راه های افزایش خودآگاهی و چطوری بدون توجه به شرایط از زندگی لذت ببریم؟

آیا اصلاً ممکن است همیشه تمرکز حواسمان را حفظ کنیم؟
می‌توانید امتحانش کنید و اگر موفق شوید و بتوانید در اغلب اوقات زندگی، خودآگاهی داشته باشید، متوجه می‌شوید شادی و آرامش دورنی‌ای که دنبالش هستید، در مشت‌تان است.

به عقیده‌ی بسیاری از روانشناسان خودآگاهی بالا می‌تواند منبع اصلی آرامش باشد

افرادی که خودآگاهی کمی دارند، کمتر می‌توانند رنج‌های زندگی را تحمل کنند، بدتر با مشکلات زندگی برخورد می‌کنند، به خودشناسی کمی از خود و دیگران می‌رسند، به اندازه‌ی کافی نمی‌توانند از استعدادهایشان استفاده کنند و در نهایت آرامش درونی کمتری دارند و هر چیزی در دنیای بیرون حواس آن‌ها را پرت می‌کند.

بیایید راه‌هایی را بررسی کنیم که می‌توانید به وسیله‌ی آن‌ها خودآگاهی را وارد زندگی روزمره‌تان کنید تا حتی موقع انجام کارهای دنیوی و روزمره، هوشیاری، حضور و تمرکز حواس بیشتری داشته باشید.

راه های افزایش خودآگاهی چیست و برای بدست آوردنش چه باید کرد

1 – با خودآگاهی بیشتری غذا بخورید:

در گذشته مردم عادت داشتند که ساعت‌ها وقت بگذارند برای تهیه‌ و آماده سازی غذا. نیم روز، کار را ترک می‌کردند، دور هم جمع می‌شدند و می‌نشستند تا غذا بخورند. مدتی بعد، این اتفاق، شب‌ها می‌افتاد.شام فرصتی بود برای غذا خوردن و صحبت کردن. مقام غذا خوردن، با پیشرفت فست فود، تکنولوژی و چند کاره بودن، تنزل پیدا کرد و به وعده‌ی غذای سریعی بین کارها و وظایف انسان تبدیل شد.

کاری ضروری برای سوخت رسانی به بدن برای زندگی‌‌های پُر مشغله‌ی ما. نه تنها آیین غذا خوردن خانوادگی را نادیده گرفته‌ایم، که اغلب از همان لذت ساده‌ی غذا خوردن هم محرومیم.

شاید به اندازه‌ی گذشته وقت برای آماده سازی غذا نداشته باشیم، ولی می‌توانیم نسبت به غذایی که می‌خوریم و تجربه‌ای که از آن به دست می‌آوریم، خودآگاه باشیم. این یعنی موقع غذا خوردن جلوی تلویزیون یا کامپیوتر ننشینیم، بلکه یا با خانواده غذا بخوریم یا در محیطی آرام و بدون حواس پرتی. به چند نظر در زمینه‌ی غذا خوردن خودآگاهانه توجه کنید:

 • * قبل از آن که غذا بخورید، به غذا نگاه کنید و به رنگ‌ها، بوها و بافت غذا توجه کنید.
 • * چشمانتان را ببندید و بو بکشید.
 • * به گرسنگی تمایل‌تان به غذا خوردن توجه کنید.
 • * وقتی اولین لقمه را داخل دهانتان می‌گذارید، به مزه‌ها و احساساتی که پیدا می‌کنید، توجه کنید.
 • * غذا را آرام بجوید و قورت دهید. نسبت به دستانی که آن غذا را تهیه کرده است، حس قدردانی داشته باشید.
 • * همان طور که به غذا خوردن ادامه می‌دهید، توجه کنید همزمان با سیرشدن چه احساسی در معده‌تان پیدا می‌کنید.
 • * از احساس سیر شدن با خبر باشید و وقتی سیر شدید، از غذا خوردن دست بکشید. نیازی نیست پر خوردی کنید تا لزوماً درون بشقاب تمام شود.
 • * بعد از آن که غذایتان را خوردید، چند لحظه بنشینید تا غذا، به اصطلاح پایین برود.
 • بعد از غذا، ظرف و ظروف را با خودآگاهی بشویید و کنار بگذارید.

وقتی به شکل خودآگاه غذا بخورید، نه تنها حس غذا خوردتان را ارضا می‌کنید، که همین باعث هضم بهتر و جذب مواد مغذی هم خواهد شد. مطالعات نشان می‌دهد که غذا خوردن آرام به سیری بیشتر و کاهش کالری دریافتی منجر می‌شود.

