چطور احساس شادی و لذت را وارد زندگی روزمره مان کنیم؟

ابتدا باید بدانید شادی کجاست...

مبحث شادی جز آن دسته از مباحثی است که جذابیت بی نظیری دارد؛
احساس خوشحالی و خوشبختی با شادی همپوشانی دارد در فرهنگ ما مثلا برای ازدواج کلمه ی خوشبختی را به کار میبرند.

اما این کلمه مترادف Happiness در لاتین است که معادل خوشحالی است احساس خوشحالی در کنار کسی که همراه ماست و تفکر نگرش رفتار و روحیات مورد پسند مارا داراست.

احساس شادی چیست؟

احساس شادی جز آن دسته از احساساتی است که ملاکی قوی برای توصیف یک انسان به شمار میاید مثلا در روانشناسی وقتی یک فرد بررسی میشود خلق خوب یا خلق پایین داشتن ملاکی قوی به حساب میاید؛ خلق خوب یعنی این فرد آرامش درونی و فکر متمرکز دارد و احساس خوبی به خودش آینده خدا و محیط اطراف دارد و عملکرد مثبتی از لحاظ شغلی اجتماعی فردی زناشویی و تحصیلی در طول زمان داشته است.

احساس شادی وقتی حس نشود فرد روحیه ی خود را از دست میدهد و گرفتاری های بعدی برایش پیش میاید.

در کنار احساس شادی احساس شعف درونی نیز وجود دارد فردی که عزت نفس خوبی دارد از شعف درونی نیز بهره مند است؛ یعنی حالتی برایش پیش میاید که از هر لحظه و از هر موضوع کوچکی لذت میبرد و با توجه کردن به موضوعات کوچک شادی های بزرگ را درک میکند.

همین احساس شادی در کودکان نمود بالاتری دارد یا بهتر است بگوییم کودکان احساسات مثبت مثل همراهی با خانواده دوست داشتن اعضای خانواده و شادی راهم بهتر درک میکنند.

مثلا یک کودک برای یک جشن تولد شادی خیلی بیشتری نسبت به یک فرد بزرگسال دارد و بروز میدهد و اتفاقا یکی از راه های درمان خلق پایین و درک دوباره احساس شادی و نشاط پذیرفتن کودک درون است.

کودکی که احساسات صادقانه دارد و بی تعارف و بهانه احساساتش را به زبان میاورد همین کودک درون در درمان بزرگسالان کمک قابل توجهی میکند. «کودک درون» که فرد را ترغیب میکند از بازی کردن لذت ببرد یا حداقل به تماشای بازی کردن دیگران و احساس شادی دیگران بنشیند.

اگر میخواهید روحیه تان بالا رود سری به پارک بازی بچه ها بزنید
حتما پراز انرژی زندگی و شادی میشوید محال است که لبخند نزنید !

کودکان هم احساس شادی را منتقل میکنند هم به والدین خود احساس امنیت را برای بالا بردن احساس شادی خود هدف گذاری کنید؛ مثلا حرفه ای را که مدت ها مدنظر قرار دارید را در برنامه آموزشی خود قرار دهید با این کار هم شوق دارید که زودتر به آن برسید هم وقتی به هدف رسیدید از انجام دادن آن لذت میبرید و نتایج کاری که شما آن را دوست داشتید و انجامش دادید احساس افتخار و خود باوری را در شما پدید میاورد.

دارن هاردی در کتاب اثر مرکب عنوان میکند کارهای کوچک نتایج بزرگ به وجود میاورند کارهای کوچک که شادی بخشند وقتی انجام میگیرند به مرور زمان احساس شادی را در آدم بیدار میکنند.

شاید زیاد اهمیت نداشته باشند یا انجام دادن شان کاری بیهوده به نظر بیاید؛ اما وقتی روحیه به مرور زمان بالا رود اثرات بزرگ آن نمود پیدا میکند.

