اگر کارهایتان را به تعویق می‌اندازید، گرفتار قانون پارکینسون شد‌ه‌اید

تا به حال اصطلاح دقیقه نودی را شنید؟ بعضی ها عادت دارند انجام کارشان را تا لحظات آخر عقب بیاندازند. مثلا یک ماه برای انجام پروژه شان وقت دارند، 25 روز اول سراغ پروژه نمی روند و 5 روز پایانی با استرس کارشان را انجام میدهند.

اگر شما هم یک دقیقه نودی هستید، مثلا دانش آموز و دانشجو شب امتحانی محسوب می شوید، یا کارمندی هستید که کارهایتان را به روز آخر محول می کنید، گرفتار قانون پارکینسون شدید.

قانون پارکینسون می گوید:
 هر کار به اندازه زمانی که به آن داده شده، طول می کشد.
سیرال نورث‌کوت پارکینسون
سیرال نورث‌کوت پارکینسون

این شرایط را در نظر بگیرید پروژه ای به شما محول شده و دو ماه نیز برای آن وقت تعیین کردند. شما دو ماه طول می کشد آن را انجام دهید ولی اگر برای همین پروژه یک هفته وقت داشته باشید، در یک هفته کار را انجام می دهید. بنابراین مشکل سختی یا آسانی پروژه نیست بلکه مربوط به مساله مدیریت زمان و تنبلی وجود ماست.

بسیاری از ما زمانی که وقت زیادی برای انجام کاری داریم، ترجیح می دهیم سراغ انجام آن کار نرویم. این تله ای است که بیشتر انسان های معمولی گرفتار آن می شوند که از نظر روانشناسی و دینی این کار اشتباه است.

 

به هنگام فرصت و زمان،از کوتاهی کردن بپرهیز زیرا این میدان است که برای رهسپارانش زیان به بار می آورد .

 ـــ امام باقر علیه السلام ـــ

آدم های موفق اگر دو ماه هم برای انجام پروژه ای وقت داشته باشند، ترجیح می دهند زودتر آن کار را انجام دهند تا برای کارهای دیگر نیز فرصت داشته باشند. در حقیقت این موضوع یکی از بزرگ ترین تفاوت های افراد برنده و موفق با انسان های شکست خورده و ناموفق است.

من شخصی را می شناسم تا زمانی که فشار و استرس احساس نکرده سراغ انجام آن کار نمی رود.  به عنوان مثال  او چهار ماه برای انجام پروژه درسی اش وقت داشت اما تا ماه آخر سراغ انجام آن نرفت. ماه آخر به خاطر ترس از نگرفتن نمره و حذف شدن درسش با من تماس گرفت و پرسید با این حجم زیاد پروژه و زمان کم چه کنم؟

صدای او پر از استرس بود، من سعی کردم دست از سرزنش بردارم و تا حد امکان به او کمک کنم. او پروژه اش را انجام داد اما علاوه بر این که روزهای پر استرسی را پشت سر گذاشت، بلکه نمره خوبی هم نگرفت. اگر او از زمانش درست استفاده می کرد این اتفاق نمی افتاد .

 

ـــ درمان به تعویق انداختن کارها ـــ
با سه راهکار نه‌چندان سخت

 

راهکار اول |‌ به خودتان استرس وارد کنید

بیشتر اوقات ما کارهایمان را عقب می اندازیم چون فکر می کنیم زمان کافی در اختیار داریم. به همین دلیل روزهای ابتدایی بدون این که استرس داشته باشیم زمان مان را هدر می دهیم اما روزهای پایانی به خاطر استرسی که داریم، سراغ آن کار می رویم.

من برای حل این مشکل از این روش استفاده می کنم که همان روز اول به خودم میگویم:
شاید روزهای بعد نتوانی آن را انجام دهی.

به این فکر میکنم که:
اگر این کار را تمام نکنم چه ضربه ای خواهم دید؟ نمره کم خواهم گرفت؟ شغلم را از دست خواهم داد ؟

با فکر کردن به عواقب انجام دادن کارم کمی استرس می گیرم. به نظر من داشتن کمی استرس نه تنها بد نیست بلکه باعث حرکت می شود.

و نکته دیگری که کاملا باور دارم این است:
وقتی کارم را زودتر شروع می کنم ، کیفیت آن خیلی بهتر از زمانی است که کار را در روزهای پایانی انجام دهم.

به نظر شما  بهتر نیست کارتان را زودتر شروع کنید تا هم کیفیت کارتان بالا برود و هم بهترین تلاشتان را انجام دهید، چون که اگر کار را به روزهای پایانی محول کنید بدون شک کیفیت خوبی نخواهد داشت.

