اگر این 8 کار را انجام نمیدهید، باهوش هستید

درحالی که افرادی عادی عادت دارند این کارها را انجام دهند...

آدم‌هایی که به خاطر موفقیت‌هایشان در زندگی آنها را باهوش می‌دانیم، از کره‌ی مریخ نیامده‌اند !
مسلما یکی از ما هستند و با همه‌ی نقاط ضعف و قوتی به دنیا آمده و رشد کرده‌اند که بقیه‌ی مردم دنیا، اما چه می‌شود که یک نفر موفق می‌شود و دیگری نه؛ آیا همه چیز به کروموزوم برمی‌گردد ؟

در این مقاله هشت ویژگی را با شما در میان می‌گذارم که بعضی‌ها دارند و یا در خودشان پرورش داده‌اند و آنها همان‌هایی هستند که برچسب باهوش رویشان می‌زنیم.

اگر کمی اراده به خرج دهیم و ما هم چنین رفتارهایی در زندگی پیش بگیریم، اگر هم تا به امروز جزء خیل باهوش‌ها نبوده‌ایم، مسلما به زودی به باشگاه آنها ملحق خواهیم شد.

1. آنها قدرت پس‌انداز را خوب درک می‌کنند

احتیاط در امور مالی زندگی، نوعی توانایی محسوب می‌شود و نباید با طمع یا بُخل اشتباه گرفته شود.
اینکه بتوانید امور مالی‌تان را مدیریت کرده و با اجتناب از هزینه‌های غیرضروری، پس‌اندازی داشته باشید، ویژگی قابل تحسینی است.

هزینه‌های به ظاهر بی‌معنی فراوانی در زندگی روزمره هستند که می‌توانید به سادگی از آنها چشم‌پوشی کنید و بعد هم به قول معروف، قطره قطره جمع گردد، وانگهی دریا شود.

دنبال مثال می‌گردید؟ همین‌جا چند نمونه برایتان می‌گویم :

مثلا اگر جزء آن دسته از آدم‌هایی هستید که حتما باید آب معدنی بخورید و نمی‌توانید با املاحی که در آب لوله‌کشی هستند کنار بیایید، می‌توانید برای شیر آب منزل فیلتری تهیه کنید تا املاح آب را بگیرد و در نتیجه پولی که برای آب معدنی هزینه می‌کنید را پس‌انداز کنید.

یا اگر در منزل پرینتر دارید و جوهر کارتریج تمام می‌شود، سریع کارتریج جدید سفارش ندهید، سعی کنید همان کارتریج قبلی را دوباره پر کنید. تازه اگر به جای استفاده از تعمیرگاه‌های پرینتر، خودتان این کار را یاد بگیرید و در منزل انجام دهید، کلی پول به حساب پس‌اندازتان سرازیر می‌شود.

اصلا خود بنده به نوشیدن روزانه دو سه لیوان نسکافه متعهد شده بودم! یک روز تصمیم گرفتم این عادت را کنار بگذارم و حدود پنجاه هزار تومانی که در ماه برای نسکافه و کافی‌میت هزینه می‌کردم را پس‌انداز کردم.

نکته اینجاست که هر زمان صرفا احساس نیاز کردید دست در جیب نکنید. یاد بگیرید از آنچه برایش پول پرداخت می‌کنید کمال استفاده را ببرید. این یعنی باهوش بودن!

 

2. آنها فقط روی دیگران تکیه نمی‌کنند

اینکه دوستان و خانواده و همکاران خوبی داشته باشید که بتوانید به آنها اعتماد کرده و به آنها تکیه کنید، اصلا ایرادی ندارد، خیلی هم عالی است. همه باید کسی را داشته باشند که در موقع نیاز بتوانند روی او حساب ویژه‌ای باز کنند.

اما اینکه برای انجام کارهای روزمره‌تان هم به دیگران تکیه کنید، باعث می‌شود تصویر فرد ضعیفی را به نمایش بگذارید. حقیقت این است که آدم باهوش هرگز چنین کاری نمی‌کند.

شما ممکن است فوق‌العاده باهوش یا بسیار خلاق یا… باشید، اما اگر از این ویژگی‌ها به موقع خودش استفاده نکنید، ارزشی نخواهند داشت. وقتی به کمک احتیاج دارید، به این توجه کنید که آیا مشکلی که با آن مواجه هستید، واقعا دشوار است یا نه.

در اکثر موارد، این صرفا ترس ماست که ما را از اقدام باز می‌دارد.