مغز سیستمی دارد که بوها و هوا بیشترین تاثیر را روی آن میگذارند و مغز نیز پاسخ سریعتری به هوا و بوها میدهد تا حواس؛ یکی دیگر راه دیگری برای برانگیختن احساس شادی بوییدن عطرهاست انتخاب آن عطری که بیشترین حس خوب را به آدم میدهد گاهی برای برقراری تعادل در روح و جان باید دست به کارهایی زد که کمتر به انجام دادنش عادت داریم…

بوییدن عطری که نشاط را در ما بیدار کند پوشیدن لباسی که رنگ آن را دوست داریم و طلب میکنیم تماشای منظره ای زیبا ای حتی یک نقاشی عجیب غریب و خارج از هنجارهای دیداری دیدن یک اثر که خلاقیت در آن به کار رفته است.

احساس شادی و نشاط از جمله آن احساساتی است که این روزها به خاطر کمتر دیده شدنش و مهجور ماندن از جامعه بیشتر به آن توجه میشود پس اگر دنبال کار آفرینی هستید کارهایی که درآن شادی جریان دارد و شما باعث ایجاد شادی میشوید میتواند درآمد قابل توجهی برای شما بیافریند.

یکی دیگر از اموراتی که باعث شادی میشود به گفته ی اهل سفر مسافرت است؛ سفر میتواند یک روح خسته و روحیه ی بی انگیزه را بازسازی کند دیدن مناطق جدید انسان های متفاوت و دوری از تنش ها

سفر میتواند انرژی دوباره ای برای ادامه دادن منتقل کند و تا مدتی روحیه ای خوب در ما ایجاد کند؛ و البته ورزش نیز یکی از راههای کسب شادی و نشاط استبرای همین ورزشکاران حرفه ای روحیه ای پرتحمل و ذهن باز با روحیه ای تیمی دارند و به همین دلیل بهتر ابراز وجود میکنند و البته بیشتر هم نیاز به احترام و دوست داشتن را در خود راضی میکنند.

مثلا ورزشکاری که اندام مناسبی دارد علاوه بر اینکه خودش را برای پشتکار و انگیزه اش و زحمتی که میکشد تحسین میکند، بلکه اطرافیان نیز بازخوردی بسیار مثبت به او دارند؛ همین چرخه باعث میشود این فرد اعتمادبه نفس بیشتری کسب کند و احساس شادی و نشاط بیشتری در روحیه ی خود بکند و از نظر بیولوژیکی نیز ترشح سروتونین در موقع ورزش باعث شادی میشود.

بدن ما به نوروترنسمیتر سروتونین پاسخ شادی میدهد و غذاهایی مثل برنج و ذرت نیز باعث به وجود آمدن سروتونین میشوند و حس شادی را بر می انگیزند؛ اصلا خود غذاخوردن با قسمت لیمبیک مغز ما ارتباط دارد و باعث احساس لذت در ما میشود.

یکی دیگر از راههای شادی ارتباط با انسانهای شوخ طبع است منظور انسانهایی هستند که واقعا استعداد شوخ
طبعی دارند و باعث خنداندن بقیه میشوند.

و احساس شادی را پدید میاورند نه افرادی که شوخی خصمانه دارند و بیشتر پرخاشگری میکنند تا شوخی و ظرافت کلامی و احساسی رار عایت نمیکنند.

برای برانگیختن احساس شادی باید اقداماتی خاص و همیشگی ترتیب داد چون اگر احساس لذت یا شادی صحیح از زندگی حذف شود و ما تبدیل به انسان هایی ماشینی شویم دیر یا زود عملکرد مثبت مان در زندگی را از دست میدهیم.

شادی باعث بالا رفتن عملکرد در زندگی میشود؛
شاد زیستن خود هنری است که باید آموخته شود و اصولا انسانهایی که صحییح زندگی کرده اند شادی بیشتری را نشان میدهند…

شما چطور حس شادی را وارد زندگی تان میکنید؟

 

در همین زمینه نوشته های زیر را حتما توصیه میکنیم بخوانید :

2 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
  1. کاربر سوخت جت ahra می‌گوید

    سلام مطلب بسیار زیبایی بود استفاده کردم …به نظرم شادی با تحرک همراهه … من رقص رو جز کارایی می دونم که میتونه در لحظه حس و حال آدم رو عوض کنه

  2. کاربر سوخت جت etic می‌گوید

    (: be happy

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**