چطور بدون سرمایه، کاری را شروع کنیم؟ (+ تجربه افزایی)

 چطور می توانیم کارمان را، سرمایه مان بکنیم؟ 
در یکی از مقالات پیش از این، در سری مقالات نود و پنج مقاله نوشت کوتاه برای سال نود و پنج، اشارتی کوتاه به این قاعده داشتم. حالا این جا می خواهم به توسعه این فرمول و مفهوم بپردازم… فقط

قرار است این بحث و این تجربه ها را به کمک شما کاملتر کنیم
منتظر تجربه های ناب شما و تکمیل این بحث هستیم
در «دورهمی های تجربه افزایی» سایت کارآفرینان جوان
تجربه شما، می تواند راه جدیدی برای همه ما باشد
 

خیلی از شماها می خواهید کاری را شروع کنید، پروژه ای را کلید بزنید، کارآفرینی پیشه کنید و …، ولی حس می کنید که نیاز به سرمایه دارید و بدون سرمایه، نمی شود کاری از پیش برد؛ به قول معروف، بی مایه فطیر است.

البته شما درست فکر می کنید. اما چند نفر از بزرگان حوزه کارآفرینی و رشد شخصی و تجارت، نظرات تکمیل کننده دیگری هم دارند.

جیم ران، استاد آنتونی رابینز بود. رابینز جوان شوق زیادی برای کار با استاد شناخته شده رشد فردی آن زمان داشت. اما مشکلش این بود که آهی در بساط نداشت. توصیه جیم ران، حسابی او را تکان داد:

«برو شرکت ثبت کن و کارت را، سرمایه ات کن.»

نتیجه این شد که رابینز جوان، شرکتی ثبت کرد و به جای هفته ای یک بار، روزی سه بار برای جمع های مختلف، سخنرانی تشویقی و تبلیغی می کرد تا توانست در کمتر از یک ماه، پانصد تا بلیت شرکت در سمینار جیم ران را بفروشد.

وقتی که می گوییم «کارت را سرمایه ات کن»، یعنی که با مهارت خودت و توسعه آن، جوری کار کنی که جای سرمایه را گرفته و حتی آن را تأمین کند.

 

برایان تریسی، استاد شناخته شده رشد فردی، معتقد است که «برای سرمایه گذاری و راه اندازی کار جدید، نباید از سرمایه قبلی تان مایه بگذارید.» پس چه باید کرد؟
کار را از مقیاس کوچک شروع کرده و سپس از سودی که این مقیاس کوچک به دست می آورد، شروع کنید به گسترش کار. این جوری بار روانی کمتری بر دوش شما می افتد و راحت تر کار می کنید. ایده جالبی است، نه؟

وارن بافت، چهره پرآوازه و شناخته شده دنیای تجارت نیز، دو توصیه جالب درباره سرمایه دارد:

 1. هیچ گاه اجازه ندهید سرمایه تان کم شود
 2. اصل اول را هیچ وقت فراموش نکنید.

حالا چطور باید اجازه ندهیم که سرمایه مان کم نشود؟ این دیگر نیاز به کمی تفکر دارد؛ همان چیزی که وارن بافت، وقتش را خالی می کند تا بتواند به آن بپردازد. دو حکایت و توصیه قبلی نیز، در همین راستا قابل تفسیر است؛ راه هایی  برای عدم کاهش سرمایه و حتی افزایش آن؛ که البته اصل با عدم کاهش سرمایه اصلی شماست.

همه این جمله های گفته شده را، می خواهیم در همین توصیه «کارت را سرمایه ات کن» قرار بدهیم. به این وسیله، شما بارِ روانیِ کمتری را متحمل شده و ایده های جالب تری برای کسب سرمایه اولیه و حفظ آن و مراقبت از عدم کاهش آن را کشف خواهید کرد.

خوبی این کشف، در ان است که دیگری کسی نمی تواند بهانه و گلایه ای بیاورد که ایده های خوبی دارم، ولی سرمایه خوبی ندارم… نتیجه نهایی این دورهمی تجربه محور، در ان می تواند باشد که :

 

پاول هاف کلیتور

 

به همه ما ثابت کند که حتی در زندگی های شخصی ما و در انبان و انبار تجربه های انباشت شده ما، نمونه هایی از این توصیه درخشان وجود دارد؛ توصیه ای که شاید فراموش شده باشد.

در اینجا و برای توسعه این مفهوم و فرمول، تجربه شخصی که موید این امر هست را برایتان نقل می کنم.

 

تجربه اولِ منِ نویسنده
سایتی را ایجاد کرده بودم. قاعدتاً باید هزینه هاست و دامین می دادم. هزینه زیادی نبود. هزینه طراحی هم باید کنار می گذاشتم؛ اما به خاطر داشتم که نباید از سرمایه اولیه ام کم می کردم. در ضمن، من هنوز تجربه چندانی برای سر و کله زدن با طراحان سایت و برنامه نویسان نداشتم.

