آرامش درون – تکنیک‌هایی که همیشه جواب می‌دهند

در دنیای امروز، مسئله آرامش درون بیش از هر زمان دیگری اهمیت پیدا کرده است. زندگی شهری با تمام پیچیدگی‌هایی که دارد، فضای رسانه‌های اجتماعی که هر روز ما را با اطلاعات و داده‌ها بمباران می‌کنند، پیشرفت تکنولوژی و مشکلات اقتصادی مثل تورم عجیب و غریب باعث شده است که زندگی بشر با مشکلات متنوعی روبرو شود و از این رو پدیده آرامش در زمینه‌های مختلف فردی، اجتماعی، اقتصادی و غیره از دنیای زیبای ما پر کشیده است.

کمبود آرامش درون در بسیاری از انسان‌ها باعث شده است که مفاهیمی مثل مراقبه یا مدیتیشن بیش از هر زمان دیگری مطرح شود. در این مقاله تصمیم داریم با مفهوم آرامش درون آشنا شویم، مزایای آن را مورد بررسی قرار دهیم و در نهایت تکنیک‌های مختلفی را برای رسیدن به آرامش یاد بگیریم. در صورتی که شما هم به این  مفهوم بی‌نظیر و ارزشمند علاقمند هستید، پیشنهاد می‌شود که تا پایان این مقاله با ما همراه شوید.

آرامش درون، تمام چیزی که به آن نیاز دارید!

کلمه آرامش درون، اصطلاحی است از ترجمه «Inner Peace» یا «Peace of Mind» خلق شده است. بسیاری از افراد، این اصطلاح را با یوگا و مراقبه مرتبط می‌دانند ولی واقعیت این است که لازم نیست انسان حتماً کار خاصی انجام دهد تا از نظر درونی به آرامش برسد. ما در حین یک فعالیت کاملاً معمولی و روزمره مثل حضور در محل کار تا بودن در کنار خانواده هم طعم شیرین آرامش درونی را تجربه کنیم. در ادامه چند تعریف از آرامش درون ارائه خواهیم داد:

  • آرامش درون، نوعی حالت یا وضعیت ذهنی و احساسی است که وقتی فرد به آن برسد می‌تواند خیلی خوب از پس مدیریت خودش بربیاید و در موقعیت‌های دشوار و پر از تنش، احساس شادمانی و آرامش خود را حفظ کند.
  • کسی که آرامش درونی دارد، درک و دانش کافی برای قوی ماندن در برابر هرگونه تنش و استرس را دارد. وقتی کلمه آرامش (Peace) مطرح می‌شود، بسیاری از متخصصان آن را مخالف مضطرب بودن یا استرس داشتن می‌دانند.
  • وقتی می‌گوییم کسی آرامش ذهنی و درونی دارد، به این معنا است که بیش از حد به مسائل فکر نمی‌کند و هر وضعیتی را بیش از حد تجزیه و تحلیل نمی‌کند. برخی از تصمیم‌های انسان به فکر و آنالیز زیادی نیاز دارد ولی باید بپذیریم که در بیشتر مواقع، اصلاً لازم نیست که خودمان را در مسائل مختلف غرق کنیم.
  • آرامش درون وقتی معنا پیدا می‌کند که پیرامون فرد، تنش و اضطراب وجود داشته باشد ولی او بتواند عوامل تنش‌زا را شناسایی کند و آن‌ها را به بهترین شکل مدیریت کند. نتیجه چنین اقدامی آن است که شخص می‌تواند بر هر موقعیت یا شرایطی پیروز شود.
کسی که آرامش درونی دارد و از نظر ذهنی و احساسی در حالت آرامش است،
طعم آسایش خاطر، ثبات، خویشتن‌داری، متانت، وقار، سکون و سکوت را چشیده و از چنین خصوصیاتی برخوردار است. 

