیر از کمان نفس بکشید! فقط کافی ست که روی لینک زیر کلیک کنید تا هدف زندگی‌تان را پیدا کنید

ویدیوی صفر تا صد هدفگذاری از جیم ران

 

 

13 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت ید می‌گوید

  ژاپن یعنی دنیا
  دنیا یعنی ژاپن

 2. کاربر سوخت جت اس می‌گوید

  عالی بود

 3. کاربر سوخت جت اس می‌گوید

  ممنون استاد مطالعه کردم وعمیقابهش فکرکردم

 4. کاربر سوخت جت یم می‌گوید

  خیلی خوب بود

 5. کاربر سوخت جت یه می‌گوید

  انرژیم ته کشیده بود دوباره شروع میکنم

 6. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

  خیلی عالی بود ممنون

 7. کاربر سوخت جت ین می‌گوید

  این قسمتش خیلی عالی بود ازتون ممنونم
  جنگ بعد از پیروزی به پایان نمی‌رسد، بلکه وقتی به پایان می‌رسد که تنبل شوید و تعهدی که نسبت به هدف‌تان داشتید را فراموش کنید و دیگر به چیزی توجه نکنید.

 8. کاربر سوخت جت فی می‌گوید

  ما ممنون آقای رنه سینانی و گروه سوخت جت هستیم خیلی عالیو کاربردی بود

 9. کاربر سوخت جت اس می‌گوید

  عالی و در عین حال جالب و جذاب بود
  متشکرم

 10. کاربر سوخت جت دی می‌گوید

  خیلی خوب بود

 11. کاربر سوخت جت 6192 می‌گوید

  این مقاله عالی بود و کاربردی

 12. کاربر سوخت جت sein می‌گوید

  عالی بود ممنون

 13. کاربر سوخت جت ید می‌گوید

  مقاله بسیار روان و ساده فهم بود .
  ممنون .

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**