 

راهکار دوم | با ترس تان مقابله کنید

گاهی ترس باعث می شود ما انجام کاری را به روزهای پایانی موکول کنیم. ما روزهای زیادی به خاطر ترس از شکست یا درست انجام ندادن کار، آن را عقب میاندازیم اما استرس زیاد باعث می شود در روزهای پایانی سراغ انجام آن کار برویم. یکی از راه های درمان این حالت، مواجهه با ترس است.

 • شما می ترسید شکست بخورید؟
 • می ترسید پروژه تان خوب از آب در نیاید ؟
 • و …

از خودتان صادقانه بپرسید:

اگر من کارم را زود شروع کنم احتمال شکستم زیاد است یا دیر؟ بدون شک اگر شما زودتر به سراغ انجام کارتان می روید، بازدهی بیشتری خواهید داشت و احتمال شکست شما کمتر خواهد بود.

هرگاه از کاری ترسیدی، خود را بـه کام آن بینداز، زیرا ترس شدید از آن کار، دشوارتر و زیان ‌بارتر از اقدام به آن کار است.

امام علی (ع)

این نکته را فراموش نکنید همیشه شروع کار سخت تر از ادامه آن است.
وقتی قدم های اولیه را بردارید کم کم ترستان می ریزد و می توانید آن کار را به خوبی انجام دهید.

 

راهکار سوم |‌ برای خود جایزه تعیین کنید

یکی دیگر از راه هایی که می تواند به شما کمک کند کارهایتان را در اسرع وقت انجام دهید، تعیین جایزه برا انجام آن کار است. وقتی برای خودتان جایزه در نظر میگیرید، انگیزه تان برای انجام کار دو برابر می شود. این جایزه می تواند با توجه به سلیقه شما متفاوت باشد.

مثلا اگر عاشق غذای خاصی هستید، یا طرفدار بازی های کامپیوترید یا این که لباسی مورد توجه تان قرار گرفته، با توجه به علاقه تان می توانید بعد از انجام درست و به موقع کار برای خود آن جایزه  را تهیه کنید.

به عنوان مثال جایزه مورد علاقه من بادام زمینی است. هر وقت کارم را سریع شروع کنم و با کیفیت خوب تمام کنم، برای خودم بادام زمینی میخرم. خرید این جایزه شاید یکی از لذت بخش ترین بخش های زندگی من باشد، چون هم کاری باکیفیت انجام دادم و هم خوراکی مورد نظرم را می خورم.

شما هم بدون شک به چیزهای خاصی علاقه دارید، به همین دلیل می توانید از علایق خود به عنوان سوخت برای انجام درست  و به موقع کارتان استفاده کنید.

در پایان فراموش نکنید به تعویق انداختن کارها نه تنها برای شما سودی ندارد، بلکه باعث می شود کیفیت کارتان پایین بیاید و لحظات پر استرسی را پشت سر بگذرانید پس هر چه زودتر به فکر درمان این عادت بد باشید.


در همین زمینه بخوانید:

6 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت اد می‌گوید

  بی نظیر بود
  خیلی کمکم کرد
  سپاس

 2. کاربر سوخت جت 0451 می‌گوید

  سلام به دوستان
  به نظر من برای جلوگیری از به تعویق انداختن کارها دو تا کار را باید انجام دهیم
  1-اول اینکه ببینیم با انجام ندادن این کار چه ضرری می کنیم
  2-در روز اخر که کاری را انجام ندادهایم چه حسی داریم برای اانجام دادن ان کار بتونیم ان حس را در روز های ابتدایی داشته باشیم

 3. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

  خیلی وقته منتظر نوشتن مقاله جدیدت بودم فاطمه جان خیلی خوشحالم دوباره مقاله نوشتی کاربردی و مفید بود مرسی. همین مسئله ی تنبلی واقعا من رو‌ توی کارهام کند می کنه ، سعی می کنم حتما رفعش کنم

  1. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

   مرسی دوست عزیزم
   همین که سعی میکنی خودش قدم اوله و میتونی کم کم قدم های بعدی رو برداری

 4. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

  با سلام.
  مطالب زیبایی رو نوشته اید، بخصوص احادیث گرانبهایی رو که از ائمه اطهار علیه السلام بیان کردید.
  پیروز و سربلند باشید، ان شا الله.

  1. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

   سلام و تشکر از نگاه مهربانتون
   همچنین شما دوست گرامی

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**