اقتصاددانان بزرگ دنیا را بشناسید تا سازوکار این دنیا را بفهمید

اقتصاددانان بزرگ دنیا معمولا تاثیرگذارترین قشر جامعه بر تاریخ انسانی بوده اند.
آنها بودند که سازوکارهای مالی را طراحی کردند و نحوه ارتباط مردم را شکل دادند. اگر اقتصاددانان بزرگ دنیا نبودند، شاید هنوز نمیدانستید پول چیست؟ ثروت چیست؟ سرمایه یا دارایی چیست؟ و این یعنی فاجعه ! چون تمام منابع طبیعی کشورها هدر میرفت، انسان ها نمیتوانستند به صورت عادلانه با همدیگر معامله کنند و ظلم به طرز فجیعی بر مظلوم حکمفرما میشد…

قبل از شروع، بگذارید لطیفه‌ای قدیمی درباره اقتصاددانان بزرگ دنیا برایتان تعریف کنیم :
«سه اقتصاددان به شکار اردک رفته بودند. اولی بیست متر جلوتر از دسته اردک‌ها شلیک کرد. دومی بیست متر عقب‌تر از اردک‌ها را هدف گرفت و سومی داد زد: “کارتون فوق‌العاده بود! گرفتیمشون !»

حالا این لطیفه‌ را که فراموش کنید…(!) چون بسیاری از اقتصاددانان بزرگ دنیا هستند که دست به کارهایی بزرگ زده‌اند.
برخی از آنها در تاریخ مسائل مالی مشارکت‌هایی داشته‌اند که بر روی بسیاری از جوانب تاریخ اجتماعی مؤثر بوده است. در این مقاله، به پنج تن از این اقتصاددان‌ها اشاره می‌کنیم و به توصیف تأثیر کارشان بر روی جامعه می‌پردازیم، به یک دلیل مهم :

شما اگر اقتصاددانان بزرگ را بشناسید، از نظریه های آنها مطلع شوید، بهتر میتوانید راجع به مسائل مالی شخصی تان که تاثیرگرفته از دنیا و کشوری که در آن زندگی میکنید است، تصمیم بگیرید.

 

این اقتصاددانان بزرگ دنیا را بشناسید

 

اقتصاددانان بزرگ دنیا را بشناسید تا سازوکار این دنیا را بفهمید : آدام اسمیت
اقتصاددانان بزرگ دنیا را بشناسید : آدام اسمیت
 • آدام اسمیت
 • «تراژدی واقعی درباره افراد فقیر این است که فقر در آرزوهای آنها جای گرفته است.»

آدام اسمیت فیلسوفی اسکاتلندی بود که در میانه دوران روشنگری اسکاتلند به یکی اقتصاددان بزرگ دنیا بدل شد. شهرت وی به خاطر نوشتن کتاب‌های «نظریه احساسات اخلاقی» و «بررسی دربارهٔ ماهیت و علل ثروت ملل» می‌باشد. امروزه، عمدتاً از کتاب دومی با عنوان «ثروت ملل» یاد می‌شود.

این کتاب یکی از اولین و مشهورترین نوشته ها در باب صنعت و تجارت است که نقش مهمی در اقتصاد مدرن و منظم آکادمیک داشته است.

استدلال آدام اسمیت بر ضد سیاست بازرگانی و به نفع تجارت آزاد چالشی تمام‌عیار برای سیستم حمایت از تولیدات داخلی، تعرفه‌های گمرکی و خوابانیدن طلا بود که در آن زمان غالب شده بود. اسمیت در 15 سالگی به دانشگاه گلاسکو راه یافت و فلسفه اخلاق خواند.

