آرامش درون – تکنیک‌هایی که همیشه جواب می‌دهند

در این دنیای پردغدغه تنها چیزی که لازم دارید مقداری از آرامش درون واقعی‌ست. تمام تلاش‌های انسان برای پول و سلامتی و درست کردن رابطه‌هایش همه و همه تلاشی برای رسیدن به آرامش درون است. شما اگر از درون به صلح نرسیده باشید، اگر درون‌تان آشوب باشد هیچ ثروتی نمی‌تواند حال شما را خوب کند.

در مقاله امروز به صورت کامل با راهکاری جدی تقویت آرامش درون (که از نظر علمی کاملا اثبات‌شده) هستند آشنا می‌شویم.

در این مقاله یاد می‌گیرید چطور آرامش درون داشته باشید و با آرامش درون:

✅ ذهن‌تان شفاف می‌شود و بهترین تصمیمات را می‌گیرید
✅ از سردرگمی و تعلل نجات پیدا می‌کنید
✅ شرایط بد بیرونی اثر کمتری روی شما خواهد گذاشت
✅ سلامتی بیشتر و روابط بهتری را تجربه خواهید کرد
✅ از نظر شغلی پیشرفت خواهید کرد و درآمدتان هم افزایش خواهد داشت
و….

آرامش درون، تمام چیزی که به آن نیاز دارید!

کلمه آرامش درون، اصطلاحی است از ترجمه «Inner Peace» یا «Peace of Mind» خلق شده است. بسیاری از افراد، این اصطلاح را با یوگا و مراقبه مرتبط می‌دانند ولی واقعیت این است که لازم نیست انسان حتماً کار خاصی انجام دهد تا از نظر درونی به آرامش برسد. ما در حین یک فعالیت کاملاً معمولی و روزمره مثل حضور در محل کار تا بودن در کنار خانواده هم طعم شیرین آرامش درونی را تجربه کنیم. در ادامه چند تعریف از آرامش درون ارائه خواهیم داد:

 • آرامش درون، نوعی حالت یا وضعیت ذهنی و احساسی است که وقتی فرد به آن برسد می‌تواند خیلی خوب از پس مدیریت خودش بربیاید و در موقعیت‌های دشوار و پر از تنش، احساس شادمانی و آرامش خود را حفظ کند.
 • کسی که آرامش درونی دارد، درک و دانش کافی برای قوی ماندن در برابر هرگونه تنش و استرس را دارد. وقتی کلمه آرامش (Peace) مطرح می‌شود، بسیاری از متخصصان آن را مخالف مضطرب بودن یا استرس داشتن می‌دانند.
 • وقتی می‌گوییم کسی آرامش ذهنی و درونی دارد، به این معنا است که بیش از حد به مسائل فکر نمی‌کند و هر وضعیتی را بیش از حد تجزیه و تحلیل نمی‌کند. برخی از تصمیم‌های انسان به فکر و آنالیز زیادی نیاز دارد ولی باید بپذیریم که در بیشتر مواقع، اصلاً لازم نیست که خودمان را در مسائل مختلف غرق کنیم.
 • آرامش درون وقتی معنا پیدا می‌کند که پیرامون فرد، تنش و اضطراب وجود داشته باشد ولی او بتواند عوامل تنش‌زا را شناسایی کند و آن‌ها را به بهترین شکل مدیریت کند. نتیجه چنین اقدامی آن است که شخص می‌تواند بر هر موقعیت یا شرایطی پیروز شود.
کسی که آرامش درونی دارد و از نظر ذهنی و احساسی در حالت آرامش است،
طعم آسایش خاطر، ثبات، خویشتن‌داری، متانت، وقار، سکون و سکوت را چشیده و از چنین خصوصیاتی برخوردار است. 