 

مزایای رسیدن به آرامش درون

تا به اینجای کار در مورد تعریف آرامش درون صحبت کردیم. اکنون وقت آن است که بدانیم اصلاً چرا باید به آرامش درون برسیم؟ مگر این نوع از آرامش جه اهمیتی دارد و چه تأثیری روی زندگی انسان‌ها می‌گذارد که در دنیای امروز، تا این حد به آن توجه می‌شود؟

در پاسخ به این سوال، بد نیست که سراغ جیمز آلن، شاعر و نویسنده بریتانیایی برویم. او کتابی تحت عنوان «تو همانی که می‌اندیشی» دارد و در آن رمز و رازهای بسیاری را  مورد موفقیت بیان کرده است. یکی از مفاهیمی که در این کتاب اهمیت دارد، آرامش درون است. در ادامه بخش‌هایی از این کتاب را که در مورد مزایای آرامش درون است، در کنار هم می‌خوانیم:

 انسان آرام که چگونگی تسلط بر خود را آموخته است، می‌داند که چگونه خود را با دیگران تطبیق دهد و دیگران نیز در مقابل به نیروی معنوی او احترام می‌گذارند و احساس می‌کنند که می‌توانند از او بیاموزند و به او تکیه کنند. حتی یک بازرگان عادی هم که خویشتن‌داری و توازن بیش‌تری داشته باشد، درمی‌یابد که ثروت و توان مالی کسب و کارش را افزایش می‌یابد. چون مردم همواره ترجیح می‌دهند با کسی معامله کنند که رفتارش به شدت ملایم است. انسان نیرومند و آرام همیشه محترم شمرده می‌شود. چنین فردی مانند درختی سایه‌دار در سرزمینی خشک یا صخره‌ای پناه دهنده در طوفان است. چه کسی دلِ آرام و زندگی شیرین و متعادل را دوست ندارد؟ باران ببارد یا آفتابی باشد و یا هر دگرگونی دیگری به سراغ آن‌ها بیاید فرقی نمی‌کند؛ زیرا آن‌ها پیوسته شیرین، باوقار و آرام هستند.

همین سخنان آقای جیمز آلن به خوبی نشان می‌دهد که افراد دارای آرامش درون هم برای خودشان مفید هستند و هم در صحنه اجتماع، نقش خود را به بهترین شکل ممکن ایفا می‌کنند. بنابراین اگر خواهان یک زندگی شخصی عالی و دستیبابی به ثروت و حُسن شهرت هستید، لازم است که از نظر ذهنی و احساسی به آرامش برسید. در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین مزایای آرامش درون اشاره شده است:

1. آرامش درون، توانایی تمرکز بالا را به همراه دارد

یکی از مهم‌ترین مزایای دستیابی به آرامش درون این است که توانایی تمرکز بالا را برای ما فراهم می‌کند. ما در بسیاری از کارهای روزانه خود نیاز به تمرکز داریم و همین تمرکز، سرآغاز عمیق شدن در کارها و انجام داده بهتر آن‌ها است. در حال حاضر بسیاری از افراد از نداشتن تمرکز گلایه دارند. زمانی که سرچشمه و علل این مشکل را بررسی کنیم، به این نتیجه می‌رسیم که آرامش درون آن‌ها کم شده یا از بین رفته است و این کمبود آرامش درونی و ذهنی، خودش را به صورت از بین رفتن تمرکز نشان می‌دهد.

حال اگر تکنیک‌ها و راهکارهایی که برای بازیابی و بازسازی آرامش ذهنی و درونی را پیاده کنید، به مرور متوجه خواهید شد که هم حال بهتری دارید و هم تمرکزتان در زمینه‌های گوناگون به میزان چشمگیری افزایش یافته است.

2. آرامش ذهنی با حال خوب ما نسبت مستقیم دارد

یکی دیگر از مزایایی که آرامش درونی برای ما به همراه دارد، حال خوب است. ما به عنوان انسان وظیفه داریم که به حال خوب برسیم و این حال خوب را در وجود خودمان حفظ کنیم. این همه رمان و کتاب درجه یک در دنیا نوشته شده و اکثریت قریب به اتفاق آن‌ها دنبال این هستند که حال ما را خوب کنند. اولین گامی که برای خوب کردن حال خودمان نیاز داریم، آرامش درون است. اگر از نظر ذهنی و احساسی آرامش نداشته باشیم، مدام در وضعیت تنش و اضطراب باشیم، اصلاً می‌توانیم به خوب کردن حال خودمان برسیم؟ قطعاً نمی‌توانیم!

پس چه باید کرد؟ یک سری راهکار برای دستیابی به حال خوب وجود دارد که در مقاله گنجینه‌ روش‌های کاملاً کاربردی برای داشتن یک حال خوب واقعی نوشته شده است. تمام راهکارهای این مقاله به شما کمک می‌کند که ابتدا به آرامش درونی خود برسید و وقتی آرامش درونی  تأمین شد، حال خوب خودش با اسب سفیدش از راه خواهد رسید.