گفته می‌شود که علاقه اصیل وی به مسیحیت به‌گونه‌ای بود که به دلیل خداگرا بودن او را طرد می‌کردند. از وی به عنوان «پدر علم اقتصاد مدرن» نیز یاد می‌شود. تصور کنید که چقدر زندگی کُند می‌بود اگر معامله آزاد برانگیخته نمی‌شد و احتکار دارایی‌ها غالب می‌بود؟

درواقع، دنیا برای اقتصاددان‌ها کاملاً دلگیر و تاریک می‌شد. در اواخر زندگی وی، اغلب دست نوشته‌های آدام اسمیت از بین رفت و باوجود اینکه تعدادی از آنها نجات یافت، هیچ‌گاه نتوانستیم به آخرین نوشته‌های وی دسترسی پیدا کنیم.

آدام اسمیت یکی از حامیان کارآفرینان نیز بود، برای همین در صفحه درباره ما، یادی از او کردیم.

 

 

اقتصاددانان بزرگ دنیا را بشناسید : دیوید ریکاردو
اقتصاددانان بزرگ دنیا را بشناسید : دیوید ریکاردو
 • دیوید ریکاردو
 • «اگر کودی را کشف کنم که باعث شود قسمتی از فرآورده های زمین کشاورزی ام 20% افزایش پیدا کند؛ مطمئنا سرمایه ام را از کم سودآورترین قسمت زمین ام خارج و در آن قسمت سرمایه گذاری خواهم کرد.»

دیوید در خانواده‌ای بزرگ زندگی می‌کرد، او فرزند سوم از 17 فرزند یک خانواده یهودی پرتقالی بود.

ریکاردو در مطالعه اقتصاد بیشتر از آدام اسمیت مشارکت داشت. وی در سن 14 سالگی برای کار در بورس اوراق بهادار لندن به پدرش ملحق شد و به‌سرعت به انسان موفقی درزمینه پیش‌بینی سهام و املاک بدل شد.

پس از مطالعه کتاب «ثروت ملل» اثر آدام اسمیت، در سال 1799، به اقتصاد علاقه‌مند شد، با این‌ وجود، اولین مقاله اقتصاد او نزدیک 10 سال بعد چاپ شد. شهرت ریکاردو از آنجایی می‌آید که وی اعتقاد داشت ملل‌های مختلف می‌بایست برای سودمندی بهتر تخصص یابند. او همچنین برعلیه «پروتکشنیسم» (حمایت به هر قیمتی – رویه و سیستم حفظ و پشتیبانی از تجارت داخلی. دفاع و حمایت دولت از منافع ملی با کنترل صادرات و واردات.) فعالیت مدنی می‌کرد، اما بیشترین تأثیر را بر روی امور اجاره، مالیات، دستمزد و سود داشت.

چرا که نشان داد استفاده از قشر کارگر توسط قشر ثروت‌اندوز برای تصرف بیشتر ثروت، برای یک جامعه متعالی مفید نیست.

وی در سال 1819 به‌عنوان نماینده ایرلند در پارلمان بریتانیا عضو شد. گرچه او یکی از بهترین اقتصاددانان بزرگ دنیا بود ولی عمرش چندان به این دنیا باقی نبود و در سال 1819 در سن 51 سالگی دار فانی را وداع گفت. بهترین اثر او مقاله‌ای درباره «تأثیر قیمت پایین ذرت بر سود سهم» در سال 1815 بود که درباره لغو قوانین ذرت بحث می‌کرد که منجر به گسترش بیشتر ثروت می‌شد. او این مقاله را با «اصول سیاست مالیاتی و اقتصادی» در سال 1817 ادامه داد.

 

 

اقتصاددانان بزرگ دنیا را بشناسید : آلفرد مارشال
اقتصاددانان بزرگ دنیا را بشناسید : آلفرد مارشال
 • آلفرد مارشال
 • «دانش، قدرتمندترین موتورِ تولیدِ ما است.»