 

مزایای رسیدن به آرامش درون

تا به اینجای کار در مورد تعریف آرامش درون صحبت کردیم. اکنون وقت آن است که بدانیم اصلاً چرا باید به آرامش درون برسیم؟ مگر این نوع از آرامش جه اهمیتی دارد و چه تأثیری روی زندگی انسان‌ها می‌گذارد که در دنیای امروز، تا این حد به آن توجه می‌شود؟

 

در پاسخ به این سوال، بد نیست که سراغ جیمز آلن، شاعر و نویسنده بریتانیایی برویم. او کتابی تحت عنوان «تو همانی که می‌اندیشی» دارد و در آن رمز و رازهای بسیاری را  مورد موفقیت بیان کرده است. یکی از مفاهیمی که در این کتاب اهمیت دارد، آرامش درون است. در ادامه بخش‌هایی از این کتاب را که در مورد مزایای آرامش درون است، در کنار هم می‌خوانیم:

 

 انسان آرام که چگونگی تسلط بر خود را آموخته است، می‌داند که چگونه خود را با دیگران تطبیق دهد و دیگران نیز در مقابل به نیروی معنوی او احترام می‌گذارند و احساس می‌کنند که می‌توانند از او بیاموزند و به او تکیه کنند. حتی یک بازرگان عادی هم که خویشتن‌داری و توازن بیش‌تری داشته باشد، درمی‌یابد که ثروت و توان مالی کسب و کارش را افزایش می‌یابد. چون مردم همواره ترجیح می‌دهند با کسی معامله کنند که رفتارش به شدت ملایم است. انسان نیرومند و آرام همیشه محترم شمرده می‌شود. چنین فردی مانند درختی سایه‌دار در سرزمینی خشک یا صخره‌ای پناه دهنده در طوفان است. چه کسی دلِ آرام و زندگی شیرین و متعادل را دوست ندارد؟ باران ببارد یا آفتابی باشد و یا هر دگرگونی دیگری به سراغ آن‌ها بیاید فرقی نمی‌کند؛ زیرا آن‌ها پیوسته شیرین، باوقار و آرام هستند.

همین سخنان آقای جیمز آلن به خوبی نشان می‌دهد که افراد دارای آرامش درون هم برای خودشان مفید هستند و هم در صحنه اجتماع، نقش خود را به بهترین شکل ممکن ایفا می‌کنند. بنابراین اگر خواهان یک زندگی شخصی عالی و دستیبابی به ثروت و حُسن شهرت هستید، لازم است که از نظر ذهنی و احساسی به آرامش برسید. در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین مزایای آرامش درون اشاره شده است:

1. آرامش درون، توانایی تمرکز بالا را به همراه دارد

یکی از مهم‌ترین مزایای دستیابی به آرامش درون این است که توانایی تمرکز بالا را برای ما فراهم می‌کند. ما در بسیاری از کارهای روزانه خود نیاز به تمرکز داریم و همین تمرکز، سرآغاز عمیق شدن در کارها و انجام داده بهتر آن‌ها است. در حال حاضر بسیاری از افراد از نداشتن تمرکز گلایه دارند. زمانی که سرچشمه و علل این مشکل را بررسی کنیم، به این نتیجه می‌رسیم که آرامش درون آن‌ها کم شده یا از بین رفته است و این کمبود آرامش درونی و ذهنی، خودش را به صورت از بین رفتن تمرکز نشان می‌دهد.

حال اگر تکنیک‌ها و راهکارهایی که برای بازیابی و بازسازی آرامش ذهنی و درونی را پیاده کنید، به مرور متوجه خواهید شد که هم حال بهتری دارید و هم تمرکزتان در زمینه‌های گوناگون به میزان چشمگیری افزایش یافته است. این تکنیک‌های به ظاهر ساده و پیش‌پا افتاده چنان شما رو متحول می‌کنند که هرگز باورتان نمی‌شود. یک بار که با این تکنیک‌ها آشنا شوید، دیگر هرگز نمی‌توانید کنارشان بگذارید.

2. آرامش ذهنی با حال خوب ما نسبت مستقیم دارد

یکی دیگر از مزایایی که آرامش درونی برای ما به همراه دارد، حال خوب است. ما به عنوان انسان وظیفه داریم که به حال خوب برسیم و این حال خوب را در وجود خودمان حفظ کنیم. این همه رمان و کتاب درجه یک در دنیا نوشته شده و اکثریت قریب به اتفاق آن‌ها دنبال این هستند که حال ما را خوب کنند. اولین گامی که برای خوب کردن حال خودمان نیاز داریم، آرامش درون است. اگر از نظر ذهنی و احساسی آرامش نداشته باشیم، مدام در وضعیت تنش و اضطراب باشیم، اصلاً می‌توانیم به خوب کردن حال خودمان برسیم؟ قطعاً نمی‌توانیم!

