اگر به هیچ‌یک از چیزهایی که یاد می‌گیرید عمل نمی‌کنید این مقاله را بخوانید

چگونه دانسته‌هایتان را عملی کنید.

امروزه خیلی آموزش های موثری در وب سایت های مختلف و در کلاس های مختلف ارائه می شود. از جمله در همین وب سایت سوخت جت آموزش های موثری ارائه می شود. فقط کافی است که برای یاد گرفتن و استفاده از آموزش ها  وقت بگذارید و تمرین کنید. من هم همین کار را انجام دادم و الان هم دارم انجام میدهم.

افرادی که پیگیر باشند، و تلاش کنند به نتیجه می رسند. بسیاری از افراد از آموزش ها نتیجه گرفته اند. حالا می‌خواهیم بدانیم شما چرا چیزی از این آموزش‌ها یاد نمی‌گیرید؟

اما خیلی افراد هستند که از آموزش ها  نتیجه نمی گیرند. به نظر شما  چرا نتیجه نمی گیرند؟

من کتاب های مختلفی خوانده ام. از افراد مختلف پرسیده ام و در این مورد تحقیقاتی انجام داده ام و به نتایجی در این موارد رسیده‌ام.

این افراد که شاید یکی از آنها شما باشید دلایل خودشان را دارند. امروز می‌خواهیم تمام این دلایل و به نوعی بهانه‌ها را مورد بررسی قرار دهیم. تا از این به بعد هیچ دلیلی برای یاد نگرفتن نداشته باشید.

بهانه‌ی اول
» من قبلا انجام دادم و نشد.

حرف من درست است . چون نتیجه اش را تجربه کرده ام.
این افراد  مثلا وقتی مطلبی را در یک وب سایت می خوانند، در فکر خود این تصور را دارند که مسئول این وب سایت اشتباه می کند. دلیلش هم این است که در گذشته اتفاقاتی برای آنها افتاده است که ظاهرا برخلاف مطالب وب سایت است.

در صورتی که  اگر این افراد  موضوع را عمیق بررسی کنند، متوجه می شوند که مطالب آموزشی درست است.
دوست من، اگر شما هم جزو این افراد هستی، هر موردی را عمیق و ریشه ای بررسی کن و سریع نتیجه گیری نکن. از چند دید مختلف آن مورد را بررسی کن تا عمق مطلب را متوجه شوی.

بهانه‌ی دوم
» خودم می‌دونم، احتیاجی به یادگرفتن این چیزا ندارم.

در اینجا دو حالت وجود دارد:

حالت اولشما مطالب را  میدانید و به آنها عمل می کنید.

اگر جزو این افراد هستید، و علم شما زیاد است و  می دانید و به آموزش ها عمل هم می کنید؛ بازهم مطالب  را تکرار کنید، چون مرور مطالب از چیزی که تاکنون احتمالا به آن فکر می‌کردید خیلی خیلی مهم‌تر است به چند دلیل:

»‌ اولا:  مرور باعث می‌شود به درک عمیقی برسید.
تسلط بر محتوا و فهم عمیق مطالب آموزشی فقط با تکرار مطالب  امکان پذیر است.برای درک عمیق محتوای آموزشی باید چندین و چند بار آن را مطالعه کنید یا گوش کنید تا جزییات آن را به طور کامل درک کنید. مطلبی را که فقط یک بار خوانده اید یا گوش کرده اید، توقع نداشته باشید که آن را کاملا متوجه شوید.

» دوما:  با مرور از چند زاویه به آن مطالب نگاه می‌کنید.
با مرور مطالب آموزش ها، آرام آرام  جزئیات، عبارت پردازی ها، توضیحات افزوده، مثال ها، شواهد افق دید ما نسبت به محتوا بالاتر و زاویه نگاه، گسترده تر می شود و از چند زاویه مختلف آن موارد را بررسی می کنید.