مارشال در لندن به دنیا آمد. در ابتدا تصمیم داشت جزو روحانیون باشد اما موفقیتش در کمبریج او را راهی دانشگاه کرد. او یکی از بهترین اقتصاددانانی است که شاید کمتر شناخته‌شده است؛ آن‌هم به خاطر که او از هیچ نظریه اساسی حمایت نکرد.

اعتبار او بدین‌جهت است که سعی کرد تا نظریات پیچیده ریاضی را در اقتصاد بکار گیرد تا بتواند اقتصاد را به علمی فراتر از فلسفه بدل کند. او ایده عدالت‌خواهی و توزیع عادلانه را بر اساس اخلاق مسیحیت و عقاید مطلوبیت‌گرایان به پیش می‌برد.

باوجود اتکا بر ریاضیات، مارشال کوشید تا کارش را برای عامه مردم قابل‌فهم ارائه کند. «اقتصاد صنعتی» او در سال 1879 در انگلستان به برنامه تحصیلی همگانی تبدیل شد. او همچنین نزدیک به 10 سال را صرف کار بر روی مهم‌ترین اثرش، «اصول اقتصاد» کرد که در سال 1890 به‌پایان رسید. بیشینه اعتبار وی به جهت یک پارچه کردن مدل منحنی‌های عرضه و تقاضا، سودمندی مرزی و هزینه‌های تولید مرزی است.

وقتی راجع به اقتصاددانان بزرگ دنیا صبحت میکنید، آلفرد مارشال را اولین را در بخشبندی اقتصاد علمی میتوان قرار داد. بسیاری از مفاهیم و مدل‌های تحلیلی ارائه شده توسط مارشال هنوز هم به عنوان پایه و اساس آموزش اقتصاد خرد به‌ویژه برای سال‌های نخست ورود به دانشگاه مورد استفاده قرار می‌گیرند… نمودار عرضه و تقاضا را که یادتان می آید؟

فرمول ساده یک زندگی ایده آل با تکنیک های محرمانه ریاضی بزرگ ترین اقتصاددانان بزرگ دنیا

 

اقتصاددانان بزرگ دنیا را بشناسید : جان مینارد کینز
اقتصاددانان بزرگ دنیا را بشناسید : جان مینارد کینز
 • جان مینارد کینز
 • «دشواری در یافتن ایده های جدید نیست، بلکه فرار از ایده های قدیمی است.»

مورخان از جان مینارد کینز نه به عنوان یکی از بزرگترین اقتصاددنان دنیا بلکه او را  غول اقتصاددانان یاد می‌کنند!

این مرد انگلیسی پذیرفته بود یک سخنرانی در دانشگاه کمبریج داشته باشد. بودجه این سخنرانی را آلفرد مارشال تأمین شده بود. کسی که منحنی عرضه و تقاضا اساس بسیاری از کارها و پژوهش‌های کینز بود.

از وی به‌عنوان مدافع مداخله دولت و سیاست‌های پولی برای کاهش اثرات نامطلوب رکود اقتصادی، بحران و رونق یاد می‌شود. در طول جنگ جهانی اول او بر روی تبادلات اعتباری بین انگلستان و متحدان کار می‌کرد و یکی از نمایندگان پیمان‌نامه صلح ورسای بود.

کینز تقریباً در سال 1929 ورشکست شد… اما توانست دوباره به وضعیت مالی ایده آل خود برگردد. جان مینارد کینز کتاب «تئوری عمومی اشتغال، ثروت و علاقه» را در سال 1936 در پاسخ به رکود بزرگ برای تشویق دولت برای توجه به سرمایه‌گذاری و مصرف‌گرایی تدوین کرد. از این کتاب به‌عنوان نقطه آغاز اقتصاد کلان یاد می‌شود.

قبلا یک مقاله اختصاصی از جان مینارد کینز داشتیم، حــــتما باید بخوانید : «درس هایی ساده برای زندگی موفق از پیچیده ترین مغز اقتصادی دنیا – جان مینارد کینز»

 

 

اقتصاددانان بزرگ دنیا را بشناسید : میلتون فریدمن
اقتصاددانان بزرگ دنیا را بشناسید : میلتون فریدمن
 • میلتون فریدمن
 • «راهکارهای دولت برای حل مسائل، به اندازه خود مسائل بد است.»

