استراتژی ماهی بزرگ ،تنگ کوچک (جدیدترین شیوه موفقیت در هر رقابتی)

** هشدار **
این مقاله ممکن است با فرضیات شما از زندگی در تضاد باشد،
برای این منظور این مقاله را با ذهن باز بخوانید و یا از خواندن آن صرف نظر کنید.

 

متاسفانه، تحصیل در بهترین دانشگاه ها، کار کردن در شرکت ها بزرگی با نام و نشان مطرح؛ خیلی ساده میتواند رویاهای شما را نابود کند… شاید کمی باورنکردنی و ناجوانمردانه به نظر برسد اما واقعا اینچنین است.

اگر تا به امروز تصور شما این بود که برای موفقیت باید در بهترین دانشگاه درس خواند یا اگر میخواهید به یک جای خوبی در زندگی برسید باید در یک شرکت مشهور و بزرگ کار کنید، متاسفانه نه تنها این باور اشتباه است، بلکه خطر به قتل رساندن رویاهایتان را نیز دارد…

اخیرا Malcolm Gladwell نویسنده مشهور کتاب 10000 ساعت (شما برای اینکه در هر مهارتی متخصص واقعی باشید باید 10000 ساعت سعی و کوشش و تمرین کنید…) کتابی فوق العاده جنجالی دیگر با نام “داوود و گولیات” منتشر کرده و در آن به موفق ترین استراتژی برای موفقیت در هر رقابتی اشاره میکند که مزیت های رقابتی و معایت آنرا در هر رقابتی با توجه به محیط رقابت مشخص میکند.

گلدوِل از ابتدای کتاب مخالفتش را نسبت به عادات عام مردم اعلام میکند، برای مثال تحصیل در برترین دانشگاه کشورتان و یا انجام کارهای فقط به منظور به اصطلاح کلاس داشتن یا پرستیژ. مردم امروزه خیلی سخت میتوانند از فکر بهترین ها بیرون بیایند و چیزها ساده تری را انتخاب کنند، حتی اگر بدانند که به نفع آنهاست… حتی اگر بدانند تحصیل در دانشگاه های ضعیف تر موفقیت بیشتری برایشان به ارمغان می آورد،  حتی اگر بدانند کار در شرکت های نوپا با بدون نام و نشان خاصی میتواند سریع تر آنها را به اهدافشان برساند و در کل استراتژی ماهی بزرگ در تنگ کوچک بودن به نفع آنهاست.

موضوعی که در این کتاب گلدوِل به آن می پردازد در روانشناسی و جامعه شناسی “محرومیت نسبتی” نام دارد و توسط جامعه شناسی به نام Samuel Stouffer در طول دوران جنگ جهانی دوم کشف شد.

محرومیت نسبتی به ما توضیح میدهد که چطور ما خودمان را نسبت به افراد اطرافمان می سنجیم… موفقیت های ما همیشه مقایسه ای از موفقیت های آنهاست، شکست های ما نیز نتیجه مقایسه با شکست های آنهاست.

محرومیت نسبی، دلیل اصلی مخالف شدید گلدوِل به باور رایج تحصیل در بهترین دانشگاه برای موفقیت است.
برای مثال، دانش آموزش را فرض کنید که به علت نمرات ضعیف او، والدینش او را در مدرسه ای ممتاز و غیر انتفاعی با رقابت بالا ثبت نام میکنند تا در یک جو پر رقابت قرار بگیرد و درس بخواند… اما بر خلاف باور والدینش، او نه تنها موفق نمی شود، بلکه ناامید تر و نمرات ضعیف ترین نسبت به قبل میگیرد ! دلیل آن محرومیت نسبی یا مقایسه خودش با بهترین دانش آموزان کلاسش است.

 

جان مینارد کینز 3

 

همین روند، برای کار در شرکت های برتر نیز رواج دارد.
فروشنده ای که برای کار کردن وارد بهترین شرکت برای فروش می شود، به علت نظم بالا و رویدادهای از پیش مشخص شده، فروشنده آزادی عمل کمتر و رقیبان درونی (فروشندگان دیگر) قدرتمندی دارد. بعد از یک مدت محرومیت نسبی کار خودش را میکند و این فروشنده تازه نفس و نوپا را ناامید و سرخورده میکند و یکبار برای همیشه او را از شغل فروش منصرف میکند.

اما چاره چیست؟ با توجه به دنیای پر رقابت امروز، بهترین استراتژی برای موفقیت کدام است؟ مالکوم گلدوِل، در کتابش به یک راه حل فوق خلاقانه اشاره میکند، که در این مقاله میخوانید…

شما برای موفقیت، طبق باور عمومی، وارد محیطی با رقابت و تخصص بالاتر شوید ! تنها کاری که برای موفقیت در زندگی و هر رقابتی باید انجام دهید، پیگیری روندی است که مالکوم گلدول پیشنهاد میکند یعنی :

8 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت را می‌گوید

  با سلام و تشکر از وبسایت عالی شما
  من هر شبی تعدادی از مقاله ها شما را می خوانم بعضی اوقات تناقض شدیدی بین مقالات حس میکنم مثلا در این مقاله از محرومیت نسبی صحبت شد و گفته شد که یک دانش اموز ضعیف در یک مدرسه عالی ضعیفتر میشه ، در مقاله دیگه ای شما فرمودید که افراد ثروتمند دوستانی به مراتب ثروتمندتر پیدا میکنه تا این حس کمبود در ادمها باعث پیشرفتشون میشه.با تشکر

  1. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

   با سلام؛
   دوست عزیز این مقاله در خصوص رقابت است و بیشتر نظر نویسنده یعنی مالکوم گلدول را ارائه میکند. اما تاثیر دوستان بر سرنوشت و طرزفکر هر شخص تاثیر زیادی دارد و نه در نتایج کوتاه مدت.

 2. کاربر سوخت جت یم می‌گوید

  سلام. من همین الان عضو سایتتون شدم و اکانت هم خریداری کردم. اما خیلی جالبه با اینکه لاگین هستم ولی نمیتونم.ادامه ی مطالب رو ببینم و انتهای مطلب با رنگ نارنجی پیام میده برای تکمیل ثبت نام در پروژه … کلیک کنید. بعد ار کلیک هم به همون صفحه ی معرفی منتقل میشم. هر چه تب هم تو دسترسم بود امتحان کردم اما نتیجه ای نداشت. فکر کنم گم شدم. لطفا راهنمایی کنید. تشکر.

  1. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

   با سلام، مشکل اکانت شما برطرف شد. موفق باشید.

 3. کاربر سوخت جت rhad می‌گوید

  فوق العاده بود ، لذت بردم ، بدون شک خیلی از خود ما هم در طول زندگی چه در زمینه کاری و چه در زمینه تحصیلی تا حدودی به این نتیجه رسیده باشیم اما انقدر دقیق و موشکافانه بهش توجه نکرده باشیم

  ممنون

 4. کاربر سوخت جت zavi می‌گوید

  good

 5. کاربر سوخت جت lara می‌گوید

  ضمن تشکر از سایت فوق العاده تون، قانون ذکر شده قانون 10000 ساعت است ،نه 1000 ساعت!…ممنون:)

  1. کاربر سوخت جت dmin می‌گوید

   سلام، ممنون بابت اطلاع رسانی تان، اصلاح شد.

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**