پس چه باید کرد؟ یک سری راهکار برای دستیابی به حال خوب وجود دارد که در مقاله گنجینه‌ روش‌های کاملاً کاربردی برای داشتن یک حال خوب واقعی نوشته شده است. تمام راهکارهای این مقاله به شما کمک می‌کند که ابتدا به آرامش درونی خود برسید و وقتی آرامش درونی  تأمین شد، حال خوب خودش با اسب سفیدش از راه خواهد رسید.

 

مدیریت افکار و کنترل ذهن شما عزیزان به آرامش درونی شما کمک شایانی خواهد کرد، لذا توصیه ما این است که حتما از این پکیج فوق العاده که یکی از معروفترین تکنیک های مدیتیشن در دنیا می باشد استفاده نمائید و تأثیر شگرف آن را در زندگی خود خواهید دید. برای دریافت پکیج آموزش آرامش بینهایت در 21 روز از دیپاک چوپرا کلیک کنید.

3. آرامش در درون با قدرت درونی ما مرتبط است

کسی که در درون خودش آرامش داشته باشد، به راحتی آشفته و پریشان نمی‌شود و همواره می‌تواند در برابر مشکلات، صبور و محکم باقی بماند؛ گویی در وجود خودش قدرت خاصی دارد و این قدرت خاص به او کمک می‌کند که عملکرد بهتری در زندگی شخصی و اجتماعی داشته باشد. از این  رو است که

افراد دارای آرامش درون در کسب و کارهای گوناگون موفق هستند
و می‌توانند چالش‌ها را خیلی خوب مدیریت کنند.

4. آرامش درونی حکم یک سپر را برای جسم و روان ما دارد

کسانی که در درون خودشان سرشار از آرامش هستند، انگار در وجود خودشان سپری در برابر استرس‌ها، نگرانی‌ها و اضطراب‌ها دارند. توجه داشته باشید که در تعریف آرامش درون هم گفتیم، استرس‌ها به همه انسان‌ها هجوم می‌آورند ولی واکنش ما در برابر آن‌ها متفاوت است. کسی که آرامش درونی و ذهنی دارد، می‌تواند از جسم و روان خودش در برابر این استرس‌ها محافظت کند و این تنش‌ها و چالش‌ها را به ابزاری برای رشد و پیشرفت خود تبدیل نماید.

اگر آرامش درونی و احساسی نداشته باشیم، استرس‌ها با تمام قوا به ما حمله می‌کنند و  گاهی به قدری قدرتمند هستند که می‌توانند ما را از پا دربیاورند؛ زیرا سیستم ایمنی بدن ما را تضعیف می‌کنند و در نتیجه خیلی راحت بیمار می‌شویم. همچنین می‌توانند ما را با مشکلاتی مثل نشخوار فکری مواجه کنند که سرانجامش اضطراب و در نهایت افسردگی است. بنابراین اگر به فکر سلامتی جسمی و روانی خود هستید، باید حتماً راه و روش آرامش درون را یاد بگیرید.

 

5. آرامش ذهنی و احساسی = خوشحالی و خرسندی در زندگی!

اندوه و غم مثل گرد و  غبار، روی همه چیز نشسته است. وقتی انسان با خودرو  یا پیاده، وارد محیط‌های اجتماعی می‌شود، به ندرت با لبخند یا احساس رضایت درونی روبرو می‌شود. وضعیت به گونه‌ای رقم خورده که انگار قحطی شادی، دنیای ما را فراگرفته است.

اگر می‌خواهید طعم شیرین شادی و خرسندی واقعی را در زندگی خود بچشید،
باید قبل از هر چیز آرامش ذهنی و احساسی خود را فراهم کنید.

وقتی این آرامش به وجود آمد و بال و پر گرفت، این قدرت را پیدا می‌کنید که عواملی که حال خوب‌تان را بر هم می‌زند پیدا کنید و آن‌ها را  پس بزنید. در نتیجه احساس شادی، خرسندی و خوشحالی در زندگی‌تان موج خواهد زد.