 

2– خانه‌تان را با خودآگاهی تمیز کنید:

عوض اینکه به خاطر رسیدن به ذهنی ساماندهی شده مشغول منظم کردن خانه‌تان شوید، سعی کنید روی کارهایی که انجام می‌دهید متمرکز شوید؛ نه این که فقط بخواهید هر چه سریع‌تر کارتان را تمام کنید. معجزه‌ای اتفاق نخواهد افتاد تا فرآیند پاکسازی برایتان به تجربه‌ای دلچسب تبدیل شود؛ ولی می‌توانید با توجه کردن به ظرایف این کار، احساس خوبی به دست آورید. سعی کنید تمیز کردن خانه را به شکل آزمایشگاهی برای تمرین تمرکز حواس و تعهد به زندگی در نظر بگیرید.

این تغییر نگرش را می‌شود در هر کدام از امور روزمره اعمال کرد. شستن ماشین، کوتاه کردن چمن‌های باغچه یا حتی پرداخت قبض‌ها، هم می‌توانید از روی ترس و رنجش این کارها را انجام دهید و هم با رویکردی متمرکز و با احساس قدردانی نسبت به این که قادرید این کارها را به پیش ببرید و این که همین باعث پیشرفت زندگی‌تان می‌شود و این که هر چند به نظر نمی‌رسد، ولی ارزش زمانی را که صرف‌شان می‌کنید، دارند.

 

3– با خودآگاهی قدم بزنید:

در هر جایی که قدم می‌زنید(چه داخل و چه خارج از خانه)و هر مقصدی که دارید، به مسیرتان توجه کنید. نباید فقط در انتظار رسیدن به مقصد باشید. اجازه دهید قدم زدنتان خودش به یک مقصد تبدیل شود.

لذت بردن از زمان حال را فقط کسانی که واقعا در حال زندگی می‌کنند درک می‌کنند اگر فکر می‌کنید در زندگی کردن در زمان حال ضعیف هستید توصیه میکنم مقاله‌ی توصیه‌های اکهارت تله را حتما بخوانید.

4– طبیعت را به شکلی خودآگاه تجربه کنید:

مطالعات متعددی، مزایای ذهنی و جسمی وقت گذرانی در طبیعت را نشان داده‌اند و حضور در جنگل و فضای سبز می‌تواند:

 • * باعث بهتر شدن سیستم ایمنی بدن شود.
 • * فشار خود را کم کند.
 • * استرس را کم کند.
 • * خلق و خوی بهتری برای شما به وجود آورد.
 • * توانایی تمرکز را بالا ببرد.
 • * سطح انرژی‌تان را بالا ببرد.

فقط با قدم زدن در طبیعت یا آرام نشستن در یک جنگل می‌توانید از این مزایا استفاده کنید. ولی وقتی به شکلی خودآگاه، طبیعت را تجربه کنید، مزایای بیشتری به خصوص در زمینه‌ی کم شدن استرس، بهتر شدن خلق و خو و تمرکز به دست خواهید آورد. وقتی در طبیعت وقت می‌گذرانید، سعی کنید تمام حواستان را به کار بگیرید تا تمرکز حواس و توجه بیشتری به اطرافتان داشته باشید.

گوش کنید…
به صدای پرندگان گوش کنید؛
به برگ‌هایی که از درختان پایین می‌افتند
و آبی که از روی صخره‌ها رد می‌شود.

ببینید…
نور خورشید و سایه‌ها را ببینید؛
گل‌های کوچک وحشی را که بر زمین روییده
و پرندگانی که در گروه‌های دایره‌ای شکل پرواز می‌کنند.

بو بکشید…
بوی خاک را؛
بویی مثل برگ‌های در حال تجزیه،
عطر گیاهان و رایحه‌ی باران را.

تجربه‌ی حضور در فضای سرسبز و جنگل‌ها چنان تجربه‌ی قدرتمند و آرامش بخشی است که باید آن را در برنامه‌ی ساماندهی ذهنتان بگنجانید.

5– منبع و ثبات تمرکزتان را پیدا کنید:

منبعی پیدا کنید که روی آن متمرکز شوید. توجه‌تان را روی نفس کشیدن، صدای طبیعت یا جمله‌ای انرژی بخش قرار دهید که مدام پیش خودتان تکرار می‌کنید. مثلاً وقتی می‌دوید، می‌توانید به صدای پاهایتان که با زمین برخورد می‌کنند، گوش دهید. در ضمن می‌توانید مانترا یا جملات مثبتی را در ذهنتان تکرار کنید که با الگوی نفس کشیدنتان هماهنگ است.

برای اطلاعات بیشتر می‌توانید اصلی‌ترین دلایل حواس‌پرتی را از زبان برایان تریسی را بخوانید.