به سفارش یکی از بزرگان این حوزه در مقاله ای که در این باره نوشته بود، از قالب های رایگان و سیستم مدیریت محتوای رایج و رایگان وردپرس استفاده کردم. به جای صبر چند ماهه، سایت را با کمتر از نود هزار تومان بالا آوردم. البته قیافه و کلاس کاری آن، در مقایسه با دیگر سایت های باسابقه تر، جای اما و اگر زیادی داشت؛ اما مسأله اصلی در این بود که کار سریع راه بیفتد و به مرحله ای برسد که خود سایت، قابلیت و سرمایه تغییر گرافیکی و برنامه نویسی را در خودش ایجاد کند؛ ضمن این که ارتقای رنکینگ سایت در این دو، سه ماهی هم که جسته و گریخته کار را پیش گرفتم، در نوع خودش جالب بود؛ کاری که قبلاً با همکاری یک شرکت تبلیغاتی و کلی تبلیغات مختلف و طراح و برنامه نویس مستقل و هزینه های این چنینی، به چنین نتیجه ای هم نرسیده بود، در کمتر از سه ماه و بدون هیچ کاهش سرمایه اولیه ای، به همان نتیجه رسیده بود.  

تجربه های بعدی و در بخش کامنت ها (دیدگاه ها) با شما خوانندگان و اعضای عزیز سایت خواهد بود.

به این ترتیب، این بحث با تجربه های خود شما کاملتر خواهد شد. در واقع ما مطرح کننده آن هستیم؛ نه کامل کننده و توسعه دهنده آن.توسعه و تکمیل این  توصیه در بخش اول «دورهمی تجربه افزایی» با شما خواهد بود.

معطل چه هستید؟ تجربه هایتان زندانی باورهای منفی تان نکنید؛ شک نکنید که برای همه ما ارزشمند خواهند بود.

 

34 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. ساموئل اکبری می گوید

  انسان ها یا نان باور های شان را میخورند یا چوب باورهای شان را.nnمن یک معلم زبان خارجه هستمnبدون مدرک دانشگاهی nnالان آموزش زبان دارمnعلاقمند به مد و لباس بودم nرفتم دنبالش و الان ازش در آمد دارم.nnمن یک مهاجر افغان هستم

 2. مریم می گوید

  سلام. نمیدونم چی بگم. مدتهاست ،حرفی واسه گفتن ندارم. احساس میکنم، توی یه تاریکی بزرگ گم شدم. یه نور ،یه صدا، یه نیرویی هست، که داره بهم فشار میاره .وقتی خوب گوش میدم، میشنوم که داره میگه :n(چشمات رو باز کن تا نور رو ببینی ) n(حرکت کن و به قدرت خدا ایمان بیار )nنمیدونم چی مانع میشه؟nنمیدونم چرا به سمت اهدافم حرکت نمیکنم.nنمیدونم منتظر چی ام .nنمیدونم چی بگم .nفقط یه چیز رو میدونم .اونم اینه که :n(روزی که قاطعانه، برای رسیدن به اهدافم ،قدم بردارم بهترین روز زندگیمه )

 3. امیر می گوید

  سلام
  امیر هستم از رشت و سابقه ۱۵ سال کار در بازاریابی و فروش در رده های مختلف سازمانی دارم.
  واقعیت اینه که هیچ کاری در ایران بدون سرمایه امکان ایجاد درآمد خوب ندارد.
  بسته به سرمایه و نوع کار،به همان مقدار درآمد کسب میکنید.اینهایی هم که می‌بینید نوشتن کسب کار فلان توسط دکتر فلان…هیچ وقت خودشون کسب کار موفقی نداشتن و خیلی هاشون حتی کاسبی نکردن.فقط مدرک دارن که اکثرا دوره هایی دیدن که در حد اندازه انتقال اطلاعات هم نمیباشد.
  اینجور مطالب برای کسانی خوب و مناسب هست که مجرد هستن و فرصت نفس کشیدن مالی و زمانی کامل دارن.که یه کاری رو شروع کنم با کف سرمایه و ۱۰ سال بعد نتیجه بگیرن.وگرنه یکی بیاد از همین بزرگان جهان و یا ایران به من که الان ماهی ۶ تومن درآمد دارم بگه با ۳۰ میلیون پول فلان کار رو انجام بدم که بعد از مدت زمان ۶ ماه
  به این درآمد حال حاضر خودم حداقل برسم

 4. sani می گوید

  سلام خسته نباشید… راستش من عروسک سازی میکنم… اما اصلا درآمد خوبی نداره.. و بیشتر ضرر میکنم!!…و به نظرم همش به دلیل قدرت پایین خرید هست که مجبورم قیمت کارهامو کم تر از ارزششون قرار بدم … خییلی وقته که ازش دست کشیدم…
  به نظرتون من چه کاری باید انحام بدم که درآمدم عاالی بشه؟؟….
  راستی من در نقاشی کشیدن با رنگ اکرولیک هم عاالی هستم…

 5. رشیدی می گوید

  سلام خوبین من کارهای زیادی بلد هستم بدهی زادی دارم فکرم ازاد نمیشه به کار دل بدم لطفا کمکم کنین من خام هستم هر کاری بگی مهارت دارم اما فکرم درگیر بدهی هام هس

 6. میثم می گوید

  الله اعلمُ :خدابهترازهمه آگاه است.فقط مطالب سوخت جت کامل بخونید درهمه جای زندگی بطورناخداگاه بهترین بهره رو ازش میبرید،مغزخودراباچالش آشناکنید آینده ایران ازآن جوانان ماست تاکورشود چشم حسود !!!!آی مسؤلین باغیرت حمایت حمایت کلی جوان تحصیل کرده بیکار داریم به قول نماینده مجلس 43 درصدتحصیلات دانشگاهی فارغ ازتحصیل داریم،پاشو ازخواب جناب خان

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**