 

6. موفقیت در شعل‌تان، ثمره آرامش و تمرکز است!

همان طور که جیمز آلن گفت، کسانی که آرامش دارند، در زندگی اجتماعی و کسب و کارشان هم موفق هستند و مردم خیلی تمایل دارند که با آن‌ها مراوده داشته باشند. از این رو است که این افراد در هر نقشی که باشند، موفقیت در یک قدمی آن‌ها ظاهر می‌شود.

به عنوان مثال فروشندگان خوش‌خلق و آرام، معمولاً مشتریان را بیشتر جذب خودشان می‌کنند و به همین خاطر مشتری خیلی راحت‌تر برای خرید تصمیم می‌گیرد. لازم است بدانید که خرید کردن، یک فرایند کاملاً احساسی است. اگر فروشنده بتواند با آرامش و متانت خود مشتری را جذب کند، فروش خیلی راحت قطعی می‌شود.

آرامش درون به معنای واقعی کلمه روی موفقیت شغلی تمامی افراد تأثیر دارد و می‌تواند نقطه تمایز مهمی برای افراد باشد. ممکن است دو نفر در یک زمینه، تخصص داشته باشند ولی کسی که آرامش درون خود را حفظ کند و آن را به صورت مداوم افزایش دهد، می‌تواند به موفقیت برسد و طعم شیرین خوشبختی را بچشد. بنابراین اگر واقعاً دنبال موفقیت شغلی هستید، حتماً روی افزایش آرامش درون خود کار کنید.

 

همه‌ی ریشه‌های رنج انسان، از این توهم آغاز می‌شود که گمان می‌کند او در جهان می‌زید،
حال آنکه، جهان در او می‌زید.

دیپاک چوپرا

 

 


 

علمی‌ترین و کاربردی‌ترین روش
رسیدن به آرامش درون : مدیشتین

 

مطالعات نشان می‌دهد که مدیتیشن، مزایای مختلفی برای جسم و روان ما دارد وسلامت عاطفی و ذهنی ما را تضمین می‎کند. مدیتیشن ذهن آگاهی به عنوان یک گوهر بی‌نظیر در جهان شناخته می‌شود؛ چون راهکار بی‌نظیری برای کاهش اضطراب محسوب می‌شود و می‌تواند تا حد زیادی از افسردگی جلوگیری کند.

 

۱ » مدیتیشن، دارویی شگفت انگیز برای استرس و اضطراب است

اولین مزیت مدیتیشن یا مراقبه این است که زندگی کردن در لحظه حال را به ما یاد می‌دهد و این امکان را برای ما فراهم می‌کند که همیشه در «اکنون» شناور باشیم. همین مسئله به ما کمک می‌کند که از استرس‌ها و اضطراب‌های خویش به دور باشیم؛ چون همین استرس‌ها و اضطراب‌های ما از فکر کردن به گذشته و آینده نشئت می‌گیرد و اگر یاد بگیریم که از لحظه حال لذت ببریم، عملاً می‌توانیم ذهن و جسم سال‌تری داشته باشیم. استرس‌هایی که ما در طول شبانه روز تحمل می‌کنیم، به معنا واقعی کلمه جسم و ذهن‌مان را فرسوده می‌کند.

۲ »  با مدیتیشن می‌توانیم هوش هیجانی خود را بهبود ببخشیم

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی در موفقیت ما در زندگی شخصی و اجتماعی نقش دارد، هوش هیجانی یا عاطفی است. افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند، عواطف خود را به خوبی می‌شناسند و می‌تواننند احساسات خود را به بهترین شکل مدیریت کنند. به عنوان مثال بالا رفتن هوش هیجانی باعث می‌شود که بتوانیم خشممان را مدیریت کنیم، غرق در عصبانیت نشویم، به جسم و روان خود آسیب نرسانیم و وجهه خود را در برابر دیدگان دیگران تخریب نکنیم.

یکی از بهترین روش‌های بالا بردن هوش هیجانی، مدیتیشن است. با استفاده از مراقبه می‌توانیم احساسات و عواطف مخرب خود را کنترل کنیم و اجازه ندهیم که آن‌ها کنترل ما را در دست بگیرند و به جسم و روان‌مان آسیب بزنند. مدیتیشن، شخصیت ما را سیقل می‌دهد و ما به انسانی لطیف و ملایم تبدیل می‌کند.