 

3. آنها در گذشته‌شان گیر نمی‌کنند

گذشته را نمی‌توان پاک کرد.
وجود دارد و هرگز ما را ترک نمی‌کند. باید یاد بگیریم که چگونه با آن کنار بیاییم و اجازه ندهیم در موفقیت‌های آینده‌مان موش بدوانند !

اگر هیچ چیز مفیدی وجود ندارد که از تجارب گذشته‌ی خود بازیابی کنیم، باید خیلی راحت درها را به روی گذشته ببندیم و رهایش کنیم. تجارب گذشته، شخصیت امروزی ما را شکل می‌دهند. مشکلات پیشین می‌توانند شخصیت قدرتمندی از ما بسازند، اما انگار بیشتر آدم‌ها دوست دارند از گذشته‌ی خود برای توجیه اشتباهات و رفتارهای امروزشان استفاده کنند.

شاید از این بهانه‌ها استفاده می‌کنند تا دیگران آنها را درک کرده یا حتی راحت‌تر خودشان را ببخشند.

اگر از لغزش‌های خود آگاه هستید، ولی کاری انجام ندهید، آن هم فقط به این خاطر که بهانه‌ای داشته باشید، راه آسان را انتخاب کرده‌اید. این کاری نیست که افراد باهوش انجام دهند.

توصیه میکنیم حتما در مورد گذشته، مقاله «قلب شکسته شما انگیزه قدرتمند شماست» را بخوانید.

 

 

4. آنها برای حس مشکلات‌شان، به شانس تکیه نمی‌کنند

حتما آن نقل قول معروف را شنیده‌اید، که «امید بهترین را داشته باش، اما آماده‌ی بدترین باش.» وقتی زمان و تلاش خود را صرف کاری می‌کنید، این نقل قول می‌تواند راهنمای خوبی برایتان باشد.

امید به بهترین سناریوی ممکن، چیزی است که به ما انگیزه می‌دهد، و در عین حال آمادگی برای بدترین سناریوی ممکن، ما را از شکست همه جانبه باز می‌دارد. از سوی دیگر، صرفا امید به اینکه اتفاقات خوب خودشان بیفتند، فرقی با تنبلی ندارد.

شانس تنها بخشی از موفقیت را تشکیل می‌دهد و اگر بیش از انداره به آن متکی باشید، تنها اتفاقی که می‌افتد این است که جاه‌طلبی‌هایتان را سرکوب می‌کند.

ضمنا آدم‌های باهوش هرگز اجازه نمی‌دهند که شانس، همه‌ی تلاش‌هایشان را تحت‌الشعاع قرار دهد. وقتی قلب و مغزتان را به هدف‌تان اختصاص می‌دهید، نباید سهم عمده را به شانس بدهید.

 

5. آنها در عبرت گرفتن از اشتباهات‌شان تردید نمی‌کنند

اشتباهات ناگزیر اتفاق می‌افتند. دیر یا زود بالاخره اشتباهی اتفاق خواهد افتاد و آنچه انتظارش را نداشتیم جلوی چشم‌مان سبز می‌شود و مانع بزرگی برای برنامه‌هایمان می‌شود.

همیشه نمی‌توانید همه چیز را تحت کنترل داشته باشید و مسلما هیچ‌کدام از ما، آن درجه از آگاهی را نداریم که بخواهیم همه‌ی زوایای پیدا و پنهان را زیر نظر داشته باشیم.

اشتباهات به وجود می‌آیند تا به ما یادآوری کنند که کمبودهایی داریم و ما را مجبور کنند تا تاثیری که آنها روی زندگی‌مان دارند را کاهش دهیم. حقیقت این است که اشتباهات درس‌های زیادی از زندگی به ما می‌دهند، اما اگر این اجازه را به آنها بدهیم.

عبرت گرفتن از اشتباهات‌مان یعنی ببینیم چه نکاتی ارزش بیرون کشیدن از تجارب بد گذشته را دارند، یعنی بفهمیم کجای کار اشتباه کرده‌ایم و راهی پیدا کنیم تا در آینده رفع و رجوعش کنیم. آدم‌های باهوش از این ورودی استفاده می‌کنند تا روی خودشان کار کنند و چیزهایی که قدرت تغییرشان را دارند، تغییر دهند.

آدم‌های متکبر به دنبال بهانه می‌گردند و ترجیح می‌دهند کورکورانه به قضاوت‌های خود معتقد بمانند بدون اینکه نگاهی به گذشته بیندازند. این نوع رفتار نه تنها موفقیت آینده‌تان را از بین می‌برد، بلکه دوستان‌تان را هم از اطراف‌تان پراکنده می‌کند.