3. آرامش در درون با قدرت درونی ما مرتبط است

کسی که در درون خودش آرامش داشته باشد، به راحتی آشفته و پریشان نمی‌شود و همواره می‌تواند در برابر مشکلات، صبور و محکم باقی بماند؛ گویی در وجود خودش قدرت خاصی دارد و این قدرت خاص به او کمک می‌کند که عملکرد بهتری در زندگی شخصی و اجتماعی داشته باشد. از این  رو است که

افراد دارای آرامش درون در کسب و کارهای گوناگون موفق هستند
و می‌توانند چالش‌ها را خیلی خوب مدیریت کنند.

4. آرامش درونی حکم یک سپر را برای جسم و روان ما دارد

کسانی که در درون خودشان سرشار از آرامش هستند، انگار در وجود خودشان سپری در برابر استرس‌ها، نگرانی‌ها و اضطراب‌ها دارند. توجه داشته باشید که در تعریف آرامش درون هم گفتیم، استرس‌ها به همه انسان‌ها هجوم می‌آورند ولی واکنش ما در برابر آن‌ها متفاوت است. کسی که آرامش درونی و ذهنی دارد، می‌تواند از جسم و روان خودش در برابر این استرس‌ها محافظت کند و این تنش‌ها و چالش‌ها را به ابزاری برای رشد و پیشرفت خود تبدیل نماید.

اگر آرامش درونی و احساسی نداشته باشیم، استرس‌ها با تمام قوا به ما حمله می‌کنند و  گاهی به قدری قدرتمند هستند که می‌توانند ما را از پا دربیاورند؛ زیرا سیستم ایمنی بدن ما را تضعیف می‌کنند و در نتیجه خیلی راحت بیمار می‌شویم. همچنین می‌توانند ما را با مشکلاتی مثل نشخوار فکری مواجه کنند که سرانجامش اضطراب و در نهایت افسردگی است. بنابراین اگر به فکر سلامتی جسمی و روانی خود هستید، باید حتماً راه و روش آرامش درون را یاد بگیرید.

5. آرامش ذهنی و احساسی = خوشحالی و خرسندی در زندگی!

اندوه و غم مثل گرد و  غبار، روی همه چیز نشسته است. وقتی انسان با خودرو  یا پیاده، وارد محیط‌های اجتماعی می‌شود، به ندرت با لبخند یا احساس رضایت درونی روبرو می‌شود. وضعیت به گونه‌ای رقم خورده که انگار قحطی شادی، دنیای ما را فراگرفته است.

اگر می‌خواهید طعم شیرین شادی و خرسندی واقعی را در زندگی خود بچشید،
باید قبل از هر چیز آرامش ذهنی و احساسی خود را فراهم کنید.

وقتی این آرامش به وجود آمد و بال و پر گرفت، این قدرت را پیدا می‌کنید که عواملی که حال خوب‌تان را بر هم می‌زند پیدا کنید و آن‌ها را  پس بزنید. در نتیجه احساس شادی، خرسندی و خوشحالی در زندگی‌تان موج خواهد زد.

6. موفقیت در کسب و کار، ثمره آرامش و تمرکز است!

همان طور که جیمز آلن گفت، کسانی که آرامش دارند، در زندگی اجتماعی و کسب و کارشان هم موفق هستند و مردم خیلی تمایل دارند که با آن‌ها مراوده داشته باشند. از این رو است که این افراد در هر نقشی که باشند، موفقیت در یک قدمی آن‌ها ظاهر می‌شود.

به عنوان مثال فروشندگان خوش‌خلق و آرام، معمولاً مشتریان را بیشتر جذب خودشان می‌کنند و به همین خاطر مشتری خیلی راحت‌تر برای خرید تصمیم می‌گیرد. لازم است بدانید که خرید کردن، یک فرایند کاملاً احساسی است. اگر فروشنده بتواند با آرامش و متانت خود مشتری را جذب کند، فروش خیلی راحت قطعی می‌شود.