» سوما: باورتان بیشتر و بیشتر می شود.
تحقیقات نشان داده که با مرور مطالب آموزشی  تکرار و مرور یک نکته به تدریج آن در ذهن، استوار می شود و اعتقاد راسخ به آن پیدا می کنید.

حالت دومشما مطالب را  میدانید و به آنها عمل نمی کنید.

خیلی از ما مطالبی را می دانیم و به آنها عمل نمی کنیم. تا وقتی که به دانش مان عمل نکنیم، یعنی به معنای واقعی آن را نمی دانیم. اگر علم داشته باشیم و به آن عمل نکنیم هیچ فرقی  نداریم  با آن شخصی که اصلا آن علم را ندارد. اگر جزو این دسته از افراد هستید، پس نیاز به این آموزش ها دارید و بازهم باید این مطالب را تکرار کنید و به آنها عمل کنید.


بهانه‌ی سوم
» اگر یاد بگیرم هم نمی‌تونم عمل کنم.

این افراد خود را باور ندارند. می دانند که مطالب آموزشی درست است و می دانند که باید به آنها عمل کنند، ولی چون باورشان ضعیف است، احساس می کنند که نمی توانند. اگر شما جزو این دسته از افراد هستید، پس باید روی باورهای خود کار کنید و خودباوری تان را افزایش دهید.

ما اینجا در سوخت جت مطالب بسیار مفیدی در رابطه با تقویت باورهایتان داریم برای شروع می‌توانید از این مقاله استفاده کنید: چطور به کمک جادوی صبر در زندگی به نتایج باورنکردنی برسیم

 

بهانه‌ی چهارم
» الان نه، ان‌شالله از شنبه شروع می‌کنم!

این افراد می دانند که مطالب خیلی خوب هستند و می دانند که باید به آنها عمل کنند، ولی می گویند:” الان حوصله ندارم که شروع کنم. بعدا شروع می کنم. “ حتی ممکن است که روزی را هم بگوییم و تعیین کنیم که از چه موقع شروع می کنیم. مثلا بگوییم که:” از شنبه شروع می کنم.”

اگر جزو این دسته از افراد هستید، بدانید که همین طور زمان می گذرد و فرصت ها می آیند و می روند. اگر از فرصت ها استفاده نکنید، بعدا واقعا پشیمان خواهید شد.

 

بهانه‌ی پنجم
» من ایرادی در این زمینه ندارم.

در واقع این افراد قبول نمی کنند که ایراد دارند. اگرشما هم جزو این گروه هستید،  پس طاقت این را ندارید که بفهمید که در وجودتان نقصی دارید. یعنی این که شما طاقت این را ندارید که متوجه اشتباهاتتان شوید و قبول ندارید که مرتکب اشتباه شده اید. همه  ما انسانها اشتباه می کنیم، افراد موفق آنهایی هستند که بیشترین اشتباهات را در زندگی‌شان انجام داده‌اند .

[bs-quote quote=”سعادتمند كسي است كه از هر اشتباه و خطايي كه از او سر مي زند، تجربه اي جديد به دست آورد.” style=”default” align=”center” author_name=”سقراط” author_job=”از فیلسوفان بزرگ تاریخ” author_avatar=”https://sookhtejet.com/wp-content/uploads/2018/07/سقراط.jpg”][/bs-quote]

 

بهانه‌ی ششم
» می‌ترسم که تغییر کنم.

اگر شما از تغییر می ترسید، پس زندگی تان رو به پیشرفت نمی رود و موفق نمی شوید.

کسانی موفق می شوند که بر ترس هایشان غلبه کنند. اگر بر ترس هایتان غلبه نکنید، به مرور ترس هایتان بیشتر و بیشتر می شوید و بعد به یک فردی تبدیل می شوید که از اکثر کارهایتان بر نمی آیید و به همین دلیل هم به اکثر خواسته هایتان نمی رسید. چون به اکثر خواسته هایتان نمی رسید، به مرور زمان افسردگی تان بیشتر می شود.

