آیا ایده کارآفرینی شما موفق میشود شما را پولدار کند؟ این 3 سوال را بپرسید تا پاسخ را پیدا کنید

یکی از ترسناک ترین و سخت ترین کارهای دنیا راه اندازی یک کسب و کار است.
از هرکسی که میخواهید بپرسید ! راه اندازی یک کسب و کار و اصطلاحا کارآفرینی یکی از سخت ترین کارهای دنیاست.

منظور از سختی، نه از لحاظ فیزیکی، بلکه استقامت فکری !
شما با یک عالمه اتفاقاتِ از قبل پیش بینی نشده و یا پیش بینی شده اشتباه(!) باید دست و پنجه نرم کنید و قدم به قدم از یک شیب سربالایی با یک کوله بار سنگین کوه نوردی کنید.

رید هافمن از موسسین لینکداین
رید هافمن از موسسین لینکداین

کارآفرینی در کنار سختی هایش، شیرینی هایی هم دارد.
شما هیچ کارآفرین موفقی را نخواهید دید که بازگردند به عرصه کارمندی !

حتی شکست خورده ترین کارآفرین ها هم تصمیم دارند کسب و کاری جدید راه اندازی کنند… اما هیچوقت برنمیگردند به دوران کارمندی شان، تاحالا فکر کردید چرا؟

ریسکی که کارآفرینی دارد، کمتر از ریسک کارهای دیگر نیست.

شما با راه اندازی کسب و کار و کارآفرینی، پول، زمان و انرژی تان را وارد ریسک میکنید. شاید کسب و کارتان موفق نشود؛ پول تان را از دست میدهید، زمانی که صرف آن کرده بودید بی ثمر خواهد بود و انرژی تان هم بدون نتیجه هدر رفته است.

اما اگر کارآفرینی نکردید؟ کل زندگی تان را ریسک کردید !

در واقع بر روی ثروت عظیمی که میتوانستید داشته باشید ریسک کردید، بر روی لذت زندگی و آزادی که داشتید ریسک کردید، بر روی استفاده از پتانسیل های وجودی تان ریسک کردید.

افرادی که کارآفرینی میکنند، افراد باهوشی هستند.
آنها میدانند از دست دادن پول فعلی شان، ریسک کم خطرتری است نسبت به از دست دادن پولی که حاصل ایده شان است و میخواهند آنرا بدست بیاورند. پس لذت خوب فعلی را فدای لذت عالی آینده میکنند.

ریسک، در زندگی همه انسان ها وجود دارد. نمیتوانید ریسک را دور بزنید چون با اینکار لذت زندگی تان را دور زدید. هیجان را خفه کردید و شور زنده بودن را در خودتان کشتید !

پس ریسک کنید، ایده های تان را اجرایی کنید، شکست بخورید ! بله شکست بخورید ! قبلا در این مقاله خواندید که افراد موفق میخواهند شکست بخورند، چون فقط در این صورت میتوانند موفق شوند.

ریسک کردن به معنای حماقت نیست.
شما اگر پول تان را در بازی های قمار ریسک کنید و برنده شوید به شما میگویند خوش شانس و اگر آنرا ببازید به شما میگویند بد شانس؛ ریسکی که در دنیای کارآفرینی از آن صحبت میکنیم از این جنس نیست.

هیچ کارآفرینی را نمیگویند خوش شانس بود !
در واقع، شانس هم دخیل بود، اما نتایج برای کارآفرین ها حالت 0 یا 1 ندارد. آنها فکر نمیکنند یا این بازی را میبرند یا می بازند. آنها روند را به صورت یک طیف 0 تا 100-ی میبینند که در طول آن در حرکت هستند.