۳ »  مدیتشین به درمان دردهای جسمی و روانی ما کمک می‌کند

وقتی یک شیر در جنگل زخمی می‌شود، برای التیام زخم‌های خود، به گوشه‌ای از جنگل می‌رود و با استراحت تمام زخم‌های خودش را بهبود می‌بخشد. این جزئی از غریزه اوست. این غریزه در انسان‌ها هم وجود دارد. با مراقبه می‌توان بسیاری از دردهای جسمی و روانی را بهبود ببخشید؛ زیرا مراقبه به آرامش درون ما کمک می‌کند، با این آرامش، سیستم ایمنی بدن ما تقویت می‌شود و می‌تواند به بیماری‌های ما غلبه کند.

۴ » با مراقبه کردن می‌توانیم خواب بهتری داشته باشیم

یکی از دلایل ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن برخی از انسان‌ها این است که خواب کافی و رضایت‌بخشی ندارند. اگر بتوانید هر روز مراقبه کنید و مراقبه به بخشی از زندگی خود تبدیل کنید، متوجه خواهید شد که خواب‌تان هم باکیفیت‌تر شده است. اولین ثمره خواب باکیفیت، تقویت سیستم ایمنی بدن است. بنابراین اگر کم‌خوابی دارید یا احساس می‌کنید که خواب‌تان در شبانه‌روز زیاد است، مراقبه را در دستور کار خود قرار دهید. مسلماً نتیجه خواهید گرفت.


 

زندگی دیپاک چوپرا؛
پزشکی را کنار گذاشت تا بزگترین استاد مدیتشین و آرامش درون شود

کودکی دیپاک چوپرا

افراد زیادی در سراسر دنیا در زمینه آرامش درون فعالیت می‌کنند و به سایر مردم جهان کمک می‌کنند تا بتوانند مسیر دستیابی به آرامش درونی و ذهنی خود را خیلی سریع‌تر و راحت‌تر طی کنند. یکی از این افراد دیپاک چوپرا (Deepak Chopra) است که در 22 اکتبر سال 1946 در دهلی نو متولد شد. پدرش گریشان چوپرا، یکی از معروف‌ترین جراحان قلب در هند بود و خانواده او به طور کلی افراد فرهیخته‌ای بودند.

همسر دیپاک چوپرادیپاک چوپرا در ابتدا تصمیم داشت که شغل روزنامه‌نگاری را در پیش بگیرد یا به یک هنرپیشه توانمند تبدیل شود و تمایل نداشت که سراغ رشته پزشکی برود ولی مطالعه یک داستان و حمایت‌های خانواده باعث شد که تصمیم او تغییر کند و به پزشکی علاقمند شود.

در نهایت در رشته پزشکی تحصیل کرد. پس از فارغ التحصیلی در سال 1970 به آمریکا رفت و در یک بیمارستان شروع به کار کرد. در سال 1981 به هند برگشت و نزد یکی از پزشکان هندی به نام «دکتر تریگونا» رفت. آن‌جا بود که متوجه شد افکار بیهوده زیادی در سر دارد و لازم است زندگی بهتری را آغاز کند. او در طی سال‌های حضور در آمریکا، از نظر مالی در جایگاه خوبی قرار داشت و لی کیفیت زندگی او پایین بود و اکنون این کیفیت پایین، باعث آسیب دیدن جسم و روان دیپاک شده بود.

او طبق توصیه دکتر تریگونا به مدیتیشن روی آورد و با نتیجه شگفت آوری روبرو شد؛ چون با تکیه بر مراقبه منظم و مداوم توانسته بود سیگار و مشروبات الکلی را به طور کامل کنار بگذارد. جالب است بدانید تا قبل از شروع تمرین‌های مراقبه، او روزانه یک پاکت سیگار و حتی بیشتر مصرف می‌کرد.

با تغییر ذهن‌تان،
جهان‌تان را دگرگون کنید.