 

بهانه‌ی هفتم
» من هم می‌تونم این رو  آموزش بدم.

این افراد احساس می کنند که می توانند مطالب را به افراد دیگر یاد بدهند. پس به خود می گویند  که   ” این وب سایت رقیب من است، و من به این آموزش ها گوش نمی کنم. این وب سایت در واقع دشمن من است.”

دوستان من اگر احساس می کنید که می توانید مطالب آموزشی را یاد بدهید، خیلی خوب است؛ ولی شما به مرور باید این کار را انجام دهید. یعنی به مرور یاد بگیرید که چگونه محتوا را آموزش دهید. اساتید موفق آموزش هم به مرور این کار را یاد گرفته اند.

 

بهانه‌ی هشتم
» فقط همین بود؟!

این افراد وقتی یک محصولی را از سایت می خرند یا در یک کلاس آموزشی شرکت می کنند.می گویند: ” همین بود؟! این  چیزی نبود که ! برای این محصول اینقدر  پول میگیرد؟ “

اگر شما هم قبلا  محصولی خریده اید یا در کلاسی شرکت کرده اید و این را گفته اید، بدانید که اکثر ما به بدیهیات توجه نمی کنیم. خیلی از موارد در زندگی ما بدیهی هستند و ما اصلا به آن موارد توجه نمی کنیم. در صورتیکه اکر به همین موارد بدیهی توجه کنیم و آموزش ها را جدی بگیریم، خیلی خیلی در زندگی مان پیشرفت می کنیم.


بهانه‌ی نهم
» وظیفه‌شه زندگی منو عوض کنه، من پولش رو دادم.

اگر شما هم قبلا در همین شرایط بوده اید، بدانید که کسی وظیفه ندارد که زندگی ما را عوض کند. اساتید مختلف و وب سایت های مختلف فقط به ما آموزش می دهند و این خودِ ما هستیم که باید به این آموزش ها عمل کنیم تا زندگی مان تغییر کند. هیچ کس مسئول زندگی ما نیست و ما هم مسئول زندگی دیگران نیستیم. فقط خودمان هستیم که باید زندگی خودمان را تغییر دهیم.

 

بهانه‌ی دهم
» این وب سایت/منبع/فرد ایراد دارد.

در واقع این افراد ، برای مسئول آن وب سایت یا برای آن استاد  ، تکلیف تعیین می کنند که باید از روش دیگر استفاده کنند یا کار دیگری انجام دهند. یعنی ذهن این افراد فقط به سمت ایراد گرفتن است.

 

کلام آخر اینکه:

اگر می خواهید یک یادگیرنده‌ی قدرتمند باشید و  آموزش ها تاثیر زیادی بر رشما داشته باشند و در زندگی تان پیشرفت کنید:

 • زود قضاوت نکنید و نگویید که من این کار را انجام دادم و نتیجه نگرفتم،
 • اگر مطالب را می دانید بازهم یاد بگیرید و نگویید که خودم می دانستم،
 • از تغییر نترسید و به خودتان باور داشته باشید که می توانید،
 • ایرادات خود را بپذیرید و به مطالب گفته شده عمل کنید و به تعویق نیندازید،
 • موارد بدیهی  که در آموزش ها گفته می شود، توجه کنید و آموزش ها را جدی بگیرید،
 • اگر می خواهید شما هم مطالبی را آموزش دهید، به مرور این کار را شروع کنید،
 • خودتان باید برای تغییر زندگی تان تلاش کنید،کسی نمی تواند زندگی تان را عوض کند جز خودتان،
 • ذهن تان را مثبت کنید و از آن وب سایت یا آن فرد ایراد نگیرید.

 

آیا شما دوست دارید آموزش ها تاثیر زیادی بر زندگی تان داشته باشند و در  زندگی تان زودتر پیشرفت کنید؟البته که دوست دارید.