میلتون فریدمن فرزند چهارم خانواده‌ای یهودی بود که از اتریش به مجارستان مهاجرت کردند و تبدیل به یکی از اقتصاددانان بزرگ دنیا شد.

پس از اخذ مدرک کارشناسی هنر از دانشگاه راتگرز و کارشناسی ارشد از دانشگاه شیکاگو، برای مشارکت در مجموعه‌ای از برنامه‌های طراحی‌شده از جانب آمریکا به‌کار گرفته شد.

فرانکلین روزولت، رئیس‌جمهور وقت، به دلیل رکود اقتصادی عظیم، درخواست کمک‌رسانی و بازیابی کرد. اما در آن زمان فرانکلین تماماً درگیر پروژه‌ای بود که به‌تازگی قرارداد آنرا منعقد کرده بود. با این‌ حال با اکثر برنامه‌ها و کنترل قیمت‌های دولت مخالف بود.

میلتون فریدمن بیشتر طرفدار اقتصاد آزاد بود.
او معتقد بود که می‌بایست نقش دولت در بازار آزاد به‌عنوان ابزاری برای ایجاد آزادی سیاسی و اجتماعی به حداقل برسد. همین ایده شکل‌دهنده شالوده اصلی کتاب او با عنوان «سرمایه‌داری و آزادی» بود.

یک ارزیابی از اقتصاددانان فریدمن را دومین اقتصاددان محبوب قرن بیستم پس از جان مینارد کینز، خواند و اکونومیست او را «اثرگذارترین اقتصاددان نیمهٔ دوم قرن بیستم… احتمالاً کل آن» توصیف کرد.

شاید بتوان از او به‌عنوان ترویج‌دهنده بازارهای آزاد و اعتبار بازارهای ارز مدرن یاد کرد. شناوری او در بازارهای غیرقابل تنظیم و ثابت، نغمه‌ای از این واقعیت بود که «پول بیشتر از آنچه مردم می‌اندیشند با ارزش است.» در دوران جنگ سرد کار او حتی شکل زیرزمینی به خود گرفت و اساسی شد بر اقتصاد مبتنی بر مالیات؛ به جای مالیات درآمد یا مالیات ثروت.

فربدمن معتقد بود معرفی نظام سرمایه‌داری به کشورهای دارای نظام دیکتاتوری منجر به پیشرفت جامعه و افزایش آزادی سیاسی خواهد شد. فریدمن در سال 1976 برنده جایزه نوبل علم اقتصاد شد.

ریدمن مشاور اقتصادی رونالد ریگان، رئیس جمهور جمهوریخواه ایالات متحده بود. فلسفه سیاسی او فضایل نظام اقتصادی بازار آزاد با دخالت حداقلی دولت را ستایش می‌کرد. او یک بار گفت که او بیش از همه به نقش خود در حذف سربازگیری در ایالات متحده افتخار می‌کند و این که حمایت او از حق انتخاب مدرسه منجر شد او بنیاد فریدمن برای انتخاب آموزشی را بنیان نهد.

او در کتاب 1962 خود، سرمایه داری و آزادی، از سیاست‌هایی چون ارتش داوطلبانه، نرخ‌های مبادله آزادانه شناور، حذف مجوزهای پزشکی، مالیات بر درآمد منفی و ووشرهای آموزشی دفاع کرد. ایده‌های او در خصوص سیاست پولی، مالیات گیری، خصوصی‌سازی و مقررات زدایی بر سیاست‌های دولتی، مخصوصاً در دههٔ 1980 اثر گذاشت. نظریه پولی او بر پاسخ فدرال رزرو بر بحران اقتصادی جهانی 08–2007 اثر گذاشت.