«دیپاک چوپرا»

 

دیپاک چوپرادر سال 1985 با ماهاریشی ماهش پوکی در آمریکا دیدار کرد. ماهریشی، رهبر تی.ام بود و در زمینه معرفی و ارتقای طب آیورودائی و داروهای آن کار می‌کرد. پس از این ملاقات بود که دیپاک چوپرا به مفهوم آیورودا علاقمند شد و تصمیم گرفت یک کلینیک پزشکی آیورودائی به کمک ماهاریشی تأسیس کند.

 

از آن زمان تاکنون دیپاک چوپرا، کتاب‌های زیادی در زمینه آرامش درونی و ذهنی نوشته و این کتاب‌ها به زبان‌های زنده دنیا ترجمه شده است. از جمله کتاب‌های او می‌توان به «شفای کوانتومی»، «زندگی بدون قید و شرط»، «هفت قانون معنوی برای رسیدن به موفقیت»، «روش‌های افسونگری: 20 قانون معنوی برای خلق زندگی‌ای که خواهانش هستید»، «جوان‌تر بمانید، عمر طولانی‌تری داشته باشید: 10 گام برای تغییر روند پیری» اشاره کرد.

 

 

مدیشتین دیپاک چوپرا

۳ درس مهم از دیپاک چوپرا
که زندگی میلیون‌ها نفر را تغییر داده است

 

۱ » کنترل اضطراب را همیشه در دستور کار قرار دهید

یکی از نکات مهمی که دیپاک چوپرا بر آن تأکید دارد  این است که باید کنترل اضطراب را همیشه در برنامه خود قرار دهیم. گاهی مواقع لازم است که در طول روز ، جریان فعالیت‌های روزانه را متوقف کنیم و طعم زندگی را بچشیم. لازم است در این مواقع با هوشیاری کامل نفس بکشید و به خودتان یادآوری کنید که در این جهان حضور دارید و  این حضور، بسیار ارزشمند است.

اگر بتوانید مدیتیشن را در برنامه روزانه خود قرار دهید، خیلی راحت می‌توانید با استرس‌ها و اضطراب‌های خودتان روبرو شوید. باید بدانید که استرس، جزئی از این جهان نیست و تنها به تفسیری بستگی دارد که از واقعیت می‌کنید. در صورتی که یاد بگیرید در لحظه حال زندگی کنید، مطمئناً خیلی از نگرانی‌ها از بین خواهد رفت.

 

زمان‌هایی را برای سکوت، مراقبه (مدیتیشن) و گفتگوهای درونی با خودتان اختصاص دهید. در این لحظه‌های سکوت و آرامش، به زندگی درونی خود توجه کنید و با منبع آگاهی‌‌های خالص خود دوباره ارتباط برقرار کنید. اجازه دهید به جای اینکه تعبیر و تفسیرهای تحمیلی خارجی به شما بگوید چه چیزی برای شما خوب است و چه چیزی برای شما خوب نیست، شهود و مکاشفه درونی شما را راهنمایی کند.
-دیپاک چوپرا

 

۲ » توصیه‌های غذایی دیپاک چوپاک را جدی بگیرید

توجه داشته باشید که رژیم غذایی و نوع غذاهایی که مصرف می‌کنیم روی آرامش درون ما تأثیر کثبت یا منفی می‌گذارد. گاهی مواقع یک دمنوش گل‌گاوزبان می‌تواند آرامش بسیار خوبی به ما منتقل کند.

دیپاک چوپرا هم به این مسئله باور دارد و از ما می‌خواهد که از مصرف غذاهایی صنعتی و حاوی مواد شیمیایی، هورمون و  آنتی بیوتیک به طور کامل بپرهیزیم. از نظر او بهترین گزینه، غذاهای ارگانیک هستند و حتی افرادی که تمایل دارند می‌توانند از رژیم‌های گیاه‌خواری کمک بگیرند؛ چون گیاهان نزدیک‌ترین مواد به انرژی خوشید هستند.

۳ » نیاز خود به تأیید شدن از سوی دیگران را کنار بگذارید

بسیاری از مواقع، نیاز به تأیید شدن از سوی دیگران، زندگی ما را به تباهی می‌کشاند؛ زیرا دیگران از ما انتظاراتی دارند که اصلاً ضروری نیست. به عنوان مثال داشتن زندگی لوکس و گران‌قیمت می‌تواند کلی هزینه روی دست ما بگذارد، منابع مالی‌مان را نابود کند و دست آخر ما را به سمت فرق سوق دهد.