پس از همین الان هر مقاله ای که در این وب سایت می خوانید، یا محصولی که می خرید، موارد  بالا را در نظر بگیرید و رعایت کنید. آن وقت خودتان می بینید با چشمانتان می بینید که تاثیر مطالب خیلی خیلی بیشتر می شود.


در همین زمینه مقالات زیر را هم بخوانید:

13 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

  سلام واقعا جامعه امروزی به همچین محتوایی نیاز داره من خودم خیلی نیاز دارم گارد ذهنیم شکسته بشه در مورد آموزش و عملش چیکار کنم؟؟؟

 2. کاربر سوخت جت ئو می‌گوید

  سلام و خسته نباشید چند مدتیه توی سایتتون مطالبتون رو میخونم خیلی به دردم خورده و کمک کرده بهم جوری شده که بعضی مساله هایی که میگین واقعا باهاشون بر خورد کردم و دوست داشتم تا اخر مطلب هاتون رو دنبال کنم.

 3. کاربر سوخت جت یی می‌گوید

  ممنونم از یادآوری خیلیامون اینارو میدونیم ولی نیاز داریم یکی بهمون یادآوری کنه متشکرم

 4. کاربر سوخت جت ال می‌گوید

  احسنت بر شما که موارد را پیدا کردید و می خواهید موارد را برطرف کنید تا بیشتر یاد بگیرید. شاد و پیروز باشید.

 5. کاربر سوخت جت m.ba می‌گوید

  سلام ببخشید
  من دوره شاه کلیدو خریدم وپنج قسمت اون ودانلود کردم و نتم تموم شد بقیه رو دانلود نکردم چند روز پیش
  الان چه طوری می تونم به لینک دانلود دست رسی پیداکنم لطفا راهنمایی کنید و جواب بدید ؟؟؟نگرانم

  1. کاربر سوخت جت جت می‌گوید

   سلام دوست عزیز؛ اگر قبلا در وبسایت حساب کاربری داشته باشید، از منوی بالا > فروشگاه سوخت جت > خریدهای من – میتوانید مجددا دانلود کنید. در غیر این صورت لینک‌های دانلود به همراه رسید خرید بلافاصله پس از خرید شما برایتان ارسال شده اند که میتوانید ایمیل تان را چک کنید و لینک‌ها را مشاهده کنید. هر مشکل یا سوالی داشتید از بخش پشتیبانی همکارانم سریعا به شما کمک خواهند کرد. با تشکر

 6. کاربر سوخت جت m sa می‌گوید

  دقیقا دلیل پیشرفت نکردن خیلی هامون همین موارد هستش که خیلی ساده هم از کنارشون عبور میکنیم

  1. کاربر سوخت جت ال می‌گوید

   آفرین . شما مواردی که قبلا ساده از کنارشان عبور کردید را پیدا کردید و از این به بعد می خواهید موارد را برطرف کنید تا بیشتر یاد بگیرید. شاد و پیروز باشید.

 7. کاربر سوخت جت ری می‌گوید

  ممنون بابت این مقاله نکات جالب و قابل توجهی داشت

  1. کاربر سوخت جت ال می‌گوید

   خواهش می کنم. انشاالله که آموزش ها را بخوانید و یاد بگیرید و به آنها عمل کنید تا موفق شوید و به خواسته هایتان برسید.

 8. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

  مطالب این نوشته دقیقا درست هستش خیلی از ما ها درمقابل این جور اموزش ها گاردهای بی جهتی داریم

  1. کاربر سوخت جت ال می‌گوید

   آفرین به شما که ایرادتان را فهمیدید و می خواهید آن را برطرف کنید و بیشتر یاد بگیرید. پیروز و موفق باشید.

 9. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

  واقعا خوب بود این مقاله چند تا از موردهاش دقیقا شامل حال من میشه

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**