او در مورد ارتباط بین عرضه پول و تورم بسیار مصر بود. وی در سال 1988 برای دانش آموزان و دانشمندان چینی در سانفرانسیسکو سخنرانی کرد که به‌عنوان بخشی از اصلاح اقتصادی چین تلقی می‌شد. در آن سخنرانی از هنگ‌کنگ به‌عنوان بهترین نمونه سیاست بازار آزاد نام‌ برده شده بود.

دنیا بعد از اقتصاددانان بزرگ دنیا…

بسیاری از اقتصاددان‌ها سخت تلاش می‌کنند تا ایده‌ها و نظریه‌هایی مطرح کنند و در دستیابی به جامعه‌ای بهتر برای همه ما نقشی داشته باشند. بااین‌حال، برگزیدن این ایده‌ها و تطبیق آن با زندگی روزمره، مثل جدا کردن گندم از کاه است.

همه این اقتصاددانان بزرگدنیا را که در این مقاله آنها را معرفی کردیم، تأثیری ژرف بر جهان داشته‌اند، اما تنها گذر زمان است که مشخص می‌کند تلاش‌های آنها تا چه حد اقتصاددان های حال حاضر را برای بهبود و شکل دادن به آینده یاری می‌دهد.

در همین زمینه، نوشته های زیر را توصیه میکنیم دنبال کنید :

12 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت ضا می‌گوید

  بزرگ ترین اقتصاد دان دنیا، نه شخص بلکه پول هست.
  در واقع پول به ایده ها جهت می دهد و ایده ها و افراد را پول می سنجند.

 2. کاربر سوخت جت یا می‌گوید

  اینجام

 3. کاربر سوخت جت مد می‌گوید

  سلام ، به نظر میاد که اقتصاد علم پیچیده ای باشه ونیاز باشه در رشته تجربی وریاضی هم تدریس بشه، بهتره از نخبه های کنکور در هر سه رشته استفاده بشه. فکر کنم همه چیز در این دنیا و اون دنیا با اقتصاد درست حل بشه. ممنون .

 4. کاربر سوخت جت دی می‌گوید

  عالیییییی

 5. کاربر سوخت جت اد می‌گوید

  سلام لطف کنید بیوگرافی زیادی از اقتصاددانهای دیگر مشهور جهان را نیز نشر کنید.

 6. کاربر سوخت جت غی می‌گوید

  مرسی فقط میتونم یه دنیا ممنون عالی هم سایت هم اینستا خدا قوت

 7. کاربر سوخت جت غی می‌گوید

  مرسی هم سایت هم اینستا فوق العاده عالی

 8. کاربر سوخت جت Neda می‌گوید

  واقعا فوق العاده بود مطالبی که در اختیار ما گذاشتین.

 9. کاربر سوخت جت 1621 می‌گوید

  نقل قول هاشون بی نظیربود.

 10. کاربر سوخت جت . BA می‌گوید

  آهان ….!!! پس بگو …..!!!
  ما اقتصاددونِ بزرگ نداریم که اوضاعِ مون
  این شکلیه . منِ ساده فکر میکردم ، تقصیرِ
  حکومت و یا دولتِ که نه به حرفِ اقتصاددونا
  میکنه و بدتر از همه ، اعتقادی به اقتصاددونا نداره اصلاً . واقعاً عذرخواهی میکنم !! ازین
  دو عزیز !!!!
  اقتصاددونای بزرگ ، کجایین پس ؟!

 11. کاربر سوخت جت یک می‌گوید

  اقتصاد علم روز دنیا برای همیشه است. علمی که همه ی رشته هارادربرمی گیرد دانش یک اقتصاد دان به مراتب درصورت کاربردی و عمل به آن باارزش تر از سایرین است .

 12. کاربر سوخت جت hadi می‌گوید

  عالییییییییییییییی

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**