 


 

تکنیک‌های کارآمد
برای رسیدن به آرامش درون

 

زمان آن فرا رسیده است که با چند مورد از مهم‌ترین و کارآمدترین تکنیک‌هایی که برای رسیدن به آرامش درون وجود دارد آشنا شویم. در صورتی که تکنیک‌هایی که در ادامه بیان می‌شود را اجرا کنید و به آن‌ها پایبند باشید، شک نکنید که پس از مدتی، تغییرات چشمگیری در وجود خودتان احساس خواهید کرد و به آرامش لذت‌بخشی دست پیدا می‌کنید.

 

۱‌ » مدیتیشن تمرین اصلی آرامش درون است

مطالعات نشان می‌دهد که مدیتیشن، مزایای مختلفی برای جسم و روان ما دارد وسلامت عاطفی و ذهنی ما را تضمین می‎کند. مدیتیشن ذهن آگاهی به عنوان یک گوهر بی‌نظیر در جهان شناخته می‌شود؛ چون راهکار بی‌نظیری برای کاهش اضطراب محسوب می‌شود و می‌تواند تا حد زیادی از افسردگی جلوگیری کند.

کتاب‌های زیادی در مورد مدیتیشن نوشته شده است. این کتاب‌ها به ما کمک می‌کند که در حین مدیتیشن تمرکز خود را حفظ کنیم و از مزایای مراقبه، بیشتر بهره‌مند شویم. یکی از کتاب‌هایی که خواندن آن را به شما پیشنهاد می‌دهیم کتاب نیلوفر و مرداب اثر تیچ نات هان است. این کتاب را علی امیرآبادی خیلی خوب ترجمه کرده و نشر نیلوفر آن را به چاپ رسانده است. من به عنوان نویسنده این مقاله، خودم را مدیون این کتاب می‌دانم و خیلی چیزها از آن آموخته‌ام.اماهمیشهیتتییاد

 

۲ » با طبیعت انس بگیرید

یکی دیگر از تکنیک‌هایی که باعث می‌شود به آرامش درون دست پیدا کنیم، حضور در طبیعت و انس گرفتن با آن است. گاهی یک قدم زدن کوتاه و همراه با ذهن آگاهی در طبیعت، می‌تواند تمام نیروهای منفی را در درون ما به تعادل و سکون برساند. اگر دنبال وقار  و متانت هستید، مطمئن باشید که حضور واقعی در طبیعت آن را به شما خواهد بخشید.

در طول هفته، زمانی را به حضور در طبیعت اختصاص دهید، وقتی به طبیعت می‌روید نفس عمیق بکشید و اجازه ندهید که ذهن‌تان پیرامون اندیشه‌ها و افکار منفی بچرخد. سعی کنید حضور در طبیعت را به سبک زندگی و عادت خود تبدیل کنید؛

حضور طولانی‌مدت در دامان طبیعت،
فرصتی برای شما فراهم می‌کند که بتوانید با استرس‌های روزمره خود تعامل بهتری داشته باشید
و نگرشتان نسبت به زندگی و رویدادهای آن به کلی تغییر کند.

۳ » با تمام وجود خود شکرگزار باشید

شکرگزاری یکی از اصلی‌ترین مولفه‌های آرامش و موفقیت به حساب می‌آید و تمام بزرگان جهان روی آن تأکید ویژه دارند. وقتی به خاطر داشته‌های خودتان، شکرگزار باشید، به مرور حس رضایت دل‌انگیزی وارد زندگی‌تان می‌شود. این رضایت، به شما آرامش می‌بخشد و شما را در مسیر رشد و پیشرفت قرار می‌دهد.

در صورتی که چرخ روزگار به مراد شما نگشت، گله و شکایت نداشته باشید؛ بلکه کمی متوقف شوید، مراقبه کنید و تمام این مشکلات را فرصت ببینید. مطمئن باشید که این مشکلات شما را بزرگ‌تر و باتجربه‌تر می‌کند و باعث می‌شود که در آینده زندگی بهتری داشته باشید.

۴ » هنر حل مسئله را یاد بگیرید

در دنیای امروز یکی از مهم‌ترین دانش‌ها و هنرهایی که باید یاد بگیریم و در وجود خود نهادینه کنیم، هنر حل مسئله است. این هنر به ما کمک می‌کند که مشکلاتی که در زندگی‌مان وجود دارد را شناسایی کنیم و  بهترین راه حل‌های ممکن را برای مشکلات خود بیابیم.