بنابراین  باید متوجه باشید که دیگران هیچ نقشی در تأیید ارزشمند بودن یا نبودن شما ندارند.

شما به عنوان انسان وظیفه دارید که ارزش‌های درونی خود را کشف کنید.
در صورتی که این اصل را بپذیرید، طعم شیرین آزادی را خواهید چشید.

بسیاری از انسان‌ها به دلیل اینکه تأیید دیگران را بگیرند، تغییرات گسترده‌ای در زندگی خود ایجاد می‌کنند. آن‌ها دست به کارهایی می‌زنند که اصلاً برایشان جالب و دوست‌داشتنی نیست. ممکن است شخصی در زمینه نوازندگی موسیقی واقعاً خبره و نخبه باشد؛ ولی برای اینکه دیگران پست سر او صحبتی نکنند و او را تأیید کنند، نوازندگی و موسیقی را کنار می‌گذارد و سراغ کارهای معمولی مثل کارمندی می‌رود. این شخص به کارمندی هیچ علاقه‌ای ندارد؛ ولی برای جلب نظر و تأیید دیگران، پا روی علایق خودش می‌گذارد و به کارمندی ادامه می‌دهد.

دیپاک چوپرا بر این باور است که یکی از دلایل اصلی بر هم خوردن آرامش درونی انسان‌ها این است که فقط دنبال تأیید دیگران هستند و به علایق خود توجهی نمی‌کنند. اگر انسان بتواند به صورت آگاهانه و ارادت، نیاز به تأیید دیگران را کنار بگذارد و بر اساس معیارها و  علایق خودش زندگی کند، قطعاً خیلی سریع‌تر و راحت‌تر با خودش به صلح می‌رسد و به آرامش درونی دست می‌یابد.

بعضی از خانواده‌ها برای جلب تأیید دیگران، هزینه‌های هنگفتی صرف اثاث منزل خود می‌کنند و باید تا سال‌ها قسط و  بدهی این وسایل را بپردازند. این در حالی است که اگر این منابع مالی را سرمایه‌گذاری کنند، می‌توانند از آرامش و قدرت مالی بیشتری برخوردار باشند.

 

چگونه آرامش را جذب کنیم؟

چند توصیه از دیپاک چوپرا برای افزایش آرامش درون

دیپاک چوپرا، توصیه‌های ساده و مهمی دارد که با عمل کردن به آن‌ها به راحتی می‌توانیم سطح آرامش درونی خود را ارتقا ببخشیم و آرامش را جذب کنیم. در ادامه به چند مورد از این توصیه‌ها اشاره خواهیم کرد:

 • حداقل روزی 15 دقیقه را در سكوت بگذرانید و به نیازهای واقعی خود و چیزهایی كه دارید فكر كنید. سكوت، عصاره آرامش است. البته با اجبار نمی‌توان سكوت كرد. بلكه باید زمانی كه فرارسید آن را بپذیرید. روزی یك ساعت در اتاقی تنها بمانید و حتی اگر لازم شد در را روی خود ببندید.
 • هیچ‌گاه جلوی گریه خود را نگیرید و گه‌گاه گریه كنید. این كار باعث تخلیه تنش‌هایتان می‌شود و به شما آرامش می‌دهد.
 • وقتی احساس می‌كنید كه سرتان پر از فكرهای جورواجور منفی است، با قدم زدن آنها را پاك كنید.
 • افراد آرام به خود می‌گویند كه نمی‌توانند گذشته را تغییر دهند. در واقع با این کار از تفكر به آینده و ادامه زندگی لذت می‌برند.
 • آرامش را از كودكان بیاموزید. آن‌ها در لحظه زندگی می‌کنند و به همین دلیل لذت می‌برند.
 • اگر نمی‌توانید دیگران را ببخشید، بدانید كه افكار خشم‌آلود همواره ارتباط شما را با این افراد مرتبط حفظ خواهند کرد.
 • هر چه اكسیژن بیشتری به شما برسد، آرام‌تر خواهید شد. بنابراین خوب است كه در محل كار یا خانه خود گیاهانی را نگهداری کنید.
 • سعی كنید از چیزی كه هستید راضی باشید. در این صورت احساس آرامش بیشتری به شما دست می‌دهد.
 • با حركات آرام و صحبت كردن شمرده، احساس آرامش را به جمع منتقل كنید.
 • با شوخ‌طبعی به آرامش خود كمك كنید. شوخ‌طبعی، یکی از بهترین ابزارها برای رسیدن به آرامش است.
 • مهم نیست كه با شما مودبانه برخورد شود یا نه؛ بلكه برخورد محترمانه شما باعث شکل‌گیری آرامش و احساس خوب در شما خواهد شد.
 • سرعت حركت شما با احساستان رابطه مستقیمی دارد. آرام راه بروید و حركات بدن خود را آرام كنید. طولی نمی‌كشد كه آرام خواهید شد.
 • برای رسیدن به آرامش می‌توانید دراز بكشید، عضلات خود را شل كنید و به هیچ چیز فكر نكنید.
 • لحظه‌های زیبای زندگی‌تان را بنویسید و از آنها عكس و فیلم بگیرید. گاهی این لحظات زیبا را به یاد آورید و درباره‌شان فكر كنید و لذت ببرید.
 • آهسته غذا خوردن و آرام جویدن، باعث تجدید توان فكری و احساس آرامش خواهد شد.
 • هرچند وقت یكبار ساعت خود را باز كنید تا خود را از فشار زمان نجات دهید. همچنین درآوردن كفش‌ها به كاهش فشار عصبی كمك می‌كند.
 • برای تاثیر بیشتر و رسیدن به آرامش، در خود متمركز شوید و آرام نفس بكشید.
 • تمرین كنید كه آرام‌تر از حد معمول صحبت كنید. این كار به خودی خود ضربان قلب و تنفس را آرام می‌كند.
 • یكی از مهم‌ترین مهارت‌ها برای آرام بودن، فكر نكردن به مسائل كوچك است. دومین مهارت، كوچك شمردن تمام مسائل است.
 • شاد كردن دیگران، ‌موجب آرامش می‌شود. نمی‌دانید چه لذتی دارد پول رستوران امشب را با توافق سایرین به یك كارتن خواب هدیه بدهید.
 • دیگران را مجبور نکنید که به شما لطف کنند و برای این کار آن‌ها را تحت فشار قرار ندهید. لطف کردن كه وظیفه نیست!
 • اگر می‌دانستید كه: سیگار كشیدن و ورزش نكردن‌، موجب استرس، اضطراب و حذف آرامش می‌شود، هرگز سیگار نمی‌كشیدید و ورزش كردن را به تعویق نمی‌انداختید.
 • اگر به عقاید مذهبی و معنوی پایبند باشید، به یكی از بهترین روش‌های رسیدن به آرامش دست یافته‌اید. اگر از خدا دور افتاده‌اید، اكنون وقت آشتی است. داشتن یك تكیه‌گاه معنوی (در حد تعادل) موجب آرامش می‌شود.

یک خبر ویژه:

با کاربردی‌ترین مدیشتین دنیا از دیپاک چوپرا
به آرامشی که همیشه به آن نیاز داشتید برسید

ما بهترین مدیتشین‌های دیپاک چوپرا را به زبان فارسی و با کیفیت عالی و آموزش قدم به قدم یک جا جمع کرده‌ایم و در دوره‌ی «آرامش عمیق» تقدیم‌تان شده است

برای اطلاعات بیشتر و دانلود فایل‌های دوره اینجا کلیک کنید

 

4 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت مه می‌گوید

  بسیارعالی بود

 2. کاربر سوخت جت ین می‌گوید

  ۳ » نیاز خود به تأیید شدن از سوی دیگران را کنار بگذارید
  در این قسمت در سطر اخر به جای کلمه فقر ،فرق نوشته شده اشتباه تایپیه خواستم بهتون اطلاع بدم

 3. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

  درود بر شما. مرسی بابت مطلب مفیدتون. من با صحبت‌های استاد الهی قمشه ای و مراقبه های استاد مسیحا برزگر واقعا نجات پیدا کردم

 4. کاربر سوخت جت ین می‌گوید

  سپاس بی‌نهایت از ارائه مقالات با دستورالعمل های کاربردی و به روز…

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**