6– به محیط اطراف توجه کنید:

در هر جایی که مشغول تمرین ورزشی هستید(چه در محیط داخلی و چه خارجی)، به دما، منظره‌ها، صداها، بو و هر ادراک حسی دیگری که روی تجربه‌ی ورزشی‌تان اثرگذار است، توجه کنید. تمرکزتان را روی محیط اطراف بگذارید و به هر چیزی که در اطرافتان وجود دارد، توجه کنید.

اگر در محیطی بیرونی هستید، همزمان از مزایای روانشناختی حضور در طبیعت و ورزش کردن استفاده کنید و به محیط اطرافتان توجه کاملی داشته باشید. هر لحظه از هر روز ممکن است اسیر گردآب افکار و حواس پرتی‌هایتان شوید یا ظرف‌ها را داخل ماشین ظرفشویی بگذارید؛ ولی هیچ خودآگاهی‌ای نسبت به این تجربه‌ها نداشته باشید، که این به خاطر ذهن آشفته‌تان است.

وظیفه‌ی شما بیداری و روشن بینی است، حتی اگر فقط چند لحظه در روز اتفاق بیفتد، در این صورت، واقعاً تجربه‌های زندگی‌تان را تجربه کنید، تا به جای غرق شدن در افکار و نگرانی‌ها واقعاً حضور داشته باشید.

با تمرین و گذر زمان متوجه خواهید شد که بازگشت به زمان حال برایتان ساده‌تر شده است و هر چه بیشتر در زمان حال زندگی کنید، بیشتر زندگی خواهید کرد.


در همین زمینه بخوانید:

16 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت تی می‌گوید

  سلام خیلی عالی بود ممنونم
  هر باری که جملات رو میخونم یه آرامش عمیقی رو احساس میکنم.واقعا خیلی سپاسگذارم از شما.امیدوارم هميشه تو همین فرکانس و رو به بالا بمونید
  برداشتی که کردم این شد که همه اشیا و افراد و موجوداتی که مشاهده میکنم احساس دارن که مثل یک آینه عمل میکنن یعنی اگه با حس قشنگ و عمیق مثلا اجناس مغازه رو تو قفسه ها بچینیم این انرژی رو ذخيره میکنن بیشتر تو چشم مشتری میان.مشتری رو اونرو درخواست میکنه و خیلی راحت باعث سود دهی میشن.در مورد همه چی این قضیه صدق می‌کنه مثلا خوردن غذا با رعایت آدابش باعث سلامتی و شادی و…و در نهایت آرامش میشه
  امیدوارم بتونیم این قوانین رو کاربردی کنیم و در لحظه حال زندگی کنیم.
  قطعا حضور مون اینجا اتفاقی نیست.

  1. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

   سلام.
   سپاس از نظر ارزشمند شما

 2. کاربر سوخت جت ری می‌گوید

  سلام ممنون من تازه به جمع شما ملحق شدم انشااله بزودی نظراتم را ارایه میکنم. من سال ۹۹ را با در آمد جتی شروع میکنم .سپاس خداجونم.

  1. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

   پایدار باشید.

 3. کاربر سوخت جت ری می‌گوید

  good

  1. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

   سپاس

 4. کاربر سوخت جت idel می‌گوید

  سلام من کنکوری هستم ممنون میشم اگر درباره اینکه چطور از مطالعه لذت ببریم یا به عبارتی در هنگام مطالعه در حال زندگی کنیم مقاله ای معرفی کنید

  1. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

   سلام در سایت سرچ کنید موضوعاتی در این رابطه توسط نویسنده ها نوشته شده است.
   سپاس

 5. کاربر سوخت جت ین می‌گوید

  کاملا درست میفرمایید .میشه گفت تمام عرفا روی این نکته متفق القولند ..حضور در زمان حال و نه غرق شدن در افکاری که مربوط به گذشته یا آینده است

  1. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

   سپاس بزرگوار

 6. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

  باتشکر از مقاله زیبایتان
  موضوع خودآگاهی که باعث حضور در لحظه حال و جلوگیری از غرق شدن در سیل افکار می‌شود توسط تمام عرفا به عنوان کلید رهایی از رنج و درد معرفی شده. کریشنامورتی آگاهی را وسیله ای برای ایجاد انقلاب در ذهن و تحول واقعی می داند.

  1. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

   ممنون از شما

  2. کاربر سوخت جت ری می‌گوید

   مطلب خیلی خوبی بود
   ممنون

   1. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

    خوشحالم راضی بودید.

 7. کاربر سوخت جت ور می‌گوید

  سلام
  چه فرقي بين خودآگاه و ناخودآگاه وجود داره؟

  1. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

   سلام.
   ذهن خودآگاه عملکرد‌های ارادی را فرد را کنترل می‌کنه و ناخودآگاه بخشی از ذهن است که مسئولیت همه کارهای بدون فکر و آگاهی شما را بر عهده دارد.

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**