گاهی مواقع ما با یک سری مشکلات روبرو می‌شویم ولی چون هنر حل مسئله را یاد نگرفته‌ایم، از رویارویی با آن مشکلات می‌ترسیم و به همین خاطر اصلاً برای حل و فصل‌شان اقدام نمی‌کنیم. گاهی مواقع این پشت گوش انداختن، می‌تواند اضطراب و افسردگی را برای ما به همراه داشته باشید.

این مسئله دقیقاً مثل خراب شدن دندان است. اگر ما خراب بودن دندان خود را بپذیریم و خیلی زود به پزشک مراجعه کنیم، خیلی راحت مشکل حل می‌شود ولی اگر با این مشکل روبرو نشویم، پوسیدگی عمیق می‌شود و آن موقع ممکن است این دندان را به طور کامل از دست بدهیم.

آشنایی با دیپاک چوپرا؛
یکی از بزرگان حوزه آرامش درون

افراد زیادی در سراسر دنیا در زمینه آرامش درون فعالیت می‌کنند و به سایر مردم جهان کمک می‌کنند تا بتوانند مسیر دستیابی به آرامش درونی و ذهنی خود را خیلی سریع‌تر و راحت‌تر طی کنند. یکی از این افراد دیپاک چوپرا (Deepak Chopra) است که در 22 اکتبر سال 1946 در دهلی نو متولد شد. پدرش گریشان چوپرا، یکی از معروف‌ترین جراحان قلب در هند بود و خانواده او به طور کلی افراد فرهیخته‌ای بودند.

دیپاک چوپرا در ابتدا تصمیم داشت که شغل روزنامه‌نگاری را در پیش بگیرد یا به یک هنرپیشه توانمند تبدیل شود و تمایل نداشت که سراغ رشته پزشکی برود ولی مطالعه یک داستان و حمایت‌های خانواده باعث شد که تصمیم او تغییر کند و به پزشکی علاقمند شود.

در نهایت در رشته پزشکی تحصیل کرد. پس از فارغ التحصیلی در سال 1970 به آمریکا رفت و در یک بیمارستان شروع به کار کرد. در سال 1981 به هند برگشت و نزد یکی از پزشکان هندی به نام «دکتر تریگونا» رفت. آن‌جا بود که متوجه شد افکار بیهوده زیادی در سر دارد و لازم است زندگی بهتری را آغاز کند. او در طی سال‌های حضور در آمریکا، از نظر مالی در جایگاه خوبی قرار داشت و لی کیفیت زندگی او پایین بود و اکنون این کیفیت پایین، باعث آسیب دیدن جسم و روان دیپاک شده بود.

او طبق توصیه دکتر تریگونا به مدیتیشن روی آورد و با نتیجه شگفت آوری روبرو شد؛ چون با تکیه بر مراقبه منظم و مداوم توانسته بود سیگار و مشروبات الکلی را به طور کامل کنار بگذارد. جالب است بدانید تا قبل از شروع تمرین‌های مراقبه، او روزانه یک پاکت سیگار و حتی بیشتر مصرف می‌کرد.

در سال 1985 با ماهاریشی ماهش پوکی در آمریکا دیدار کرد. ماهریشی، رهبر تی.ام بود و در زمینه معرفی و ارتقای طب آیورودائی و داروهای آن کار می‌کرد. پس از این ملاقات بود که دیپاک چوپرا به مفهوم آیورودا علاقمند شد و تصمیم گرفت یک کلینیک پزشکی آیورودائی به کمک ماهاریشی تأسیس کند.

از آن زمان تاکنون دیپاک چوپرا، کتاب‌های زیادی در زمینه آرامش درونی و ذهنی نوشته و این کتاب‌ها به زبان‌های زنده دنیا ترجمه شده است. از جمله کتاب‌های او می‌توان به «شفای کوانتومی»، «زندگی بدون قید و شرط»، «هفت قانون معنوی برای رسیدن به موفقیت»، «روش‌های افسونگری: 20 قانون معنوی برای خلق زندگی‌ای که خواهانش هستید»، «جوان‌تر بمانید، عمر طولانی‌تری داشته باشید: 10 گام برای تغییر روند پیری» اشاره کرد.