 

6. آنها صرفا به این خاطر که دیگران موافق نیستند، از ایده‌هایشان دست نمی‌کشند

همانطور که در دوره صوتی «شیب» یادگرفتید، افراد موفق و باهوش خوب می‌داند که چه وقتی باید همه چیز را رها کند و گیر ندهد تا اوضاع بدتر نشود. اینکه وقتی کسی ایده‌ی شما را امتحان می‌کند و خوشش نمی‌آید، فرق دارد با اینکه کسی اصلا ایده‌تان را امتحان هم نکند.

همه‌ی ما حق داریم بازخورد سازنده‌ای دریافت کنیم که چرا ایده‌ها یا محصولاتمان راضی‌کننده نیستند.

اگر کسی می‌خواهد تلاش‌های ما را صرفا بر اساس یک حدس نادیده بگیرد، اجازه ندهید این کار را بکند. مبارزه کرده و شانس‌تان را امتحان کنید. سعی کنید شخص دیگری را پیدا کنید که حرف شما را گوش می‌کند و به ایده‌تان ارج می‌گذارد.

همیشه این احتمال وجود دارد که شخصی به خاطر تخصص شما احساس تهدید کند و در نتیجه بخواهد مانع پیشرفت‌تان بشود. اگر بخواهید کتابی منتشر کرده یا محصولی تولید کنید، دنبال چندین دیدگاه بگردید. حتی اگر اولین دیدگاه تحسین‌آمیز بود، به آن اکتفا نکرده و باز هم به دنبال دیدگاه‌های دیگر باشید.

انتقاد سازنده می‌تواند به عنوان بینش ارزشمندی برای آینده مورد استفاده قرار گیرد.

 

7. آنها فرصتِ بالا بردن تجربیات‌شان را از دست نمی‌دهند

ما هرگز نمی‌توانیم انسان کاملی باشیم، و هیچ‌وقت نباید چنین هدفی برای خود تعیین کنیم. اما تلاش مداوم برای پیشرفت در حیطه‌های گوناگون، در حقیقت همان کاری است که انسان باهوش انجام می‌دهد.

علم مدام در حال گسترش فهم و درک ما از جهان پیرامون است. مدام نظریه‌های مختلف را می‌آزماید و به نظریه‌های جدیدی می‌رسد. حتی یافته‌های قدیمی و اثبات‌شده هم هرگز رها نمی‌شوند، آنها هم دوباره آزمایش، بازتعریف و به‌روزرسانی می‌شوند.

آنها مدام در حال پیشرفت هستند و آن چیزی را بررسی می‌کنند که به احتمال زیاد حقیقت دارد، نه آن چیزی را که دوست دارند حقیقت داشته باشد.

خوب است بانک داده‌هایتان را گسترش دهید. هر چه نباشد، دانشمندان معمولا همان کسانی هستند که ویژگی‌های آدم‌های باهوش را دارند. عمده‌ی انسان‌های معروف باهوش، دانشمندان بوده و هستند.

 

8. آنها همه‌ی سیب‌هایشان را در یک سبد نمی‌گذارند

هرگز خودتان را کاملا وقف به سرانجام رساندن یک تک ایده نکنید. همیشه برنامه‌ی دومی هم داشته باشید. قبلا اشاره شد که شاید دیگران تحت تاثیر ایده‌ی شما قرار نگیرند یا اینکه اشکالی پیش بیاید.

این به معنای دلسرد شدن شما نیست و اینکه وقتی برنامه‌هایتان عملی نمی‌شوند عقب‌نشینی کنید.

 

خلاصه اینکه…
افراد باهوش، افرادی عجیب، مرموز یا فضایی نیستند !
آنها مانند ما انسان های عادی هستند، فقط با این تفاوت که بعضی از کارها را انجام میدهند که افراد معمولی انجام نمیدهیم، و بعضی از کارها را که افراد معمولی انجام میدهند، افراد باهوش انجام نمیدهند… به همین سادگی !

در همین زمینه، توصیه میکنیم نوشته های زیر را حتما بخوانید :

4 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت اس می‌گوید

  واقعا هر هشتاشونم تو زندگی انسان های باهوش جریان دارن ازتون ممنونم که با همه در میان گذاشتید

 2. کاربر سوخت جت ده می‌گوید

  اینجور مقاله ها واقعا درس های موفقیت هستند ممنون از شما که این موضوعات رو برای ما قرار میدید

 3. کاربر سوخت جت ده می‌گوید

  بسیار عالی بود هر هشت نکته اش کاربردی و به جا بود

 4. کاربر سوخت جت egan می‌گوید

  فکر کنم مورد یک این مقاله رو اشتباه نوشتید !

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**