حال برای سرعت گرفتن برای رسیدن به نتیجه (نقطه 100) بهتر نیست میزان ریسک شکست را از ایده مان با مطمئن شدن از پولساز و کارآمد بودن آن کم کنیم؟

ما در این مقاله، طبق تجربه کارآفرین های مختلف و البته شخصی میخواهیم به شما 3 سوال قدرتمندی را معرفی کنیم که با پرسیدن آنها میتوانید ایده تان را ارزشیابی کنید و بدانید آیا این ایده ارزش سرمایه گذاری کارآفرینانه بر رویش را دارد یا باید به دنبال ایده پولساز بعدی باشم؟

این سه سوال را باید از خودتان بپرسید.
قبل از شروع. قبل از حتی برداشتن اولین قدم؛ فقط ایده ای که در ذهن دارید را با پرسیدن این سه سوال بسنجید و تست کنید ببینید ارزش سرمایه گذاری پول، زمان و انرژی را دارد یا خیر؟

در همین زمینه، نوشته های زیر را حتما بخوانید :

10 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت مد می‌گوید

  عالی

 2. کاربر سوخت جت rmin می‌گوید

  سلام با عرض خسته نباشید من یک سوالی داشتم ایا با عضوییت فقط مقاله همان سایت باز خواهد شد یا همه سایت ها؟

 3. کاربر سوخت جت دی می‌گوید

  من یکم با این موضوع مشکل دارم که همه میگن آدم باید شکست بخوره تا پیروز بشه.این جمله یک ترس عجیبی ایجاد میکنه که به نظر من عمده ی این ترس بخاطر اینه که وقتی حرف از شکست زده میشه،این مفهوم برداشت میشه که در مسیر راه اندازی یک کسب و کار،شما بارها به صفر میرسید؛ورشکست میشیدو از این قبیل اتفاقات تا بالاخره یه روزی به موفقیت میرسید.من وقتی این جمله رو میشنوم(شکست شکست تا پیروزی)حسابی با خودم کلنجار میرم که اگه توی یک مسیر تا رسیدن به هدف، حساب شده و دقیق عمل کنی،اگه فکر همه جارو بکنی،اگه با چند نفر تجربه دار صحبت کنی،چرا باید شکست بخوری؟؟؟من نمیگم راه رسیدن به هدف آسونه و به راحتی به دست نمیاد،اما هرکاری سختی هایی داره،اما نمیشه اسم این سختی هارو شکست گذاشت

 4. کاربر سوخت جت یی می‌گوید

  سلام
  مطالب خیلی آموزنده ای در این سایت من مطالعه کردم ولی نتونستم به یه جمع بندی برسم لطفا راهنمایی کنید که بیشترین استفاده رو ببرم با تشکر فراوان زخماتتون

 5. کاربر سوخت جت هم می‌گوید

  با عرض سلام و خدا قوتی به همه ی کادر پرسنلی پروژه سوخت جت مقالات و مطالب بسیار عالیست ممنونم از زحماتتان

 6. کاربر سوخت جت orji می‌گوید

  عالی عالی این جور مقاله ها واقعا عالی هستند موضوع و محتواشون

 7. کاربر سوخت جت ری می‌گوید

  از این دست مقاله ها بیشتر بذارید خیلی کاربردی هستند برای ما جوان ها

 8. کاربر سوخت جت لی می‌گوید

  یکم رویایی این جور مطالب به نظرم ولی دور از دسترس نیست

 9. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

  این مقاله خیلی به من کمک کرد. ممنون از تیم شما. لطف کنید مطالب بیشتری در مورد شروع یک کسب و کار بگذارید

 10. کاربر سوخت جت dian می‌گوید

  عالی بوود واقعا … ارتباط عجیبی بین من و سایت (اعضای تیم نویسنده) 12ceo هست , اینکه به سوالی که از خودم پرسیدم یا به یک موضوعی که خیلی ذهنم رو درگیر کرده فکر میکنم و در نهایت جواب مناسبی براش پیدا نمیکنم شما یا دربارش مطلب دارین یا مثل همین مقاله آخری نجات دهنده اید … واقعا خوشحالم که با تیم با سواد و پیگیرتون آشنا شدم … به جد خیلی از تنبلی هام خیلی از بی خیالی هام از این جهت که هر شب به سایت تون سرک میکشم , به طور ناخداگاه تبدیل به عمل گرایی شده و این موضوع نشاط تازه ایی به زندگیم داده … امیدوارم هرروز پیشرفت کنین و به آدم های بیشتری کمک کنین که نور درون خودشون رو ببینن … مرسی 🙂

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**