آموزه‌های مهم دیپاک چوپرا
که زندگی میلیون‌ها نفر را تغییر داده است

 

۱ » کنترل اضطراب را همیشه در دستور کار قرار دهید

یکی از نکات مهمی که دیپاک چوپرا بر آن تأکید دارد  این است که باید کنترل اضطراب را همیشه در برنامه خود قرار دهیم. گاهی مواقع لازم است که در طول روز ، جریان فعالیت‌های روزانه را متوقف کنیم و طعم زندگی را بچشیم. لازم است در این مواقع با هوشیاری کامل نفس بکشید و به خودتان یادآوری کنید که در این جهان حضور دارید و  این حضور، بسیار ارزشمند است.

اگر بتوانید مدیتیشن را در برنامه روزانه خود قرار دهید، خیلی راحت می‌توانید با استرس‌ها و اضطراب‌های خودتان روبرو شوید. باید بدانید که استرس، جزئی از این جهان نیست و تنها به تفسیری بستگی دارد که از واقعیت می‌کنید. در صورتی که یاد بگیرید در لحظه حال زندگی کنید، مطمئناً خیلی از نگرانی‌ها از بین خواهد رفت.

۲ » توصیه‌های غذایی دیپاک چوپاک را جدی بگیرید

توجه داشته باشید که رژیم غذایی و نوع غذاهایی که مصرف می‌کنیم روی آرامش درون ما تأثیر کثبت یا منفی می‌گذارد. گاهی مواقع یک دمنوش گل‌گاوزبان می‌تواند آرامش بسیار خوبی به ما منتقل کند.

دیپاک چوپرا هم به این مسئله باور دارد و از ما می‌خواهد که از مصرف غذاهایی صنعتی و حاوی مواد شیمیایی، هورمون و  آنتی بیوتیک به طور کامل بپرهیزیم. از نظر او بهترین گزینه، غذاهای ارگانیک هستند و حتی افرادی که تمایل دارند می‌توانند از رژیم‌های گیاه‌خواری کمک بگیرند؛ چون گیاهان نزدیک‌ترین مواد به انرژی خوشید هستند.

۳ » نیاز خود به تأیید شدن از سوی دیگران را کنار بگذارید

بسیاری از مواقع، نیاز به تأیید شدن از سوی دیگران، زندگی ما را به تباهی می‌کشاند؛ زیرا دیگران از ما انتظاراتی دارند که اصلاً ضروری نیست. به عنوان مثال داشتن زندگی لوکس و گران‌قیمت می‌تواند کلی هزینه روی دست ما بگذارد، منابع مالی‌مان را نابود کند و دست آخر ما را به سمت فرق سوق دهد.

بنابراین  باید متوجه باشید که دیگران هیچ نقشی در تأیید ارزشمند بودن یا نبودن شما ندارند.

شما به عنوان انسان وظیفه دارید که ارزش‌های درونی خود را کشف کنید.
در صورتی که این اصل را بپذیرید، طعم شیرین آزادی را خواهید چشید.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم که با مفهوم آرامش درون آشنا شویم و چند تکنیک کاربردی برای دستیابی به آن مطرح کنیم. همچنین تلاش کردیم با بخشی از زندگی دیپاک چوپرا و درس‌هایی که می‌توانیم در حوزه آرامش درونی و  ذهنی از او یاد بگیریم، بپردازیم.

در صورتی که این مقاله برای شما مفید و آموزنده بود، پیشنهاد می‌شود مقاله رسیدن به آرامش با روش‌ هایی باور نکردنی با کسب درآمد از استعداد های ‌ذاتی شما را مطالعه کنید. این مقاله هم درس‌های خوبی برای رسیدن به آرامش ذهنی برای شما به همراه دارد.

از نظر شما چه تکنیک‌هایی برای رسیدن به آرامش درونی وجود دارد؟ دستیابی به آرامش درون چه فواید و مزایایی برای ما به همراه دارد؟ شما با کدام یک از بزرگان حوزه آرامش و مراقبه آشنا هستید؟ لطفاً نظرها و پیشنهادهای خود را با ما و سایر همراهان مجموعه سوخت جت در بخش دیدگاه‌ها (زیر همین مقاله) به اشتراک بگذارید.

خبر ویژه‌ای در راه است!
با کاربردی‌ترین مدیشتین دنیا از دیپاک چوپرا
به آرامشی که همیشه به آن نیاز داشتید برسید

به زودی از سوخت جت….

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**